Ktorému pediatrovi v Dunajskej Strede nevadí, že neviem po maďarsky?

18. okt 2020

Zdravím, prosím vás, odporúčte mi dobrého detského obvodného lekára, takého, ktorý spolu so sestričkou nebudú mať problém, že neovládam maďarský jazyk - pred nedávnom sme sa prisťahovali 🙂. Vopred vám ďakujem za odpovede 🙂

gabikaa96
18. okt 2020

Dr. Angst,pán doktor hovorí iba po slovensky, sestrička vie po slovensky tiež . My chodíme tam a sme spokojný.

bambula3
21. okt 2020

Este som sa nestretla s tym, ze by niektoremu vadilo, ze nevies po madarsky

autor
21. okt 2020

@bambula3 ja mám takú skúsenosť so sestrou (nie v odbore detsky pediater), bohuzial, ale neodsudzujem, ani sa nehnevam 🙂 prijimam a teda vyberam takych, ktorym to problem nerobi 🙂

klip0
21. okt 2020

Ale ved to je na Slovensku nie v Maďarsku 😁 to ze vie lekar/sestra aj madarsky je plus ale urcite to nemozu na uzemi Slovenska vyzadovat po pacientoch

bambula3
21. okt 2020

@klip0 suhlasim. Ja viem dobre po madarsky ale od lekarov /ci uz mojich alebo pri synovi/ trvam vzdy na slovencine, aby som nieco nahodou nepochopila zle. Zatial som s tym problem nemala a je velmi smutne, ze dala sestricka autorke pocitit nieco taketo. Mozno bola len nesvoja ze slovencina nie je jej silnou strankou? 😛

autor
21. okt 2020

@klip0 jasne ze to je len plus, kolko jazykov vies, tolko krat si clovekom 🙂 ale ked pridem na vysetrenie, a sestricka na mna zavola po madarsky, a ja sa ospravedlnim ale ze nerozumiem a ona mi odpovie: ale ved to musis uz vediet, ale ved to by si uz mala vediet... no neviem... nemam odkial vediet, verim ze nieco pochytam :D ale zatial nemam moznost 🙂

robin30
21. okt 2020

Treba jej odpovedat,ze zije na slovensku tak ma vediet slovensky nie ty madarsky!to by bolo keby som sa ja rozkrikovala v rakusku,ze nemecky neviem🤦‍♀️

autor
21. okt 2020

@robin30 :D akoze clovek sem tam strati nervy 🙂 ale nie som velmi konfliktna, respektujem druhych a ak mam moznosti vybrat spomedzi inych, tak naco to riesit. 🙂 mam len jeden zivot 😌 nemienim ho stravit bojovanim za svoje prava pokial si to viem zariadit inak 🙂

robin30
21. okt 2020

To zas ja som lev 😁co sa mi nepaci kazdy ma otrieskane o hlavu 🤣ale chvalabohu tu v at to netreba skor sa vzdy na sk rozculim ked nieco treba vybavit 😁

autor
21. okt 2020

@robin30 vseobecne :D slovensko joj... skoda reci ohladom vybavovania veci 😁😁

radanna11
26. okt 2020

Dievčatá ja sa sem strčím s trocha inou otázkou ale súvisí 😀Bývame v Šamoríne rok tiež som sa zamýšľala nad tým ako to vnímajú ľudia keď neviem po maďarsky je tu veľa ľudí ktorí nevedia ? je to bežne ? a budem mat problém napríklad nájsť si prácu ? mám aj vysokoškolské vzdelanie avšak väčšinou je v inzerátoch že treba vedieť aj maďarsky , zatiaľ ešte mám homeoffice z predošlého zamestnania ale pomaly zo mesiac hľadám a všade je napísané že treba vedieť aj maďarsky ale niekde to aj napísané nieje aj tak sa mi neozvu poslala som možno už aj sto žiadosti na rôzne pozície aj vo svojom obore vysokoskolskom ale aj úplne iné jednoduché dokonca som poslala niekoľko aj do fabrík kde písali že stačí základne vzdelanie v životopise nemám žiadnu dieru mám za sebou pár kvalitných zamestnaní môže to spôsobovať ta maďarčina ? môžu má vôbec zo zákona odmietnuť koli jazyku keď sme na území Slovenskej Republiky ? ďakujem za každý vás názor

autor
26. okt 2020

@radanna11 ahoj 🙂 ono je to tu taka “ticha/skryta” diskriminacia s ktorou ale nic nespravis. Ak ma zamestnavatel v poziadavkach madarsky jazyk, ma pravo ta kvoli tomu odmietnut, a ti ostatni, nuz dovod sa najde stale 🙂 drzim ti palce, snad nieco najdes, ja som to ani nestihla, po VS sa nam hned podarilo babo ☺️☺️

bambula3
26. okt 2020

Skus Metrans Dunajska Streda. Madarcinu nevyzaduju

tulipanicek
30. okt 2020

My mame výbornú doktorku Ladziansku a teda ja a ani nikto nevieme ani ceknut maďarsky a ešte ani nie sme z DS a super. Pani doktorka je veľmi vzdelaná v rôznych oblastiach, my za nou dosť ďaleko odchádzame lebo je veľký odborník a súčasne veľmi ľudská a úžasná k deťom.

indzaa
9. nov 2020

@tulipanicek ale ta Ladzianska kde ordinuje v Dunajskej?lebo ja som volala asi do troch ordinacii a nikde mi nechceli zobrat deti lebo ze len novorodencov prijmaju(co aj mame ale tak mam aj 1,5rocnu dceru)ale rada by som bola ak by chodili k jednej doktorke.

tulipanicek
9. nov 2020

@indzaa Neďaleko nemocnice je. V harmonii. A nás brala ako takmer 3 mesačných. Čiže novorodenec už moje dieťa nebolo

eskop
12. nov 2020

@radanna11 aj my zijeme v blizkosti Samorina ale tam aj v okoli zije dost slovakov, ktori nevedia po madarsky, ani ja neviem. Za to v Ds tam je to skor o madarskom jazyku. Minule som bola v lekarni a hovorila som slovensky, ze co potrebujem a ona mi odpovedala madarsky a nic som nerozumela 😀 oni vedia po slovensky, len nechcu rozpravat

rebar8
18. nov 2020

@tulipanicek ahoj, a tato pani doktorka hovori oboma jazykmi alebo iba po slovensky? Dakujem 🙂

tulipanicek
18. nov 2020

@rebar8 Ahoj. Pani doktorka hovorí oboma jazykmi, rovnako aj sestrička.

melanyjanka
26. dec 2020

Ahoj. My sme z dediny pri DS. Sme na Slovensku , takže by nemali ani pipnut na to že nevieš po maďarsky.
Ak by oni nevedeli po slovensky,mohla by si sa ešte Ty na nich sťažovať. Takže žiadne starosti a výčitky, kľudne choď ku pediatrovi ktorému chces 🙂

svetlanat
24. okt 2021

ziadnemu lekarovi by to nemalo vadit ....

vanda323
25. okt 2021

@robin30 Presne 👍

slovakboy
25. okt 2021

To, že si nekonfliktná je pekné len nebuď súčasne priveľmi ústupčivá. Dotklo sa to tvojho ega aj preto píšeš. Ak ti niekto povie veď to musíte už vedieť tak odpovedz: Nie nemusím. Lebo to, čo ti povedala tá sestrička sa dá preložiť aj takto: “Hovoríme s tebou po slovensky ale nerob zo seba namyslenú Slovenku.” Nauč sa maďarsky povedať pár základných fráz ktoré môžeš použiť v každom rozhovore, aby videli že nie si ortodoxná ale ak ti niekto dá najavo že by si mala vedieť maďarsky, tak povedz smelo toto: “Ja rešpektujem, že neviete slovensky, tak vy rešpektujte že ja neviem maďarsky. “ Zarazila ma táto tvoja veta: “ja mám takú skúsenosť so sestrou (nie v odbore detsky pediater), bohuzial, ale neodsudzujem, ani sa nehnevam 🙂 prijimam a teda vyberam takych, ktorym to problem nerobi 🙂” Je v nej rozpor. Tvrdíš že sa nehneváš, ale bohužiaľ … Podľa mna sa ťa to dotklo a preto hľadáš pediatra ktorému to nevadi. A pritom taký ktorému to vadí tam možno ani nie je. Opytaj sa ho najprv či mu to nevadi . A to že sa ťa dotklo správanie sestričky je pochopiteľne ale nestojí to za to aby si sa trápila. Take veci sa ti v DS ešte stanú. A netýkajú sa ťa. Týkajú sa dotyčných jednotlivcov.

eva112014
25. okt 2021

Už zase Dunajská Streda! Slovakboy ti krásne vysvetlil a absolútne s ním súhlasím.
👍👍👍
@radanna11 Na území SR?! A to, že sa deti musia už v škôlke učiť po ANJ ti nevadí, na území SR?! Potom sa pridávajú k tej ANJ ďalšie cudzie jazyky na území SR.

autor
26. okt 2021

@slovakboy dakujem za nazor 🙂 nie je vsetko presne podla tvojho komentu, nevidis dobre do mojej hlavy, ale napisal si ho dobre 🙂
@eva112014
Naco otvarat temu spred roka? Pediatra som si nasla vyborneho hovori oboma jazykmi krasne a ja som dokonale stastna :D

A este podls teorie @slovakboy koszonom sepem vislaaat (snad ma nezabijete za nespravny pravopis, ale povedat to viem 😁😁)

eva112014
26. okt 2021

Jó napot kívánok Autorka!
😃
To ma teší!
A ako to máš s prácou? Bola tu nedávno téma, že Slovenky v DS. Preto píšem, že zase DS.
Inak super, že sa to vyriešilo k tvojej spokojnosti.
Gratulálok és minden jót kívánok!
(Gratulujem a prajem všetko dobré).

autor
26. okt 2021

@eva112014 pracu zatial neriesim, som na materskej, ale potom si pochodim a ak nic nenajdem v mojom odbore a tak aby som bola spokojna, pojdem aj dalej ak len DS, couz…. Alebo si najdem pracu HO ale to len v nutnom pripade -_- aby mi nezasibkalo furt sediet len doma :D

radanna11
27. okt 2021

@eva112014 trochu od veci nie ? Ja som sa pýtala či je normálne , na území Slovenskej Republiky v slovenskom štáte odmietnuť ľudí na pracovne pozície kde na území slovenskej republiky stačí slovenský jazyk. Miesas jablka s hruškami , to že si nejaká pracovná pozícia v nejakej firme vyžaduje napríklad anglicky jazyk alebo že sa deti učia iný jazyk v škole mi príde úplne normálne ale na slovensku neprijať vysokoškolský vzdelaného človeka do potravín alebo hypermarketu lebo NA SLOVENSKU nevie po maďarsky mi príde trochu choré 🙈🙈🙈

radanna11
27. okt 2021

@eva112014 a medzi časom som sa už zamestnala v ZŠ v Rovinke keďže mi došlo , že tu nepochodím aj keď je to úplne choré a cez