Dovolenka - 16 ročná osoba cez hranice bez zákonného zástupcu

6. júl 2021

Zdravím, moja kamarátka má syna ktorý má priateľku obaja majú 16 chceli ju zobrať na dovolenku do Chorvátska no nevedia ako to teraz je keď nieje dospelá ci ju môžu zobrať spolu aj bez jej zákonného zástupcu, že tam pôjde vlastne s cudzími ľuďmi cez hranice ja som jej s tým nevedela poradiť tak sa pýtam vás ako to prosím vás je?

martina1201
7. júl 2021

Moja dcéra 15 ročná išla s kamarátkami dospelými do Chorvátska 2 roky dozadu a žiaden papier od nás ako od rodičov nemala. Len svoj pas. Nikto ich nestaval. Pravda bolo to pred koronou teraz ako to je netuším.....

autor
7. júl 2021

@martina1201 myslíš ze keby sa spíše nejaký súhlas /papier od zákonného zástupcu tak by ísť mohla?

autor
7. júl 2021

@martina1201 presne som nad tým rozmýšľala ze inak by to problém nebol len teraz ako je covid..

ckatka
7. júl 2021

Od 15 môže ísť s vlastným pasom/občianskym, nie?
Ja som bola v 15tich v Nemecku a nikto nikomu žiaden súhlas nedával...ani som o tom nepočula (u malých detí hej, pokým ma iné meno ako dospelak, môže byť problém. ) ale tu sa pripnem lebo ma to zaujima

hettinka
7. júl 2021

Potrebuje splnomocnenie od rodičov. Overene notárom. Bez toho ju nemusia cez hranice pustiť, v zahraničí ubytovať, ušetriť u lekára.

https://www.mzv.sk/cestovanie-a-konzularne-info...

jaga18
7. júl 2021

Moji rodičia nosievali so sebou moje deti do Londýna. Stačilo si vytlačiť tlačivo na stránke ministerstva (zahr.?! - to si už fakt nepamätám) a dat overiť podpis notárovi. Matriky nemôžu overiť podpis na cudzojazyčných dokumentoch - aspoň vtedy to tak bolo. Na letisku sa tým preukázali a raz to od nich aj žiadali v UK, keď šli so synom na pohotovosť, tiež mohol mať 16-17 rokov vtedy.

prasiatko30
7. júl 2021

vzdy je lepsie to mat pri sebe ako potom volakde na hranici mat neprijemnosti. pred dvoma rokmi bola uplne ina panoráma - na hraniciach ta nikto nekontroloval, na letisku si zisla z lietadla a vysla si bez toho zeby ta niekto co i len pozdravil pomaly ale teraz ked su kontroly postavene bud nahmatkovo alebo stale tak by som si naozaj zohnala nejaky papier - ak je zbytocny nevadi ale ak ho budu odo mna pytat tak ho mam pri sebe

autor
7. júl 2021

Ďakujem všetkým, za odpovede idem jej to poslať, snáď sa im to podarí vybaviť 😉