Dovolenkári, choďte domov!

2. aug 2024

Je to fenomen roku 2024?
Dovolenkuje o tisice, miliony ludi viac, ci deje sa nieco ine?
Spanieli striekaju vodou turistov v restaurantoch, obytne privesy frkaju mockou, vstupne do Benatok... U nas vdaka🐻 🐻🐻 ziadny overturizmus zrejme nehrozi...
Napadlo mi, dal by sa vyuzit viac jun a september na lepsie rozlozenie ludi v case a mieste? . Mohli by to podla vas skolakom viac tolerovat, napr. odide skolak na dovcu 15.6.,alebo vrati sa zdskar 15.9. na sviatok, utecie mu nieco za 2 tyzdne v skole?🐋

Vylodilo sa 11-tisíc turistov a premenili malebný ostrov na peklo. Nechoďte von, vyzval miestnych starosta
29.07.2024, 12:58
Tereza Lysá

Ostrov technicky zvládne pojať návštevníkov zo siedmich výletných lodí. Pokiaľ však priplávajú naraz, začína to byť problém – predovšetkým pre bežných obyvateľov ostrova.

Grécky ostrov Santorini v Egejskom mori sužuje extrémny príval turistov. Na vine je rastúci počet výletných lodí, ktoré k ostrovu prichádzajú zo Stredomoria. Starosta ostrova v záujme zachovania malebnosti tejto destinácie plánuje do budúcnosti zaviesť pre tento druh turizmu prísne limity.

ssimusska
2. aug 2024

Boli sme v Španielsku aj Benátkach a nikto nás nevyháňal, ani nestriekal na nás vodu. 😅

tuppuk
2. aug 2024

toto je ale nejake cele divne napisane.

pink_lady
2. aug 2024

nemozeme za to ze veris vsetkemu co napisu media
a cele je to pisane ako by prekladacom

maca1984
2. aug 2024

Hm....
( pravdivosť som si neoverovala )

janinah
2. aug 2024

Verím.ze to domácich môže otravovať a už im ani nejde o peniaze ale o kľud.zvlast na ostrovoch.My chodíme máj a september.. október takže mi to príde celkom ok .Húfy na letiskách a horúčavy už nezvladam.V škole strednej tolerujú po 20 júni.v prvé dni ak.roka by som hral zo školy nebrala.pitrebujw dobrý štart a nie doháňať veci už od začiatku školského roka.

sara07
2. aug 2024

v tých benátkach je to tom , že tie velké vyletné lode poškodzuju tie stlpy čo su pod nimi , najedia sa na lodi, prebehnu benatkami bez ubyovania, jedla bez ničoho .. čo sem tam jeden suvenir ani to nie hlavne sa fotia to stačí
ten poplatok neplatia čo tam v benatkach prespia,
nedivím sa osobne by som poplatok do benatok zvyšila
skutočne viac ludi začalo cestovat a niekde už su proste časenky čo neboli alebo obmedzenia
v tatrách by som tiež dala radšej vstupné ako to čo plánuje naša vláda v tatrách kone a aqupark a podobné hovädiny , nehovoriac že apartmanov by bolo tiež vhodné stopnut
štrbské pleso je teraz otras, až som bola v šoku ked som tam po rokoch prišla .. donovaly to je ako druhá sasová , to čaro donovalo sa stratilo
a čo sa týka španielska je to o tom , že tam skupuju byty a potom krátkodobo prenajimaju ,takže ty dlhodoby najom alebo kupa nemáš ako sa k tomu dostat ..alebo také ceny za prenajom že sa to fakt nedá

katica06
2. aug 2024

@janinah lenže ľudia pracujú aj v vo fabrikách kde majú určené celozávodne dovolenky alebo aj v školstve. Dovolenkami disponuje v prvom rade zamestnávateľ.

vanilkovazmrzka
2. aug 2024

Co? Vobec nechapem

candii
2. aug 2024

@vanilkovazmrzka že máš sedieť doma počas dovolenky 🤣

maca1984
2. aug 2024

@candii 🤣

slniecko5
2. aug 2024

Minulý týždeň sme došli z Barcelony, nielenže sa nič také nedialo, ale boli k nám veľmi privetivi. Podstatne viac, ako je vlastné Slovákom. Jedna vec su média a snaha o senzácie a druha realita.
I keď rozumiem im, tuším 30 mil turistov ročne sa im tam premelie, že je to na nich proste moc…oni tam potrebujú zit bežný život aj počas leta. A potom presne airbnb veľmi zvyšujú náklady na byt.

luccija
2. aug 2024

Veď veľa štátov v EU má dlhšie a skôr prázdniny.Vsetkych turisti otravujú, ale peniaze z turizmu by chceli🙂keď nie sú turisti,tak vyplakavajú.Detto Halstaat domácim vadia turisti, Benátky detto kde sú turisti treba zaviesť poplatky veď naše Tatry sú toho príkladom a čo sa docielilo, že sa platí za parkoviska ako v zahraničí, drahé lanovky atď, že ľudia chodia do AT, PL.Jednoducho bud zarobim a znesiem pár mesiacov davy, alebo nie.Vzdy je niečo za niečo.Keby Gréci nemali turizmus, tak zakapu ešte viac

arieska
2. aug 2024

ohľadom tých školákov dovolenkujúcich v septembri...boli sme raz a nikdy viac! Za prvé sme boli v krajine kde už bolo o siedmej tma a aj chladno (ako u nás) a po druhé, boli sme v termíne od 8.-15.9.
Prvý týždeň v škole nič poriadne nerobili, druhý týždeň keď sme boli preč akurát opakovali a hneď od pondelka písomky, takže mi nachytali zlé známky... Takže za mňa už nie. Ale každého osobná vec.

mon1806
2. aug 2024

Na dovolenky nechodime pocas prazdnin to si uzivame vylety a chalupu k moru jedine po prazdninach a to mam skolopovinne dieta

vanilkovazmrzka
2. aug 2024

@candii ludom uz zapeka mozog z toho tepla… ak nahodou nejaky maju

candii
2. aug 2024

@vanilkovazmrzka veď to 🤣

luccija
2. aug 2024

@arieska budeš vedieť, že máš ísť na konci júna🙂u nás zostala polka triedy.To je už dosť neskorý termín mu zvykneme ísť prvý septembrový, ale ako píšeš už je skôr tma a večer na tenký svetrik

jamimo
2. aug 2024

nech už je to akokoľvek napísané, problém a riešenie over-turizmu je časovaná bomba a už je 5 minút po dvanástej. Napr.
https://www.startitup.sk/grecko-vyhlasilo-nudzo...
Môžem potvrdiť, realita... v oblasti kde trávime leto bežne žije 20 tisíc obyvateľmi. Teraz sa tam nachádza 600 tisíc turistov 🤷‍♀️
Sicília detto...
https://www.imeteo.sk/spravy/dovolenkari-zbystr...

deti95060810
2. aug 2024

kolegyňa chodila v druhej polovici sept. do Grécka... more Ok,, len všade všetko pozamykané, málinko ľudí a Gréci vraj už v tenkých vetrovkach...
ďalšia chodila v júni - a neraz more chladné že radšej ani do neho nevliezla - Chorvátsko
Tak si vyber kedy vlastne...

januska12323
2. aug 2024

V tých mestách a dedinách ľudia normálne žijú, samozrejme že im prekáža nával turistov naraz. Predstav si svoje mesto /dedinu s x obyvateľmi, ktorí chodia do práce, na nákup, na poštu... A teraz si to isté predstav s 10 násobkom ľudí.

oli18
2. aug 2024

@pink_lady ved v tv bol prispevok, ako strajkuju proti turistom.

pink_lady
2. aug 2024

@oli18 TV nepozeram, ale moze byt. No pisali aj hovorili ze napr v chorvatsku draho, ze hovna vo vode, ze zraloci...a ani jedno z toho sme tam nevideli...

oli18
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tiezjedna
2. aug 2024

Toto je rovnaká znôška blbostí ako tie zaručene pravdivé správy o chorvátskych astronomických cenách...
@deti95060810 posledných 7 rokov sme v Chorvátsku vždy od polovice júna, z toho minimálne 4 roky má more v tomto období 25+. Ak je to pre niekoho studená voda, tak potom nech fakt radšej sedí doma alebo lieta do Egypta/Tunisu/Dubaja, tam bude z neho vývar 😉

oli18
2. aug 2024

@tiezjedna pisem vyssie, je to pravda. Ak si ty tie prispevky a videa nevidela neznamena, ze to pravda nie je. Ak pre niekoho, kto ma vysoky prijem je Chorvatsko ok, neznamema, ze pre ineho, kto ma prijem nizsi, draho nie je.

janinah
2. aug 2024

@slniecko5 Barcelona je na to zvyknutá a hlavne pripravená.A je veľká a turisti idú po osvedčených trasách.Tie sú super zorganizované.napr.aj zápas fc Barcelona všetko šlo ako po masle.Tak keď to porovnáme so santorini.tak verím.ze tam je to masaker.

tiezjedna
2. aug 2024

@oli18 že niečo je v TV neznamená, že je to plošná pravda... A čo sa týka Chorvátska, žiadne astronomické nárasty cien sa tam nekonajú, to je proste fakt. Druhý fakt je, že CRO bolo vždy krajinou, kde sa dala dovolenka stráviť tak low-cost, že najdrahšou položkou bola cesta, a rovnako tak hogo fogo za veľké peniaze🤷‍♀

slniecko5
2. aug 2024

@janinah hm, daň za to, že majú prekrásne mesto😉.

laurita285
2. aug 2024

Bohate by stačilo, keby ubytká nestáli 50 ečiniek na noc a letenky 20€, hneď by ubudlo "dovolenkárov" .

prasiatko30
2. aug 2024

Ano low cost turizmus, masifikovany, je setsakramentsky problem pre miestnych - zase nebudme blahovy ludia co pridu na par hodin z vyletnych lodi, poriadne nic neminu v lokalite ale prepchaju ulice a su ako kobylky - nic tomu mesto nedaju alebo len minimum. Tak isto airbnb - v centrach turistickych miest uz normalni domorodci nemaju sancu zit - prenajom je prehnany a byty kupuju spekulanti na dovolenkovy prenajom - cize zvysuju ceny nehnutelnosti, ktore si normalne pracujuci clovek nemoze dovolit. Na ostrovoch je to este horsie - zdravotnicky personal a ucitelia napr, nemaju sancu zohnat si ubytovanie lebo ludia im prinajlepsom prenajimaju na 10m ale jul/august su ceny take a dopyf po tom ubytovani taky, ze sa majitelom nechce prenajimat byty na cely rok - tym padom ludia co by mali normalnu oracu na ostrovoch nemaju ubytovanie a tym padom zakladne sluzby ubyvatelstvu maju problem najst pracovnikov a stale, ostrovne obyvatelstvo tento deficit nepokryva. A potom ta radost ked ti v baraku prenajimaju apartmany dovolenkarom a ti su predsa na dovolenke treba mat fiesta sangria kazdu noc 🤦🏽‍♀️🫣🤦🏽‍♀️🤦🏽‍♀️