Ako by ste riešili našu situáciu?

dasiacik
31. okt 2012

Kočky,zaujíma ma len váš názor.Čo by ste robili vy na našom mieste?Alebo,ćo by ste nám poradili čo by bolo najrozumnejšie urobiť?Vopred ďakujem za reakcie a odpovede 🙂
Takže,naša situácia je takáto:ja zarobím cca.350 eur,môj drahý momentálne okolo 700eur.Situácia je taká,že plánuje zmeniť robotu,keďže na jeho aktuálnom pracovisku to ide pomaly dole vodou.Takže,je 100%tné,že prácu v blízkej dobe zmení.Nástupný plat v novom zamestnaní tu v okolí dostane cca.450-500eur.Ja zamestnanie neplánujem zmeniť,keďže nieje moc z čoho vyberať,takže u mňa platí tých 350eur.Mojko pracuje na dohodu,ja budem mať od nového roka zmluvu na neurčito.Obaja máme stavebné sporenie,ja s cieľovou sumou 15000eur,on 30000eur.Ale,nešetríme dlho.Ja len rok,drahý 3 roky.Našetrené peniažky niesú,bohužiaľ žiadne,keďže bol dlhodobejší problém s financiami.Ale,teraz k podstate veci.
Okrem toho,že pracujeme na bábätku,tak rozmýšľame o našom spoločnom bývaní.Chceme si niečo kúpiť,najskôr asi 3izbový byt.Do kúpy pozemku na domček,alebo rovno domčeka sa moc nehrnieme,keďže finančne by nám to určite nijako nevydalo,keďže vlastné úspory nemáme žiadne.V podstate celú kúpu bytu by sme financovali pôžičkou.Možnosť bývať u rodičov,jedných či druhých je vylúčená z jednej strany z dôvodu diaľky a z druhej strany z dôvodu nedostatku miesta.
A čo od vás vlastne chceme? 🙂 No,zaujíma nás,ak bol niekto v podobnej situácii,ako ste to riešili?Pôžička z banky,alebo stavebné?Čo sa viac oplatí?Dá sa kúpiť byt,platiť hypotéka,energie,strava a ešte aj normálne slušne žiť,prípadne aj s bábätkom,keď ja mám momentálne príjem 350eur a mojko by mal v tom čase dajme tomu príjem 450-500eur?Čo sa podľa vás dá v takejto situácii robiť?Ako ďalej?
Náš životný štýl je taký obyčajný,niesme na nič nároční,nebeháme po krčmách ani nevymetávame obchody.jednoducho len chceme slušne žiť vo svojom.To je celé.Len by nás zaujímal nejaký nezávislý názor ďalších ľudí.Poraďte,ak sa dá.Za každú radu sme vám vopred veľmi vďační.

zaneta08
31. okt 2012

no najlepšie by bolo zistiť si najprv v stavebnej sporiteľni aké máte možnosti. Viem, že sa dá zobrať medziúver, ale na výšku sa budete musieť informovať tam. Neviem, v akej lokalite bývate a za akú cenu sa pohybujú 3-izbové byty. Čo sa týka hypotekárneho úveru, váš príjem je dosť nízky a tiež ak by menil partner zamestnanie, tak to je pre vás mínus, neviem, či by ste dostali takú sumu, za ktorú by ste si kúpili byt. Navrhujem vyhľadať finančného poradcu, ktorý má všetky dostupné ponuky bánk aj stavebných sporiteľní a ten vám poradí najlepšie. Viem to, lebo brat takto pomáhal už viacerým, ale tam skôr išlo o vyplatenie viacerých úverov a vybavenie jedného. Možno by bolo riešenie na začiatok aj menší byt, aby ste ho zvládali splácať aj slušne žiť. Aj keď my máme mesačný príjem cca 900 Eur spolu s manželom, nemáme žiadnu hypotéku a ledva vyžijeme. Síce máme 3 deti, ale žiadnu hypotéku.

mamutka
31. okt 2012

no podla mna je nerealne kupovat si 3-izbovy byt. My sme mali daco aj nasetrene, aj platy o nieco vyssie, neviem kde zijete vy, my sme prisli do BA a brali sme aj hypoteku aby sme si mohli dovolit 1-izbovy byt. Ono by to bolo pekne, mat hned trojku, ale potom by bola hypo taka velka, ze o dietati by sme nemohli ani len snivat. a spominas, ze budete mat este nizsi prijem a hypo by bola takmer sto percent. Uz mame vacsi byt, opat je v tom aj hypo a zakazdym ked sme v bankach nieco okolo toho riesili, tak nam povedali, ze robime dobre, lebo nejdeme s peniazmi na doraz. Lebo je vela ludi co beru skoro na celu nehnutelnost hypo, maju nizsi prijem, ziadne uspory a potom placu, ze nemozu mat dieta. A ked ho napokon maju, tak maju k tomu ako bonus doslova existencne problemy ☹
proste nemozes zobrat 100 perc.hypo s vedomim, ze nemate uspory, ze jeden z vas ide menit pracu = nema nic iste a ten druhy moze pracu stratit kedykolvek - zial taka je doba, toto hrozi v podstate kazdemu, istotu nema nikto.
Dostali by ste sa do riadnych problemov.
ak by si mala nejakeho financ.poradcu, tak ti povie, ze musis mat neustale k dispozii na ucte trojnasobok vasich beznych mesacn.prijmov, lebo ak mas hypo a nieco sa stane = vypadne prijem, tak potrebujes surne preklenut nejako to kriticke obdobie. Malo kto asi taku zasobu drzi na ucte, ale prave preto nesmie robit to co chcete vy - bez uspor sa hrnut do velkeho bytu a planovat dieta.
proste chodte do jednotky, nestante sa otrokom byvania ( ucty, hypo, uroky v nenormalnych vyskach - vacsi byt = vacsie najomne, okrem vacsej hypo), ked sa casom zmozete, uvidite, ze popri dietati si aj zarobite a usetrite, mozete kupit vacsi byt. Dnes nie je vobec problem predat byt s hypotekou a kupit novy, je to bezna prax.

monyccka
31. okt 2012

Manzel by mal 450e, ak sa Vam podari babo, tvoj prijem bude 190e. vydavky zostanu zhruba take ako mate plus pribudne hypoteka a babatko. Nezabudajte, ze popri hypo treba platit nadalej energie v byte, stravu, cestovne, lieky a veci pre babatko tiez zhltnu nejaku ciastku. Ja by som v takejto situacii velmi nad kupovanim trojizbaku neuvazovala. Tak jednoizbacik mozno, pripadne najst vyhodny podnajom a vlastne byvanie riesit neskor, ked nastupis opat do prace..

milka1978
31. okt 2012

@dasiacik Ahoj .... takže poporiadku ..... my s manželom sme na tom boli podobne pred 4 rokmi ..... ja som pracovala za nejakých 350 - 400 eur mesačne zo zmluvou na dobu neurčitú a manžel za 550 eur mesačne tiež zo zmluvou na dobu neurčitú ..... až vtedy nám dali v banke hypotéku na domček ...... museli sme spĺňať podmienku, že dom bude ako záruka a zmluvy v práci budeme mať na dobu neurčitú (teraz je to už asi úplne iné) .... nemáme a nikdy sme ani nemali stavebné sporenie, pretože jednak tam potrebuješ dlhšiu dobu sporiť až potom môžeš vyberať a my sme potrebovali bývanie ihneď ..... takže hypotéku nám schválili a mesačne platíme 112 eur už 4 rok a to nám ešte ostáva 26 rokov 😀 ...... kúpili sme si domček v ktorom boli 3 izby + kuchyňa, kúpelna, chodba ....... domček sme si prerobili na 2-izbový + kuchyna, kúpelna a chodba (kuchynu sme mali prakticky v pivnici bola to taká "vaš-kuchyňa", preto sme si ju presťahovali hore do domu) ...... mesačne platíme za elektrinu + voda + koncesionárske poplatky okolo 110 eur (plyn tu nemáme, takže raz za 3 mesiace kupujeme plynovú bombu 15 Kg) ...... k hypotéke máme aj životnú poistku, ktorá bola podmienkou banky, tá je však len na 10 rokov a potom z nej dostaneme 3000 eur ..... takže po roku sa nám narodil prvý synček takže naše príjmy klesli a teraz sa nám má narodiť druhý synček takže som na materskej už 3 rok a ďalšie 3 nás čakajú ..... teraz mám ja materskú okolo 300 eur a manžel zarobí okolo 600 eur ... dokopy je to 900 eur a to zvládame každý mesiac splácať bez problémov hypotéku, inkaso a internet ..... a to v podstate máme 2 deti (beriem to akoby bol už druhý drobec na svete keďže termín mám na týždeň v sobotu a už teraz sme na drobca dali kopu peňazí 🙂 ) .... takže toto sú naše financie a v pohode sa s tým dá výjsť, je však pravdou, že záleží aj to kde bývate, kde pracujete a koľko všetko u Vás stojí 🙂

hradnapani
31. okt 2012

ak uvazujete o detoch, tak ten 3 izbovy byt vam schvalujem, lebo aj keby ste si na zaciatok kupili mensi, stale vas to bdue tahat do vacsieho. (Ak ho ovsem nechcete kupovat v BA, lebo s tymito prijmami ho uzivite tazko).
Co sa tyka vasich financii, odporucam vam skontaktovat sa s nezavislym financnym poradcom (nie z banky, ale z financnej spolocnosti, a svoje sluzby ponuka obvykle zadarmo) a s nim si prejdete vsetky vase prijmy a vydavky, ponukne vam moznosti, riesenia. Je to dobra vec, mat niekoho takto po ruke, kto vas da do reality a prakticky pomoze.

rainbow0508
31. okt 2012

Na rovinu? Nic moc...stavebne by som urcite neriesila, lebo by ste museli brat medziuver...ale myslim, ze vam by ho aj tak nedali, kedze tam nemate este skoro nic nasetrene a nesplnate tu "kvotu" pre medziuver...ak by vam ho dali, mali by ste vyssi urok a to je niekedy mesacne dost penazi...a hypoteka? Zalezi na tom, v akej cene chcete byt...ale ak mate prijem 350+450/500, bude to pre vas "o hubu"...teda zalezi na vasom veku...ak ste este do 30ky, mozno by to nebolo az tak zle...odkial si vlastne? (napis IP)

k_a_j_k_a
31. okt 2012

Uvazovali ste o statnom fonde? Je tam sice kopec podmienok (vek, novy byt do x m2, minimalny a maximalny prijem, nejakych 20% svojich prostriedkov- to sa do prefinancovat z banky a pod.) a dost papierovaciek, ale oplati sa. Odporucam podat to v januari. My sme ho dostali, ked sme mali prijem do rodiny cca 700€ a dve male deti, ja na materskej. Cize nerealne to nie je 🙂

janie80
31. okt 2012

Najlepsie by bolo pozistovat si, ako by to vyslo cez stavebko a ako v jednotlivych bankach... A ci by vam to vobec vyslo... Priatel bude mat nove zamestnanie, alebo dohodu? Lebo dohodu ako prijem asi ziadna banka neakceptuje, cize by sa vychadzalo len z jedneho prijmu, teda tvojho... 😔 a to teda velke sance, aby vobec nieco vyslo, nevidim... Je super, ze myslite na vlastne byvanie, ale v takejto situacii by som asi zacala s mensim bytom a s babom pockala... Vsetko to je velmi financne narocne aj pre pary zarabajuce viac a aj pre pary s usetrenymi peniazkami... Navyse treba premysliet, ako by ste riesili situaciu, ze by ste aj hypo alebo stavebny medziuver dostali a nahle prisiel jeden z vas o prijem (nemusi byt ani strata zamestnania, staci napriklad dlhsia marodka)... Co potom? Ako by ste vykryli vsetky vydavky domacnosti, hypo a vase zivobytie? 😔

trinka
31. okt 2012

@dasiacik mame dve deti a jediné v com sa posunieme, že od svokrovcov pojdeme do podmajmu, dvojizbak. A ja sa budem musiet vrátiť do práce. určite sa nehrnte do velkých vecí a vytvorte si financnu rezervu. My ziadnu nemame a desim sa toho co sa stane ak by mm stratil prácu... 😔

zuniq
31. okt 2012

tak my sme boli presne na tom istom pred pár rokmi,ako sme sa zobrali, chceli sme vlastné bývanie a riešili sme to práve stavebným.
Medzičasom sa nám zmenila situácia bývame inde,ale uver v stavebnom ostal, pribudla dcerka a tak
Poviem ti len tolko že žiť takto sa dá, dá sa to zvládnuť lebo sa inak nedá. Ale určite nelutujem ani by som nemenila.A let tak pre info my žijeme z 500+210

hamca
31. okt 2012

no velmi dolezite je, z akej casti SR si. V okoli BA ti treba na 3- izbak 100 000 eur, kdezto niekde v malom mestecku na juhovychode mas 3-izbak uz za 15 000 eur. Ja by som v tvojom pripade stavebko asi neriesila. Na tom medziuvere by ste podla mna dost preplatili. Stavebne si vsak sporte dalej a ak nasporite polovicu, tak ho mozete vyuzit na vyplatenie hypoteky a znizit si tak mesacne splatky hypoteky.
Ak mate s partnerom do 35 rokov, tak by mohla byt hypo pre vas zaujimava, lebo by ste mali narok na hypoteku pre mladych a na tom by ste vedeli pekne usetrit. Teda ak by vam banka dala hypo, lebo podmienka je mat pracovnu zmluvu na dobu neurcitu.
Ale na vasom mieste by som si aspon zopar mesiacov sledovala vase vydavky, aby si zistila, kolko mesacne miniete na potrebne veci a kolko penazi vyhodite na hluposti. A zistite tak, kolko mesacne viete usetrit
ale rataj, ze pri hypoteke cca 25 000 by si mala mesacne splatky 140 eur na 30 rokov a este si prirataj k tomu takych 150 eur na najom. Takze uz mas 300 eur v cudu a este si nejedla.
a neuvazovali ste najom? ci je vo vasom okoli vysoky? my ste to napr riesili tak, ze najprv sme boli v najme a popri tom sme si setrili, aby sme nemuseli brat hypoteku 100%.

brmbo
31. okt 2012

misme brali pre9rokmi zo prvej stavebnej sporitelne uver vtedy sme kupovali2iz na prizemi.potom sme odisli do zahranicia na5r a dalej sme setrili v 1stavebnej sporitelni a pred2r sme kupi krasny3izbovy bytik a platime 116e uver mesacne som mala dobre hodnotace cislo.na vasom mieste by som uvazovala nad mensim2iz byte.3ja sa zmestite a po case uvidite ako sa situacia zmeni.mozno drahy natrafi na lepsiu pacu a hlavne stabilnu.by som sa nezaviazala na30r uveru od banky.nikdy neviete co sa stane.vsetko treba postupne ak nieje dost penazi.vela stastia prajem

liz_lemon
31. okt 2012

najprv si obaja najdite lepsie platenu pracu, nieco usetrite, potom si zabezpecte byvanie a az potom deti, mas len 24, teda casu je celkom dost
ja by som sa nesnazila o dieta, ak by som mu najprv nezabezpecila domov

mima4
31. okt 2012

S takym nizkymi prijmami ake mate vy by som urcite hypoteku neriesila, lebo budete jest vatu... ☹ A to nielen platit hypo, ale aj naklady suvisiace s byvanim.
V prvom rade by som ti poradila hladat si slusne ohodnotenu pracu a neuspokojit sa s 350 eurami!! Z takej mzdy budete len zivorit, ale jasne, pokial by vam to nevadilo, je to OK. No aj kebyze odides po 6 mesiacoch z materskej do prace, aby ste prezili, tak 350 v hrubom je velmi malo. Skus oprasit veci zo skoly, jazyky,... a zhanaj si lepsiu pracu.
Dalsia vec, neuvadzas, ci tvojj drahy je tvoj manzel alebo iba priatel, ale zvaz si kupovanie nehnutelnosti s priatelom, lebo to je dost vazna vec. Moj znamy robi hypoteky a taketo veci a dost casto mi spomina, ze velmi vela riesi pripadov, ked dvaja ludia chodia, na to si vezmu hypo a potom sa rozidu.

danadany
31. okt 2012

naozaj záleží odkiaľ si, koľko stojí taký byt a ja by som určite neriešila stavebné ale hypotéku, bohužiaľ na pozemok by ste ju ani nedostali takže ozaj len byt, pravda je že ak si kúpite menší, časom budete meniť, pretože bude málo miesta, zase čím väčší tým väčšie náklady na bývanie, ak chcete brať úver tak teraz kým má muž príjem aký má, dostanete viac

stastnevydatam
31. okt 2012

jemine, nie je to hrozne z akeho mala dokazeme my vyzit?? tie platy su vo velkom nepomere, mlada rodina ak nieco nezdedi, alebo neukradne 🙂 nema sancu a je nutena do poziciek.. to je moja nocna mora, my sme si dali spravit projekt domceka, mali sme zacat stavat.. ALE manzel prisiel o robu, 7 mesiacov bol doma ( nestazujem, bolo to krasne obdobie, ked sa venoval dcerke) ale ked som si predstavila, ze by sme museli splacat nejaku hypoteku tak by som to tak ruzovo nebrala..
Bohuzial, nase zajtrajsky su neiste, radsej by som sla do najmu a setrila...

jarus1
31. okt 2012

tak ako tu už spomínala jedna kočka...nesnaž sa o dieťatko, lebo teraz sa sužujete negatívnou situáciou dvaja, potom to budete traja ☹ to chceš? zastabilizujte si zamestnanie a potom uvažuj o vlastnom bývaní a rodine 😵

lucka1987
31. okt 2012

no kludne.. ak mesacna splatna nevyjde viac ako 200 € .. . zize viac ako 30 tis € by som si urcite nebrala... ale napr u nas uz za 30-35 tis € sa da kupit 3 izbak..
splátka na uver nie je vsetko.. k tej si treba pripocitat zivotne poistenie na hlavneho zivitela rodiny .. to sa robi automaticky ako ti schvaluju uver + poistenie nehnutelnosti.. toto ti na spltake uveru urobi pri vasom prijime mozno 50 € navrch ..
splatka uveru by nemala presiahnut 30 % z celeho rodinneho prijimu ,
takze treba to pocitat cca takto 200 € splatka + poistenie 50 € + najom a energie 150 € tj 400 € a este vam musi istat aspon 300 € na prezitie..
nehovorim ze na slusny zivot, ale na prezitie . ( drogeria, benzin, sporenie, necakane vydavky, potrainy )
to znamena, ze ak by si odisla z prace na matersku a mali by ste babo, tak uprimne si myslim, ze by ste to fin nezvladli, a ani by vam uver neschvalili...
no ak by si pracovala, mala 350 € a mm 450 e a viac, tak by to nadoraz slo.

silviatko
31. okt 2012

maj zarobi omnoho viac a mame stavebne sporenia,ja, maly ,moj manzel a dali sme aj na babku aj dedka.kym nebude omnoho viac nasetrene ani radsej nic nekupujem,aj ked viem ze v terajsom podnajme v BA..2izb.(500eur) preplácam..ale radsej preplatim nez by som mala prist o vsetko..rucis nehnutelnostou ktoru kupujes,vysoke riziko.Takze kupit mensi byt,alebo podnajom.

lenka.s
31. okt 2012

no najprv k otazke ... osobne by som s popisanymi financnymi vyhliadkami hypoteku neriesila, podla mna je to privelky risk, ak chcete mat dietatko, kazdopadne drzim prsty

@hamca zaujala ma info o tom, ze niekde na svk sa da zohnat trojizbovy byt za 15 000 eur .. zaujimalo by ma kde ?

maruska24
1. nov 2012

no v prvom rade by som s takými príjmami o hypo ani len neuvažovala. práca na dohodu? tak v prvom rade niečo také pre banku nie je stabilita relevantný príjem a pre vás ako rodinu taktiež nie, lebo to nie je stabilné zamestnanie, je to niečo na princíp brigádnika. Stavebné sporenie máte príliš krátko na to, aby ste mali dobré podmienky. A hlavne pre získanie štátnej prémie tam musíte vkladať peniaze. Znova apelujem na váš príjem. /a to si zárobky nekonkretizovala či v hrubom alebo čistom lebo to je sakra rozdiel/. Inak tiež by ma zaujímalo kde je normálny trojizbák za 15000 EUR. Možno tak na Luníku 😀 a hlavne hypo sa tak zvykne pohybovať od 300 až 600 EUR na mesiac, takže som prekvapená že niekto má iba cez 100 na 30 rokov, to asi nebola vysoká cielová suma, my platíme vyše sto eur spotrebák a to bolo len 4000 EUR. Dieťa? no materskú máš asi len pol roka a to z nízkeho príjmu vysoké nebude a potom len 190 EUR a dieťa musíš živiť, šaťiť, na lieky, a na iné veci. Navyše, dnešná doba je taká, že jeden deň prácu máš ale na druhý deň o ňu ľahko môžeš prísť. A vravíš že rezervu nemáte žiadnu. uvažuj triezvo hlavne, neži v snoch. Doba je krutá, nie si stará, čas ťa netlačí.

minnie55
1. nov 2012

Ja na tvojom mieste by som si s drahým sadla za stôl, zobrala papier a ceruzku a začala by som počítať. Na dom v tejto situácii pravdepodobne môžete zabudnúť, ale veď raz príde určite aj to 🙂 je pravda, že ke´d sa vám narodí bábätko, tvoj príjem rapídne klesne, takže musíte počítať aj s tým. Viem, aké je ťažké v dnešnej dobe vôbec nájsť nejakú prácu a nieto ešte si vyberať, takže nesúhlasím s tvrdením, že si najprv obaja nájdite inú, lepšie paltenú prácu a potom kupujte byt. Spočítajte si, aké budete mať aspň približné mesačné náklady a uvidíte, koľko môžete dať mesačne na splátku hypotéky. A teda ja by som každopádne uprednostnila hypotekárny úver. Obehajte banky, dajte si vypočítať mesačné splátky pri rôznych sumách a potom uvidíte, na čo máte - možno to nebude 3-izbový byt, ale na začiatok niečo menšie. Držím palce 😉

jaaty
1. nov 2012

@dasiacik - presne ako hovoria kočky, záleží od toho, v akej cene sa pohybuje byt, ktorý by ste chceli kúpiť. Potom sa treba zastaviť v banke, tam ti hypotéku prepočítajú. Či Vám vyjde, prípadne v akej výške a aká by bol a splátka. Potom môžete rozmýšľať nad tým, či so zvyšku peňazí vyžijete alebo nie. POdľa toho čo hovoríš, zrejme splníte nárok na štátny príspevok pre mladých (tu sa potom úrok pohybuje okolo 2%!). Navyše je možné prvých 5 rokov platiť len úrok! Takže si to dajte prepočítať. Určite však musíte mať po skúšobnej dobe, takže riešte to, kým manžel zmení zamestnanie alebo potom až neskôr.

rokkisu
13. nov 2012

Byt asi 2-izbovy, velky ak sa da. Tak sme aj my. Cim väcsi byt, tym väcsie najomne - energie. logicke. mame jedno babo, manzel prijem 750, ja 217 aj s prispevkom na dieta. Z manzelovej vyplaty idu povinne uhrady- hypoteka, najomne, smeti, elektrina, net -tv, poistky, manzel cestovanie do prace - benzin (aj to poskromne-auto nam stoji dakedy aj 2 tyzdne pred domom) - takze skoro 520 e povinne uhrady ostane nam z manzelovej vyplaty 230 e - moja materska, teda rodicak a prispevok na dieta- 217 e , dokopy teda 450e. celkom slusne, ale kazdy mesiac vybehne daco- bud nedoplatok, malemu bunda, manzelovi zimne topanky, nejaka väcsia oslava, svadba v rodine a 100 hned prec. vela neprejeme, mäso len cez vikend, cez tyzden skor cestoviny. maly ma vsak pestru stravu, jemu doprajeme, na detoch netreba setrit. ale co je podstata celeho rozpoctu, co nam dostvadi, je uver, to nas vyciciava kazdy mesiac, sme si ho nastavili na 10rokov a aj to citit. takze vsetko zalezi na aku dlhu dobu si beriete uver a od toho sa odrazia aj splatky. my sme nebrali cez stavebne, aj ked sme mali, lebo sme mali male hodnotiace cislo, ale brali sme si uver z banky. mesacne platim 180e a je to dost citit. na vylety sa nechodi, neni zaco, po restauraciach a obchodoch sa nechodi, len z nutnosti. ale da sa to, pri vsetkej skromnosti sa vyzit da. ide to cloveku obcas na nervy, ze pozerame na kazdy cent, na ucte ked vystava 5 e tak mi manzel vola, ze mozes urobit maly nakup a platit kartou, no poviem vam, takto zili dakedy aj nasi, ked sme boli my malicky, od koruny do koruny a nic sa za tych 30 rokov nezmenili, i ja obcas pozeram po vackoch po nejakej korune, tak ako to robili nasi🙂 nie sme na tom az tak zle, ale vsetko sa da, len treba chciet a trosku sa uskromnit 🙂 drzim vam palce🙂

daducha
13. nov 2012

Tak ja teda nie som expert na hypoteky a pod.,no my ked sme ju brali,tak prvou podmienkou bola pracovna zmluva na dobu neurcitu a znacne vyssi prijem ako pises ze mate vy.My sme ale brali 100% penazi od banky,splacame 520 Eur mesacne 30 rokov.Mame 3 izb. byt.Ale vy ste mladi a urcite spadate do kategorie hypotek pre mladych, kde je urok podstatne nizsi.Dajte si to prepociat a uvidis kolko Vam ostane na bezny zivot a ci z toho utiahnete aj miminko.V kazdom pripade je u nas toto len splatka hypoteky,plus 200 Eur najom, voda,180 Eur elektrina a plus bezne vydavky na jedlo, drogeriu,oblecenie.Mame dve deti a ja som po MD zatial bez prace.
Ja v tvojej situacii by som babo urcite odlozila.Ja potrebujem mat istotu ze mu vytvorim tie najlepsie podmienky pre zivot.Stabilne zamestanie partnera - ty ostanes na MD,byvanie,financna rezerva a pod. Na babo mate este kopu casu 😉

atya73
14. nov 2012

Ako píše brmbo...určite si nebrať hypo na 30r, ale na 20...pohraj sa s číslami a uvidíš o čom hovoríme 😉