Ako dlho ste dojčili dvojičky?

sonislawa
11. sep 2013

Ahojte
velmi by ma zaujimalo ako dlho sa vam podarilo dojcit dvojicky. A aj okolnosti okolo toho, pretoze sa mi okolnosti zdaju klucove. Zaujima ma to, pretoze sa casto v myslienkach vraciam a mrzi ma, ze sa to mne nepodarilo dlhsie.
Moja skusenost bola, ze sa mi dvojicky narodili v 34t po akutnom cisarskom v celkovej anestezii vecer. Deti som prvykrat videla az na druhy den. Dcerku som v naruci po prvykrat drzala az na 3 den a syna az na stvrty. Tri tyzdne boli deti v nemocnici z toho asi 2 tyzdne v inkubatore. Z nemocnice sme sa vratili domov. Deti uz boli naucene na flasu, klobucik a odmietali prsnik. Po stretnutiach s laktacnou poradkynou sme presli na cievkovanie a upravilo sa to. Nikdy sa mi nepodarilo plne dojcit, vzdy som musela aj prikrmovat, ale po case deti pili aj z prsnika (bez cievky). Vydrzali sme 5 mesiacov.
Niekedy mi je to luto a vtedy sa pytam. Ako to zvladli ini? Ako sa na to pozeraju a citia to?

klincek
11. sep 2013

@sonislawa nema ti co byt luto, prave naopak.. ja som nekojila ani den a to sa narodili v 38tt a vyzeralo, ze to pojde. neslo, uz neriesim, je to za nami..
ty si urobila, co si mohla, a 5 mes v takejto situacii a pri dvojkach je podla mna fantasticky vykon! 🙂

salamistka
11. sep 2013

Päť mesiacov je obdivuhodný výkon, nemusíš mať výčitky svedomia, si najlepšia mama pre svoj deti 🙂 a bola by si aj vtedy, keby si ich nedojčila vôbec!

sonislawa
autor
11. sep 2013

klinček @sonislawa a co sa stalo? Ked to i vyzeralo, že áno a nakoniec nie.
Verím, že i mne sa to podarí úplne hodiť za hlavu. Zatiaľ to mám zahodené tak pol na pol 🙂

sonislawa
autor
11. sep 2013

ďakujem za podporu.
Ja si tiež nemyslím, že mama, ktorá nedojčí nie je dobrá mama a naopak. Je toho toľko, čo to všetko ovplyvňuje, či sa to nakoniec podarí alebo nie.
A keď som skončila s dojčením, bolo to viac-menej rozhodnutie, kedy som si povedala, že nebudem deti trýzniť mojou túžbou dojčiť. Mám pocit, že to bola diskusia medzi mnou, manželom a deťmi a že sme sa zhodli na tom, že sa nebudeme trápiť. Len občas ma prepadnú čierne myšlienky.

demonique
11. sep 2013

@sonislawa ja sice nemam dvojicky, ale z dvojiciek pochadzam. Mama nas dojcila 4 mesiace a sme zive a zdrave 🙂 Ja mam len jedno dieta, ale vzdy rozmyslam nad tym, ake to musi byt s dvojickami. Moj maly zacal napriklad v tom obdobi okolo 5.-6.mesiaca viac pit. uz mu nestacillen jeden prsnik ale davala som mu aj druhy a vypil ich obe. Viem, ze sa mlieko uopravuje podla toho kolko dieta taha, ale aj tak si myslim, ze to musi byt s dvojickami tazsie.Myslim, ze nemas mat preco vycitky

danjelca
11. sep 2013

@sonislawa v tvojom prípade 5 mesiacov je super! a ešte s cievkovaním a tak..ozaj sa netráp, niektoré dojčia týžden po príchode z nemocnice a zabalia to. 5 mes. je vcelki slušné!

drahomira123
11. sep 2013

ja tiez cakam dvojicky a neviem ako to zvladnem.. bude to velmi narocne... asi si budem odsavat a ked ho nebude dost tak zacnem prikrmovat...

dolijalu
11. sep 2013

@drahomira123
tiez tak🙂)) z nicoho nemam strach, iba z toho dojcenia
@sonislawa
nemas si co vycitat...krasny vykon na to, ze si skusala este aj cievku...malokto by mal taku trpezlivost, poznam monomaminy, co to zabalili ovela skor, resp. nedojcili
Ja som mala starsiu dceru po cisarskom prilozenu prvykrat na stvrty den a trvalo nam 2mesiace, kym som presla cisto na dojcenie a aj to by som mozno nikde nezvladla, keby do mna nehucala kamaratka🙂 nakoniec som dojcila do 2rokov...
Aj kvoli tomu chcem byt teraz pri cisarskom pri vedomi, aby som si ich mohla cim skor prilozit...dufam, ze to zdravie deti dovoli
A hoci ich este nemam...5 mesiacov..mas moj obdiv...vlastne kazda mamina, co dojci viac ako dve deti a nerozhodne sa hned na zaciatku pre UM

sonislawa
autor
12. sep 2013

@dolijalu vdaka
ono podarilo sa to vdaka ochote mojho manzela cievkovat tiez cez prst
keby nie jeho podpory a ochoty neist lahsou cestou urcite by sa nam to nezadarilo
drzim palce, nech to dopadne co najlepsie

sonislawa
autor
12. sep 2013

@drahomira123 ja len z mojej skusenosti by som odporucila
urcite zainteresuj manzela popr. niekoho kto by mohol deti krmit spolu s tebou (pre pripad, ze by nevyslo vsetko hned a nebudes moct dojcit) My sme boli spolu s manzelom na kurze o dojceni a jeho to tam chytilo. Zaroven bol prvy mesiac so mnou doma (setril si dovolenku a padli do toho aj vianocne sviatky, bolo to skvele)
urcite maj pre istotu pripravenu laktacnu poradkynu, aby prisla za tebou do nemocnice. To som nespravila a podla mna to bola chyba. Prevalcovali ma tam sestricky hlupymi radami. Aj ked sa v nemocnicnom prostredi nie vzdy da vsetko, ale nieco by sa dalo robit a urcite by mi to zlepsilo vychodziu situaciu.
Drzim palce.

klincek
12. sep 2013

@sonislawa stalo sa to, ze 1. som vopred neriesila laktacnu poradkynu, lebo som si myslela, ze poporode staci (moja chyba), plus potom dalsie veci:
sestricky v porodnici otras, ziadna pomoc, len hadzali hlupe poznamky-tvrdla som tam tyzden a mlieko neprislo, hoci som sa pchala vsetkym moznym-kapsuly, jablka, vinea, voda, nic..
doma som bola tyzden s mm, no ani to nestacilo na rozbehnutie mlieka, odsavacka mi skor ublizila nez pomohla, dve laktacne mi ani nezdvihli telefon,
a potom uz na vsetko sama cele dni, baby stale revali, bola som v obrovskom strese, takze ak aj mlieko bolo nahodou na ceste, velmi rychlo si to rozmyslelo 😖
po 2 tyzdnoch som to zabalila uplne. ak by som mala dalsie dieta (co neplanujem), vedela by som uz niektore veci spravit inak, ale vtedy bez sance-prvorodicka, dvojicky, bez pomoci, plus moja povaha..kojenie teda pre mna nocna mora, radsej na to ani nemyslim, ked nemusim.
preto ti vravim, ze si macherka, myslim to vazne.

sonislawa
autor
12. sep 2013

@klincek fuuu. Tak to muselo byť náročné. Úžasné, že si to "zahodila za hlavu" a šla ďalej.
Inak u mňa tiež veľa zavážilo, že som si nestihla laktačnú nahovoriť vopred a sestričky detto ako u teba. V jeden deň - keď sa mi zapalovali prsníky - mi jedna povedala, že čo riešim, že mlieko nemám a večerná služba na mňa "nakričala" že prečo neodsávam, keď mám preplnené prsníky. Väčšinu rád, ktoré mi dávali boli pre matky, ktoré majú deti pri sebe a nie v inkubátore. To mi tiež nepridávalo.
Hlavne, že to máme šťastne za sebou 🙂

patkobo
12. sep 2013

@sonislawa absolutne sa tym netrap, si najlepsia mamina pre svoje deturence aj keby si nedojcila ani den, ved si im dala zivot 🙂 tiez sa priklanam k nazoru, ze 5mes pri dvojickach je veeeelmi dobry vykon .. hlavu hore, resp. celom vzad, vystriet ruku a haaadzes 🙂 .. a je to za Tebou 🙂 .. sustred sa na to co Vas krasne este caka a nemysli na to co bolo a hlavne to v hlave neries a nevracaj sa k tomu .. fakt, 5mes je super.
Ja mam len jedno babo, 20mes synceka, este stale sa dojcime .. a veru, kebyze mam dvojicky, tak neviem co by som tomu druhemu davala, pretoze tento jeden vypije absolutne vsetko .. aj to co nevyrobim 🙂

zuzi118
18. sep 2013

Tak pre povzbudenie tych co sa obavaju, ako to zvladnu - dojcim dva a pol rocne dvojicky. Potvrdzujem skusenosti z porodnice - rady tam by viedli ku skonceniu dojcenia. Kedze som uz bola druhorodicka a navyse som absolvovala pripravu u skutocnej laktacnej poradkyne, tak som tie ich rady s prehladom ignorovala a v podstate casto robila uplny opak nez mi kazali. Drobne problemy s dojcenim vyriesila laktacna poradkyna hned po prichode z porodnice - pomohla mi upravit dojcenie a potom sme uz nemali ziaden problem. Dojcila som na poziadanie, netrapila som sa ziadnymi intervalmi a podobne.

koreniatko
26. sep 2013

po prvý krát píšem na MK, mám tiež pozitívnú skúsenost s dojčením dvojičiek. Máme bez dvoch týždňov rok a ešte ani raz sme nepoužili fĺašu s UM. Je to tak krásne zariadené, že Boh keď stvoril ženu, stvoril ju úplne geniálne, tak aby vedela zvládnuť všetky situácie, nevynímajúc dojčenie dvojičiek. Všetko je to o tom, ako si žena verí, či má podporu zo strany rodiny a v akej je psychickej pohode. Ono sa to ľahko hovorí ale všetko si žena musí odskúšať na vlastnej koži. Aj ja som mala problém s dojčením prvého synčeka, ale po tých nie najlepších skúsenostiach ako prvorodička som už potom vedela pri dvojičkách kde robím chybu a na čom naozaj záleží. Netrápte sa zbytočne, důležité je podľa nma len jedno.dať svojim detičkám to najlepšie čo možete a tolko vela lásky kolko len můžete dat. Byť matkou je úžasné a tak držím palce všetkým mamičkám, ktoré majú odhodlanie dojčiť svoje poklady.

avana7
27. sep 2013

@koreniatko Ahoj, môžem sa opýtať ako si to zvládala zo začiatku, po narodení dvojičiek? Ja mám doma dve čerstvo narodené dievčatká a dosť spia, niekedy ich musím budiť na kojenie. Tiež ti tak spali? Musela si ich budiť? Či si ich nechala tak a čakala, kedy si ony samy vypýtajú? A pekne ti priberali na váhe? Ja tiež len kojím, a rada by som aj pri tom ostala, v nemocnici mi ich aj dokrmovali, lebo chudli a mali zlé výsledky glykémie. A koľko si ich kojila na prsu? Lebo mne tak do 10 min. pijú a potom zaspia, hádam si vytiahnu toľko, čo potrebujú. Stále sa tak trochu strachujem, či majú dosť a či mi budú pekne priberať. Mliečka mám, lebo si aj odstriekavam. Prvého syna som kojila 2,5 r. a vtedy som to tak neriešila, lebo mal peknú pôrodnú váhu a tak pekne pil. Len teraz je iná situácia, sú dve a sú menšie a viac spinkajú. Ďakujem

koreniatko
27. sep 2013

@avana7 ahoj aj pre mňa to bolo ťažké. len my sme mali tú výhodu, že sme sa narodili s celkom fajn hmotnosťou. Jakubko mal 3190g a Alžbetka mala 2690 g. Aj ja som mala zo začiatku obavy, že veľa spinkajú, a nepapajú. Naše dvojičky boli dosť spavé kedˇže mali silnú popůrodnú žltačku z čoho boli dosť spavé. Zo začiatku som ich budila hlavne dcérku kedˇže bola menšia, ale postupne deď som na poradňach videla, že pekne priberajú, už som to neriešila, kojila som na požiadanie, niekedy 10 min, inokedy boli prisatí 20 min, jednoducho som sa prisposobovala drobcom a ich potrebám, aj ked to bolo ťažké ked´že máme doma ešte o 15 mesiacov staršieho synčeka, ale s pomocou najbližších sa to dalo zvládnuť. Držím Ti palce, aby si to zvládla, všetko sa dá ak je vůľa. Nikto nechcel veriť, že vobec neprikrmujem. U mńa platilo pravidlo: aký je dopyt taká je aj ponuka. Keď boli drobci menší prsníky sa mi nalievali menej, ako rástli a potrebovali viac, organizmus dostal do mozgu informáciu, či stimul k zvýšenej tvorbe a tak sa mi prsníky nalievali viac a stačilo im to v pohode.Všetko je to o tom, že si musíš veriť, že to pojde a že si dosť silná na to, aby si to zvládla. Teraz už papáme skoro všetko, ale na moje mliečko sa im vždy v brušku najde dosť miesta. Dojčenie nám dosť pomáhalo, keď nám išli zúbky a stále je to super prostriedkom na upokojenie a zaspavanie. Dobrou pomockou pri dojčení hlavne zo začiatku bol kojenecký vankúš pre dvojičky. Ak budeš mať nejaký problém kľudne sa ozvi a keď budem vedieť poradím. Zatiaľ držím palce.

avana7
28. sep 2013

@koreniatko Naša baby mali 2600 a 2400 g. A ako si ju budila, čo zaberalo? Lebo ja niekedy neviem, čo mám spraviť, aby sa zobudila a to ju zase nechcem nejako drasticky budiť. A aké si mala intervaly medzi kojením? Ako často si ich budila, každé 2h či 3 h? A potom keď si to už neriešila, ako často sa ti budili samé od seba? Ja som aj rozmýšlala, že to nechám na nich, že ako ony potrebujú, tak sa budú budiť, len stále je tam tá obava, či mi budú aj pekne priberať. Lebo keď ich aj nechám, tak už mám tak prsia naliate.
Viem, že kojenie je super pomoc pri čomkoľvek, mám to otestované pri prvom synovi. Keď plakal, alebo aj pri zaspávaní, proste nie je nad kontakt dieťaťa s matkou pri kojení. Vtedy sa dieťa vždy upokojí.
Tak ja si verím, ja strašne chcem len kojiť a čo najdlhšie, lebo ja to beriem ako dar, že môžem kojiť, užívam si to, tak dúfam, že to zvládnem a tie zlé myšlienky, že málo papkajú a priberajú, ma opustia a všetko pôjde dobre.
Ja mám kojací vankúš s guličkami, myslíš, že ten pre dvojičky je lepší??
Ďakujem

koreniatko
30. sep 2013

ahojko, no stým budením to bolo ťažké aj u nás. V nemocnici mi odporúčali miesto na krku zhruba za ušný laločikom. Mierne zatlačenie na toto miesto by malo na bábo posobiť bolestivo a bábetko by sa malo prebudiť. Skúšala som kde čo, mierne uštipnutia na líčka, tlak na spomínané miesto, no niekedy aj tak, moje deťúrence sa nedali rušiť v pokojnom spánku a jednoducho som musela kapitulovať.Intervaly medzi kojením počas dňa sme mali asi tak 2- 3 hod, ale cez noc ak pekne spinkali tak som ich nebudila. S tým budením na kojenie a dodržiavaním presných ntervalov medzi kojením nám to vydržalo asi tak mesiac po půrode max mesiac a pol. Potom keď som videla, že na hmotnosti priberajú, že sú spokojné a neplačú som sa rozhodla, že budem dojčiť na požiadanie, takže keď boli hladné zobudili sa a plačom si vypýtali papkať. Tí drobčekovia sú neskutočne múdri a vedia, že plačom upozornia mamička, že im niečo chýba. Buď pokojná, všetko bude dobré, důležité je, že chceš dojčiť svoje detičky,. Naozaj to odhodlanie, pevná voľa a psychická pohoda sú veľmi důležité. Veľmi pekne si to povedala, schpnosť dojčiť je dar, ktorý sme dostali my mamy od Boha. Je to krásny pocit, aj keď niekedy spojený aj s bolesťou a námahou. A ešte ohľadom toho vankúša. Aj ja som mala výplň tie guličky, ale narozdiel od normálneho vankúša ten pre dvojičky je vačší, takže som si mohla naň položiť obidvoch naraz a nikto nemusel plakať, že je hladný a že musí čakať, Prvé mesiace mali rovnaký čas na papanie., potom sa už budili v rozdielnych intervaloch, tak som ich kojila samostatne., ale zo začiatku tandemovo. Dúfam, že som Ti odpovedala na otázky. Zatiaľ držím palce a daj vedieť ako sa Vám darí.

123lenka
2. dec 2013

@koreniatko Ahoj. Prečítala som si tvoj príspevok a sme na tom skoro ako vy.
Tiež mám dvojičky, ale len 6 týždňové, mali krásne porodné váhy, trochu vačšie ako tvoje... Ale prečo píšem, chcem sa opýtať a pátram tu na MK čo by mohlo sposobovať ich neklud pri kojení. Posledných pár dní sa mi malá odpája, plače, zúri atd.. našla som k tomu článok http://www.moje-rodina.cz/miminka/rustovy-spurt
A teba som sa chcela na porovnanie opýtať či si aj ty mala taký problém a kolko ste vážili v 6 týždni, alebo aspon približne. Najprv mi priberali pol kila za 2 týždne a teraz to vypadá, že to bude pol kila za mesiac. Tak neviem čo bude. Ale myslím si, že mlieka mám dosť.
Neporadíš niečo na zvýšenie tvorby mlieka? Čo si jedla, pila... Ďakujem za každú maličkú radu budem vďačná.

koreniatko
3. dec 2013

@123lenka ahoj Lenka, prepáč, nestihla som Ti odpovedať skor. Na tie váhy si presne nepamatám, viem, že aj my sme zo začiatku priberali rovnako ako vy, ale potom sa to začalo znižovať, ale neriešila som to, lebo důležité je jedno, že priberajú. Všetci sme originálni, a tak som sa nesnažila ani moje bábatká nejako sledovať a porovnávať s nejakými normami a tabuľkalmi, ale důležitá bola pre mňa spokojnosť mojich drobcov. Ťažko povedať, prečo je malá nekľudná pri kojení, tých důvodov může byť veľa, určite prídeš na to, čo tvoje babatká rozčuľuje, musíš len skúšať. Může to byť, že niektoré bábo si vyžaduje úplný kľud, může ho rozpylovať aj svetlo, ale prítomnosť druhej dvojičky. Moja kamoška nemohla dojčiť svoje dvojičky tandemovo, pretože to jej dcéra nezniesla, jednoducho sa stále odpájala a keď bola na prsníku sama tak sa v pohode napapala. Možno jej nevyhovuje poloha pri kojení a možno ju bolí bruško.a k Tvojej ďalšej otázke, čo na tvorbu mlieka, ja si myslím, že také teorie ako , že je potrebné piť čierne pivo, vineu alebo jesť vajíčkovú polievku, sú neopodstatnené aj keď ja som to praktizovala zo začiatku tiež. Najlepším stimulom je sanie tvojich detičiek, čím budú viac sať Tvoje mliečko, bude sa Ti viac tvoriť. Všetko to ide reflexnou cestou do hypofýzy v našom mozgu a z tadiaľ ide stimul na zvýšenú tvorbu mlieka do prsníkov. To je moja teoria podložené anatomiou a fyziológiou ženského organizmu. Verím, že sa Vám čoskoro podarí vyriešiť všetky problémy a budete si vychutnávať radosti dojčenia, želám všetko dobré. Katka

123lenka
4. dec 2013

@koreniatko Ďakujem Katka. Pekne si to napísala, súhlasím s tvojim názorom. Dnes sme očkovali, bála som sa, ale našťastie sú malí v pohode. Malá pribrala za mesiac kilo a malý 700g. Majte sa pekne a zase niekedy napíšte ako sa vám darí, budem len rada!

janka84105
12. dec 2013

Ahoj, ja som porodila v 30tt, baby mali 940 a 1500 gramov, domov šli po 36 dňoch plne na fľaške a mojom odstriekanom mliečku. Skúšala som ich prikladať už pri klokankovaní ale nešlo to a sestry na mňa čumeli že som cvok. Postupne sme prešli na dojčenie cez klobúčik a dokrm po prste, cez fľašku Medela Calma, ktorá bola skvelá a pomohla mi prekonať obdobie dokrmu. Keď baby vážili okolo 4 kíl vo veku 4,5 mesiaca odmietli dokrm a dojčili sme sa do 9 mesiacov. Potom som ich cielene odstavila 😉

lizanka
10. feb 2014

pridam sa ak mozem, rodila som v 32.tyzdni, planovana sekcia pre diskordantny rast plodov, vaha 1400 a 2000 gramov, v naruci som ich drzala asi po 2 tyzdnoch, za ten cas boli krmene hadickou,potom flasou, potom ked uz boli vonku z inkubatora a ja som chodila za nimi kazdy den na navstevu,tak som skusila kojit, obidve sa hned chytili!!!!! co mal pre mna ohromny zazitok a zazrak, dokonca si obe potiahli viac mlieka ako im davali davku, sestricka tomu nechcela verit, takze potom im zvysili davku, po mesiaci ich pustili domov a kojila som obe naraz s pomocou vankusa na kojenie, vobec nie je pravda ako mnohi tvrdia,ze ak dieta dlhsie pije z flase,tak sa nenauci na prsnik,my sme toho dokazom. doteraz ich obe stale len kojim, mame uz 6 mesiacov, baby maju 7,5 kg a 8 kil a ak panbozko da tak planujem dojcit do ich roka.
zaklad je podla mna byt maximalne v klude ako sa len da, co sa prenesia aj na dieta,treba aj tym malym cloviecikom verit, ja som im stale hovorila ze su levice (narodene v znameni leva,tak musia bojovat ..no a kade chodim tak dakujem tomu hore za to vsetko..

avana7
11. feb 2014

@lizanka Veľmi pekne si to napísala a držím palce a verím, že budeš kojiť dlho, lebo chceš 🙂 Máme skoro rovnako staré deti, naše budú mať teraz 5 mesiacov

carrera
10. mar 2014

Ahojte, moji chlapci sa narodili v 34.tt. Mali 2400 a 2460g. Hned išli do onkubátora, na druhý deň chytili zápal plúc, za jedného museli týchať prístroje. Prvého som si priložila po týždni a druhého po desiatich dňoch. Obaja sa hneď krásne prisali a vedeli, čo majú robiť 🙂. Teraz máme 10 mesiacov a stále ich kojím. Najťažšie je to v noci, to sme hore cca každú hodinu. Niekedy sa cítim, ako živá mŕtvola, mám ešte 3 a pól ročnú dcérku, veľmi živú. Ale chcem vydržať kojiť aspoň do roka
@janka84105 ako sa ti ich podarilo cielene odstaviť? Dcérku som tiež odstavovala, ale to bolo jedno dieťa, neviem si predstaviť dve...

janka84105
11. mar 2014

Ja som využila to obdobie kedy už boli veľké, silné, stabilizované, nemali problém s jedlom ale ešte neboli dosť vybité aby vymýšľali. Začala som nahrádzať dávku po dávke fľašou a do týždňa sme boli na umelom mlieku. Už si držali same fľašku tak to nebola taká makačka ako keď sme ich flasovali na začiatku. Úplne bezbolestne sme to zvládli. 🙂

carrera
11. mar 2014

@janka84105 ani v noci im to nechybalo?

eli74
11. mar 2014

Moje mali reflux. Teraz sa už aj pousmejem, ako som ich kojila naraz, potom jedno skončí skôr a chce si odgrgnut a mliecko letí... No nebola to sranda, vydrzali sme 6 mes s jednym a s druhým som to po 3 mes vzdala s tým, ze ked to mlieko len tak vygrcne, nech sa radsej ten menej grckavy viac naje. 😒

lauricka
11. mar 2014

ahoj, tiez sme to nezvladli, bolo to tazke. Hlavne kvoli takmer ziadnej podpore v nemocnici (to, co sa tam dialo, sa tak nazvat neda), mali mali dlhsie zltacku, strasne zaspavali, vycerpavalo ich tahat, mne sa tym padom slabo pustalo mlieko...doma by som potrebovala priestor kazdemu sa venovat a ucit ich dojcit sa a tahat samostatne a v klude, lenze to neslo, kedze sa budili a chceli jest takmer naraz...ja neskusena, ako chytit babo, ako mu pomoct sa prisat....rychlo, rychlo, nez sa zobudi druhe...ledva sa chytilo, uz druhe plakalo...proste, dodnes mi je z toho nanic. Takze, mrzi ma to, ale asi ani Teba to neprestane tak skoro mrziet. Na druhej strane, netreba to zas vnimat ako nejaku uplnu tragediu. Na zdravie cloveka vplyva omnoho viac faktorov, ako len dojcenie. Ja som im odsavala mlieko pol roka. Nebolo ho vela, aby mohli mat len materske, ale aspon denny pridel urcity materskeho mlieka mali. Tie dva tyzdne po porode dvojciat boli pre mna asi najhorsie obdobie v zivote a na tie prve mesiace s nimi stale spominam skor so smutkom, pretoze to bol stres a ani som si ich neuzila. Mamicky, ktore maju prve a len jedno ani netusia, aky je to luxus.