Mušle z dovolenky

patuska00
20. júl 2023

Ahojte ženy práve som na dovolenku zajtra už ideme domov zobrala som si pár mušle to sú malicke a neviem či mám zobrať či mi prejde alebo nie . ďakujem

maca1984
20. júl 2023

pozri si podmienky vývozu krajiny kde ste.
Z Egypta napr. je zákaz

jan510
20. júl 2023

Z egypta je zakaz vyvozu. Z ostatnych statov vyvoz povoleny ale dovoz do EU zakazany. Ale pri prilete tie kufre nekontroluju len namatkovo tak obcas sa podari previezst

7miriam77
20. júl 2023

Ahojky, my sme v piatok leteli z Tuniska, mala som mušle v kufri, aj môj partner a v pohode, nik nič nekontroloval. Samozrejme sme ich neniesli kilo🤣, mala som ich v 0.2 l poháriku

annm81
20. júl 2023

Pre väčšinu krajín platí zákaz. Pravdepodobnosť, že ti to nájdu, je síce pomerne malá, ale ak náhodou áno (čo sa reálne môže stať), potom hrozia vysoké pokuty. Iná vec je, že ten zákaz existuje z nejakých opodstatnených dôvodov a že vývoz takýchto suvenírov má následky na miestny ekosystém.

januska12323
20. júl 2023

Ako decko sme to brali, teraz nevidím zmysel. Mušle sú súčasť pláže nie dekorácia, na ktorú sadá prach.

moonlight1210
20. júl 2023

My sme tak nevedomky vyviezli z Thaiska par kuskov, co sme si nasli na plazi, v tube od Pringles zabalene v servitkoch. Asi 5 kuskov. Rovno v prirucnej batozine.
Nevedli sme, ze je zakaz. Iba take sa daju, co su kupovane v obchode. To sme zistili az potom. Mohlo to skoncit zbytocnymi problemami.

Potom som sa docitala, ze aj mrtve (prazdne) musle, ktore vyplavilo more, su povazovane za sucast tajomsieho zvierastva. A vztahuje na ne zakaz vyvozu.
Iba ak su ako suvenir kupene v obchode, spolu s dokladom, sa mozu vyviest.

misana84
20. júl 2023

My si berieme vždy piesok, malé kamienky, muslicky a doma dávame do sklenicok na koreniny… prenášame vo fľaši vo veľkom kufre

kiki68
20. júl 2023

Male musle nikto neriesi, jedine ak Egypt, skor vacsie kusy bez certifikatu su maler.

stefi_k
20. júl 2023

Ono sen tam kontroluju, byvala kolegina zo sardinii priniesla piesok a vo Viedni jej ho nasli, niekolko tisicova pokuta.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cookie29
20. júl 2023

@stefi_k za piesok v ramci EU? Akoze niezeby som take nieco planovala, ale to je zaujimava informacia.

annm81
20. júl 2023

@miriam11 Že jej to zhabú nie je ani zďaleka to "prinajhoršom". Pokuty môžu byť rádovo tisíce eur. Už nehovoriac, že ak by mala extra veľké šťastie a podarilo sa jej pašovať niečo, čo spadá pod špecifickú ochranu, tak sa môžme baviť o niekoľkoročnom vážení.

annm81
20. júl 2023

*...baviť o niekoľkoročnom väzení.

patuska00
autor
20. júl 2023

Sme v tunisku

stefi_k
20. júl 2023

@cookie29 hej, turosti im nicia unikatne plaze. Napr na sardinii spiagga la pelosa ma limitovane mnozstvo navštevnikov alebo spiagga rosa na ostrove budelli bola uplne uzavreta aby sa mohla zregenerovat a pokutuju aj vstup na nu a jej fotenie. Ked ta.nachytaju na takychto plazach brat piesok tak zaplatis velmi mastnu pokutu.

maca1984
20. júl 2023
cookie29
21. júl 2023

@stefi_k jasne to rozumiem. U nas su tiez plaze, kde nesmies zobrat ani kamienok.
Dakujem za info

annm81
21. júl 2023

@cookie29 Ono to znie ako drobnosť, ale keď si predstavíš, že krajiny ako je Taliansko navštívia každý rok desiatky miliónov turistov, tak je z toho seriózny problém. Mušle sú životne dôležité pre niektoré druhy rýb, krabov a bezstavovcov. Sú dôležité aj pre flóru - pre uchytenie rias, húb, tráv. Využívajú ich aj vtáky na stavbu hniezd. Mušle postupom času erodujú a stávajú sa súčasťou piesku - ak turista odnáša od mora piesok, odnáša stavebný materiál pre schránky nových organizmov. Je preukázané, že vďaka turistom odnášajúcim mušle a piesok významne klesá morská biodivezita. A keďže oceány sú dôležitou súčasťou globálneho ekosystému, obyčajné odnášanie piesku a mušlí z pláži nezanedbateľne prispieva ku zmene klímy.

Európskym turistickým destináciám a ich obyvateľom už dochádza trpezlivosť s turizmom a turistami bez rešpektu k miestam, ktoré navštevujú, takže turizmus čoraz viac obmedzujú a začínajú aj dosť tlačiť na to, aby sa udeľovali exemplárne tresty.

cookie29
21. júl 2023

@annm81 no to ze dochadza trpezlivost s turistami, ktori sa nevedia spravat mi bohuzial vysvetlovat nemusis. Plna sezona :(

patuska00
autor
21. júl 2023

Ďakujem krásne za info žiadne mušle som si domov nebrala

martinasutovska134
18. jún 2024

Dobry den, mohla by som sa opytat ci sa z grecka, rhodosu mozu vziat musle?

msbrontofuzik
30. jún 2024

@moonlight1210 treba to mať normálne v kufri v podpalubí. Samozrejme nie kopu, tých 5 mušlí by Vám ale prešlo, keby ste to dali niekde do plaviek alebo šortiek a obkolesili trochu kovovými predmetmi, napríklad šperkami a možno jedným zakúpeným náramkom z mušlí, to by nerozlíšíi na röntgene.

guizui
13. júl 2024

@maca1984 ahoj, viem, ze rok stará diskusia, ale chcem sa spýtať na zakaz vyvozu mušli z egypta. preluskala som oficiálne stránky a všade sa hovorí o koraloch, nie musliach, tak ci nahodou nemáš zdroj. Je to dcerina prva dovolenka, našla si pár maličkých mušlí, na druhej strane budem rešpektovať oficiálne pravidlá. Dakujem 😊

maca1984
13. júl 2024

@guizui Ahoj
Nemali by sa ani mušle, i keď teda viem, že ľudia ich prenášajú a balia do uterákov v kufri.