Vnučka s babkou do Talianska

lonely66
19. júl 2024

Ahojte. Prosím vás, ak chce vnučka cestovať s babkou do Talianska na dovolenku, potrebuje mať potvrdenie od zákonného zástupcu, že môže vycestovať? Ak áno, postačí v slovenčine? Kde nájdem tlačivo, ktoré potrebujem vypísať? Potrebujem to dať overiť notárovi? Ak je to tlačivo potrebné v angličtine, koľko asi mám počítať náklady na overenie a na vyhotovenie? Nikdy som toto neriešila, kto má skúsenosť, poprosím. Podotknem len, že majú rovnaké priezviská, ale každému bude jasné, že ona nie je jej matka. Je tam výrazný vekový rozdiel 😀 Ešte sa opýtam, či ho musím riešiť ja, to povolenie, ako matka, alebo môže aj otec, aj keď nemá dieťa zverené do opatery?

melanta
19. júl 2024

Áno, potrebuješ, v slovenčine nestačí, keďže v talianskych hoteloch slovenčinu určite neovládajú.

lonely66
autor
19. júl 2024

@melanta no v poriadku. a vieš mi, prosím, aj poradiť, čo s tým ďalej? Máš skúsenosti? Kde by som našla také tlačivo napríklad? a či stačí dať overiť potom podpis u notára?

fairyy
19. júl 2024

@lonely66 potrebujes musi byt v anglictine aj overene notarom, vies si rovno stiahnut na mzv aj slovensku aj anglicku verziu...pravdepodobnost ze ten papier pouziju je mala, ale je lepsie ho mat so sebou 😊

lonely66
autor
19. júl 2024

@fairyy aha, OK, ďakujem za radu. takže finančne to nebude náročné. fajn. ak by som ho nenašla, napíšem ti 😀 plánujú až september, tak mám čas, ale ja si veci zisťujem radšej s predstihom 🙂

melanta
19. júl 2024

@lonely66 tu máš vzor v angličtine priamo to stránky ministerstva. Overenie podpisu stojí do 5 eur. Podpisy overujú aj na matrike, ale tie by pokiaľ viem nemali overovať listiny v cudzom jazyku, čiže určite využi notára a nie matriku. https://www.mzv.sk/sluzby/ak-cestujete-do-zahra...

lonely66
autor
19. júl 2024

@melanta Ďakujem, uložila som si záložku. a áno, to viem, že u notára. to mi je jasné. tak si to preštudujem, keď k tomu dôjde a vybavím to. vďaka ešte raz

tripleheart
19. júl 2024

my sme tak teraz mali bratovu dceru v Taliansku a veru netusila som ze nejaky doklad potrebujeme chvalabohu sme uz aj naspat 😀

cookie29
19. júl 2024

Samozrejme ze potrebuje a speci do Talianska, kde dieta potrebuje potvrdenie ak cestuje len s jednym s rodicov. A zistila by som si aj akou leteckou spolocnostou idu a ake su podmienky, lebo niekedy letecke spolocnosti maju speci poziadavky, pokial malolete dieta necestuje s rodicmi.

lonely66
autor
19. júl 2024

@tripleheart teraz som si pozerala tú stránku, čo mi poslala melanta a tam sú aj rozpísané krajiny, že čo kde treba. vnučka má vyše 14 a podľa tejto stránky už môže cestovať dokonca aj sama (konkrétne do Talianska). alebo v sprievode a nie je potrebný papier. ale pre istotu ho vytlačím a potvrdíme, aby náhodou nebol problém na letisku, lebo aj letecká spoločnosť môže mať svoje - iné pravidlá.
@cookie29 áno, ďakujem. písala som odpoveď na predchádzajúci príspevok a potom som si všimla, že si pridala prakticky rovnaký.

vďaka všetkým, už budeme vedieť, čo a ako a tak aj ja môžem v budúcnosti poradiť niekomu, kto sa s tým stretne prvýkrát

lonely66
autor
19. júl 2024

mimochodom, ešte doplním jednu vec. moja dcéra má iné priezvisko ako ja. nestačil by mi ani jej rodný list, lebo ja som sa medzičasom vydala a tak mám opäť iné priezvisko, ako som mala v rodnom liste dcéry. a tak som vzala kópiu RL aj sobášneho listu. a verte či nie, na letisku u nás ma pani požiadala, či viem preukázať, že dieťa je moje 😀 tak som vytiahla kópie a aj sme sa zabavili. ale povedala mi, že dobre, že to mám pri sebe, že nikdy neviem, kedy ma kde vyzvú, aby som preukázala, že som matka 😀

esterlady
19. júl 2024

@lonely66 odporúčam ti nielenže overiť podpis u notára, ale aj tento dokument aspostillovať (apostilla je vyššie overenie verejnej listiny). Robí sa to na krajskom súde, v obvode ktorého má notár sídlo. Apostilla stojí 10 eur.
Syn šiel do Anglicka, mal 16 a colníčke nestačil nami podpísaný súhlas, vďaka Bohu, dala som mu aj apostillovaný súhlas, kde som síce bola podpísaná iba ja (manžel to už nestihol), ale stačilo to.

lonely66
autor
19. júl 2024

@esterlady lenže syn šiel sám? lebo vnučka ide s babkou... čiže predsa len, majú aspoň rovnaké priezviská. plus ide o taliansko, čo je v EÚ

cookie29
19. júl 2024

@lonely66 ja som minule cestovala s detmi, obe deti rovnake priezvisko ako moje, az na prechylovanie... a napriek tomu odo mna chceli potrvdenie ci su moje...

Este bola dost komicka situacia, pretoze lietadlo meskalo, deti mali toho plne zuby, unavene, takze trochu vyvadzali, a ked sa kontrolorka na gate opytala ci su moje, tak ja som automaticky vyhrkla ze preco mate zaujem? Spolucestujuci, ktori zazili to vyvadzanie sa samozrejme pekne rehotali, kontrolorka asi nechapala, ale dobre ze som mala papiere.

esterlady
19. júl 2024

@lonely66 nie, šiel s učiteľom.
Keď majú rovnaké priezviská, o to lepšie. Tam by nikto nemusel nič riešiť. A ešte ak babka vyzerá mlado, aj by uverili, že je mama 🤭.
V tomto prípade by som mala asi len ten súhlas podpísaný pred notárom, pre istotu.
Ono je to asi aj od colníka, kto je ako premotivovaný 😀. Tá colníčka v Anglicku teda bola riadne 😀

lonely66
autor
19. júl 2024

@esterlady no... nevyzerá. je tam veľký vekový rozdiel. jedna 14 a druhá 74 😀 ale myslím si, že to anglicko asi fakt kvôli tomu, že už nie sú v únii.... tak robia kadejaké "obštrukcie"..

lonely66
autor
19. júl 2024

@cookie29 😀 no to preto asi chcela zdokladovať 😀 myslela si, že kupčíš s deťmi

esterlady
19. júl 2024

@lonely66 určite áno.