Zráža sa nám vlhkosť

6. nov 2023

Dobrý deň, máme jednoizbový byt. Vchodové dvere úzka chodba na boku záchod oddelený s kúpeľňou, rovno izba a v ľavo úzka chodba ktorá vedie do kuchyni. Okná su v izbe a v kuchyni. Kúpeľňa je malá. Zráža sa tu vlhkost, teplo proste všetko. A vzniklo z toho toto. Pomali je to po celom strope a bokoch. Neviem ako sa toho zbaviť keďže máme 2,5 ročné dieťa a nemáme kam na noc ísť a ako to vyvetrať keďže tu nieje vetracka ani nič. Ďakujem za odpoved

viestta
6. nov 2023

Je to plesen z vlhkosti. Vidim tam dobre ventilator? Treba ho pustat na dlsi cas aby sa vzduch vymenil. Stenu bude treba oskrabat a vymalovat, do isteho casu pomoze postriekat bezchlorovym fungicidom, napriklad https://www.obi.sk/osetrenie-dreva/fungispray-b...

doriiis
6. nov 2023

A keď sa spraví všetko vyššie spomenuté odporúčam kúpiť kvalitný odvlhčovač,lebo sa to len bude vracať.

janinah
6. nov 2023

s dieťaťom na týžden k babke,muž dovolenku a vystriekať steny,sú na to protiplesnove nátery...potom kupiť odvlhčovať a pravidelne vetrať...nesušiť prádlo v byte,ale v sušičke a skontrolovať,kde odvádza paru odparovač nad plyňakom

egonsk
6. nov 2023

neviem kde susis pradlo, ale pokial v kupelke, tak to len zhorsujete, ak neni funkcne odvetranie. Sam si pamatam ako velmi stupla vlhkost aj v celom byte, ked sa po porode casto pralo a susilo pradlo iba v byte.

Pouzivaj odvetranie/ventilator co tam je, ak nefunguje, tak urcite ho daj hned opravit. Nasledne uz davno si mala savom postriekat vsetky steny poriadne, naco cakas?
Tie bezchlorove pripravky su vacsinou vyhodene peniaze, minimalna a velmi kratka ucinnost je u nich, su este tak dobre priliat do farby, ked sa nanovo maluje, inak nie.

Elektricky odvlhcovac je tiez dobre pouzit, avsak zere dost elektriny a je pomerne hlucny, avsak na rozdiel od tych neelektrickych aspon funguje. Ak by sa k tomuto chcel niekto hadat, tak len zamyslenie mozem povedat, nech si zopakuje fyziku zo zakladky. Elektricky odvlhcovac ti bez problemov za par hodin vysaje aj 2L vody zo vzduchu, kadejake tie tabletove hracky predavane ako odvlhcovac nemaju ani taky objem a nezachytia tolko vlhkosti ani za 2 tyzdne, cize su to len marketingovy trik. Cisto teoreticky by este tabletove mohli trosku zafungovat v uzavretej skrine, aby pradlo netuchlo, no tam realne ich pouzitie uz konci.

viestta
6. nov 2023

@egonsk savo sa ma pouzivat na povrchy, ktore sa daju oplachnut. Savo a podobne vyrobky obsahuju chlorove soli, ktore sice vydezinfikuju aje vybielia, ale ich zvysky ostavaju na povrchu a posobia hygroskopicky, teda este viac pohlcuju vlhkost. Bezchlorove fungicidy nicia plesne, zabranuju ich rastu, prenikaju aj do hlbky a lividuju aj podhubia. Preto protiplesnove natery obsahuju fungicid.

kiwi3
6. nov 2023

vykonny elektricky odvlhcovac + antifungicidny nater + nater z antikondenzacnymi vlastnostami. a okrem toho vetrat ako sa len da...

egonsk
6. nov 2023

@viestta a to mas z teorie, alebo praxe? Hadat sa s tebou nebudem, ale mne prax ukazala, ze sa savo dokaze celkom uspesne vsiaknut aj do omietky a posobi tak dlhodobo. Bieliace ucinky malo savo este v dobach, kedy sa predavalo s podstatne vyssou koncentraciou ako terajsia bezne dostupna "voda". Navyse u bielej steny sa trapit bieliacim ucinkom je trosku usmevne 🙂
Ak by mala postupovat v sulade s akymkolvek fungicidnym pripravkom, mala by tu stenu potom ajtak este aj poumyvat, aby neostali povrchove spary, resp. aby odstranila to co tam narastlo aj fyzicky, takze tu by tie spominane soli odstranila tymto ukonom.
Protiplesnovy nater ma iba urcitu pomerne kratku ucinnost, staci si pozriet technicky list. Drevo namorene fungicidom je o 2 roky ako nenamorene, ale ked ho namoris zelenou, alebo modrou skalicou, tak aj o 10 rokov ma stale ochranny ucinok.
Nie vsetko eco a bio je ok, lebo biznis je biznis.

viestta
6. nov 2023

@egonsk fungicd nie je bio, to mas asi nejake mylne informacie. Od cias Fleminga bol vyvinutych dostatok ucinnych fungicidov, ktore likviduju na plesne, nie len odstranuju viditelne dosledky.
A ano, s plesnou sa bojuje odstranovanim pricin a sanaciou zasiahnutych povrchov. Ocakavat, ze natriem stenu protipesnovym naterom, ked neodstranim pricinu jej vzniku je naivne. Ocakavat, ze ked vybielim povrch chlorom, odstranim podhubia je rovnaka naivita.
A ano, mam to odskusane, nie je to teoria. S plesnou na stenach som uspesne vybojovala boj, a nebolo to s pouzitim Sava.

egonsk
6. nov 2023

@viestta som teda rad, ze sme sa zhodli na tom, ze treba odstranit pricinu (cize u zadavatelky temy sfunkcnit odvetranie) a nasledne aplikovat nieco fungicidneho (savo ma sirsie spektrum ucinkov a rychlejsie i dlhsie posobenie, preto ho ja skor odporucam), pricom v idealnom pripade by sa malo este mechanicky osetrit dane miesto (umytie a novy nater spravnou farbou). Nevyvratila si moje tvrdenie, iba ti pokulhava citanie s porozumenim, kedze si reagovala na bio 🙂

viestta
6. nov 2023

@egonsk tak neviem co si cital v mojom prvom prispevku, ale o ventilatore som pisala skor ako ty. Takze mi nevykladaj o citani s porozumenim

kornelies
7. nov 2023

Treba mat kupelnu nonstop otvorenu, ked v nej nie je okno.