Aké máte nájomné?

19. nov 2023

Ahojte.
Kolko platite najomne v bytoch ktore mate v osobnom vlastnictve?
Platim 292e len cisto najomne. Plus elektrina,plyn.
Byt 4i- 89m², sme 4osoby.
Mne sa to zda strasne vela.
Spravca je spolocenstvo.
Dik za reakcie.

natalusiiik
19. nov 2023

Cisto len za najomne sa mi to zda tiez vela, plyn platis preco zvlast? Varis na plyne? Lebo voda a kurenie by mali byt uz zahrnute v najomnom, plus tiez ak mate ako spolocenstvo nejaky uver, niekto tam ma zahrnute aj smeti.. ak v tom najomnom mate aj kurenie tak za 4os mi to pride asi taka bezna taxa, ja ako 1os v 1-izbovom byte mam najom 142€, ktory zahrna kurenie aj vodu, zial vsetky poplatky sli dost rapidne hore 🤷‍♀️

autor
19. nov 2023

@natalusiiik 292 je zalohovy predpis- voda, kurenie, spolocna elektrina, vytah, opravy, splatky uverov atd. Varim na plyne, preto plyn zvlast. Smeti nie su zahrnute. To platim zvlast mestu.
Nasla som nejake strasie diskusie na inych strankach k najomnemu, ale neda sa to velmi porovnavat z r.2012...
Preto sa pytam na aktualne ceny, ako to maju ostatni.

milanemila
19. nov 2023

My platime o trosku menej, ale uz aj s elektrinou (plyn nemame vobec), smetami a to platime aj zahradnika, recepciu a mame vacsi byt 🤷🏼‍♀️ podla mna je to dost vela, nie je to starsi dom, ze mate vyssi fond oprav alebo ked ste nahlaseni 4osoby, tak nemate vela poloziek rozpocitavanych na pocet osob? (Upratovanie, vytahy, el. energia spolocnych priestorov atd?) Alebo teda ak sa prerabal dom, tak ten uver co ste si ako bytovy dom vzali. Ved ked ides vo vyuctovani polozku po polozke musis vidiet, kde to vybehne.

natalusiiik
19. nov 2023

A ake ma mavate rocne vyucto? Mate preplatky? Tak ti poviem, ja som predvlani platila mesacne 110€ a mala som preplatok 350€.. potom prislo obdobie ked rapidne stupla cena za kurenie a ja dalsi rok na vyucte 450€ nedoplatok, skoro som odpadla! Ako spolocenstvu nam prisiel nedoplatok na kureni vyse 17 000€! No sialene.. tak chod za spravcom a nech ti ukaze vsetky taxy v najomnom, mne moja spravkyna pekne poukazovala, kam vsetky tie peniazky idu

cvikla969
19. nov 2023

Áno je to veľa, ale áno tiež to tak máme.Dom je zateplený a máme aj výťah, je tam aj upratovanie za vchod.Moje okolie je na tom rovnako.

bosorkabb
19. nov 2023

Mám 4 izbový byt rozloha 90m2 a sme 5. Platíme 159 eur mesačne. Ide o 10 ročný bytový dom, mali sme preplatok 190 eur. Plyn máme len na kúrenie.
Zvlášť platíme elektrinu. Západné Slovensko.

eeffka
19. nov 2023

Ja platim 250za 4 v68m byte, snad bude p ominulorocnom prekvapeni jemny preplatok, ale u nas je FO 1e na meter, takze by si platila obdobne.
Mame zrekonst. Cely bytovy dom, strecha,zateplenia,balkny, vnutro,okna nam z toho plqtili v byte aj na chodbach a teraz nam menia vytah.

lelelienka
19. nov 2023

Tipujem stary dom, po rekonstrukcii - zatepleni, cize vysoky fond oprav. Je to tak? Ono to tak zvycajne byva, znizi sa to bud po splateni uveru, alebo prejaveni efektu zateplenia - nizsimi nakladmi na kurenie, co je znacna polozka.
My sme uplna novostavba, 3 izb., 200€ plus elektrina, vratane poplatkov za udrzbu okolia. Ale ono sa to neda uplne porovnavat, vsade vstupuju ine faktory.

blackcat8885
19. nov 2023

Byt je náš platíme 200€ všetko spolu sme 2+2deti
Zatiaľ boli preplatky min rok elektrina 300 voda 85 akurát plyn nedoplatok 17

zuzanna1317
19. nov 2023

Úroky na úveroch šli hore, takže aj výška splátky bude vyššia. Prezistite

cyberk
19. nov 2023

305e / 4izb / 3osoby / BA (elektrina zvlast)

elenajezova
19. nov 2023

Ale tam treba brať do úvahy, či ste si ako som nebrali nejaký úver, napríklad na výťah...alebo niečo podobné. Vtedy sa tie platby navýšia. Ja platím 130€ 3 izbový byt 4 osoby.

qetka
19. nov 2023

odfot rozpis, nech vidime konkretne polozky. Tak aspon porovname, preco je ta suma taka vysoka

mogaa
19. nov 2023

nie je objektívne porovnávať rozlohu a samotné zálohy...treba sa riadiť tým či máte preplatky alebo nedoplatky...ono je rozdiel či má niekto malé dieťa a musí poriadne kúriť, denne sa perie a všetci členovia sa denne kúpu a rozdiel ak je rodina naučená na "studený odchov" a perie sa raz-dva krát do týždňa....treba sa riadiť vyučtovaním, lebo bytovka môže mať úver ktorý sa spláca , treba si pozrieť jednotlivé položky z vyučtovania a uvidíte či sú zálohy dostatočné alebo prehnané, či sa dá niekde na energiách ušetriť....porovnať sa dajú len porovnateľné položky - teda rovnaká záloha a rovnako spálené množstvo energií...

zuzanaete
19. nov 2023

@zuzanna1317 Za urcitych podmienok je mozne mat uver s 0% cez statny fond.

lubmar
19. nov 2023

Este je dolezite, v akej sume si prispievate do fondu oprav, kolko eur/m2. My sme mali dlhodobo nejakych 0,80 eur, ale sme si to zdvojnasobili koli planovanej vymene strechy a hned teda vyrazne vyska zaloh vzrastla, nakolko mame byty cca 100 m2.

lucka_ke
19. nov 2023

tiež platíme toľko, ale u nás je vysoký fond opráv, lebo sme zatepľovali bytovku, menili výťah a balkóny, elektriku... brali sme polmiliónový úver
máme aj vysoké náklady na kúrenie, lebo Teho v Košiciach je najdrahší dodávateľ tepla, čiže u mňa sú kúrenie, ohrev vody a FO najdrahšie položky

slniecko5
19. nov 2023

Kosice, 70m2 a 230 eur, je v tom aj úver 40 eur za zateplenie (bude čoskoro splatený) a upratovacia služba. Každoročne preplatok do 50 eur.

viestta
19. nov 2023

Vsak mas rozpis zaloh. Je uplne jedno kto kolko plati, vy viete kolko miniete vody, prekurite a aj kolko je FO a splatky uveru. Nemozes porovnavat byt, kde sa splaca uver za opravy domu s bytom, ktory nie je zatazeny uverom. A je jedno kolko ma kto zalohy, ked ma inu spotrebu ako vy.

majka99999
19. nov 2023

Dom je zatepleny, vytahy obnovene, aj vnutro - spolocne priestory sa zrekonstruovali. Stupacky asi este nemame menene, 2+2 deti, 3i, 165 zaloha, elektrina 25, plyn stvrtrocne platime, na varenie pouzivame, neviem kolko, to odchadza z muzovho uctu, volakedy 4 eura mesacne, teraz fakt netusim.. Do tych 200 e sa vojdeme, zvycajne mavame preplatky, nedoplatok sme mali snad 2x za tych 12 rokov. My setrime, s vodou, elektrinou aj kurenim.

lizatko1009
19. nov 2023

75m2 3 osoby 210e mesačne bez energii

erikavesela
19. nov 2023

Najomne sa v bytoch v osobnom vlastnictve neplati

autor
19. nov 2023

Neviem, niektoremi tu pisete ako keby som bola analfabet a totalne financne negramotna 😁. Ale okey beriem, otazka je tak polozena.
Ano je to starsi bytovy dom, na ktorom uz mame hadam aj tri uvery. V kolonke splatka uveru na vyuctovani je suma cez 100eur/mesacne (vsetky uvery dokopy).
Ja som to chcela pre porovnanie. Lebo uvazujem nad tym, ze ak to takto ma ist dalej /kazdy pol rok sa navysuju preddavkove platby/, ci by nebolo vhodnejsie najst si nejaky byt ktory je lepsie spravovany a neberu sa v panelaku uvery ako na beziacom pase.

kristiii
19. nov 2023

My platíme aktuálne cca 185 bez plynu a elektriny, máme vysoký fond opráv kvôli dvom úverom (z toho jeden sa ešte len bude zvyšovať), byt 64m a len dve osoby. A to už teraz viem, že tento rok bude určite nedoplatok, keďže zo syna sa stala kačica 🤣

slniecko5
19. nov 2023

Autorka
Pozri sa bližšie na stavebnom družstve na tie úvery, aký máte úrok, kedy konci fix ard. My sme brali ako bytový dom v roku 2008 ešte s úrokom skoro 8 percent !, v roku 2015 som iniciovala refinancovanie a aktuálne máme niečo cez dve percenta až do konca splácania. Pohrozila som vtedy Tatre, že keď nebuď súhlasiť si znížením, pôjdeme prec a hneď súhlasila🙂. Na schôdzi sms si to odsúhlasili.

ptvw
19. nov 2023

450 zálohovy predpis, 8 plyn a 35 elektrika, byt 80m2

nikha2809
19. nov 2023

Trojizbak, 250€ bez energií

luccija
19. nov 2023

Moja svokra toľko platí za 3izb a sú 3, ale čakali x rokov na zateplenie, fasádu, výťahy medzitým stúpli práce na cene a preto platia vela je to 35 r panelák a stále treba niečo opravovat

dankabetka
19. nov 2023

Ahoj, akurat sme to vcera vecer preberali : 147 eur- najom (voda, kurenie, spolocne priestory, fond oprav, smeti,upratovanie, vytah) 36 eur - elektrika, 26 eur - telka,internet doma +na chate, archiv, hypo - 225 eur, plyn nemame. Preplatky sme mavali od 300-400 eur rocne.... posledny rok po zdrazeni , sme mali len nieco cez 100 eur . Sme 2+ 2 deti, 58m2 byt v BA. Sme po rekonstrukcii panelaku : fasada, strecha, vytahy, vsetky spolocne priestory, aj nove rozvody vody a kanalizacie.
Normalne kurime na 21-23 stupnou, pracka ide kazdy den,niekedy aj 2x denne, sprcha alebo vana kazdy den, obcas pracujem z domu, varime ale pomenej a rura ide tiez malo.

terina25
19. nov 2023

2 izb./3 osoby=158eur/kosice. Bez plynu,elektriky,a smetia. Ale platim viac o 100 ,kedze mavame nedoplatok na vode a kureni. Cize v konecnom dosledku platim 250 eur(vtedy uz mam aj preplatok cca 800 eur)