Praha verzus Budapešť

6. nov 2023

Prosím o porovnanie týchto dvoch hlavných miest, nie ako cieľ dovolenky ale ako miesto pre dlhodobé bývanie s malými deťmi.
S manželom žijeme v Prahe. Mužovi bola ponúknutá vyššia pracovná pozícia s lepším finančným ohodnotením.

vanilkovazmrzka
6. nov 2023

Tak chodte tam, kde mate tie lepsie pracovne moznosti 🙂 v kazdom meste najdes casti lepsie a horsie pre zivot.

bolarazjedna
6. nov 2023

A viete po maďarsky? Co by bolo s tvojou prácou, so školou detí? Samozrejme, naučiť sa to dá, sle je to ťažký jazyk, nie ako angličtina.
Ak viete po maďarsky alebo máte poznost prace/školy po slovensky resp v jazyku, ktorú ovládate, tak by som neváhala.
Budapest je pekne mesto, na bývanie podľa mňa porovnávaťelne s Prahou.

pribinak
6. nov 2023

Aký veľký je ten finančný rozdiel?

V Prahe sa ľahko dohovoris, česká kultúra a mentalita je nám bližšia ako madarska
Čo škola? Či škôlka? A tvoja praca?

liz_lemon
6. nov 2023

ostala by som v Prahe

h2
6. nov 2023

Chýba zásadná informácia, či viete po maďarsky. Nechcem nikoho podceňovať, ale naučiť sa tento jazyk, pokiaľ ho nemáš "od kolísky" je sakra zaberák.

autor
6. nov 2023

Manžel vie, ako tak, ja skôr iba rozumiem. Máme ročnú dcéru,čakám ďalšie. Rozdiel je väčší, firma je zahraničná, všetka komunikácie je v anj

angelovka
6. nov 2023

Kamoska sla z prahy do peste, madarsky sa nenaucila za 2 roky nic, na zivot v budapesti jej hravo stacila anglictina. Potom isla ,, dalej,, do sveta

diewcatqoo
6. nov 2023

Moj muz dostal pred casom tiez pracovnu ponuku do Budapesti. Tiez sme v CR a finacne to bolo vyhodnejsie ist do Madarska. Ale nesli sme. Nevieme si predstavit, ze by sme tam zili. Na vylet ano, ale byt tam dlhsie a riesit kazdodenne starosti, tak to nie. Mne sa strasne nepaci ten jazyk, nedokazala by som tam ani zatat (aj ked praca samozrejme v anglictine, ale na riesenie kazdodennych veci predpokladam, ze su potrebne aspon zaklady madarciny), ani Budapest sa mi okrem centra nezda nejaka uzasna a ta Orbanova politika je des.

barbora01
6. nov 2023

Ja milujem aj Prahu, aj Budapešť, ale len ako turista. Ale dcéra keď žila v Pešti najprv z nej bola nadšená, ale po čase mi vravela, že si nevie predstaviť tam žiť a vychovávať deti, pretože je veľmi špinavá, je tam veľká chudoba, veľa bezdomovcov a pochybných indivíduí. Za mňa to môžte skúsiť, keď to manželovi pomôže v kariére (to zo mňa hovorí láska k Budapešti) a po čase sa presťahovať inde. Každý máme iné preferencie a možno vám sa tam bude páčiť a tebe je asi jedno, kde budeš na materskej.

kornelies
6. nov 2023

Prvorodene dieta pojde o 5-6 rokov do skoly. Zatial mozete byvat v Budapesti. Horsie to bude pre teba. Na ihrisku tazko niekoho najdes na pokec, aj ked to nevylucujem

autor
6. nov 2023

@liz_lemon môžem vedieť prečo?
Najviac ma láka blízkosť domova, rodiny.

liz_lemon
6. nov 2023

uz len kvoli tomu, akym smerom sa Madarsko ubera, inak su tie mesta pre mna osobne dost podobne, v oboch citit vplyv komunizmu, ale obe su pekne

bolarazjedna
6. nov 2023

@barbora01 ja si myslím, že vo vacsine metropolit je veľa bezdomovcov a pochybných indivíduí, taktiež nemyslím si, že sídliská Prahy by boli menej špinavé ako tie v Budapešti.
Co sa týka chudoby, tak majú niektoré veci drahšie, sestra napr z Maďarska chodí na nákupy potravín do Štúrova, že je to tam lacnejšie

autor
7. nov 2023

@liz_lemon správy až tak nesledujem,.ale niečo na tých ľudí vie, lebo viac krát zvolili Orbána, v tomto by som ho prirovnala s k vláde smeru, každý hovorí aké to je zle, a predsa ho ľudia volili.