Vzdialenosť domu od zadných stavov susedov

28. sep 2022

Viem ze vzdialenosť domu od domu musí byť 7 metrov. Ale ako to je so vzdialenosťou domu od zadných stavov, ktoré stoja na hranici susedovho pozemku? Tiež musí byť 7 m?

katkaseiner
28. sep 2022

nechapem presne co myslis, ale my kedze mame velmi uzky pozemok, sme mali nejaku spravu od hasicov na zaklade ktorej sme nemali problem so vzdialenostou... a teda je ovela mensia ako 7m

moze
28. sep 2022

Myslim, ze sa berie iba ak sa domy prekryvaju. Vzdialenost RD od hranice pozemku musi byt 2m, dom od domu 4m, ak su aspon na jednom obytne miestnosti s oknom k susedovi, tom pripade je to 7m dom od domu. Teda ak by vas dom koncil napr. od cesty vo vzdialenosti 20m a susedov dom by zacinal 21m od cesty, tam sa vzdialenost dom od domu nepocita.

autor
28. sep 2022

@moze aha, takže sused ma dlhý pozemok ktorý končí zadnými stavmi a my chceme stavať na pozemku za ním, nemusíme byť od tých zadných stavov 7 m dobre to chápem?

autor
28. sep 2022

@katkaseiner ide o dlhý úzky pozemok ktorý má cestu z oboch strán. My by sme chceli kúpiť zadnu časť toho pozemku, ktory od suseda konci zadnými stavmi

nelca84
28. sep 2022

Asi budem za blbu, ale co myslis tymi stavmi? To pocujem prvykrat.

autor
28. sep 2022

@nelca84 hospodárske budovy 🙂

moze
28. sep 2022

Tie budovy ma na hranici? Odstupy, ktore som pisala, sa tykaju RD. Ako je to s drobnymi a hospodarskymi budovami, presne neviem. Co vam povedali na stavebnom urade?

nelca84
28. sep 2022

🙈 no mohla si to hned napisat po slovensky.

autor
28. sep 2022

@nelca84 prosím ta. Hovorí sa ďakujem, že som ti to objasnila. Ešte som nestretla človeka, ktorý by nevedel co sú to zadné stavy.

syslik81
28. sep 2022

ani ja som to nevedela
a to si myslim ze som celkom inteligent ..ale hold niesom sedlak

autor
28. sep 2022

@syslik81 no vy mate dosť ženy nadávať tu iným ženám do sedlakov. Inteligent určite nebudeš. Hanbila by som sa za takéto správanie, žasnem kam to dnes niektoré z vás "dotiahli"

nelca84
28. sep 2022

Ak je to nejaky miestny dialekt, tak prosim. Ja som sa s tymto slovnym spojenim este nestretla a to mam obe stare mamy z dediny (jedna horehronie, druha vychod) a aj som sa na dedinu vydala...

beata110
28. sep 2022

Ak nedas okno obytnej izby na tu stranu tak mozes mat aj 4m od susedov.

nepic
28. sep 2022

Tiež som z dediny, ťahá mi na piaty krížik,ale priznám sa že som teraz počul asi prvý krát čo sú to "zadné stavy". 🤔

h2
28. sep 2022

V živote som nepočula hospodárskym budovám hovoriť zadné stavy.

qetka
28. sep 2022

@h2 ani ja nie, ale veru pozeram, ze google to pozna 🤣

elizabet173
28. sep 2022

tiež som sa stretla so slovným spojením zadné stavy prvý krát a to bývam v dome

danusa63
28. sep 2022

Ježišky, tak dievka je asi od nás zo severu, to tu každý pozná "zadné stavy". Nie je dedina ako dzedzina 😀 ....moja babka hovorievali: "Keď nerozumieš otázke, neodpovedaj!"

moze
29. sep 2022

@autorka Vidim, ze ti tu vsetky fundovane poradili. 🙂 Pozerala som to este raz, stavebny zakon urcuje iba odstupy rodinnych domov. Co sa tyka takychto stavieb, vie to byt velmi individualne a zavisi od stavebneho uradu. Akoze, ja ako laik by som logicky dala odstup 2 alebo 4 metre. Ak tam z tej strany budete mat iba holu stenu alebo nejake technicke okienka. Ale tu sa to nedozvies, treba ist na stavebny.