Dovolenka s bábätkom na Sardínii

mary_maky
17. apr 2019

Boli ste niekto s deťmi alebo ešte lepšie d bábätkom na Sardínii? Napíšte mi k nej prosím niečo. Akýkoľvek btyp či radu, ako si ju užiť, ako ušetriť =)

katarinadei
17. apr 2019

Podľa toho, čo očakávate, ušetriť môžete napríklad, keď si budete sami variť (napr.cestoviny sú tam lacné, ak vám chutia). Reštaurácie vás vyjdú viac, k účtu rátajú od 1,50 do 4e na osobu za obsluhu (coperto sa to volá) automaticky. Ak chcete chodiť po okolí, zíde sa vám auto (napr.prenajať). My sa na reštaurácie pýtame miestnych. Je tu viac diskusií o Sardínii, pozrite. My chodievame na JZ. More je krásne asi úplne všade, je veľa pláží s plytkou vodou aj 10m od brehu, informujte sa presne tam, kam sa chystáte. V júli to inak nebýva také napchaté ako v auguste, vtedy chodia Taliani z kontinentu🙂 (ako oni hovoria)

lucyluv
17. apr 2019

My sme už mali skúsenosti so Sardiniou, tak sme to vymysleli s malou nasledovne. Malá mala vtedy 10m. Nebola veľmi pohodové bábo, takže sme chceli mať veľa možností v okolí 🙂 my sme najskôr hladali nám vyhovujúcu lokalitu. Ak ste tam ešte neboli, kľudne hľadajte v okolí alghera, my sme to tam už dosť poznali, tak sme vybrali Santa Teresa Gallura. Je to mestečko so všetkým vsudy, má vlastnú pláž v meste, plus rôzne prírodné pláže v blizkom okolí, rôzne kamenné utvary, kde sa dalo ísť pozrieť na krátky výlet.
Nechceli sme hotel, chceli sme vlastný byt s terasou, tak sme si zajednali byt v rezidencii, ktorá mala aj spoločnú záhradu a bazén pre obyvatelov. Hľadali sme cez airbnb. Celkom sa nám takýto typ ubytka osvedčil 🙂

mary_maky
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucyluv
18. apr 2019

@mary_maky takých ubytovaní je vela po celej Sardinii. Majitelia to prenajimajú ako súkromné byty, dokonca aj dom sa dá takto prenajať, treba si zaškrtnúť vo vyhladavani, že musí mat bazén. Na koľko idete? Ako písala baba predo mnou, určite treba mať auto. A ideálne je ísť mimo sezónu, lebo vtedy to tam praská vo vsikoch, ale zas nie moc mimo, lebo potom pocko nie je ideálne.

babi81
26. apr 2019

@mary_maky villassimius na juhu ak ides s malymi detmi, my sme boli s 5mesacnou 🙂 krasne more plytka voda

mary_maky
autor
29. apr 2019

@babi81 veľmi pekne ďakujem. Nakoniec sme si zvolili SZ - Alghero. Letí nám to priamo z BA a ubytovanie sme našli parádne. Ďakujem aj tak za tip

mary_maky
autor
29. apr 2019

@lucyluv ďakujem za rady. Prenájom auta budeme riešiť až tam, keď sa trošku oťukáme a poobzeráme sa. Plánujeme ísť do Alghera na konci septembra. Tak snáď bude póčo ok, voda bude určite teplá...

fokuska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fokuska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fokuska
29. apr 2019

@mary_maky Alghero ma nadherne historicke centrum s pristavom. Mestska plaz je ale pri pristave, takze voda a aj plaz neudrziavana a spinava. Kusok od Alghera (dostupne autobusmi, my sme chodili autom) je pekna plaz Spiagga delle Bombarde alebo di Mugonialebo tie dalsie v okoli v ramci narodneho parku.

Najkrajsia plaz je podla mna Is Arutas, je to sice autom 2 hodiny od Alghera, ale je nadherna. Uplne "divoka" prirodna, ziadne hotely na okoli ani nic take. Piesok je hrubozrnny a vyzera ako zrnka ryze 🙂 na celej plazi je jedina restauracia/bufet. Ked prides rano si tam uplne sama.

Dalsia plaz, ktore je nadherna je La Pelosa - tam tiez treba prist rano, lebo potom je nenormalny natresk.

Toto je Is Arutas:

fokuska
29. apr 2019

Toto je Mugoni:

fokuska
29. apr 2019

Totot je La Pelosa

fokuska
29. apr 2019

Alghero:

lucyluv
29. apr 2019

Veru ako píše fokuska, pláž Lido priamo v Alghere je podla mňa otras (minimálne v porovnaní so zvyškom Sardínie), inak je to velmi príjemné mestečko, mne sa veľmi ale páčila ešte pláž Mária Pia, tá bola prvá príjemná od alghera smerom von. A potom tie ostatné čo vypísala fokuska. Držím palce, nech máte krásne počasie 🙂

babi81
29. apr 2019

@mary_maky koncom septembra hlavne na severe uz byva pocasie neiste, hlavne veterno a mozes mat 15stupnov ako aj 25.dufam ze vam vyjde

mary_maky
autor
2. máj 2019

@fokuska Uauu, za takúto recenziu a odporúčania naozaj ďakujem!!! ❤️ Ubytovanie máme priamo na pláži Lido, ale plánujeme chodiť na 1,1 km vzdialenú Maria Pia. Keďže budeme 2 rodinky s malými dietkami, nebudeme každý deň behať autom celé kilometre na pláže a po výletoch, chceme si hlavne oddýchnuť. No plánujeme si požičať auto na 6 dní v rámci 14-dňovej dofči a pobehať takéto krásne miesta v okolí - takže naozaj ďakujem za úžasné odporúčania. Tiež plánujeme ísť mimo sezóny v septembri, takže verím, že bude trošku menej ľudí ako je na fotografiách 😅 No všetko sa uvidí a ja verím, že si to tam užijeme 😊

mary_maky
autor
2. máj 2019

@lucyluv ďakujeme, áno, Maria Pia je kúsok od nášho ubytovania a budeme tu tráviť väčšinu času. Počasie môže byť aj daždivé v septembri, ale nemáme problém riešiť v rámci menej krajšieho počasia výlety a prechádzky, daždík máme radi 😊 Tak ale dúfame, že väčšinou bude slnečno 😄 Teším sa aj na mesto Alghero, veľmi mi pripomína uličky mestečka Kotor v Čiernej Hore 😍

mary_maky
autor
2. máj 2019

@babi81 nečítali sme zatiaľ zlé recenzie na dovolenku v septembri, čo sa Sardínie týka. Na Sardínii je 300 slnečných dní v roku. V júli a v auguste je teplota vody až 27°C, čo je pre nás trošku nepríjemné, síce si v septembri voda drží ešte z leta svoju teplotu, ale už to nebýva až taký extrém. Vietor je na Sardínii bežný od októbra do februára. Samozrejme, je dosť možné, že ho vychytáme, ale na to veru nemyslíme, pretože požadujeme iné pozitíva v rámci dovolenky, napr. menej ľudí, nižšie ceny, nižšie teploty. S bábätkom by sme to tam v auguste určite nedali.

babi81
2. máj 2019

@mary_maky som ti napisala moju skusenost s koncom septembra, chodime koncom augusta 29/30 a uz to nie je natresk, boli sme uz 10x pricom s dcerkou 4x, teraz mala 3roky.

fokuska
2. máj 2019

@mary_maky Ak by ste autom isli aj na vychodne pobrezie, tak tam su nadherne plaze na Costa Smeralda, nadherna bola napr. La Cinta a Cala Brandinchi.
A este odporucam Castel Sardo - asi hodinka cesty z Alghera. Vsetci turisti isli rovno tam a mali vyhlad na more, my sme si nasli restauraciu (Ristorante Pizzeria Mistral - skvela pizza, tiramisu, miestne vino ;) ) na opacnej strane a mali sme uzasny vyhlad priamo na Castel Sardo - potom sme si ho isli pozriet, na vrchu je aj hrad. Posledna fotka je uz vyhlad odtial.

fokuska
2. máj 2019

@mary_maky prepac, ze ti to tu spamujem, ale este vam viem odporucit uzasnu restauraciu vola sa Gioberti https://www.ristorantegioberti.com/ - mala, skryta v bocnej ulicke, ale jedno absolutne perfektne a ma skvele hodnotenia. Treba si dat vopred rezervaciu, inak sa v sezone ani neujde miesto.
Aj ked si nie som ista ako s malymi detmi, lebo my sme isli len dospeli, ale mozno sa vam to zide ako tip ;)
A este na vecerne posednie pri vinku a skvelom prosute, syroch a vsetkemu co k tomu patri - Prosciutteria Sant Miquel v centre stareho mesta (tiez odporucam rezervaciu) ;)

mary_maky
autor
2. máj 2019

@fokuska bomba, to sa mi mega páči, ďakujem, že si si našla čas na takéto luxusné odpísanie mi ❤️

mary_maky
autor
2. máj 2019

@fokuska čítaš mi myšlienky, presne vieš, na čo poukázať a čo odporučiť 🙏😄 Viem ťa nájsť aj na Instagrame? Vyzeráš byť ako hodne zaujímavá osôbka a rada by som tam našla čo najviac Vašich výletov (fotiek a videí)

mary_maky
autor
2. máj 2019

@babi81 pohoda, každý máme iné nároky na dovolenku. My napr. nemáme radi extrémne teplo a veľa ľudí. A vraj do 15. Septembra to tam stále vyzerá ako počas sezóny, čiže pochybujem že na konci augusta "sa to už dá". Rešpektujem názor, ale potrebujem odporúčania a nie kritiku mojich rozhodnutí 😊

fokuska
2. máj 2019

@mary_maky Jeeej si zlata 🙂 Na instagrame som len preto, ze ja sledujem rozne stranky, ale sama nic nepridavam. Fotiek mam vela, ale vacsinou sme na nej my a to nechcem zverejnovat, tak som mala celkom problem najst fotky, kde nie sme a mozem zverejnit :D

Sardinia sa nam velmi pacila, tak sa rada podelim o tipy a odporucania 🙂
Neviem ci si tam uz bola, ale co nas trosku prekvapilo bolo to, ze plaze su take "divokejsie" - niekde bol celkom problem najst toaletu, sprchu a ked uz, tak na celu plaz jedna. Manzelovi je to napr. jedno, on by najradsej plaze uplne mimo civilizacie, ale ja sa bez toalety nezaobidem :D Na niektorych je tiez len jeden bufet, alebo restauracia. Zato predajcovia suvenirov, plaviek a podobne su na kazdom kroku :D

My sme po prilete isli do Auchanu a kupili sme si slnecniky (za 5 eur jeden) a s nimi sme chodili na plaze a neplatili sme si uz prenajmy ich lehatok alebo slnecnikov. To je fajn tip, lebo malokde najdes nejaky lesik, alebo tien kde by sa dalo skryt.

A co sa tyka plazi, ak prides rano (okolo 8-9) tak si na plazi takmer sama (my sme boli koncom jula v top sezone a ostatni prichadzali na plaze tak okolo 10-11tej, na obed uz boli plne). A na La Pelosu musis mat kupenu bambusovu alebo z umelej hmoty taku podlozku (alebo mat karimatku alebo nieco) - nemozes mat uterak/plachtu rovno na piesku. Je to nejaka chranena oblast a kedze sa im plaz "stracala" lebo sa vynasalo von vela piesku, tak urobili take opatrenia. Normalne to chodia kontrolovat taki spravcovia a davaju aj pokuty. Pred plazou tie podlozky predavaju - je tam plnoo predajcov, tak ak si nedonesiete svoje, tak treba zjednavat. Mne sa podarilo 2 podlozky za 7 alebo 8 eur, povedala som ze viac nemam a potrebujem 2, nechceli, ze jedna stoji 5, ked som sa otocila a isla dalej k druhym, tak na mne hned kricali nech sa vratim, ze nech radsej kupim od nich :D

lucyluv
2. máj 2019

@fokuska to s tými podlozkami na La Pelose nám nikto nepovedal, normálne sme mali uteráky, nikto nám nič nevravel. To sme boli v septembri 2016 a v júni 2018

fokuska
2. máj 2019

@lucyluv Ja ked som si citala na nete info, tak v niektorych recenziach to bolo okrajovo spomenute. My sme si rozlozili plachtu a na to uterak. Ale na plazi (pri kazdom vstupe) boli velke tabule, kde bolo info, ze musis mat podlozku a tiez chodili kontrolovat - aj nas kontrolovali, vysvetlovali sme, ze mame pod uterakom podlozku, ale ze nech si ideme precitat na tabulu, musi byt iny material - tak sme potom isli kupit. Pocas celeho dna to kontrolovali a kto po prvom upozorneni nemal, tak davali pokuty. Boli sme v juli 2018.

lucyluv
2. máj 2019

@fokuska tak toto nám úplne uniklo, zrejme to iba cez sezonu kontrolovali. Ani v guide o Sardinii sme to nemali napisane, zvláštne 🙂 aj keď my sme tam nikdy neboli dlho, možno 2-3h poobede

fokuska
2. máj 2019

@lucyluv Ved toto, ze ani ja som nenasla nijake upozornenie, len na tripadvisor to bolo spomenute v zopar recenziach - nieco v zmysle, ze "musite mat podlozky". Az priamo tam nam ti predajcovia hucali, ze to vam treba - lebo videli ze nenesieme si vlastne. My ze dobre, urcite :D a potom prisla kontrola :D

lucyluv
2. máj 2019

@fokuska a nebol to iba nejaký odzub od nich? Furt mi to vŕta v hlave :D iba toto som na nete nasla https://www.aktuality.sk/clanok/362761/za-utera...