Dovolenka autom s ročným dieťaťom

bakiska
12. apr 2015

Ahojte, plánujeme dovolenku v Taliansku začiatkom augusta. Chceme ist autom, no bojím sa či to vydrží môj syn v auguste bude mat rok, ta cesta je dosť dláh nejakých cca 19hodin cesty. Pôjdeme v noci ale predsa bude aj cez deň .... Mám to risknúť a ist .. vydrží to v aute??

lulistek
12. apr 2015

Podla mna to je velmi dlha cesta. Moja nevydrzi v aute ani 2hodiny. Ale samozrejme kazde dieta je ine.

bakiska
autor
12. apr 2015

@lulistek sa bojim toho,.... teraz mi tiez niekedy robi sceny v aute, ale dlhsiu cestu ako pol hodinu sme este nemali, bude to asi risk ist tak dlho

lenka190977
12. apr 2015

no ja by som urcite s rocnym dietatom tak dlho necestovala..., moj tiez nevydrzi v aute sediet viac ako pol hodinku, max. hodinku. chojte radsej letecky 🙂

lulistek
12. apr 2015

@bakiska podla seba vravim ze radsej nie, pretoze viem ake to je strasne ked dieta place v aute. My sme takto isli 4 hodiny a dalsich 6 ludi v takom vacsom aute. To boli muky. Ja som bola strasne vycerpana. Dcera tiez. 4 hodiny zabavat dieta aby neplakalo a ono stale place. Proste cele zle. Moja ma 2 roky a od narodenia pekne vzdy zaspala v aute ale potom niekedy okolo roka zaspat nevedela a citila sa stiesnene.

sue
12. apr 2015

Tak u nas doteraz ziadny problem s cestovanim 🙂 podnikli sme niekolko autodovoleniek,malY ma najazdene okolo 100 000km autom 🙂 a vzdy velka pohoda 🙂 kazdy pozna svoje dieta najlepsie a vie ake je 🙂 u nas 18 hodin je uplne v pohode 🙂

bakiska
autor
12. apr 2015

@sue kolko mal ked siel na prvu dovolenku, ako ste ho zabavali v aute.. mala by som mu vymysliet nejaky program ale co sa da robit v aute??

katrinka8
12. apr 2015

Uff, no 19 hodín je podľa mňa dosť aj na dospelého (v aute). Naši neviem, či by to zvládli, a to máme za sebou nejaké tie kilometre teda. Chorvátsko máme za sebou s dcérkou 2x (prvýkrát bola ako 2-ročná, druhýkrát ako 4-ročná) a synček bol 1x (ako 8-mesačný). Išli sme oba razy v noci, čiže väčšinu cesty prespali, ale to bola cesta aj s prestávkami cca 12 hodín. Naši sú v aute celkom v pohode, zapneme im rozprávky (teda staršej) a ona pozerá. Mladší teraz fičí na Spievankove, tak keby sme mu pustili, tak to by ho zabavilo asi. Synček má 16 mesiacov, on kuká z okna na autá. Sedia dvaja vzadu, tak ich moc zabávať my nemôžme. Musia sa sami. Ale dcérku som ja zabávala, keď bola len sama. Knižky sme čítali, kreslili a pod. A hlavne, časté prestávky. My sme každú hodinku zastali na 5 - 10 minút, deti sa vybehali (keď sme šli s malou dcérkou a kamošmi, čo mali takú istú babu) na ihrisku alebo len tak. Ale ozaj len tých pár minút, natiahnúť sa, vycikať, deti vybehať trochu.
A tých 19 hodín to rátaš aj s prestávkami už? A kam to idete? Nedalo by sa urobiť teda 1 pauzu niekde cca v polovici cesty a niekde prespať? Alebo teda letecky asi radšej. @bakiska

vevesh
12. apr 2015

@bakiska dieta sa nastavi podla vas, ano- moze aj prekricat, moze aj celu cestu prespat, a takisto moze si zvyknut... Ja som isla s polrocnym 5x dlhsiu cestu naraz a nebolo na vyber, jednoducho sa slo a dieta miestami plakalo, miestami spalo, miestami sa hralo... Vsetko sa v pohode zvlada, ked sa chce...

cvikla969
12. apr 2015

ja som za cestovanie ale 19hod. je vela,radsej chodte niekde blizie.inak mne deti cestu zvladli ale cestujeme len v noci(1syn bol v taliansku ako rocny-ked uz bolo svetlo tak to bolo narocnejsie ale v poho a druhy syn-bol ako 4mesacny v chorv.a tiez pohoda)

alaguema
12. apr 2015

@bakiska naše deti zvládajú aj dlhé cesty v pohode. Je to aj o tom, ako si zvyknú.

katrinka8
12. apr 2015

@vevesh - no len zase polročné dieťa a ročné je dosť rozdiel, podľa mňa. S takým menším sa obvykle ľahšie cestuje, lebo prirodzene také menšie deti viac prespia (nielen v aute, ale aj všeobecne). Ročné už vyžadujú nejakú tú zábavu počas dňa. Jasné, že je to silne individuálne, ale obvykle to tak je. A tiež je iné, keď musíš a keď máš na výber. Osobne by som kvôli dovolenke nebola ochotná autom cestovať 19 hodín s ročným dieťaťom. Jedine možno s prestávkou na 1 prespanie. Inak je to dosť o nervy, aj tí, čo šoférujú, sa potom budú z toho 3 dni spamätávať...

@alaguema - no ale ono je to rozdiel, či ideš 12 hodín, z toho tých cca 8 - 10 tie deti prespia v noci a zbytok sú hore, a 19 hodín, keď by aj 10 prespali, ešte vždy ich musíš aspoň 9 hodín zabávať, alebo teda 6, keby ešte ďalšie 3 počas dňa spali. Na také dieťa je to dosť, podľa mňa - v aute. a ako som vyššie písala, také malé dieťa (ročné) aj zabaviť ťažko v aute, to je taký dosť ťažký vek- rozprávky ho asi ešte nezaujímajú a hračky na dlho nezaberú. Jedine často robiť prestávky a prebehnúť sa. A modliť sa, aby pospalo a nebolo moc nervózne a uplakané...

eeffka
12. apr 2015

@bakiska do 10hod aj to v noci...

vevesh
12. apr 2015

@katrinka8 no my cestujeme s detmi normalne 1500km+ od narodenia, a nehovorim,ze je zo vzdy idealne, ale deti si Musia zvyknut a dospeli sa takisto nastavit... Pol rocne a rocne nie je rozdiel,rocne a 4 rocne ano ... A kazdu hodinu zastavovat? To sa ti tak neuveritelne predlzuje cesta, na niektorych usekoch by si len vychadzala a zchadzala z dialnice, a viem o com hovorim...

cabellera
12. apr 2015

My sme tak cestovali 22hodin ked mala 11mesiacov a uplne v pohode. Hrals sa, spala, najedla, zvladla to super. Ci sedi v kociku, alebo v sedacke, hlavne sa nesmie nudit

carmenuca
12. apr 2015

No zalezi to od dietatka, my cestujeme vela. s dcerkou sme isli prvy krat ked mala 3 mesiace - cesta asi 15 hodin to bolo uplne v pohode bolo leto a krasne to zvladla aj s prestavkami kazke 3 hodiny sa napapkala, nadychala cerstveho vzduchu a pokracovalo sa. vacsinu casu prespala. Druha vacsia cesta ked mala 1rok a 10 mesiacov - to bolo asi tych 20 hodin autom a potom na lod (9hodin) pokracujeme autom 2 hodiny a tiez zvladla krasne. alebo spala alebo pozerala z obloka alebo sme sa spolu trosko zabavkali, samozrejme s prestavkami na jedlo ... So synom to uz take lahke nebolo, zatial sme absolvovali len tu 15 hodinovu cestu ked mal 3mesiace a nezvladali sme to tak dobre ale zasa to bolo hlavne koli tomu ze je kojeny a v tom aute si akosi nemohol najst svoje pohodlie na papkanie a tak bol castejsie hladny a s toho nervozny a vobec tam nechcel spat. Na ceste sme boli v januari co asi tiez nepomohlo, vonku bolo strasne zima a tak sa nedalo len tak nadychat cerstve vzduchu... Druhu cestu mame pred sebou pravdepodobne v lete to bude mat nejakych 10 mesicov a dufam ze to bude lepsie 🙂

alaguema
12. apr 2015

@katrinka8 my sme absolvovali aj viac, ako 19 hodín, deti boli maličké. Záleží od toho, aké sú decká, ako zvyknuté na cestovanie. Teraz už také cesty nezvykneme podnikať, ak aj ideme, tak prespávame v hoteloch a zastavujeme na zaujímavých miestach, ale podľa mňa práve tých pár dlhých ciest spravilo to, že si decká na cestovanie zvykli, či autom, alebo lietadlom, dlho, krátko...proste vedia, že to patrí k tomu, ak chceme niečo vidieť. Myslím, že si netreba vopred stavať prekážky.

katrinka8
12. apr 2015

@vevesh - no my sme tak zastavovali, ale ozaj len na maximálne 10 minút - aj pre chlapov to bolo dobre, aby nechytili mikrospánok. Čiže v podstate sme nestáli veľa, keď sa to zráta, tak dokopy nám prestávky netrvali viac ako 2 hodiny. U nás určite rozdiel aj v polroku a roku - polročné mi deti väčšinu cesty prespali, utriaslo ich. V roku už nie. Ale vravím, je to individuálne.

@alaguema - naši sú pomerne zvyknutí na cestovanie, ale zase osobne ja by som 19 hodín v aute kvôli dovolenke nešla s nimi - teda v roku určite nie 😀 Možno so staršími áno, ale zase to by sa mne nechcelo už takto trmácať - jedine tak, ako píšeš ty, prespať a zastaviť na zaujímavých miestach. Al zase to, čo píšeš, že vedia, že ak chcú vidieť, musia - to sa takému ročnému nedá vysvetliť + také ani vidieť nechce, resp. ho nezaujíma 😀 Neberiem to ako prekážky, len si vyhodnocujem, čo je pre nás výhodnejšie. Osobne by mi vadilo, keby mi dieťa polovicu cesty preplakalo alebo malo byť mrzuté - to by som radšej zľavila zo svojich nárokov na dovolenku teda.
Viem, že by to zvládli aj menší, ale nebolo by to pohodlné pre nich a ani pre nás. Jedine ak by bola tá 1 prestávka na spanie niekde. Ale takto v kuse nie. Buď by som zvolila inú destináciu - niečo bližšie, alebo by som zvážila lietadlo. Alebo teda to prespatie.

sue
13. apr 2015

@bakiska na dlhsie sme isli prvykrat ked mal 6 mesiacov - dodavkou na 5 dni :D aj sme v nej spavali a tak :D no a zabavky ziadne specialne neboli,on vela spal 🙂 a ked nie,tak papal,pil,citala som mu... Ked bol starsi,tak vela nam pomahalo,e sme spievali cestou 🙂 no a samozrejme pravidelne pauzy pocas ktorych sme sa poriadne ponatahovali - od nejakych dvoch rokov robime "drepy" pocas pauzy a behame kolieska okolo auta....ked nas caka presun dlhsi ako 5 hodin... My mame zjazdenu celu Europu a fakt uplne v pohode...ale samozrejme aj ty v nejmusis byt,aby v nej bolo dieta + sa priprav na rozhadzany rezim 🙂 nam to nikdy nevadilo...

sense
13. apr 2015

Ono podla mna zalezi ci je dieta na dlhdie cestovanie autom zvyknute.my sme slj 1.x autom ked mala 3mesiace odvtedy este zo par krat...ked ideme na noc pkstatnu cas prespi a ked cez den tak robime castejsie zastavky....moj rada cestujd autom jd na to zvyknuta...ale kazde dieta jd ine popr. Si urobte niekde prestavku a prespite v motely niekde na pol cesty

henikav
13. apr 2015

@bakiska je to o zvyku, ste zvyknuti jazdit dlhsie trasy, ci toto bude prva? My jazdime s malou od narodenia, --decka su v aute zvyknute. Chodievame okolo 17-18h, takze ideme kusok vecera, to sa celkom da, potom niekde odstavime na dlhsie, ideme na veceru, trosku pobehat vonku a ide sa spat, no a do rana mi uz spia a ja uhanam ako sa da, aby sme co najviac presli, v noci nestojime, max natankovat ak treba. Potom rano deti nieco zjedia a ideme dalej, ale to uz viac stojime, robime prestavky, rozlozime deku a trosku sa vyvetrame. No a jasne ze je obcas aj mrnkanie a plac, ale da sa to zvladnut, ved deticky mrnkaju a plackaju aj doma. Budete sa asi striedat za volantom aj pri babatku, nie? Tak sa to da zvladnut. Vezmite kopu hraciek, kniziek a dobroty na papanie, ovocie, chrumky...Ja uz som sla aj sama s detmi a v pohode, ale to bola mala mensia a prakticky celu cestu mi prespala. Ak sa bojis, mozete to spravit aj tak, ze jeden z Vas pojde s babom lietadlom a ostatni dojdete autom, alebo mozete ist vsetci lietadlom a auto si prenajat tam. My sme tak boli na Vianoce, mala prespala aj cestu lietadlom, sli s tatom a ja za nimi na aute 😀 a naspat sme sa vratili spolu vsetci autom a tiez ok.

janickacrazy
13. apr 2015

@bakiska Kedže píšeš, že dlhšie ako pol hodiny v aute ste ešte neboli, tak určite nechod hned 19 hodín, dieťa ti može celý čas prerevať a ty budeš hotová. My sme išli s malým, ked mal 6 mes. do Írska letecky, samozrejme najskôr do Blavy autom, potom lietadlo, potom ešte 4 hodiny autobus na miesto určenia. Poviem ti, nebola to sranda, trvalo nám to celé 12hodín a mala som dosť, malý bol celý čas hore, zvedavý, zaspal až po príchode na miesto. Stále som ho mala na rukách, samozrejme v aute a v buse nie, večer som bola mrtva od únavy. Moj celkovo v aute nerád chodil, teraz má 4 roky a teraz viem, že už by takú dlhú cestu vydržal, ale ako ročný v aute 19hod. určite nie.

ichbinich
13. apr 2015

19 hodin v aute naraz NIE.
My sme sli autom na Siciliu, ked mal syn rok a pol. Ale sli sme tam tri dni a spiatky 4 😉
My sme si to spravili ako okruznu cestu po Taliansku.
Proti noci nechodime nikdy, etse mozno deti by spali, ale co my?! Prideme na dovolenku, deti vyspate a my hotovi. Tri dne sa spamatavat, potom par dni kludu a potom zase spiatky apo prichode je clovek zrely na dovolenku. Nie dakujem 😉 Aspon u nas nie.

Teraz planujeme dovolenku, tentokrat na Sardiniu. Do Genua na lod "skratkou" cez Milano. Noc na lodi, v kabinke. Cesta spiatky tiez s nocou na lodi, potom na polceste prespat.
Mame odskusane, cca. 500km je hranica s nasimi detmi. Teraz maju 5 a 2, takze uz najma syn pozera videa, ale potom ho uz boli zadok a stacilo mu. Dcera spi iba raz za den, aj v aute zaspi horko-tazko este druhy krat. Syna auto uspalo, u dcery to tak nie je.

Ak ste doteraz boli v aute 30 minut, tak by som to urcite rozdelila na etapy. Znami raz tak sli s vtedy ani nie rocnou dcerou proti noci, ze vsak bude spat. Ani nahodou, prerevala celu cestu, si vies predstavit, aki prisli...

katrinka8
13. apr 2015

Presne o tom to je, ako vraví @janickacrazy - niektoré deti sú zvyknuté a problém nemajú - cestujú od malinka. Ale niektoré, ktoré necestujú veľa, prípadne len na malé vzdialenosti, môžu mať s takouto cestou problém. Ono obvykle sa tie dovolenkové cesty raz za rok prežiť dajú s deťmi, len treba zvážiť, či si ochotná risknúť aj cestu, ktorá môže byť značne nepríjemná nielen pre bábo, ale aj pre Teba a pre šoféra. V tomto prípade je to o tom, že čím dlhšia cesta, tým to býva namáhavejšie, hoci nie nezvládnuteľné.
Ako píše sa vyššie, treba počítať s vyčerpaním u všetkých. Ja by som veru zvážila bližšiu destináciu, pokiaľ to je možné.

katrinka8
13. apr 2015

@henikav - uff, máš môj veľký obdiv, že vydržíš ťahať v noci, čo to dá. Ja nemôžem síce v noci spať v aute, lebo sa bojím, aby mm nedostal mikrospánok, tak ho akože zabávam, ale aj tak ma chytá taká únava, že mám totálne zníženú vnímavosť. Manžel je tiež zvyknutý veľa cestovať, každý deň do práce a späť najazdí 160 km, ale zase v noci tiež to nie je u neho med lízať. Posledne, keď sme šli, sme boli takí unavení obaja, že sme už cestou späť museli zastať na odpočívadle v Rakúsku a nad ránom si pospať pol hodiny, aby sme boli schopní ísť ďalej. A to sme šli o hodne bližšie na dovolenku, ako rok predtým.
Ale potom mi napadlo, že či to nie je aj tým, že keď sme šli s dcérkou len, ona už bola taká, že prespala noc celú (všeobecne, nie v aute), čiže sme boli relatívne oddýchnutí. A synček sa v noci budieval ešte aj 2 - 3x, čiže sme všeobecne za celý rok boli menej vyspatí, vyčerpanejší, a preto sa nám aj tá oveľa kratšia cesta zdala náročnejšia. Hoci deti to zvládali úplne ukážkovo - tiež sme šli na risk s malým, že ako zareaguje na takú dlhú cestu. A parádne, len bolo to tých 12 hodín, a už mal namále, ďalších 7 by bolo.. no, veľmi, veľmi náročných. To by už asi nedal 😀

andrejka1974
13. apr 2015

@bakiska my sme boli minuly rok v chorvatsku isli sme autom najmensia je autistka mala 2 roky a kusok isli sme 8 hodin a zvladla to super 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 tento rok ideme letecky, je sice starsia ale je na urovni 10 mesacneho dietata tak som zvedava ako to zvladne 🙂 🙂 🙂 🙂

martuska75
13. apr 2015

Myslím že to ani nie je o zvyku, ale o dieťati. NIektoré deti vydržia sedie xy hodín a iné jednoducho nevydržia. Potom je to o nervy a nie dovolenka

sorciera24
13. apr 2015

@bakiska my chodievame do IT kazdorocne, ale len na sever...cize tak 9h. cesty.....a ti poviem, ze s rocnym som nesla, ani by som nesla....moj bude mat v lete 10mes. a netrufam si....so starsim sme sli az ked mal 2 roky.....osobne si pri mojich urevanych detoch neviem predstavit nielen tu cestu, ale ani tu dovolenku.....ale kazde dieta je ine.....kebyze mi dieta len spi a hra sa (ako inym...tak v pohode idem).....sami musite zvazit na co si trufate a ake je dieta...

lucinka37
22. apr 2015

@bakiska ahoj, mozem povedat s vlastnej skusenosti, minuly rok sme isla s rocnym chlapcekom 🙂 isli sme vecer okolo 7 za bratislavou to uz zalomil :D a poviem ti ze sa zobudil az asi hodinku pred cielom, isli sme takmer 12 hodin do Chorvatska, takze v pohode 🙂

jasminet
22. apr 2015

@bakiska ak cestujete casto a maly je v aute v pohode, tak kludne chodte, ale.... urobte si jednu noc niekde v pol ceste prestavku, hotel, popozerajte okolie a potom zas pokracujte... 19 hodin narazje vela aj pre dospeleho....