Môžem zobrať do zahraničia cudzie dieťa?

cherryl
26. apr 2011

jednoducho chcem zobrať neter do Švajčiarska na víkend a neviem čí mi stačí len jej pas alebo potrebujem aj nejaký súhlas jej zákonného zástupcu nakoľko má len 5rokov alebo proste kupim len letenky a preveziem cez hranice dieťa len tak 😖

pizik
26. apr 2011

Ahoj. Ja robím na oddelení dokladov, takže Ti viem odpovedať. Okrem platného pasu nepotrebuješ žiadne iné potvrdenie.... 😉 Môžete kľudne vycestovať... 🙂

ela2710
26. apr 2011

ahoj ja som zas pocula inak 😒 kamoskina mama pracovala v Anglicku a jej dcera mala ist s nevlastnym otcom za nou, a cez hranice ju nechceli pustit bez potvrdenia od mamy, kedze to bol jej nevlastny otec nemohol ju vziat len tak, nakoniec to poriesili tak, ze volali jej mame, a dako ich uprosili, lebo mali kupene letenky z Viedne...je to vec nahody, ak bude colna kontrola, tak ta len tak nepustia, ved potom by sa deti mohli uniest za hranice ako na beziacom pase 😒

prasiatko30
26. apr 2011

mne sa to tiez nezda az take jednoduche, neviem ako to teda funguje na sk ale napr v spanielsku viem ze znama chodila vybavovat na policiu nejaky typ rodicovskeho povolenia?!? ktorym sa mal jej syn preukazovat a sprevadzajuca osoba preukazovat aby bolo jasne ze rodicia suhlasia s tym aby ich syn isiel s tou osobou. ja by som sa pre istotu info na pasovom alebo policii prpadne to pohladala na prislusnych strankach 🙂

titkovamiriam
26. apr 2011

Jasne že staci pas moja segra chodi s mojimi detmi od malicka do čiech,rakuska ci madarska a ked sme u babky a ideme do madarska berieme tiež iné deti-samozrejme ak nemaju obciansky musia mať pas 😀 takže v tom problem nevidím-teda u nás 😉

bealondyn
26. apr 2011

no asi to nebude az take jednoduche alebo zalezi na koho narazis...
moja dcerka ma svoj vlastny britsky pas, ale kedze s priatelom nie sme manzelia a ona ma meno po nom a rodicia tu nie su v pase deti zapisani, tak zakazdym ked cestujeme domov na SK, musim sa pri pasovej kontrole preukazovat aj jej original rodnym listom, ze som jej mama. aj na slov.strane si to odo mna pytali. este ze som ho nikdy doteraz nezabudla, neviem ako by som im dokazala, ze som neuniesla nejake cudzie babatko aj s pasom. 😒

lucia.kl
26. apr 2011

my sme brali na dovolenku kamoškinho brata a keďže nemal ešte osemnásť - vtedy mal tuším 16, tak sme museli mať povolenie od jeho mamy - a to už je pekných pár rokov do zadu. tiež si myslím že asi bude niečo treba, najlepšie sa popýtať na kompetentných úradoch, lebo tiež si myslím, že potom by sa dali lahko unášať deti,....

lauraespozito
26. apr 2011

no určite treba povolenie od rodiča a to treba tuším na pasovom vybaviť

jarus1
27. apr 2011

pizik má skutočne pravdu...znie to neuveriteľne, ale je to tak. Stačí, aby malo dieťa občiansky preukaz alebo vlastný pas

lili_mia
28. apr 2011

http://www.porada.sk/t81461-cestovanie-s-dietat...

(http://www.foreign.gov.sk/servlet/content?MT=/A...)

Takže treba si dať pozor na to, že kedy presne bude mať neter tých 5rokov, ak ešte de facto nemala. Dieťa môže byť zapísané v pase rodičov do piateho roku veku. Od piateho roku musí mať každé dieťa samostatný cestovný pas.

Tento link je zrejme najpresnejší:
http://www.sme.sk/c/3879304/detom-bez-rodicov-t...

Je to síce Chorvátsko. Ale Švajčiarsko má aj nejaké vnútorné predpisy, tak pre istotu aj zamailovať na ich konzulát, či bude stačiť notárom overený súhlas neteriných rodičov. A ked sa colník bude robiť múdrym, tak sa budete musieť jednoducho poddať.

barbarka
7. aug 2013

neviete niekto ci nam take potvrdenie treba aj do madarska?

majusqa77
7. aug 2013

@barbarka ziadne potvrdenie uz nestaci.. ..kazde dieta musi mat pas

nivi
7. aug 2013

no neviem ci pizik ma pravdu. lebo moja mala ma priezvisko otcove a po navrate z GB tu na slovenskom letisku mi veru protivna zenska problemy robila. ad jedna ze nemam pri sebe rodny list ad dva ze ci mam povolenie od otca. skoro ma piclo. inak s malou cestujem bezne ale je to moje dieta tak asi je to ine ako ked beries cudzie preto si myslim, ze ten suhlas by asi bol vhodny.
inak od vtedy nosim aj rodny radsej so sebou, i ked som presvedcena, ze oni podla jej pasu musia vediet kto je jej matka preboha. no nic.

andrik78
7. aug 2013

dieťa musí mať svoj pas a to stačí. Kamoška bola s mojou 10 ročnou dcérou v maďarsku a chorvátsku a nebol žiaden problém @barbarka