Ako funguje prenajímanie bytu cez realitku?

xckaret
21. jan 2022

Prosim, ako to vlastne funguje , ak ,,splnomocnim,, realitnu kancelariu, aby mi prenajimala byt, kolko cca je ich provizia a o co vsetko sa postaraju. Myslim tym, ak je problem s najomnikmi, alebo sa v byte nieco poskodi....Alebo je to lepsie si riesit sam. Poprosim realne skusenosti.Dakujem

ivicka0502
21. jan 2022

ty prenajmeš byt realitke a oni sa o neho budú starať a prenajímať?
my sme si realitku najali na nájdenie nájomcu-zaplatili sme im jeden nájom za sprostredkovanie. Spísali nám nájomnú zmluvu, dojednali sme si kontrolu bytu 1x za mesiac (ešte sme to ani nevyužili). To je všetko

patka06
21. jan 2022

Provízia je zvyčajne výška mesačného nájomného.
Nájdu nájomníka, pripravia zmluvu a mali by - nemusia, aj riešiť prípadné problémy, keď ich budeš "splnomocňovať" v zmluve bude konkrétne dané, čo všetko riešia

xckaret
autor
21. jan 2022

@patka06 zajima ma tiez, napr. ci kontroluju spotrebu plynu, energie, popripade ci riesia nedoplatky......

mirka2405
21. jan 2022

@xckaret …niektore realitne kancelarie poskytuju aj tuto sluzbu, ale robi sa na to osobitna dohoda a plati mesacny poplatok za spravu, u nas napr. 50€.

xckaret
autor
21. jan 2022

Prosim, ak by som si naklady chcela kontrolovat sama, aky system je najlepsi, V byte mam vlastny kotol......ja sa v tom jednoducho nevyznam.... . Napr. jedni najomnici odchadzaju k 31.01. a vyuctovanie prichadza ani neviem kedy....v maji? Ako si mam spotrebu kontrolovat. Dakujem za rady.

patka06
21. jan 2022

@xckaret Spotreby kontroluješ podľa meračov, odpíšeš stav pri odchode nájomníkov a keď príde vyúčtovanie tak im vypočítaš preplatok/nedoplatok. Zvyčajne sa necháva časť depozitu /alebo aj celý / na tento účel a vráti sa až po vyúčtovaniach energií. Ak sa dohodneš s RK urobia to, ale za poplatok navyše.

ivicka0502
21. jan 2022

my máme priamo v zmluve o nájme že ak bude nedoplatok vyšší ako ...eur tak to budú uhrádzať oni. Pri ukončení nájmu treba opísať stav meračov a nechať si v zálohe depozit

mirkasmile
21. jan 2022

@xckaret no platí sa im poplatok vo výške jedného nájmu, buď ho platíte vy ako prenajímateľ, ako ho zaplatila nájomcovia realitke. Ale po väčšine to platí prenajímateľ.
Toto akurát rieši kamarát, a byt chce zatiaľ prenajat bez realitky práve preto,aby nemusel platiť províziu. Hodí inzerát na Bazos, a dohodne sa na obhliadkach, zmluvu si pripraví podľa tej, akú som mala ja.
Pýtal sa on jednej realitky, ti by mu hodili inzerát na stránku, maklér, čo byt dostane bude komunikovať so záujemcami, a chodiť s nimi na obhliadky, no určite veci,ak by bolo zle v byte by musel riešiť on 🤔 ale to sa len v jednej pýtal, každá realitka má isto iné podmienky

oila
21. jan 2022

@xckaret kazda to bude mat inak nadstaveny balik sluzieb, ktory pri pomoci s prenajmom vedia poskytnut prenajimatelom. Len netreba zabudat na to, ze aj toto bude separatne spoplatnene

basska_b
21. jan 2022

@xckaret Ked odchadzaju, treba pozriet merac a odhadnut, ci ich spotreba bola v norme. Akonahle odidu a v maji pride vyuctovanie, uz z nich nic nedostanes... toto sa totiz stalo kamaratovi. Bol na byte s dalsimi dvoma chalanmi, jeden z nich stale s frajerkou v kupelni zavrety, voda tiekla prudom... potom ti chalsni odisli a kamos bol posledny zo starych najomnikov, kto v byte zostal. V juni prisiel nedoplatok 800 eur na vode! Tolko, ako kamosova vyplata.... majitelka poslala mail na vsetkych troch, ze pani, ako to budeme riesit? A ten chalan co to sposobil sa rehotal... ze on je pravnik a vie, ze tam uz nema ziadne zavazky.

Pokial by si uvazovsla o prenajme cez RK, vacsinou RK len hlada najomcu a tam to pre nu konci. Ak by mali vykonavat nejake kontroly, riesit opravy, vymahat nedoplatky a podobne, vsetko to musi byt jasne v zmluve medzi tebou a RK

xckaret
autor
21. jan 2022

@basska_b ved prave, ray mi najomcovia iba hodili kluce do schranky a zmizli a ten bordel.....a dlh. Takye nechat si depozit, to bude najlepsie

basska_b
21. jan 2022

@xckaret No to su najlepsi, fakt... vedeli, preco zdrhaju. Hej, depozit neni od veci...

zdena1990
21. jan 2022

@xckaret presne takto sme dopadli aj my ... zajtra tam ideme upratat depozit sme nevratili dali sme podpisat hrube porusenie najomnej zmluvy nasla nam ich realitka presne prvu splatku si zobrala a toto už neriesila.... len nam poradili ako ..

engynka
21. jan 2022

@xckaret ja si depozit nechavam do maja. Pride vyuctovanie a vratim im co treba: bud depozit + prebytok. Alebo nedoplatok strhnem z depozitu. Zatial nikto s tym nemal problem. A vzdy na to upozornujem pri prenajimani. Mam to aj v zmluve, ze vyuctovanie sa robi az potom co posle spravca cize maj.

xckaret
autor
21. jan 2022

@basska_b oni my posledny mesiac ani najom nezaplatili

patka06
21. jan 2022

@xckaret v tom prípade si nechávaš depozit, ktorý to nájomné pokryje a mala by si od nich vymáhať prípadné nedoplatky / ak to tak máš v zmluve/ no myslím, že to bude "ťažký boj" z nich tie peniaze dostať