Prestup na letisku

terezia2022
24. jún 2024

Ahojte!

Letím po prvýkrát sama z Viedne a mám let s prestupom na letisku v Madride, terminál T4 a T4S.
Vedel by mi niekto poradiť ako postupovať pri prestupových letoch, som v tom stratená… A ak by sa našiel niekto, kto prestupoval na Madridskom letisku bolo by to super 🙂
PS: Je reálne stihnúť tento prestup za 70 minút? Idem cez jednu leteckú spoločnosť - Iberia, teda batožina asi putuje do cieľovej destinácie, alebo nie?
Ďakujeem krásne

martinmmartin
25. jún 2024

ak prvy let nebude moc meskat tak to bude v pohode. Batozina ide automaticky ty len v madride vystupis, kuknes na najblizsi monitor ze z akej brany ide tvoj buduci let a masirujes tam. Cestou narazis na pasovu kontrolu (lebo az v madride opustas eu) a ked budes mat stastie este raz aj na ohmatkavaca na security .

lusyyy36
25. jún 2024

Neviem ako v Madride, ale v Parizi bolo vsade znacene Transit. A aj v Dubline je, takže isto to bude aj v Madride. Nemas sa ako stratit. Nám by sme mali tiež okolo 70 min prestup ale kedze meskal prvy let tak sme ten druhy nestihli a prenocovali sme lebo ďalší leti bol až rano

lusyyy36
25. jún 2024

Teda oznacene to môže byť ako Transot/Transfer/Connecting flights

namornicka
25. jún 2024

Ak aj budeš stratena, je tam letiskový personál a poradia ti.

terezia2022
autor
25. jún 2024

@martinmmartin Ďakujem, dúfam teda že stihnem. Toto som sa ale chcela opýtať, tú pasovú kontrolu mám hľadať alebo býva pred vstupom do Gate-u a teda bez nej ma nepustia do lietadla? Mám z toho miš-maš, kde to vyhladávať na letisku a teda už security kontrola batoha má nečaká, alebo? Naozaj sa v tom nevyznám…

terezia2022
autor
25. jún 2024

@lusyyy36 Ďakujem, a teda v prípade že nestihnem let, treba bookovať ďalši, dostali ste nejakú konpenzáciu? A ako to je potom s odbavenou batožinou, ktorá putovala ďalej? Ďakujem

zeldia
25. jún 2024

@terezia2022 nie nebudes hladat pasovú kontrolu, narazíš na ňu cestou ku gate proste sa bez nej nedostaneš dalej 😉 Neboj sa vsetko je vzdy veľmi jasne oznacene len dvihnes hlavu a sleduješ nadpisy a piktogramy.

zeldia
25. jún 2024

@terezia2022 no let musí meskat aspoň tri hodiny potom môžeš žiadať kompenzácie.
Väčšinou ta prebookuje spoločnosť ktorou letis a príde ti SMS, mail. Batožinu rieši letecká spoločnosť. Vsetko zvládneš a bude to v poriadku, neboj sa.
A potvrdzujem nemáš sa ako stratiť ono ta nieco zastaví ak by si išla zle.

tenerifka
25. jún 2024

@terezia2022 ja lietam cez madridske letisko 15 krat za rok a aj z T4s. Hned ako priletis na T4, musis sa presunut rychlo na T4S, lebo je to daleko a letisko je velke. Budes postupovat podla cisla gate, najprv ta to hodi po velmi otravnych elektrickych schodoch, ale kedze sa ponahlas, zvez sa namiesto po nich vytahom, ten ta necha pri vlaciku (tam sa neda stratit, je len jeden), ten ta odvezie na T4S (5 minut) a potom zasa uvidis kopec schodoch ale zasa hore (pouzi znova vytah). Vyjdes z vytahu rovno na kontrolu pasu, ako obcan EU ides na automaticke, naskenujes svoj pas, pozries do kamery a pusti ta to dalej. A odtial rychlo k svojmu gate. Ak by ti nahodou prvy let meskal, kontaktuj rovno v hale T4 personal Iberie

tenerifka
25. jún 2024

@terezia2022 let by si mala stihnut, ak nie, Iberia sa o teba postara, zabezpeci hotel, jedlo a posadi ta na dalsi mozny let. Nedoplacas nic. Ale takuto moznost si ani nepripustaj, dnes uz lietadla casto nemeskavaju, ak nie je nejaka mimoriadna situacia

mojemenonikto
25. jún 2024

@terezia2022 Vôbec nemusíš mať z toho obavu. Vo Viedni ťa skontrolujú, v Madride už budeš v transfere, tam už cez bezpečnostnú kontrolu prechádzať nebudeš. Ak už teraz vieš číslo odkiaľ ti to odlieta, tak sa orientuj podľa návestí. Na každom letisku sú prehľadne označené odletové miesta. Keď priletíš do Madridu, tak si na obrazovke skontroluj číslo brány (gate), niekedy sa môžu zmeniť. 70 minút je dosť na transfer, pokiaľ sa nezabudneš v nejakom obchode 😉 Chápem tvoje obavy, ale neboj sa, všetko pôjde v pohode, letiská sú dobre organizované a aj keď letíš prvý krát, tak sa nestratíš. Navyše asi nepôjdeš sama, v tom lietadle budú viacerí, ktorú pôjdu do tej istej destinácie. Tak sa iba pripoj k davu 😉

lusyyy36
25. jún 2024

@terezia2022 všetko ti tu už vysvetlili. Ale v prípade, že by si to nestihla, treba hladat pracovisko (okienko, stánok...) tvojej let.spolocnosti a oni ti už všetko ostatné vybavia (ja som letela air france, dostala som hotel s raňajkami, prebookovanu letenku, vysvetlili mi ako sa dostanem do hotela, plus vo viedni aj v parizi Kredit na nákup občerstvenia na letisku (dalo sa za to kúpiť čokoľvek vo vybraných obchodoch a restauraciach)
Plus som dostala 400e/osoba ako kompenzaciu (dostaneš ak do cieľa prídeš o viac ako 3 hodiny neskôr, musia byť splnené určite podmienky).
Kufre ostali na letisku, oni ich ráno dali do nášho lietadla (v priricnej batožine sme mali veci na prezlecenie, že keby náhodou 😅)
Ale prajem ti, nech to stihnete

martinmmartin
25. jún 2024

@terezia2022 nic nehladas ty aktivne. Do vsetkych povinnych kontrol narazis celom a bez kontroly ta dalej nepusi

tenerifka
25. jún 2024

@lusyyy36 my sme dostali 600 eur/osoba za 4-hodinove meskanie, zavisi to od dlzky letu

lusyyy36
25. jún 2024

@tenerifka áno áno, závisí od dĺžky 😉

kiki68
25. jún 2024

70 min je ok a ide to na transit, cize pozerala transit / connecting flights. Kufor ide automaticky na tranzit, vyzdvihnes ho az v cielovej destinacii. Keby mas problem, tak oslov zamestnanca letiska. Ja som raz mala problem a dotycny pan ma vzal za 5 minut na ten spravny gate. Mohol totiz vyuzivat rozne skratky nedostupne pre beznu verejnost. Vdaka nemu som stihla let. Cize aj takto sa to da ked je zle.