Letecká dovolenka s ročným dieťaťom. Na čo myslieť?

lubiduch
14. mar 2013

Tento rok prvy raz budeme cestovat k moru s decom (cca 1rok). Poprosim skusene maminy nech napisu na co vsetko pri vybere mysliet.
Radi by sme isli do all inclusive hotela (asi mallorca alebo sicilia, sardinia)...a ako je to s jedenim? jedli vam deti hotelovu stravu? moj gurman totiz pohariky kupovane nezje za ziadnych okolnosti.....brali ste kocik? ako dieta zvlada cestu lietadlom? a podobne veci ked vas napadnu 🙂

silviavivien
14. mar 2013

tak toto vsetko zaujima aj mna...my sa tiez tento rok chystame prvy krat dcera bude mat skoro 3 roky maly v tom case bude ani nie rok

janinah
14. mar 2013

všetko tu už je popísané v podobných témach 😉

radlinka
14. mar 2013

Caute, urcite si vyberte co najlepsiu cestovku, ci uz zo slovenskeho alebo zahranicneho trhu. Zamerajte sa viacmenej na europske destinacie, uroven hotela co najvacsi pocet hviezdiciek, ale v nasich koncinach v pohode staci od 3 hviezd hore. 😉
Moje top destinacie su spanielske a francuzske, ale mam rada aj napr. Turecko. Pri vybere spravnej cestov. kancelarie treba dbat na spravny vyber hotela, s dietatom asi kludnejsi rezort, s najblizsim pristupom do mora.
Urcite by som vyberala terminy max. junovy alebo potom septembrovy, ked je more teplucke a teplota stale prijemna, hlavne pre male deticky.
My sme boli prvy krat s malym ked mal 3 mesiace a bol nadseny, sledoval vlnky, chodili sme po plazi, dychali sviezi vzduch. 🙂
Treba dbat hlavne na horucavy na obed, stiahnut sa do hotela alebo do tiena, pouzivat kvalitny ochranny krem s najvys. faktorom napr. DayLong alebo Biodermu ci pod.
V hoteli podla kvality a zelanie pripravia aj detsku stravu alebo menu, z bufetovych stolov sa daju vybrat napr. varene zemiacky, zeleninka, masko, polievocky. Jedze vsetko tepelne upravovane a ovocie supane alebo kozovite. Kupovat odporucam balenu vodu, jogurty, pripadne by som si nabalila nejake veci zo slovenska ako napr. mliecko, detske cajiky a pod.
S personalom sa da na vsetkom dohodnut, v izbe budete mat podla zelania detsku postielku, treba dat pozor na silnu klimatizaciu a bud ju nastavit a upozornit personal alebo vypinat uplne, aby deticky neochoreli. 😉
Kocik by som urcite brala za kazdych okolnosti, planovala by som aj prenajat auto na kratsie vylety aspon na par dni. Kocik by mal byt bezplatny, zlozite zi ho pred lietadlom a bud vam ho po vystupe z lietadla hned pripravia vedla schodov na plochu, alebo si ho najdete na pase v hale medzi batozinou, obcas sa kociky davaju na ine pasy alebo do inych tunelov, ako batozina ci kufre, tak aby ste sa potom neobavali zo straty, urcite je vsetko v poriadku, len treba sledovat a pytat sa podla moznosti. Toto sa nam stalo v turecku, ze kociky a slnecniky su ludia nachadzali na uplne inom pase ako batozinu, tak boli trosku v strese, ale vsetko sa dalo vyriesit spol. silami. 🙂
Este v neposlednom rade si zariadte dobre cestovne + zdrav. poistenie v kazdom pripade. Dieta inak zvlada cestu lietadlom v pohode, obycajne spinka alebo mu treba zobrat oblubenu hracku, knizku, vodicku (cajik) do flase a pripravit si do dozy mliecko, v lietadle a na letisku vam zadarmo poskytnu prevarenu vodu, takze v pohode si mozete aj zarobit umele mliecko. Vzala by som urcite aj plienky a mokre utierky a nahradne oblecenie aj na palubu v kazdom pripade. 😉

aliza
14. mar 2013

ak pojdete all inclusive, tak sa o jedlo nemusis starat, urcite malemu nieco vyberies. Kocik rozhodne ano, ja si vobec neviem predstavit dovolenku bez neho. vsetko sme nan nalozili, osusky, tasky a pod. plus maly pekne sedel vzdy ked sme isli z izby do jedalne, na plaz, k bazenom....a este v nom aj naobed spaval. Kocik budem brat aj tento rok a to uz bude mat skoro 3 roky 😎. A lietadlo? to sa dopredu neda povedat, ako dieta bude reagovat. ked sme isli s malym 1x do Turecka, mal 10 mesiacov a cely let bol velmi nepokojny, museli sme s nim stat a nosit ho na rukach. ale odvtedy uz s nim nebol ziaden problem a to sme cestovali uz velakrat...len ten prvykrat. Treba mat vodu so sebou, nieco na zahryznutie a hracky, popripade detsky panadol (paracetamol). Ak je najhorsie, ze dieta vytrvalo place a drzi sa za uska, tak treba dat panadol.

bambi9
14. mar 2013

My sme leteli ked mala dcerka 14mes. Let cca 2hod... vacsinu prespala, aj som ju kojila 🙂 Co sa tyka stravy tak tiez mi kupovanu stravu v poharikoch nikdy nechcela takze jedla tam s nami ..ranajky - pecivo,kolaciky, zelenina,sunka.... na obed v restike vacsinou kuraciu polievku - vyvar alebo take ako zemiaky, ryzu atd.... proste veci kt. uz v 14m.mohla... a ja som mala so sebou vyzivy, tam sme kupili ovocie a tak..... este som aj kojila takze spanok a kojenie na plazi.....
ale priznam sa ze ochutnala aj take veci kt. by som jej doma nedala..ale tam to inak neslo 😒 😎

kocik urcite treba vziat.. my sme kupili prave kvoli tomu letu a pobytu - jednoduchy golfac .... aby mal striesku a dal sa polohovat na lezato... mohli sme chodit na prechadzky a ona si pospala...

do prirucnej sme vzali vodu v jej flaske, knizku, hracku, deku - v lietadle je klima a chladno pre dieta.....

zuuzka
14. mar 2013

Ahoj. Urcite nahradne oblecenie pre pripad precikania, obliatia a pod. Ja som brala do lietadla aj hracky, deku, vankusik a na jedenie kym bol hlavne na mliecku, dve flasky s prevarenou vodou a mlieko v prasku a aj jednu vyzivku ovocnu. No a uz by som ho obliekla vrstvovito, aby ked nas hned neubytuju, mohla som ho v teple vyzliect do kratkych veci...a klobucik na hlavu. No a nas maly bude mat tiez rok v obdobi tohtorocnej dovolenky a uz planujeme zobrat do lietadla aj prenosne dvd....spievankovo ho vie tak na pol hodku zabavit 🙂 A kocik urcite 🙂

zuzanapp
14. mar 2013

no my sme boli s rocnym synom v bulharsku a iba s ranajkami, maly sa nam rano naranajkoval, obed jedol kupene prikrmi inu stravu by som mu asi ani nedala, preistotu, a vecer kasu sme robievali a nejake ovocie cez den. Cestu lietadlom sme zvladli super na rozdiel od ostatnych deti 🙂, mali sme buginu kedze maly este nevedel chodit a plne sme vyuzili. Odporucam pribalit si probiotika, nam sa zisli kedze maly 3dni pred odchodom nam maly grcal :(

sedem
14. mar 2013

Do lietadla veci na prezlecenie, ak by sa stala nehoda, veci na prebalenie, urcite vodicku, cajik, nieco na pitie, pomaha to vyrovnat tlak v uskach, pripadne aj na zutie, ak pouzivate dudlik, ak berie nejake lieky, nezabudnut aj na tie, a cosi, cim ho dokazes zabavit, mozno aj nejaky tvoj casopis, deticky si radi pozeraju obrazky(u nas boli oblubene detske casopisy kvoli detickam a babatkam), kocik jednoznacne pri takom malom dietatku vyuzijes, pozor na silnu klimu, ale aj na to, aby ste klimu na izbe urcite mali, lebo niekedy aj v juni/septembri vedia teploty prekvapit a teda otravene dietatko z horucav nie je ziadna zabava(zazili sme v Grecku 40st. horucavy v juni a kllima sa na 1den pokazila, mala bola uplakana, jedovita, skoncilo to teplotami, hroza...) a nezabudnut na dobre poistenie a zakladnu lekarnicku mat so sebou(nieco na teplotu, leukoplasty, na dezinfekciu, proti alergii, ustipnutiu hmyzom, nieco na zastavenie hnaciek,proti popaleninam....), s jedlom snad nebudes mat problem, ved nieco hadam budes vediet vybrat aj pre drobca, pripadne zobrat aspon kase, ak ti tie zje, kvalitny opalovaci pripravok a viac mi takto narychlo nenapada..teda take samozrejmosti, plienky,mlieko, oblecko, hracky,hygienicke potreby...a nezabudni si vcas zistit, ci nebudes potrebovat pas pre drobca!

sjuzi
15. mar 2013

Ahoj, kocky napisali takmer vsetko podstatne. Ja by som ti este poradila, ked pojdete so slovenskou cestovkou, over si casy odletov. Lebo sk cestovky v snahe usetrit s oblubou vyuzivaju nocne lety 😖. Takze sa nam stalo, ze sme leteli naspat zo Spanielska o 3tej rano, cize z hotela nas odubytovali normalne o 10tej doobeda, cely den sme cakali do noci na transfer na letisko... Ako zvladli sme to, ale pri 2 malych detoch je to velmi nepohodlne. No a najmensiemu to neustale presuvanie, prebudzanie, neurobilo dobre. Vyspal sa po ceste na letisko a na letisku a rano o 3tej v lietadle prerucal 2 hodiny... 😝

ervenka
15. mar 2013

Ahoj. niektore let. spolocnosti povoluju kocik do 7kg lahko zlozitelny zadarmo. Da sa zobrat hocijaky kocik len chces, ale potom uz zaplatis. Tiez sa da za poplatok zabezpecit spec. sedacka pre ditko, aby sedelo same. Ale na to si treba dat pozor, aby ti nenabehli extra kila. Neviem, ako je na tom vas drobec s uskami, nam ochorel 2dni pred odletom- zacinajuci zapal uska= ku dr. pre ATB, v lekarni sme si vypytali medical pasport, kedze to bolo tekute v skelnenej flaske. V lekarni sa daju kupit aj specialne stupliky do usiek aby sa zmiernila zmena tlaku pri vzlete/pristavaji. Niektorym detom staci, ked maju cumlik, prip. piju vodicku. Niektore deti velmi zle zvladaju turbulencie, aj ked mas sacok v sedadle, tak zobrala by som este extra. Letusky byvaju mile- spytaju sa, pomozu.. daju teplu vodu na mliecko, Niektore letiska nerobia problem s vodou, niektore ano- musis sa spytat, aby si potom nebola prekvapena, ked ti povedia,ze ten cajik vypit, alebo vyliat.