Výlet a deťmi do Ríma

11. aug 2023

Ahojte, chystáme sa na výlet do Ríma, na pár dní. Poraďte kam v Ríme zobrať deti 9 a za 4 chvíľku roky, čo by ich tam zaujalo? Priznám sa, nikdy som v Ríme nebola, nepoznám to tam, tak by som sa rada dozvedela nejaké tipy. Bola by som rada, keby ste mi poradili aj niečo kam sa dá ísť s nimi v prípade zlého počasia. Ďakujem krásne 🙂

majkabambulik
11. aug 2023

My sme vyuzili uzasne lacne ubytovanie hned cez cestu od vatikanskeho muzea - v pripade zleho pocasia je to fakt na cely den. Mali sme mensie deti a tym sa pacila aj Sixtinska kaplnka aj vsetky tie vystupy na vrch katedraly. Ubytovanie sme si zabookovali tu https://www.monasterystays.com/?d=Italy/Lazio/R... bolo to fakt vyhodne pre nas, lebo reholne sestricky, ktore spravuju toto ubytovanie tam poskytuju aj spolocnu kuchynku na prizemi, plne vybavenu, tak sme si tam aj uvarili. Aj vyuzili chladnicku. Potraviny obchod bol taktiez blizko, len dole schodmi. Detsku postielku nam pripravili krajsiu ako u nas doma. Vybavili nam prednostny vstup do muzea a za deti sme neplatili. Boli sme fakt spokojni.

borabalazova
11. aug 2023

Závisí na tom, čo zvládnu vaše deti a aké máte skúsenosti s výletmi. Naša 4-ročná dcéra by Vatikánske múzeá nezvládla určite, ak, tak len nejakú malú sekciu. Výstup na kupolu chrámu sv. Petra je fajn, rovnako aj návšteva baziliky. Tiež je otázka, či viete deťom prekladať z taliančiny, prípadne angličtiny, a vedeli by ste ísť na nejakú komentovanú prehliadku, napr. robia sa detské prehliadky Kolosea. Pre deti je fajn park Villa Borghese s malou ZOO, na prehliadku parku sa dajú požičať bicykle alebo malé rodinné vozíky, ak by ste chceli ísť do samotnej vily, treba si kúpiť lístky online vopred. Veľmi pekný je výlet do Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana) alebo do Ostie (antické mesto alebo až k moru). Priamo v meste by sa možno deťom páčili katakomby na Via Appia, rovnako je v daždivom počasí vhodné Il Museo dei Bambini, to ale predpokladá znalosť taliančiny. Či zvládnete také tie klasické atrakcie ako Forum, Fontana di Trevi, Panteon, španielske schody alebo Piazza Navona, je už na vašom zvážení. Treba sa pripraviť na masy ľudí a pomerne veľa chodenia, rímske metro je síce fajn, ale najmä v centre je to najmä na pešo. Skúste si to celé zvážiť a ak chcete niečo konkrétne vidieť, kúpte si vstupenky online s predstihom, niekedy sú namieste už nedostupné (napr. Koloseum zvykne byť v sezóne na celý deň vopred vypredané). Tiež závisí, nakoľko chcete vidieť tradičné kresťanské miesta, vedľa Kolosea je krásna Bazilika sv. Klementa, kde je pochovaný sv. Cyril/Konštantín, časť je v niekoľkých úrovniach podzemia, to by mohlo deti zaujať.

borabalazova
11. aug 2023

Ešte ma vedľa Vatikánu napadlo Mercato Trionfale, super rímska tržnica s lokálnymi produktmi a senzačnou ponukou čerstvých rýb a morských živočíchov, znovu závisí, či by to deti bavilo, našu dcéru určite, najmä tie morské potvory...

yoxinka
11. aug 2023

Ja len taká poznámka, s 4 ročným dieťaťom by som isto nešla do Ríma v lete. Ale tak, každý podľa seba nech sa zariadi. My sme boli v Taliansku s troma deťmi vo februári. Ideál počko, málinko turistov.

borabalazova
11. aug 2023

@yoxinka Pozri, ja snáď môžem povedať, že Rím poznám, strávila som tam niekoľko dlhodobých výskumných pobytov, a teda so štvorročnou dcérou by som tam zatiaľ nešla vôbec. Ale autorka to už má zrejme celé zorganizované, takže moja rada je, čo najlepšie sa pripraviť, premyslieť si, čo chcem vidieť, kúpiť si vopred lístky a mať rámcový plán. Kombinovala by som nejaké pamätihodnosti so zmrzlinou a fontánami, vymyslela by som nejakú hru na hľadanie slonov a obeliskov, a tak...

yoxinka
11. aug 2023

@borabalazova
No, veď nechcela som to až takto narvrdo písať, že ísť so 4ročným dieťaťom na poznávačku do Ríma je blbosť. Tiež by som nešla. Rím je tam tisíce rokov, hádam počká, kým mi deti vyrastú, potom pôjdeme 🤪. Tak ale je to na autorke 🤷‍♀️.

borabalazova
11. aug 2023

@yoxinka Ale veď všeličo sa dá, len teraz v sezóne treba rátať všade s množstvom ľudí a to je s malými deťmi dosť otravné, napr. do hlavných pamiatok a múzeí sú všade bezpečnostné kontroly, kde sa pomerne dlho čaká v rade, do chrámu sv. Petra často aj hodinu. Ja by som sa preto asi niektorých naj-turistických miest vzdala a radšej si pozrela niečo menej známe, ťažko radiť, závisí podľa preferencií a výdrže detí. Ešte ma napadla pomarančovníková záhrada Giardino degli Aranci s jednou z najstarších rímskych bazilík Santa Sabina a nádherným výhľadom na mesto.

borabalazova
11. aug 2023

Ospravedlňujem sa, že to tu zahlcujem, ale ešte ma napadla jedna praktická rada v súvislosti s deťmi: lokálne rímske reštaurácie s dobrým jedlom obvykle okolo 14.00 zatvoria a otvárajú až večer okolo siedmej. Popoludní sú otvorené len také "turist trap" pizzerie so zlým jedlom a premrštenými cenami.

man82
1. sep 2024

@majkabambulik prodim Vás viete nám dat kontakt na tie sestry. Tiež sa v zime chystám s detmi do Ríma na par dni. Budem Vám veľmi vďačná.

majkabambulik
1. sep 2024

@man82 samozrejme, iIstituto Maria Santissima Bambina
Via Paolo VI, 21; 00193 Rím
Tel: +39 06 69 89 35 11 email - imbspietro@mariabambina.va zarezervovat to mozete cez rozne stranky https://www.monasterystays.com/?d=Italy/Lazio/R... alebo https://ospitalitareligiosa.it/en/structures/ad...

fido69
1. sep 2024

@autorka My chodíme s deťmi všade spolu odmalička. Napriek tomu - Rím nie je destinácia pre deti. Je to mesto, ktorým kráčala história. Užite si ho buď sami alebo choďte, keď budú deti väčšie. Teraz to bude trapenie pre vás aj pre deti (ak budete mať vysoké teploty, tak tým duplom). 😉

inaemre
1. sep 2024

@fido69 to je dobra hlupost co pises.
Nechapem preco by to nemalo byt nic pre deti.

Autorka:
My sme boli s 3 rocnou a 6 rocnou. 6 rocna sa tak zamilovala do Rima ze sa tam chce prestahovat ked bude velka 😅 Pochodili sme vsetky najdolezitejsie pamiatky, boli sme tam tyzden a este nam bolo malo, nevideli sme vsetko co sme chceli. Len vo Vatikane sme boli cely den. Vo vatikanskych muzeach si nase dievcata chceli vypocut KAZDE cislo cez audioguide 🤦‍♀️ Ja som uz chcela ist von a oni stale ze este nevideli vsetko 🤣

inaemre
1. sep 2024

Tie co pisu ze to nieje nic pre deti asi toho este vela s detmi nepochodili 🤷‍♀️ Vzdy je to o detoch, samozjeme ze robime na struedacku to co chce deti a co my. Ale casto su to rovnake veci. Hladat ihriska v takychto krasnych mestach je tiez zaujimave 🙂

Moje deti maju teraz 4 a 7 a pochodili sme uz velke mnozstvo europskych liest.