Dá sa v Bulharsku platiť eurami?

9gabi9
14. aug 2024

Ahojte.
Ideme prvýkrát na dovolenku do Bulharska. Dá sa tam platiť aj eurami alebo si máme radšej zmeniť nejakú hotovosť v ich mene?
Za odpoveď vopred ďakujem

zalka
14. aug 2024

@9gabi9 budeš mat nevýhodný kurz ak budú domáci súhlasiť s platbou v eur.
Skoro všade sa dá platiť kartou a v banke zmeníš eura za levy v kurzr cca 1.92 leva k 1 e... V zmenarnach je to 1.9 ku 1
Na svk je horší kurz odporúčam meniť v BG. A vyber z bankomatu vyhni sa bankomatom euronet, je ich plno sú tam vysoké poplatky.

medda_beda
14. aug 2024

Rozmeň hotovosť v Bg v zmenárni alebo si nájdi bankomat banky, ale nie bankomat s označením euronet ATM.
S hotovosťou zaplatíš všade.

slavomira236
14. aug 2024

@9gabi9 ja som menila v zmenarni v hoteli..vzdy po ciastkach.

maranco
14. aug 2024

@9gabi9 Revolut má dnešný kurz 1€ = 1,9474 BGN. Môžeš bez poplatku platiť kartou alebo vybrať z bankomatu.

zalka
14. aug 2024

@maranco žeby som i ja nabrala odvahu a skúsila spraviť si v revolut účet? Dosť ma zlosti poplatok temer 3% vo fio keď platím kartou v BG nehovoriac o platení elektriky keď som doma na svk.
Nechceš spraviť dáky návod ako spraviť účet? Pre amatérov ako som ja. 😁

maranco
14. aug 2024

@zalka zober si niekoho mladého šikovného k sebe a spolu to založte cez aplikáciu, tam keď bude chcieť od teba daňové číslo daj rodné číslo, je to celé po slovensky tak zvládneš.

K bezplatnému účtu je mesačný limit na bankomat výber do hodnoty 200€, za viac je potom poplatok, ale platby kartou sú bez obmedzenia.

Ak niekoho poznáš čo má Revolut ak ti pošle pozvánku a splníš podmienky dostane províziu 10-150€.

zalka
14. aug 2024

@maranco no nikoho s revolut nepoznám... Tak len tu odvahu...

maranco
14. aug 2024

@zalka ak máš aj účet v banke mene BGN a potrebuješ meniť na € a opačne využi službu Wise.com. Vtedy si to zameníš za výhodný kurz, ja to používam pri zmene € na CZK a opačne ak robím platby prevodom.
Ak nemáš BGN účet a občas chceš platiť kartou v BGN/vybrať hotovosť tak použi Revolut.

zalka
14. aug 2024

@maranco nie nemám účet v cudzej mene... Fakt tie platby kartou skôr mi treba

9gabi9
autor
14. aug 2024

@maranco
Ako to prosím funguje. Stiahnem si aplikáciu a prepojiť so svojím účtom v slovenskej banke. A následne pri platbe mojou bankovou kartou v zahraničí mi odchádzajú platby podľa kurzu revolut?

9gabi9
autor
14. aug 2024

Ďakujem všetkým za odpovede. Večer s manželom pozrieme ako to funguje s revoltom. A prípadnú hotovosť budeme meniť až tam

maranco
14. aug 2024

@9gabi9 stiahneš aplikáciu, zaregistruješ sa a budeš mať vytvorený účet s IBAN LT.... v mene €.
Založíš si virtuálnu kartu alebo požiadaš za 7€ o poslanie plastovej.

Na ten účet si okamžitým prevodom pošleš peniaze.
Ak budeš platiť kartou v tej chvíli sa prepočíta aktuálnym kurzom a z účtu ti odpíše €.

Druhá možnosť okrem € účtu je si založiť účet v mene BGN. Z € revolut účtu si zameníš peniaze a pošleš na BGN účet.
Pri platbe kartu sa najprv budú míňať peniaze z BGN účtu (ak ich máš toľko čo je platba) až potom z € účtu.

To je ak by si cez víkend veľa platila vtedy je príplatok za zmenu 1%. Takže najlepšie je v piatok zameniť a tak míňať cez víkend.

Neminuté € si vieš okamžite poslať na slovenský účet, funguje to ako normálny bežný účet v banke.

maranco
14. aug 2024

@9gabi9 Revolut Bank UAB je banka založená v Litovskej republike. Spoločnosť Revolut Bank UAB je licencovaná Európskou centrálnou bankou a regulovaná Národnou bankou Litvy.
Preto tvoj bankový účet v Revolute bude začínať LT...

9gabi9
autor
14. aug 2024

@maranco
Ďakujem za vysvetlenie. Vyzerá to super.
Napadá ma ešte jedna otázka. Okamžitý prevod z môjho slov.uctu na ucet revolut - prídu peniaze hned alebo za pár minút. Nemôže sa stať, že to bude trvať niekoľko hodín alebo dní?

maranco
14. aug 2024

@9gabi9 ak pošleš okamžitú platbu, povinnosť banky je ju previesť do 10 sekúnd, na Revolut mi z FIO chodí za 3-4 sekundy

9gabi9
autor
14. aug 2024

@maranco
A verím, že posledná otázka - keď budem chcieť platiť v zahraničí cez aplikáciu. Musím byť momente platby online? Alebo stačí že na revolut účte budem mať prevedené peniaze a môžem platiť aj keď nebudem online (bez romingovych dať)?

lubkovaandrejka
14. aug 2024

@9gabi9 ja mam tiez revolut a som spokojnejsia ako v SLSP. A platby ti ozaj pridu do 5 sekund

maranco
14. aug 2024

@9gabi9 v zahraničí neplatíš cez aplikáciu (to iba ak by si chcela niekomu poslať peniaze na bankový účet) ale platíš kartou

buď si objednáš plastovú kartu, príde ti poštou cca do týždňa

alebo máš v aplikácii virtuálnu kartu ktorú si uložíš do peňaženky google/apple a v mobile zapneš NFC a platíš prikladaním mobilu k terminálu, rovnako ako keď si uložíš kartu SK banky do mobilnej peňaženky
Avšak ak tam nenájdeš bankomat na bezkontaktné karty tak nevyberieš hotovosť.

Inak Bulharsko je v EÚ, takže volania aj dáta máš prakticky rovnako ako doma, môžeš používať mobil bez obáv.

9gabi9
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
9gabi9
autor
14. aug 2024

@maranco
@lubkovaandrejka
Ďakujem veľmi pekne. Veľmi ste mi pomohli