Hraničná kontrola a pes v aute

9. sep 2024

Ahojte, onedlho nás čaká prvá dovolenka so psom - ideme autom do Chorvátska. Pes má vybavený pas, je čipovaný a samozrejme má platné očkovanie proti besnote. Viete mi prosím povedať ako takáto kontrola na hranici prebieha? Keď sme chodievali bez psa, pozreli nám občianky a to bolo všetko. Funguje to aj pri ceste so psom rovnako alebo sa kontrola vykonáva nejako inak? Ďakujem.

colsami
9. sep 2024

Ahoj, mame precestovanu europu zhora zdola - faktom je, ze zavisi od konkretneho cloveka. Niekto iba pozrie na psa a nezaujima ho a neriesi ho. Niekto vypyta vsetku dokumentaciu a aj nacita psovi cip.

autor
9. sep 2024

@colsami ďakujem. Tým "všetku dokumentáciu" myslíte pas? Alebo je potrebné mať ešte niečo ?

sarandon
9. sep 2024

Na 99% ti pas psa vrati,ani ho neprelistuje. Som presvedcena ze na vacsine prechodov hadam ani citacky cipu nemaju. Mame so psom prejdetu Europu aj mimo EU.

sarandon
9. sep 2024

Mimo EU potrebujes potvrdenie o protilatkach proti besnote. Inak podla poziadaviek konkretnej krajiny,napr.potvrdenie v pase o zdravotnom stave alebo o odcerveni.

autor
9. sep 2024

@sarandon ďakujem, popravde dúfam že nebudú robiť žiadne drahoty. Pes má splnené všetky náležitosti čo má mať, tak hádam to bude v poriadku. Cestujeme aj s batoľaťom, tak by som naozaj nerada ak by robili zbytočne problémy.

sarandon
9. sep 2024

Určite nie. Nás nekontrolovali ani raz a to sme boli aj v Srbsku, Macedónsku, Čiernej Hore. Navyše Chorváti sú už v Schengene...

colsami
9. sep 2024

Autorka: ano, vo vasom pripade do chorvatska iba pas.

colsami
9. sep 2024

@sarandon no vidis, a nas uz niekolkokrat kontrolovali napr na tych srbskych hraniciach.

ivett1
9. sep 2024

Ako to myslíš hraničná kontrola? ... Chorvátsko patrí do Schengenu od januára minulého roka, hraničné kontroly sú zrušené...

autor
9. sep 2024

@ivett1 v chorvátsku som nebola teraz asi 3-4 roky, dovtedy stále bola na hranici kontrola OP, tak som myslela že je to takto stále, nevedela som že sa niečo menilo

autor
9. sep 2024

@ivett1 @colsami ďakujem za info 🙂

ivett1
9. sep 2024

No, áno, je to ešte " čerstvé" 😊

sarandon
9. sep 2024

To že sú v Schengene a nekontrolujú neznamená že nemôžu námatkovo skontrolovať.

sarandon
9. sep 2024

@colsami a mali aj citacku cipu? Ja som davala aj potvrdenie o protilatkach. Colnik zjavne netusil co to je.

ivett1
9. sep 2024

@sarandon pýtala sa na hraničnú kontrolu...policajné kontroly sú všade...

autor
9. sep 2024

@sarandon tak tým že máme všetko splnené je mi to v podstate jedno, mne skôr išlo o to že už dosť sa človek zdrží na hraniciach aj bez psa, nie to ešte s ním. Preto som chcela vedieť ako to prebieha 🙂 Samozrejme psík má splnené všetko čo potrebuje mať. Zvykne však niekedy vyvádzať keď sa zastaví autom na dlhú dobu a nevystupuje sa, ešte keby prišiel niekto cudzí k oknu, no neviem neviem čo za divadlo by to bolo 😀čiže mi trošku aj odľahlo že ak náhodou bude kontrola, tak len námatková. Cestujeme totiž v noci kvôli maličkej, tak nám ju aspoň nebude mať príležitosť zobudiť. Inak je to veľmi pokojný cestovateľ 🙂

autor
9. sep 2024

@ivett1 som rada že ste dali vedieť, ďakujem 🙂 hneď budem cestovať pokojnejšia

sarandon
9. sep 2024

@ivett1 ja rozumiem. Aj v Schengene ta na hraniciach mozu skontrolovat.

sarandon
9. sep 2024

Aj my tak, s dietatom a psom. Ale pes teda v prepravke v kufri kvoli bezpecnosti.

autor
9. sep 2024

@sarandon my máme mini maltezaka, zistili sme časom že mu býva zle kdekoľvek inde ako vzadu pod stredným sedadlom, čiže máme preňho pás do auta (akceptuje ho aj polícia) a je v podstate na zemi vzadu pripútaný tým pásom o postroj. Tým že ja tiež sedím momentálne vzadu kvôli malej, tak mám aspoň oboch pekne pod kontrolou 🙂 Obaja zvyknú celú cestu autom bežne prespať, tak veríme že aj teraz to bude podobné 😀

ivett1
9. sep 2024

@sarandon áno v prípade obnovenia kontroly na vnútorných hraniciach Schengenu ...teraz to myslím zavádza Nemecko na svojich vnútorných sch.hraniciach kvôli migrantom ... prip. nejaká iná bezpečnostná situácia, ale to sa musí vopred ohlásiť ( vyplýva zo Sch.dohôd)

sarandon
9. sep 2024

@ivett1 pred 2 t sme boli v AT, OP sme predkladali. Ohlasene nebolo. Zrejme aktivista v unimobunke.

ivett1
9. sep 2024

@sarandon aj my sme šli a kontrolovali kamióny a " migrantov" ( vytipovali si osobné autá) , ževraj mali nejakú ich policajnú akciu a pred týždňom mali zasa naši + Maďari - tiež migrantov ...len sa mi zdá, že to už trvá dlhšie...

sarandon
9. sep 2024

@ivett1 tak zrejme sme sa im nezdali 😂

zuzanaete
9. sep 2024

@ivett1 Uz si ani nepamatam, kedy neboli kontroly na rakuskych hraniciach. Nie kazde auto kontroluju detailne, ale ide sa pomaly a bud zastavia alebo sa ide dalej.

abbey1
9. sep 2024

@ivett1 V utorok sme išli do Rakúska a čuduj sa svete, kontrola na hranici. Skontrolovali každú jednu osobu. Áno, stalo sa nám to po XY rokoch, ale čerstvá skúsenosť.

ivett1
9. sep 2024

@abbey1 áno, buď migranti alebo teroristické útoky...furt dačo...🤔

ivett1
9. sep 2024

@zuzanaete rakúske bezpečnostné zložky kontrolujú kvôli migrácii, teroristickým útokom a obchodovaniu s ľuďmi ... vždy musia byť niečo extra...

mijunik
10. sep 2024

Ja som si tak minule išla do Rakúska, sama v starom aute, pohodička, slnko na nebi, mier v duši, pred colnícou je 30km/h, tak som spomalila, pri tej búdke majú STOP, väčšina vodičov na nej nazastaví, ja hujerovsky sa vždy snažím - skrátka ukážková návšteva zo Slovenska sa im tam hrnie. 🤩🤪😂 A tak som už skoro stála, spokojná sama so sebou, ako to krásne plynulo ide, že všetko dodržiavam, rešpektujem a teda nebude žiaden problém a ako sa ja rýchlo dostanem do obchodov v Kitsee. Colníčka mi niečo hovorí a ja taká zvyknutá, že oni len ukážu rukou, že mám pokračovať v jazde… tak zrazu zosynchronizovať “zvyk, že hneď zas ísť ďalej” so “zaznamenaním niečoho neštandardného” - automaticky som začala pridávať plyn, že teda veselo idem po nákupoch. Colníčka mi ale rukou a zvýšeným hlasom naznačila, že mám stáť. 😳 No milión myšlienok v mikrosekunde… 🤯 Niečo mi povedala, ja som nerozumela. A už som sa videla, ako vystupujem z auta, riešia ma colníci - hádam za moje nie príliš vypulírované staré dieslové auto. Lebo za čo iné? A colníčka, keď zaregistrovala môj nechápavý výraz, len ukázala, že nemám zapnutý bezpečnostný pás… 🫣😯🤦🏻‍♀️😂😂😂 Zo mňa vyšlo len hlasné a úľavové “ďakujem”, ona ukázala, že mám pokračovať v jazde a ja som bola šťastná, že na tú “drobnosť” ma uporozornila ona a nie prípadná policajná cestná kontrola. 😅😅😅

katrinka8
10. sep 2024

@mijunik - nás takto minulý rok v Bohom zabudnutej dedinke v nejakom horskom priesmyku, kam nás poslala navigácia z Ľubľany do Klagenfurtu, na hraničnom prechode zastavovali v nedeľu na obed colníci výkrikom "HALT!. Tiež sme nepochopili na prázdnej colnici, že nám ukazujú, že máme ísť ku tej búdke a nie sa plynule pobrať svojou cestou 😂😂😂 Chceli len otrčiť pasy.