Dovolenka s dieťaťom a splnomocnenie

nemenovana1999
13. aug 2024

Dobrý večer. Mám otázku ohľadne splnomocnenia. Chceme ísť s priateľom a dcérou na dovolenku do Grécka. Potrebujem splnomocnenie od jej otca alebo stačí rozsudok že je zverená do mojej starostlivosti a pre istotu jej rodný list z dôvodu že nemá moje priezvisko ?

janulilienka
13. aug 2024

Ahoj. Boli sme v Grécku, pred dvoma týždňami. Dve kamošky s deťmi, nik od nás potvrdenie nepýtal. Môj syn má moje priezvisko, kamoška má dcéru s priezviskom otca. Pre istotu sme mali rodné listy.

nemenovana1999
autor
13. aug 2024

@janulilienka V cestovke nám Pani vravela, že treba splnomocnenie pre istotu aby sme sa vyhli problémom keďže dcéra nemá moje a ani priateľové priezvisko ale jej otca. Alebo rozsudok si dať preložiť do Anglického jazyka. Chcem sa vyhnúť vybavovačkám s mojím bývalím. Tak neviem čo by bolo najlepšie na vycestovanie. Keby náhodou z tohto dôvodu niekto pýtal od nás doklady.

janulilienka
13. aug 2024

@nemenovana1999 jasné ja tomu rozumiem, mne to vysvetlila tak, že muži robia radi napriek, neberú ohlad na deti, chcú sa pomstiť ex, takže by ich veľa z trucu taký papier nepodpísalo. Tak by to bolo aj v mojom prípade...... Ale teda asi má každý inú skúsenosť. Ja som napísala vlastnú skúsenosť, keďže som bola konkrétne v Grécku

tramtada31
13. aug 2024

Ja sa pripnem. Keď cestujem s dietatom do zahranicia (s manzelom sme zobratí, s jeho požehnaním cestujeme, len nejde s nami), tiež musím mat splnomocnenie? Treba aj overit notárom? To treba na hocijaký vylet do rakuska, keď jeden z rodicov necestuje? A čo keď do rakuska berú deti krstni rodičia? Tiež potrebuju od nás splnomocnenie, nestačia ich pasy?

maranco
13. aug 2024

@tramtada31 vyhľadaj si podmienky vstupu do danej krajiny s deťmi https://www.mzv.sk/staty/staty-sveta-a-z

tramtada31
13. aug 2024

@maranco dakujem, no toto má nepotešilo, vyzaduje úradne preložený. Asi risknem bez pečiatky, lebo miestny notár Ani neriesi preklady do zahranicia🙄

slavomira236
14. aug 2024

@nemenovana1999
@nemenovana1999 ja som teraz cestovala na cyprus juzny a nemala som nic len rodny list..nikto nic nekontroloval. Sli sme last minute a chlap je mimo tak sa nedalo..v grecku co citam nikto nic nekontroluje. Tiez som syresovala pred cestou..teraz ked pride dam mu podpisat ten papier len napiseme tam ze cela eu plus niektore krajiny kde by sme mozlo sli aby mi to platilo na dlhsie. Lebo ja do predu neviem kde pojdem. A on pracuje mimo sk momentalne

sbear
19. aug 2024

Do Egypta to treba na 100%. Syn bol v Spanielsku a Taliansku letecky a nikto ziadne splnomocnenie neziadal.

sbear
19. aug 2024

@maranco dobry link, je tam uz rovno v anglictine formular