Londýn - doprava, pamiatky

sim_simonka
8. sep 2024

Ahojte. Viete mi dať nejaké rady a typy čo sa týka dopravy, pamiatok a podobne v Londýne?
Letíme Ryanairom na Stansted. Bývame v Royal Eagle Hotel v Paddingtone. Ako je najlepšie sa dostať z letiska? Asi Stansted Expres, že? Pozerala som to a vlak ide na London Liverpool Street. Je nejaká appka na metro, resp. verejnú dopravu? Nejaké mapy, niečo kde si zadám ulicu a pekne ma navyguje? Ideálne niečo čo funguje aj offline. Čo sa týka platenia za metro, teda MHD, bude nám stačiť naša platobná karta? Ideme 3 dospelý a jedno 10 ročne dieťa, čítala som že dieťa by mal mať zdarma.
Čo sa týka pamiatok/vyletov. Ideme aj do HP studii. Ako sa najlepšie dostaneme tam?
Chceli by sme vidieť London Eye, Madame Tussauds Museum, Tower, je tam tuším nejaký podmorský svet alebo niečo také. Kde kúpim najvýhodnejšie vstupenky? Čo sa týka múzeí, viem že niektoré sú zadarmo ale treba si rezervovať vopred vstup, tak isto Sky Garden.
Rezervujem ich na ich oficiálnych stránkach?

Ak by ešte niekoho napadli nejaké tipy, čo áno a čo nie, čomu sa vyhnúť, poprípade čo samoplatiteľ vidieť, tak budem rada za akékoľvek rady. Ideme na 5 dni.

Ďakujem

madeincssr
8. sep 2024

@sim_simonka ano z letiska Stansted tym Stansted Expressom, listky si kup vopred online. Na londynsku MHD by mali fungovat aj "nase" bankove debetne bezkontaktne karty Visa, Mastercard. Snad tvoja banka neuctuje v UK nejake prevodne poplatky (prip. si over telefonicky, ale snad nie). Bankova karta by sa mala chovat ako Oyster card, cize prikladas pri zltych terminaloch pri vstupe a (z metra a pod ) aj pri vystupe.
Prve si online kup vstupy do HP studii, aby uz neboli vypredane cestovkami/sprostredkovatelmi. Na ostatne atrakcie ma online vstupenka casto nevyhodu v tom, ze musis zadat datum a cas (timeslot), kedy tam budes vstupovat, cize narusa to operativnost (napr. prisposobenie programu podla pocasia, unavy a pod.) Ale zas ked nemas online, musis vystat fronty, moze to byt drahsie. Spravidla podvecer/vecer byvaju niektore atrakcie uz volnejsie.
Na orientaciu/MHD ti dnes uz mozno stacia Google maps, ale najlepsie je byt online (zisti si u svojho operatora cenu mobilnych dat v roamingu v UK). A existuje appka tusim Cityplanner, kde su mnohe svetove velkomesta.
Ak by ste po Londyne a okoli cestovali denne velakrat, mozno by sa vam pri 5 dnovom pobyte uz oplatila tyzdnova Travelcard (s fotkou, treba si priniest) od zeleznic National Railway - predajne maju na zeleznicnych staniciach.

biba_18
8. sep 2024

to je tak široká otázka ☺️ z letiska najlepšie vlakom ako si písala, lístok kúpiš na letisku alebo aj cez net, najlepšie hneď spiatočný, cez net sú lacnejšie. už nepamatám či sme kupovali cez net alebo v kiosku na letisku, tiež idem toho roku ale ešte som sa nerozhodla ako to vyriešim, neviem ani ako máme prílet 🤦‍♀️ kebyže idete busom, tam treba aj miestenku. na vlak netreba a jazdí ozaj často… na dopravu po londýne oyster card - kúpiš asi na každej stanici metra, na liverpool určite, aj na letisku sa dá keď sa nechceš zdržovať v meste. je to vlastne ako peňaženka ktorú si nabiješ a pri každom vstupe a každom výstupe označíš. platí na metro aj autobusy okrem turistických. ak by si mala ešte čas, dá sa kúpiť aj visitor oyster card, ktorú ti pošlú domov, ale ako chceš, tam kúpiš v pohode… my chodievame vačinou pešo v kombinácii s metrom, autobusom som išla asi raz ale mne sa nevyplatí tam mačkat, idem radšej pešo hoci aj cez “celý” londýn 😂 lebo tam žijeme veľmi nezdravým životom, puby a tak, tak aspoň tak to kompenzujeme…

lucik194
8. sep 2024

dufam, ze listky do HP studii uz mas kupene, tie sa kupuju niekolko mesiacov dopredu .......

biba_18
8. sep 2024

ja som veľký fanúšik HP ale do HP štúdií by mi ani nenapadlo ísť, je kopec iných skvelých miest na videnie. napr. šikmú uličku, millennium bridge, kings cross a platform 9 3/4 …

lucylaw
8. sep 2024

@sim_simonka Lístky do HP štúdií už máte kúpené? Lebo ja som tam bola minulý rok v septembri a keď sme chceli kúpiť v septembri lístky na november,tak už neboli..Tento rok tam ideme v novembri a lístky sme kupovali už v júni..Každopádne ak nemáte vlastnú dopravu,tak tam je ideálne kúpiť si lístky aj s dopravou,keďže tie štúdiá sú vo Watforde,čo je cca.pol hodinu od Londýna..Pokiaľ ide o dopravu,stačia vám naše bankomatové karty,ja som kedysi chodila s Oyster card,ale posledných párkrát som používala svoju normálnu kartu a je to praktickejšie..

mamina7070
8. sep 2024

Kedy idete ? Do HP som kupovala lístky tri mesiace dopredu ak ste viacerí oplatí sa aj taxík alebo sú HP autobusy
Prerátaj si cestovné ten vlak lebo viacerým sa skôr taxi oplati

lucylaw
8. sep 2024

@biba_18 Tie HP štúdia sú pre fanúšikov HP absolútne dokonalé,my sme tam minulý rok strávili 5 hodín a tento rok ideme znovu..Kings Cross a nástupište 9 3/4 sa na to ani náhodou nechytá..

biba_18
8. sep 2024

do sky grden sa dajú zohnať lístky priebežne, ja som nenatrafila na deň kedy by sa nedali zohnať, ale ako čítam máš v pláne veľa chodiť a pozerať, na tvojom mieste by som to skresala, jeden deň hp, potom natural history museum je na 1/2 dňa, national galery detto.. určite pôjdete pozrieť kensington palace, budkingham palace, gardu … za 5 dní budete mať schodené nohy po kolená takým tempom ☺️

biba_18
8. sep 2024

@lucylaw nie, nie sú ☺️ nechcem stráviť 5 hodín pozeraním hp štúdia, to radšej 5 hodín v prírodovednom múzeu. chcem vidieť reálny londýn. ja chápem že stanica nie je to čo expozícia v múzeu, ale je to stanica kde sa to “ reálne” odohrávalo… ☺️ aj keď nevravím že ísť do štúdií je niečo zlé. ale určite to nie je pre každého potterheada ☺️

mamina7070
8. sep 2024

Štúdia sú úplne super pre fanúšikov HP must go

biba_18
8. sep 2024

@mamina7070 píšem že nie pre všetkých ☺️

simsalabim
8. sep 2024

@biba_18 nevies o co prichadzas 😉 Studia su skvele. A aj toto bolo super https://www.tourformuggles.com/

biba_18
8. sep 2024

@simsalabim áno, toto už skôr ☺️ aj keď ako som napísala, ja som si ich mnoho našla sama. bolo to autentické…

biba_18
8. sep 2024

@lucylaw čim bolo praktickejšie používať vlastnú kartu ako oyster?

lucylaw
8. sep 2024

@biba_18 Nehnevaj sa,ale za to,že pre teba konkrétne nie sú vhodné,resp.zaujimavé,tak to nezovšeobecňuj na všetkých..V tých štúdiách sú stovky predmetov,ktoré boli reálne použité vo filmoch,miesta,na ktorých sa natáčali jednotlivé scény,takže akože porovnávať jeden malý Gift shop a jeden vozík v stene s tými štúdiami je naozaj smiešne 🙈 Okrem toho hodnotiť niečo,kde si ani nebola,škoda reči..

A k tej doprave,Oyster kartu treba dobýjať,takže buď ísť do okienka alebo hľadať dobýjací bankomat a málokedy človek trafí presnú sumu,ktorú si má dobyť,takže buď mu tam peniaze ostanú alebo ich bude mať malo..Pri bankomatovej karte nemusím nič riešiť,nastúpim,kúpim lístok a strhne mi to vždy koľko reálne prejazdím..

mamina7070
8. sep 2024

@biba_18 je to výrazne praktickejšie nemusíš ju vybavovať ideš stuknes kartou a neriešiš ak prekročia denný limit už neplatis

simsalabim
8. sep 2024

@mamina7070 taxi urcite nie, je omnoho pomalsie ako vlak.
@lucylaw listky do HP netreba kupovat s dopravou, staci bankomatova karta alebo Oyster - ak teda myslis tie, co su lustok+autobus z centra.
Do muzei ako Natural History ci Science Museum sa vstup da zarezervovat, ale nie to nutne, pustia aj bez neho. Uprimne, po poslednej navsteve Natural History sme si povedali, ze nikdy viac. Tam je viac ludi ako v metre 🙈 Mali by to zacat obmedzovat.

biba_18
8. sep 2024

@mamina7070 jaj. ja mám oyster, netreba mi vybavovať… ale to zas sťahuje poplatky, nie? a nie sú drahšie lístky napriamo?

simsalabim
8. sep 2024

@biba_18 nestahuje poplatky, ake? Oyster ci bankomatova karta je najlacnejsi sposob dopravy. A ak mate deti 12-15r, vies si na tu Oysterku dat zlavu.

biba_18
8. sep 2024

@lucylaw ja som písala za seba ak si si nevšimla, to ty si zovšeobecňovala ☺️

lucylaw
8. sep 2024

@simsalabim Áno,tie som myslela,úprimne toto neviem zhodnotiť,lebo môj brat žije v Londýne,takže my sme do tých štúdií išli jeho autom,nevedela som,aké rôzne možnosti dopravy tam sú,vždy som videla len tie HP busy,čo jazdia v Londýne..

biba_18
8. sep 2024

@simsalabim kartové poplatky za platbu inou menou ☺️

simsalabim
8. sep 2024

@lucylaw tie su odveci, cesta trva dlho (ved Londyn a zapchy), cena o dost vyssia + si na nich odkazana na cestu spat po 4? hodinach. Moja dcera tam vzdy je minimalne 8 hodin 🙈
@biba_18 ale ved Oyster si nabijes v librach 🤔 Ci myslis, ze tvoja banka si da nejaky poplatok, ak ju nabijes napr 30 eurami? No ano, moze, ako kazdu inu platbu kartou. Ak platis kartou (nie Oyster), je to to zauctovane ako 1 platba, aj keby si v ten den isla metrom 10x.

lucylaw
8. sep 2024

@biba_18 Aha tak pardon,opravím sa: HP štúdiá sú pre fanúšikov HP okrem jedného absolútne dokonalé. Ešte som totiž od nikoho, kto tam bol, nepočula,že by sa mu tam nepáčilo. Ja tam idem tento rok druhýkrát a už sa neviem dočkať 🙂Ale to je jedno,nebudem tu spamovať tému,ktorá mala byť o inom 🙂

simsalabim
8. sep 2024

@lucylaw aj nie pre fanusikov. Moj manzel nie je, boli sme tam tento rok uz 4x a povedal, ze tych 10 hodin sa nestihol nudit 😅

lucylaw
8. sep 2024

@simsalabim Jasné,tak potom ten vlak bude najlepší 🙂 My sme tam boli minulý rok 5 hodín,a to som bola len ja a brat 😅 tento rok ideme aj s rodičmi a mojím 9-ročným synom,tak to nechcem vedieť,koľko tam strávime 😁 a to už teraz šetrím na suveníry,čo si tam potrebujem kúpiť 🤣

sim_simonka
autor
8. sep 2024

Ďakujem všetkým. Do HP máme lístky kúpené, ale nemáme vyriešenú prepravu. Popravde ideme do Londýna hlavne kvôli tomu, keďže syn je veľký fanúšik a dostal lístky ako darček k narodkam. Ale teda keďže tam už budeme tak by sme radi videli aj iné. Ja som kedysi v Londýne bola, ale je to dávno a bol to školský výlet, ale teda nie je mi Londýn úplný cudzí. Avšak všetko bolo vybavené dopredu, preto pýtam rady tu.

Ešte k tomu cestovaniu, je teda pravda že syn (10r) cestuje zdarma? Myslím tu MHD. Nepotrebuje nič? Ani nejakú ,,kartu” alebo niečo čím sa preukaze? Skratka stačí keď ja prejdem cez turniket spolu s ním?

lucylaw
8. sep 2024

@sim_simonka Áno pre syna nepotrebuješ nič,môj ma 9,minulý rok sme boli spolu v Londýne a normálne išiel so mnou cez turniket,aj keď sme nastúpili do busu som priložila kartu len ja a v pohode..Môj brat žije v Londýne a minulý rok mi to zisťoval,lebo tiež som mala kvôli tomu nervy,ale teda fungovalo to bez problémov a syn nič nepotreboval,tento rok ideme znovu 🙂

madeincssr
8. sep 2024

@sim_simonka ak dobre rozumiem webu TfL (Travel for London = londynska MHD), tak az do styroch deti do 10 rokov (konci to az dnom pred 11. narodeninami) v sprievode platiaceho dospelaka idu zdarma bez potreby mat "ZIP 5-10 Oyster" karticku s fotkou. Ta je zrejme potrebna len ked dieta 5-10 cestuje same resp. len s inymi detmi (bez platiaceho dodpelaka).

christie11
8. sep 2024

Akvarium sa v Londyne neoplati.