Dovolenka bez znalosti jazyka

chelsey987
6. jan 2023

Ahojte, s manželom by sme chceli ísť na dovolenku k moru, ale žiaľ neovládame angličtinu. Viem trochu nemecky, ale manžel nič. Viem, že existujú rôzne aplikácie a prekladače, len či je to spoľahlivé? Ako to riešite vy? Ďakujem

guiseppinka
6. jan 2023

@chelsey987 a kam chcete ist? Lebo do chorvatska ti to staci, tam sa aj slovensky dohovoris... Alebo chodte cez cestovku...

sejbipi
6. jan 2023

@chelsey987 starí ľudia takto chodia bežne, nevedia ani ceknúť. Ale choďte cez cestovku

anjelicek26
6. jan 2023

Sla by som s kamaratmi ci rodinou na spolocnu dovcu, aj keby rozdielne apartmany... kde aspon jeden vie...tam ide o situacie "vynimocne", kedy treba riesit lekara, pripadne nemocnicu v zahranici (snad kazdy raz zazil, ze sa volaco pototo) a ani anglictina a "trocha" nemciny je velmi malo.

lavinis
6. jan 2023

Tak Chorvátsko dáte
Inak bez znalosti jazyka by som inde šla ak tak cez cestovku kde vás vysadia v hoteli a odtiaľ sa nepohnete 😀

diewcatqoo
6. jan 2023

Moja suseda je vdova uz dlhy cas, ma 60 rokov a s kamaratkou bola snad uz vo vsetkych statoch Europy. Anglicky nevedia obe ani zatat. Chodia vacsinou s cestovkou na skupinove zajazdy.

muchotrafka298
6. jan 2023

Normálne si kúpte zájazd s cestovkou, ktorá má na mieste k dispozícii slovenského/českého delegáta. Môžete si na mieste kúpiť aj výlety cez delegáta. Na týchto výletoch je väčšinou sprievodca čo vie ako tak po slovensky/česky.

araavdva
6. jan 2023

Kolega chodí bežné na dovolenky do zahraničia. Kúpil si prenosný prekladač. Dorozumieť sa s tým všade a úplne v pohode. Stalo to cca 300€.

zalka
6. jan 2023

@chelsey987 a prekladače sú fajn v mobile, tiež som antitalent na jazyky... a pustila som sa do bulharska min. rok, v reštike ako tak človek sa dohovoril, tam chodí napr. veľa slovákov a čechov, takže personál trošku ovláda aj náš jazyk ( to isté som aj v tunise zažila ) a ked mi nešiel bojler tak cez prekladač som na recepcii povedala kde je problém, a očividne to bolo v pohode lebo mi došiel spraviť opravu opravár .. :D
takže s kludom chod, a dôveruj aj apke v mobile.

A to som šla cez vieden letecky, a ani tú nemčinu moc neviem... :D

pinkgirl
6. jan 2023

Bez obáv chodievame do Maďarska, Bulharska a boli sme aj v Belehrade a Rumunsku. Môj muž mal len ruštinu a v pohode si všade poradil, keď som nebola po ruke ja alebo syn s anj. Aj moja anj je už taká "vyblednutá" a stačí to.

marca12
6. jan 2023

@chelsey987 vsade sa dohovoris rukami nohami. My chodime na dovolenku bud cez ich miestne agentury,tam je to dost smiesne sa dohovarat,ale vzdy sme zatial dohovorili alebo cez booking. Jazykovej bariery sa naozaj neboj. Naposledy sme mali v agenture pani,ktora ovladala len miestnu rec,nevedela anglicky ani nemecky a ked nam zabila,ze nase brm brm parking....skoro sme sa pocurali vsetci aj s nou od smiechu.

marca12
6. jan 2023

@lavinis v 21.storoci,ked mas google maps,prekladac a internet sa naozaj nemusis bat ist nikde. My nevieme jazyky a chodime v cudzich krajinach na vylety. Tiez sa nam vacsina cuduje,ze sa tak nebojime,no ale coho sa bat. Fakt si vystacis s google maps a ked nie o potrebujes,zakladne slova si najdes na nete a inak rukami nohami. Len sa netreba bat

matabb73
6. jan 2023

@chelsey987 s cestovnou kanceláriou úplne v pohode. My chodíme do Grécka. Ja viem len zaklady angličtiny a po rusky čo si pamätám. V obchodoch a reštauráciách sú trpezliví, dohodneš sa aj rukami, nohami a ak by sa niečo stalo, máš tam delegáta, ktorý by za teba riešil problém. Na to tam je. Na vlastné triko by som bez jazyka išla len do Chorvátska.

oli18
6. jan 2023

@sejbipi mylis sa, aj stari ludia vedia jazyky. Za komunistov sa ucili uz na ZS 2. Povinny RJ a volitelny nepovinny.

janinah
6. jan 2023

@oli18 veru tak. Nedávno som v Egypte gavarila pa ruský s miestnymi len tak ficalo

janinah
6. jan 2023

Autorka.kludne choď.nestratis sa.a aj bez cestovku.len to chce info o destinácii a plán.ja som napr.na rodose požičiavala auto od českého majiteľa požičovne...stačí googlit

palomka
7. jan 2023

@chelsey987 my tak chodíme normálne všade. Boli sme aj v Bulharsku, niekoľkokrát v Grécku, aj na Mallorce, bežne HR, Maďarsko... Sami, bez cestovky. Na Mallorce sme si našli na stanici autobus a tak sme išli do hotela. Zapli sme si Google mapu aby sme vedeli kde mame vystúpiť a tak sme došli do hotela, na recepcii tiež cez prekladač a potom sme si aj auto tak prenajali... Stačia aj základy. Ja väčšinu rozumiem niečo si do myslím ale nemám slovnú zásobu. Neucila som sa Anj. Niekdy ani oni nevedia.. Len základy. Iné by bolo keby si išla do Londýna alebo Ameriky. Je to paráda, adrenalín a veľa zážitkov 😊

anonymous87
7. jan 2023

Moja AJ je podla mna katastrofa. Rozumiet viac rozumiem. V hlave si poskladam vetu a ked otvori usta tak vylezie, ze Ehmmm 😂🙈 a to som sa AJ ucila cely zivot 🤷‍♀️ Ale proste jazyky u mna aj lievikom a neviem ich 🤨 uz som rozmyslala, ze sa prihlasim na kurz, ale s nativ speakerom, aby som bola nutena rozpravat…
A chodime kade tade. Muz nevie ani ň. Rukami nohami, mojou lamavou neanglictinou. Ale ano vyuzivame prioritne cestovky. Mne je to tak pohodlnejsie 🙂
Urcite chodte. No problem ✌️

matabb73
7. jan 2023

@oli18 my sme mali len ruštinu, ale zato som ju vedela veľmi dobre. Som ročník 1973. V Grécku nie je problém sa v obchodoch dohovoriť po rusky. Aj u lekárky keď som bola na Thassose, tak aj tá hovorila aj po rusky.

alenka58
7. jan 2023

ja som bola prekvapená na Sicílii minulý rok v reštaurácii čašník skonštatoval že nemusíme sa dohovárať anglicky zrejme nás počul že rozprávame inou rečou spýtal sa odkiaľ sme a cez prekladač sme sa dohovárali bolo to celkom vtipné ale každého sa pýtal na rodnú reč a cez prekladač komunikoval

anonymous87
7. jan 2023

Baby aky prekladac prosim pouzivate? 🙏

chelsey987
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
chelsey987
autor
7. jan 2023

Ďakujem za rady 🙂 a ešte akú CK odporúčate napríklad do Chorvátska?

luccija
7. jan 2023

@chelsey987 Satur, Koala, Vítkovice tours, alebo rovno cez miestne chorvatske agentúry či TUI tam sú v ponuke lepšie ponuky.Zalezi či chces hotel či sukromie

moname
7. jan 2023

@anonymous87 google prekladač v mobile

sejbipi
9. jan 2023

@oli18 možno. Moje skúsenosti na dovolenkách zodpovedajú niečomu inému. ;)

teleskop
9. jan 2023

@chelsey987 to das neboj sa, svet je globalizovany...

yanni
9. jan 2023

@chelsey987 sa velmi mylis, ani AJ sa neda dohovorit vsade. Ostavaju ti ruky, nohy, mimika, obrázky atd. A v dnesnej dobe je to s google prekladacom brnkacka cestovat. Do tebou spominaneho Chorvatska by som ani nerozmyslala ist cez CK. To date aj na vlastnu bäst. Bud si daj ubytko poradit tu na MK (ved tu pocitově každý chodi do Chorvatska) alebo cez booking.com a auto ta navigatciou zavedie, tam, kde treba.

oli18
9. jan 2023

@sejbipi ty chodis na dovolenky s Jednotou dochodcov? 😃 Mne sa stalo, ze som musela prelozit mladym Slovakom, lebo nevedeli ani celknut, len mavali klucom pred recepcnou 😃

yoxinka
9. jan 2023

My sme cez Booking mali zajednaný apartmán v Chorvátsku, tam mala pani jazyky, že vie nemecky, anglicky, rusky, česky. My si vravíme s mužom, paráda! Odpisovala po anglicky. Prišli sme, teta vedela len chorvátsky, zo spomínaných jazykov tak 30 základných slov a to bolo celé 😂😂😂. Prišli sme a ona že “hrvatsky rozumemo” tak my reku rozumemo 🤷‍♀️😂. Teta sa furt pristavila, dačo sme rukami nohami prehodili, aj zo dve fľaše vína nám doniesla, deťom chrumky … vždy sa pýtala, či evrityng olrajd a pohodkaaaa, super dovča! Dva týždne ubehli ako nič …