Vypínač na svetlo

janka_lolo
9. jan 2023

Existuje nejaká možnosť napríklad s inteligentnými žiarovkami, žeby sme vedeli dokúpiť nejaký smart vypínač, keďže máme v podkroví dve izby a potrebovali by sme vypínač na svetlo aj na opačnú stranu nielen na jednu a dole na schodisko, keďže sa stalo, že už odtiaľ aj ľudia zleteli dole našťastie nič vážne sa nestalo ale je to nebezpečné a hlavne keď si teraz už deti začali vodiť partnerov ku nám domov a oni sú na to není zvyknutý tak ma zaujíma či existuje nejaká možnosť aby sme nemuseli zatiaľ sekať elektriku, keďže aj tak sa to podkrovie bude raz prerábať

wade
9. jan 2023

Ano, je taka moznost. Musis vymenit vsetky ziarovky za smart ziarovky, musis kupit vypinace. A ak mas mat viac ziaroviek ovladanych viacerymi vypinacmi, budes potrebovat aj taky medzikus (vola sa to bridge). S tych najlacnejsich rieseni je asi najlepsie IKEA. Nakresli si to presne a skoc tam - oni ti uz poradia, co presne potrebujes. Ak ratam 3-4 ziarovky, plus 2 vypinace a bridge, bude to stat okolo 150 EUR.

janka_lolo
autor
9. jan 2023

@wade mne by stačila aj jedna žiarovka, na schodisko, len nám tam chýba vypínač jeden keďže kedysi to majstri stavitelia nedomysleli, lebo ako mi príde zbytočné meniť žiarovky všade ale ďakujem za radu

insed
9. jan 2023

svetlo so senzorom by to neporiešilo? Automaticky sa zapne, keď niekto pôjde okolo. Vypínací čas sa dá tiež nastaviť.

janka_lolo
autor
9. jan 2023

@insed tieto senzorové myslím existujú len do siete/zástrčky ak sa nemýlim či? Lebo pokiaľ by nebolo niečo na baterky tak na chodbe nemáme žiadnu zástrčku, môj otec to v minulosti nepovažoval asi za potrebné ju tam dávať a manžel nechce aktuálne prerábať elektriku keďže je plán, že niektoré z detí si to už prerobia podľa seba to podkrovie a keďže už sú veľký tak už sa nám to neoplatí prerábať, my sme boli zvyknutý ale všímam si, že partneri od detí sa tade v noci boja ísť

maranco
9. jan 2023

@janka_lolo niečo také by nepomohlo? Toto je bez prerábania a používam na chodbe
https://www.alza.sk/retlux-rll-317-a60-e27-pir-...

Lampu natočiť tým smerom kde sa chodí aby zistilo pohyb a nesmie byť uzavretá sklenená guľa

janka_lolo
autor
9. jan 2023

@maranco teoreticky by to mohlo pomôcť len neviem aký to má dosah, keďže žiarovka je v strede a izba pri ktorej nemáme vypínač je akoby do L od tej žiarovky, nepoužívame tam sklenenú guľu, čiže to by problém nebo, určite skúsim objednať na skúšku aj keď neviem či to vyrieši náš problém ale za tie peniaze je to stále lacnejšie ako investovať do celej siete inteligentnej domácnosti od philipsu napr.

brembo
9. jan 2023

@janka_lolo su i svetlá s pohybovým senzorom do inetriéru. To svetlo by si mohla mat stále zapnuté.

maranco
9. jan 2023

@janka_lolo ja mám čínsku za pár drobných dosah to má dobrý, ale lampu mám natočenú smerom k dverám na chodbe.
Alebo niečo takéto na spôsob husieho krku s PIR snímačom
https://www.aliexpress.com/item/100500279069080...

maranco
9. jan 2023

@janka_lolo ešte je možnosť namontovať na strop 360° pohybový snímač, prívod elektriny do lampy vytiahnuť von káblikom do snímača a naspäť do lampy.
https://www.tako.sk/led-pir-motion-sensor-360

wade
10. jan 2023

@janka_lolo Janka, tazko takto, ked neviem ako to presne vyzera. Ale nemas nejakeho sikovneho elektrikara pobliz? Dnes je mnozstvo produktov, ktore by to vedeli vyriesit. Ak mas len jednu ziarovku - tak su aj take, ze len ziarovka a k nej dialkovy ovladac, ktory sa nalepi na stenu (zase napisem ze IKEA - len preto, ze to robi najlacnejsie). Vid obrazok - 20 eur. Pripadne to skus nakreslit - kde su privody elektriny, a aky je tvar miestnosti.

janka_lolo
autor
10. jan 2023

@wade elektrikára veru nemáme po blízku teda jeden, ktorého poznám ten už môjmu synovi na chalupe vyše roka sľubuje, že mu príde do pivnice natiahnuť elektriku čo má toľko roboty, keďže väčšinu riešime len výmenu žiaroviek ale rozvody sme my veru ešte neťahali to raz manžel hovoril, že to tam je hrúza, že ľutuje toho kto sa raz do toho pustí,
snažila som sa to trochu nakresliť, ale neviem či je to pochopiteľné z toho

wade
10. jan 2023

Nie uplne jasne to je, ale asi by som siel do nejakeho lacneho (USB nabijatelneho) svetla na schody priamo. Taketo nieco ako na obrazku. Je to na magnete, ked sa to vybije, das to cez noc nabit. Funguje to fajn, vydrzi to asi mesiac nabite.

janka_lolo
autor
10. jan 2023

@wade toto mi príde asi najefektívnejšie ďakujem za radu, no nevedela som úplne správne nakresliť ako to máme, v kreslení som není dobrá ani v projektoch čiže úplne rozumiem, že to z toho človek nepochopí ale toto sa mi aj páči to vyzerá dobre

calko
16. jan 2024

Riešim podobný prípad akurát v rámci jednej miestnosti, zvolil som túto variantu akurát si musím počkať až ich naskladnia (koncom mesiaca január) https://forled.sk/bezdrotove-kineticke-spinanie...