Najzaujímavejšie miesta v Londýne

mimanr
28. feb 2017

Ahojte, pred 15 a 10 rokmi som navstivila Londyn a natolko ma oslovil, ze by som tam rada vzala rodinu. Deti aj starych rodicov. Mal by to byt vylet tak na cca 5 dni, rada by som stihla to najpodstatnejsie bez nahanaciek.
Preto hladam take insider info skor, nie len google. Uplne idealne od niekoho, kto tam byva ci casto chodi. Takze 🙂

1. kedy ist, aby sme neodmrzli, cele dni nemokli a neprevalcovali nas turisti....uvazovala som maj/jun...???
2. kde sa ubytovat? nejaka bezpecnejsia stvrt, kde sa nemusim obavat ani po zotmeni alebo ked omylom behnem do inej ulicky 😝 a aby bola blizko metra a nie prilis daleko od centra, aby sme nestravili len polhodinu cestou tam, konkretne tipy uvitam 🙂
3. ako cestovat? ak planujeme pobehovat cca po centre cele dni...je vyhodne kupit nejaky konkretny listokna metro?
4. na ktore letisko letiet?
5. z letiska ide nejaky spoj do centra/resp. tej stvrte, ktoru doporucujete alebo mame ist taxikom? (vsetci sa don asi nevojdeme)
6. co sa da vidiet peso takou retazovou prechadzkou? muzea som velmi neplanovala, skor len Westminster, Big Ben, Tpwer bridge, London eye. Trafalgar, Buckinghamsky palac, Hyde park, mozno Muzeum vosk. figurin....
7. kde nakupovat? teraz nemyslim drahe znacky alebo len obchodne centra, skor kde dobre, vyhodne, resp. lacno nakupit pekne veci, vypredaje...?
8. kde sa s detmi stravovat? ranajky asi budu na ubytovani, kde ist za obedom a vecerou, nie junk food, aby ma to nezruinovalo? :D

a este cokolvek ine, co vam napadne, ako podstatne ci zaujimave..

ja som uz vela googlila, ale taketo osobne rady su na nezaplatenie, preto vam uz teraz dopredu velmi pekne dakujem za ochotu.

paaa❤

misulienkamisa
28. feb 2017

@mimanr Odpoviem na to, na čo viem 🙂
1. jún (pozor v júli začína Wimbledon a preto do Londýna prichádza viac visitors)
2. poradila by som ti nejaky hotel pri stanici metra cca max 30min od Chardu
3. dá sa kúpť lístok na pár dní (3-4) , tuším, že dokonca aj na týžden a môžeš behať krížom krážom
4. Stansted
5. taxík zbytočne drahý.. doporučujem vlakom alebo busom...
6. tak ako hovoríš 🙂 + Chard
7. jedine outlety keď chceš lacnejšie veci. Pri Oxford Street je napr. jeden outlet s milion vecami za dobré ceny. Len pozor, aby ste tam nezabili celý deň :D
8. navrhujem si dať ich typické fish and chips aby ste vedeli o čom je pravý anglický obed. Ale potom máš milión reštaurácií, kde sa dá najesť (ceny cca ako v BA alebo malinko drahšie)

Asi takto zatiaľ každopádne ja tam nežijem, ale už som tam pár krát bola za kamoškou v minulosti. Londýn je super oplatí sa určite vidieť aj niekoľkokrát. Vťdy ma fascinuje 🙂
Tak ti prajem krásny výlet😉

limoncino
28. feb 2017

@misulienkamisa a nebola by lepšia Oyster card?

misulienkamisa
28. feb 2017

@limoncino Jasne, tú som myslela🙏👍

limoncino
28. feb 2017

@misulienkamisa tá ej super 🙂 pretože precestuješ len toľko, koľko si vložila ale treba si dávať pozor, aby si nasnímala kartu pre príchodom do metra, aj pri odchode, inak sa odčíta plná suma za cestovné

keathli
28. feb 2017

Ahoj, my sme boli iba raz, ale tiež plánujem ešte niekoľko návštev Londýna, pretože mi tiež učaroval 🙂
My sme bývali v Ibis, čo je sieť hotelov nie len v Londýne, ale vo všetkých väčších mestách v Európe, v ktorom konkrétne neviem takto narýchlo, ale môžem to doma pozrieť... K metru sme to mali asi 5 minút chôdze a cez cestu od hotela sme mali čínsku reštauráciu All you can eat, tam sme sa každý večer "napráskali", inak sme cez deň jedli väčšinou len McDonalds, nie som na to pyšná, ale bolo to najlacnejšie :D To ale pre deti nie je...
Tiež sme mali lístok na metro, teda takú kartičku, ktorú sem si podľa potreby dobíjali a cestovali.....
My sme leteli z Košíc na Luton, späť sme išli z Luton do BA, kvôli času odletov. Vtedy sa lietalo z Košíc doobeda, z BA až poobede, tak sme získali vlastne pol dňa, naspäť to bolo tak isto, tak preto sme išli do BA, kam sa letelo až večer. Z letiska sme išli busom, tých je tam kopa.....
Obchody, och, noja slabosť, doteraz sa mi sníva o Primarku :D Klasika, lacný, obrovksý obchod, my sme boli na Oxford Street, kde sú aj iné, New Look a také, keď natrafíš na zľavy, modli sa, aby to vydžala tvoja karta :D Inak, niekto na Primark nadáva, vraj nekvalitné, ja už mám tie veci 3 roky, aj spodné prádlo, rifle, tričká, bundu, tenisky a všetko drží, aj farby aj tvar, tak neviem.....
Ak ma ešte niečo napadne, napíšem 🙂

viera77
28. feb 2017

Zila som v Londyne 3 roky, 2 zona - Hampstead....cestovala som vacsinou len busom, priame spoje do centra, cesta trvala 20-30min., zalezalo od premavky, ale uplne v pohode...da sa kupit jednosmerny listok, celodenny, vikendovy a myslim, ze aj viac-dnovy, daju sa kupit v kazdej trafike.
A busom preto, lebo som videla pocas jazdy mesto, cerveny poschodovy bus a z jeho poschodia vidis paradne vsetko, odporucam 🙂 a pri metre toto nehrozi, aj ked je samozrejme rychlejsie.

April-maj-jun idealny cas na vylet, turistov bude urcite vela, kedze Londyn je preplneny pocas celeho roka, ved urcite vies aj sama, ale je pravda, ze extra special hlavne v lete, a napr. uz spominany zaciatok jula a Wimbledon, to je tam vtedy naozaj masaker, cely svet je v Londyne 😀

Letisko Stanstead a busom sa odvezies kam treba, ja som mala vzdy vyhliadnuty smer Golders Green Station s konecnou v centre na hlavnej Victoria Station...taxikom by som sa nedoplatila.

Ubytovanie neviem, byvala som v sukromi, ale myslim, ze cim blizsie k centru, tym drahsie ubytko, a pokial planujete byt cele dni vonku, co aj pravdepodobne budete, tak neviem, ci sa vam hotel cenovo aj oplati, len koli prespaniu.

Nakupy, klasika Oxford Street, kvantum obchodov, vzdy som super nakupila...tiez uz spominany Primark tiez, podla mna kvalitne veci, doteraz mi sluzia.

Ked budete pri London Eye a Big Ben tak urcite navstivte aj Akvarium - Sea Life London Aqvarium, je hned vedla London Eye....rybky, zraloky, cely podmorsky svet, detom sa bude zarucene pacit a dospelakom tiez 🙂 fakt uzasne nieco, otvaraju o 10h.

Ak ale nechcete vystat rady na vstupne, tak odporucam takymito platenymi vstupmi a navstevami zacat hned rano a potom do vecera uz len volne pobehovat do meste 🙂

Pri Buckinghamskom palaci sa denne myslim, ze o 11-tej a asi este aj o 15-tej strieda straz, velka ceremonia, namestie plne zvedavcov, tiez super zazitok...ked tam uz mate ist, tak si urcite pozrite aj toto.

Najete sa aj s detmi za pochodu hocikde, na kazdom kroku je nieco lakave, cenovo prijatelne, dokonca vela potravin je tam dokonca lacnejsich ako u nas.

Mala som tam 2x na navsteve celu rodinu, za 3 dni sme toho postihali az-az, ale samozrejme od rana az do vecera....ale zazitky neskutocne a uz len cakam, kedy deti podrastu a vyrazime tam uz ako rodinka, neviem sa uz dockat 🙂

kittykat22
28. feb 2017

@mimanr a nechces si kupit na jeden den Hop on Hop off ? Prejdes cely londyn na streche cerveneho autobusu s prednaskou a mozete si vystupovat a nastupovat ako chcete. My sme takto presli velku cast pamiatok za jeden den 🙂 Nemuseli sme sa trapit s behanim po meste a platit drahe MHD.

Nakupovat by som isla do Primarku 🙂

limoncino
28. feb 2017

@mimanr my sme bývali v štvrti Hammermisth, v Holiday Inn Express, na metro sme to mali 5 minút pešo, do centra asi 4 zastávky metrom. Nám to samozrejme na to metro trvalo dlhšie, lebo veď tam bol Primark, tam Sportsdirect... 😀 😀 😀 😀
my sme mali už spomínanú Oyster card, boli sme aj v akváriu pro London eye, bol to fantastický zážitok, kúpili sme rodinnú vstupenku a v cene sme mali aj vstup na Eye, vyhnite sa mu cez víkend, je tam strašná rada.
my sme leteli z Brna na Luton, odtiaľ sme išli autobusom Green line na Victoria station, tam sme sa chvíľu pomotali, kde čo je a potom nás už vyzdvihla švagriná, ktorá tam žije, ale myslím si, že londýnska doprava je tak prehľadne zorganizovaná, že by sme s tým nemali problém.

limoncino
28. feb 2017

@kittykat22 to znie veľmi zaujímavo 🙂

viera77
28. feb 2017

@limoncino ano, s tou dopravou mas uplnu pravdu, tak neskutocna organizacia na tak obrovske mesto....a pri busoch su super tie zvlast vyhradene pruhy pre busy, parada cestovat a metrom samozrejme tiez 🙂

limoncino
28. feb 2017

@viera77 presne, farebné madlá v metre, aby si vedela, či ideš správnou line, ja som mala trochu problém, z ktorej strany príde metro, aby som išla správnym smerom 😀

mimanr
autor
28. feb 2017

dievcata, dakujem, ste ma velmi nabudili, uz sa vidim balit :D

sonia10
17. mar 2017

Travelodge, Premier Inn- siet hotelov ktore by mohli mat prijatelne ceny v zone 1-2. Letisko asi zalezi od kial budete letiet, z Ba lieta Ryanair uz len na Stanstead (Luton zrusili v Novemberi) z Viedne sa da letiet aj na Heathrow z British airways alebo Austrian airlines. Z Heathrow sa do mesta da dostat metrom, zo Stansteadu bud tym busom (lacnejsie) alebo vlakom na Liverpool Street. Na cestovanie po Londyne si zaobstarajte Oyster card a tiez as da pouzivat contactless bankova karta (ale nevies ako to funguje zo zahranicnymi karatami) Deti do 11 rokov cestuju zadarmo v metre a autobuse v spolocnosti platiaceho dospeleho. V Londyne je vzdy plno ludi, ak planujete prist v maji tak na zaciatku maja mame bank holiday weekend a na konci maja mame tyzden skolskych prazdnin tak v tom case bude viac zaplnene mesto a aj drahsie hotely. Ja by som si aj pripravila program aj na dazdive pocasie, aj ked april/maj su vacsinou ok, tu sa pocasie moze zmenit velmi rychlo. V South Kensington je Victoria&Albert Museum, Science Museum a Natural History Museum, vsetky 3 su zadamo a vzdy velky hit u deti. A este co as oplati navstivit je urcite Sky Garden, je to zadarmo ale treba zajednat cas na ich stranke https://skygarden.london/, treba to sledovat lebo listky idu ako 'hot cakes'

ghostsgirl
2. okt 2018

Pros vas, viete mi poradit? Z letiska Gatwick sa da dostat do centra Londyna easybusom. Moja otazka znie, ci sa daju kupit listky na letisku alebo iba predom? Pripadne aku inu formu transferu odporucate? Dakujem