Slovenky v Dunajskej Strede

bullet
28. máj 2021

Zdravím, mám otázku na slovensky hovoriace mamičky bývajúce v DS.. Mali ste nejaký problém si nájsť zamestnanie v tomto meste pokiaľ ste neovladali maďarský jazyk? Za rok a pol mi konci rodicak a už teraz mám z toho stres. Pred tým som pracovala v BA ale pri dvoch malých deťoch si cestovanie neviem predstaviť.. Síce som rodená Maďarka ale rokmi stravenymi v BA v čisto slovenskej komunite som akosi už aj zabudla po maďarsky preto sa bojím aby som sa tu vedela zamestnať

marsmykkok
28. máj 2021

no na prácu s ľudmi môžeš zabudnúť (predavačka, čašníčka, v banke, u mobilného operátora, recepčná atd) Teda možnosti sa ti dosť oklieštia.

aurorastone
28. máj 2021

@marsmykkok a toto nechápem, však sme stále na Slovensku, akceptujem, že každý kraj na nejaké nárečie a prizvuk ale aby sa na území Slovenskej republiky nedohovoril človek so spisovnou slovenčinou mi rozum neberie

kikuskar5
28. máj 2021

Moja skusenost, ked som hladala pracu, nebyvam priamo v DS, ale 12km od DS, tak sa vsade tvarili, ze jazyk je ok, ze po madarsky neviem, skor som mala pocit, ze problem je viac pracovna doba, tak snad to nebol len klamlivy dojem 🙈 Ale v konecnom dosledku to vzdy stroskotalo a bolo to asi jedno s druhym, neviem...mala som v zalohe asi tri pozicie, kde mi povedali, ze sa mam ozvat, bo som riesila povodnu pracu v Ba a nevedela som, ci sa s nimi dohodnem na navrate, nastastie to vyslo a vratila som sa, ale tam to bolo take, ze ozvite sa, berieme Vas hned. Neskor som presla na poziciu, kde mam home office a do kanclu do BA idem 1 az 3x tyzdenne, cize to nejako davame s manzelom a detmi a su dost zhovievavi, pocas korony sme doma na 100percent.
Kazdopadne zavisi asi fakt, ze kde, ja som skor riesila kancelarske pozicie, kde sa relativne dalo ok s pracovnou dobou, obchod, sluzby a podobne, kde sa komunikuje s ludmi podla mna automaticky odmietaju, ked sa po madarsky nevie, respektive sa mi z takych nikto nikdy neozval na zivotopis, ale je pravda, ze som raz natrafila na pracovnicku vo VUB, ktora po madarsky nevedela a to mi fakt padla sanka 😁 drzim palce a prajem pevne nervy ✊✊✊
A raz som mala aj skusenost, ktora suvisela skor s detmi. Ked som poslala zivotopis bez zmienky o detoch, vsetko ok, ozyvali sa, na pohovoroch to bolo ok, aj ked som deti spomenula. Skusila som test s zivotopisom so spomenutymi detmi, nikto sa neozval. Kamoska s rovnakou skolou, bezdetna, velmi podobna prax, nej sa ozvali a pozvali na pohovor, mne napisali, ze maju vhodnejsich kandidatov 🙈 takze jazyk v kombinacii s detmi, cista katastrofa 🤦 tak ked nemas nejaku dieru casovu v zivotopise, odporucam tam matersku nedavat vobec a deti spomenut az na pohovore.

eskop
28. máj 2021

@bullet ja byvam pri Samorine, a akurat som na materskej ale tiez som uz rozmyslala nad touto situáciou, co po tom.. zrejme sa budem musiet vratit spat do prace do Ba, aj ked sklbit to s malou a skolkou bude tazke.. ja viem po madarsky asi 10viet a fakt tu u nas v okoli je vela slovakov, pristahovalcov a takmer vsetci dochadzaju do ba za pracou..

eva112014
28. máj 2021

@bullet Autorka mi žijeme v zahraničí. Rokmi strávenými v zahraničí som nezabudla ani po slovensky a ani po maďarsky.

eva112014
28. máj 2021

@bullet A už ten názov témy, že Slovenky v Dunajskej Strede. 🙈🙈🙈

marsmykkok
29. máj 2021

@aurorastone no tam ide skôr o Maďarov čo nemajú záujem hovoriť po slovensky... A keby ju zamestnaju prídu o klientov. Celkovo nechápem tú zhovievavosť voči Maďarom, majú aj školy atď, ale keď žijem v nejakej krajine hovorím jej jazykom, nie svojim. Aj Rómovia majú svoj jazyk napríklad, ale mimo domu hovoria po slovensky.

eva112014
29. máj 2021

@aurorastone Ja pochádzam z Južného Slovenska. Konkrétne - Nové Zámky.
Robila som aj v Komárne aj vo Dvoroch nad Žitavou.
A môžem ti potvrdiť, že ľudia vedia po slovensky a my s klientmi sme vždy hovorili po slovensky.
Ak slovenská firma spolupracuje s firmou z Maďarska, áno to si viem predstaviť, že musíš vedieť po maďarsky.
V NZ máme firmu Osram a tam musíš vedieť po nemecky. To je normálne, že niektoré firmy vyžadujú cudzí jazyk, keď majú sesterskú firmu v zahraničí.
Písať, že Slovenka v Dunajskej Strede to už považujem za vrchol drzosti !!!!!!!!! 😡

ivkazba
29. máj 2021

@marsmykkok tiež pre toto nemám pochopenie. A hlavne, to nie sú žiadni Maďari. Celé generácie sú narodené na Slovensku. Ani po maďarsky nevedia, ak hovoríme o spisovnej maďarčine. A tvrdím, že každý kto chce byť Maďar, nech sa presťahuje do Maďarska. Lenže to nie, pretože na Slovensku sa žije určite lepšie ako v Maďarsku.
@bullet chodila som dlho pracovne do DS a KN. Neviem maďarsky, mala som s tým dosť problémy, hlavne v DS. Stalo sa že v potravinách som predavačke 3x povedala že nehovorím po maďarsky a aj tak neprešla na slovenčinu. Podľa mňa možnosti v DS bez maďarčiny sú veľmi obmedzené.

ivkazba
29. máj 2021

@eva112014 NZ sú okej, chodila som tam pracovne, obrovské množstvo ľudí vôbec neovláda maďarčinu. Ale DS je niečo úplne iné. Tam je človek bez maďarčiny veľmi veľmi obmedzený, sú obchody kde ťa v slovenčine nevybavia.

eva112014
29. máj 2021

@ivkazba U nás máme maďarské ZŠ a takisto aj slovenské ZŠ. Predpokladám, že slovenské ZŠ má aj DS. Ty a verím tomu, že nie tá škola prázdna. 🙈
Komárno, Štúrovo máš pri maďarských hraniciach. A tiež hovoria po slovensky. Preto sa čudujem, že v DS nie?! Kebyže taká babka 80 ročná, ale mladí?!

ivkazba
29. máj 2021

@eva112014 napríklad v KN či Štúrove som bola úplne v pohode bez maďarčiny. Aj keď niekto začal po maďarsky, hneď prešiel v pohode do slovenčiny. V DS som sa často stretávala s neochotou. A keď sme hľadali nových ľudí, prišli na pohovor aj mladí ľudia (20+) ktorí keď sme povedali že pohovor v slovenčine, tak slovenská gramatika príšerná. Toto sa mi v KN či Štúrove nikdy nestalo. Pretože v DS a okolí veľa z nich chodí do MŠ, ZŠ aj SŠ s vyučovacím jazykom maďarským a doma hovoria tiež IBA maďarsky. Áno sú tam aj slovenské škôlky a školy, ale od známych mám info že ich je málo.

eva112014
29. máj 2021

@ivkazba Tak spisovnú MJ nemám ani ja. Veď aj ako? Ja som nechodila do maďarskej školy. Ale napríklad včera ma pochválil Albánec, že krásne hovorím po nemecky. Prízvuk mám balkánsky. 😂
Čím viac jazykov vieš o to ťažšie je mať ten "čistý prízvuk". 😁
A pre neho je Slovensko Slovinskom. To je už ďalšia kapitola pri ktorej sa mi zvyšuje tlak. 😂

ajsha123
29. máj 2021

Rodila som v DS a bola som na izbe s mladou, mozno 25 rocnou, co nevedela ani tuk po slovensky... To len na margo toho, ze starí možno slovensky nevedia, ale mladí urcite áno. Nie je to pravda. V Ds je fakt problém, ak nevieš madarsky. Kdekoľvek tam pridem, vstupim, každý najprv pozdrav po madarsky...
V Šamoríne je to uz aj tak, ak tak, tam je uz dosť prisťahovalcov Slovakov. A par km od Šamorína, konkrétne Kvetoslavov, Hviezdoslavov, tam každý len slovensky. Možno skus pri DS, ci nie je obec, kde by bolo viac slovensky hovoriacich... Ale tam asi práca nebude... Ťažko povedať. Možno Lehnice...
Ale ja si myslím, že ked si rodená Maďarska, že za rok a pol by si sa do toho dostala... Máš lepšie predispozicie, ako napr.ja, co neviem vôbec nič a ani dar učiť sa jazyky 🤦‍♀️

eva112014
29. máj 2021

@ivkazba Mne je to až neuveriteľné, že my pri maďarských hraniciach hovoríme po slovensky a v DS tam nechcú, alebo nevedia. Pre teba to nie je divné? Keď sa ti to v KN a v Štúrove zatiaľ nestalo. Musím DS navštíviť. 🤨

ivkazba
29. máj 2021

@eva112014 mňa to hlavne vytáča. A teda dosť.

eva112014
29. máj 2021

@marsmykkok To nie je zhovievavosť, to je Trianonská zmluva !!!! Nikto si nebuchol do čela, že poďme Maďarom urobiť ZŠ, lebo máme ich tu veľa na Slovensku. V tej zmluve je podpísané, že umožní sa maďarskej menšine si zachovať svoj jazyk a ich kultúru. Čiže musia byť maďarské ZŠ v tých mestách, dedinách, ktoré patrili kedysi Maďarom.
Rumunsko, Srbsko, Ukrajina má maďarské ZŠ takisto. Ja som tu vo Švajčiarsku stretla som maďarských Rumunov. Chcú si pozrieť naše Tatry a že keď budú hovoriť po maďarsky, či nebudú mať problémy. Vraj počuli samé zlé veci. Reku áno, Slováci Vás s lopatou budú naháňať.
😂
Ďalšia vec je, keď niekto pracuje na Slovensku, mal by vedieť po slovensky! A vonku na ulici, keď bude hovoriť hoc aj po čínsky, nikoho do toho nič nie je!
Slováci žijúci v Rajke (obec v Maďarsku) a pracujúci v BA predpokladám nehovoria tiež po maďarsky. Ako ich "akceptujú" Maďari neviem.

dalilallit
29. máj 2021

@eva112014 pochádzam z Prievidze, kedysi som mala priateľa z NZ, nikdy naozaj nikdy som tam nemala problém so slovenčinou. Teraz žijem 8 rokov v DS a môžem povedať, že tu je to iný svet. Všade je madarčina, v obchode, na úradoch, u lekára. V meste je len jedna čisto slovenská škôlka, inak su zmiešané. V našej je 1 maďarská trieda a 2 slovenské- zmiešané vekové kategórie. Je tu problém dostať dieťa do slovenskej školy. Starši nechcú rozprávať po slovensky, viac krát sa mi stalo, že keď som sa ozvala tak len mávli rukou. V obchode sa ozvem, že neviem maďarsky a predavačka si ide aj tak svoje. Mamičky sa s deťmi rozprávaju maďarsky, deti nevedia a nemajú odkiaľ vedieť slovenčinu. Učiteľka v našej triede mi na začiatku šk. roka povedala, že v triede majú len 3 deti ktoré rozprávajú po slovensky. 3 deti z 24. Známa rozpráva aj slovensky a veľmi dobre, vôbec nepočuť ani prízvuk, ale s deťmi komunikujú len v maďarčine, tak ho prihlásila na krúžok slovenčiny. Mne toto hlava neberie, prečo sa s deťmi nerozprávajú aj po slovensky, keď vedia.Je to tu naozaj iné.

eva112014
29. máj 2021

@dalilallit Toto nechápem ani ja. Prečo to v tej DS takto je. My sme pri hraniciach Maďarska, ale toto u nás nie je. Nestretla som sa s týmto.

eva112014
29. máj 2021

@ivkazba Verím ti. Toto sa ani mne nepáči.

marsmykkok
29. máj 2021

@eva112014 No Slováci v Rajke tam nepracujú a hlavne nik z Madarov tam žiť nechce, teda im len pomohli že tam bývajú. Ale tu fakt máš pomaly polku Slovenska, kde žije táto národnosť vo vyššom počte a Slovák sa tam nemôže nasťahovať, lebo ked nevie po madarsky prácu si nenájde a dochádzať každý deň hodinu a viac do oblasti kde madarčinu netreba je cez čiaru. Rovnako problém umiestniť deti do škôl a tak. A žije sa im tam dobre, lebo vdaka tomu že tam Slováci nemajú podmienky je aj dopyt po nehnuteľnostiach menší a teda vedia si kúpiť nehnuteľnosť za nizke ceny a pekne žiť. Slovák sa musí biť niekde o predražený byt, kedže na druhej polke krajiny je bytov málo a ľudí čo chcú bývať veľa. Nech si doma, na ulici medzi sebou rozprávajú po madarsky, nemám proti tomu nič, ale fakt by mali vedieť ovládať reč krajiny kde sú a nie že v obchodoch, službách atd budú s nimi komunikovať v madarčine.

aurorastone
29. máj 2021

@eva112014 jasne toto chápem všetko firmy a tak 🙂 len mne to tak prišlo ze ani v malých potravinách alebo bežných obchodoch sa ako obyč civil nedohovoris slovensky, osobnú skúsenosť nemám keďže som v týchto končinách nikdy nebola, takže nemôžem súdiť z praxe 🙈

alvaluka
29. máj 2021

@eva112014 osobne nevidim problem v skolach v MJ, ani v tom, ze doma a na ulici sa bavia po slovensky, dokonca aj na uradoch nech rozpravaju po madarsky. Problem ale vidim v tom, ze niektorym realne robi slovencina problem a tym nemyslim prizvuk (kazdy ma nejaky,) ale gramatiku a slabu slovnu zasobu a neochotu prejst do slovenciny.

katjaa44
29. máj 2021

@bullet áno je s tým dosť problém ja to pomaly vzdávam a hľadám prácu aj ďalej v okolí Šamorína, Ba , Sc bohužial mám pocit že bližsie nenájdem jednoducho povedané preto že nie som "domáca" 🤷‍♀️

bullet
autor
29. máj 2021

@eva112014 nechápem prečo by to bola drzosť milá pani. Keby ste žili tu v meste pochopili by ste. Keby ste tu niekoho pomenovali Slovákom tak vás ukamenuju čo si to dovolujete.. A na margo toho že vy ste jazyky nezabudli tak super gratulujem vám asi mate nadanie na jazyky. Ja mam Maďarsku národnosť, doma sme s maminou rozprávali iba po maďarsky ale len do mojich 4 rokov kým si nenasla manžela zo Záhoria a odvtedy sa u nás maďarčina zatratila v rodine a jednoducho sa mi už ťažko rozpráva po maďarsky.. S babkou s kamarátmi sa to ešte dá ale nejaký pohovor alebo prácu na profesionálnej úrovni si neviem predstaviť necítim sa dobre keď mam komunikovať v maďarskom jazyku. A nieje to vôbec o sympatiach voči jazyku alebo ľuďom jednoducho mi to nejde. Tak prosím vás až ma budete chcieť nabudúce zhodiť radšej sa z držte. Pýtala som sa žien ktoré majú podobný problém ako ja tak prosím nech mi odpovedajú iba tí čo majú niečo k veci

haszonallatka
29. máj 2021

@ivkazba prepáčte, len na margo. Keď napr. presťahujem do Rakúska, tak budem Rakúšanka? A môžem hneď zabudnúť na môj materinský jazyk?

ivkazba
29. máj 2021

@haszonallatka nie. Ale v DS a okolí predsa nežijú žiadni Maďari. To sú Slováci, majú predsa slovenské občianstvo, celé generácie majú slovenské občianstvo. A preto majú hovoriť aj po slovensky.

haszonallatka
29. máj 2021

@ivkazba áno, majú slovenské občianstvo. Ale majú maďarskú národnosť. Celé generácie majú slovenské občianstvo, aj v tom máte pravdu. Ale tí ľudia sú Maďari, narodili tu, ako aj ich predkovia. To, že viacerí nevedia po slovensky je asi preto, lebo v školách s vyučovacím jazykom maďarským neučia slovenčinu ako cudzí jazyk.

ivkazba
29. máj 2021

@haszonallatka ale to nie je problém školy, že nevedia po slovensky. Mám kamarátov z DS. Chodili do "maďarských" škôl, doma hovoria maďarsky, aké so mnou hovoria peknou slovenčinou. Po slovensky nevie iba ten kto nechce. Spomenula si Rakúsko. V Rakúsku by nemohla predavačka odignorovať nemecky hovoriaceho človeka a hovoriť si iba maďarsky. Mne sa v DS stalo (na sídlisku v malej Jednote) že som predavačke 3x povedala, že neviem maďarsky a aj tak nezačala hovoriť po slovensky. Kto žije na Slovensku, má vedieť po slovensky. A keď sa cíti ako Maďar a odmieta hovoriť slovensky, tak nech ide do Maďarska. Apropo, slovenčina je na Slovensku úradný jazyk, pre všetkých, pre občana Slovenska to nemá byť cudzí jazyk.

ivkazba
29. máj 2021

@haszonallatka a viac mi o tom nemusíš písať. Na Slovensku po slovensky. Tak to funguje všade vo svete. Pekný večer.