Výmena okien z dvojskla za trojsklo

elviku11
24. jan 2024

Ahojte, dávali ste si niekto meniť okná z dvojskla za nové okná, čo mali trojité sklo? Vidíte nejaký badateľný rozdiel, hlavne teraz v zime? Čo sa týka udržania tepla ... Alebo toho, že vraj sa okno s trojsklom vnútri nezarosi, keď je vonku veľmi zima. Je to tak?

Máme dvojskla okná už 16 rokov, jeden opravár mi vravel, že ten plyn čo je medzi dvojsklom už vyprchá po čase a že on už by dal trojsklo... Ale je to dosť veľká investícia, preto sa pýtam na skúsenosti, či do toho ísť či nie

zalka
24. jan 2024

@elviku11 v decembri menené drevené 2 sklo na plastové 3 sklo.
Tie staré teraz v zime orosene tak, že sme museli Kärcher na okná používať aj viac krát denne a vždy kopa vody na sklach...okná boli cca 25 ročne a robilo nám to dlho problémy.
Po výmene sa nové nerosia ...Max dole v rohu sa pri mrazoch -15 ukázala rosa na ploche cca 1,5 cm2. Aj citim, že tak neťahá od okien.
A áno je to dosť veľká investícia, my sme zatiaľ spokojný.

viestta
24. jan 2024

Mas moznost aj vymenit len skla ako mas ramy dobre a su dobre osadene. Vacsina profilov kde su dvojskla sa da presklit na trojskla

mk1111111111
24. jan 2024

Tak.majster chce asi robotu. Postupne nic nevyprcha, bud su okna dobre od novoti, alebo su nekvalitne od zaciatku. Mame viac typov 2skiel a nikdy sa nerosili, ani pri -20 st. A mame ich uz roky. Teraz sme davali 3-sklo, a samozrejme, ze sa tiez nerosia. Ale, co je vyhoda, nie je cez ne nic pocut. Prefukovanie moze byt sposobene tahanim vzduchu okolo ramu, nie cez sklo.

cookie29
24. jan 2024

@mk1111111111 blbost... prepac...

@elviku11 zalezi ake mas okna, plastove, drevene, ake stare... ale tesnenia na oknach maju urcitu zivotnost. Po urcitom case uz nie su take tesne... ale to zavisi od vela veci. Spoznas to napriklad tak, ze su okna sice zarosene ale vnutri, cize nie na vonkajsej strane skla, kde sa moze dotknut, ale medzi dvojsklom.

Rosenie okien zavisi aj od tepelnych mostikov, pri starsich seriach okien to este nebolo vychytane, ale aj od samotnej izolacie a okolitych materialov. Poznam klientov, kde mali super okna ale zarosene... pretoze zvysne materialy domu neboli vykonne a proste kondenzacia... ono zalezi nielen od dvojskla/trojskla ale napriklad aj od typu skla, hrubky, medzery a pod... napriklad take sklo s upravou Planibel Top N alebo Thermobel ma ine reakcie ako obycajne sklo...

mk1111111111
24. jan 2024

@cookie29 prepac, ale pisem zhruba to co Ty, mame aj 20 rocne dvojskla, nic sa nerosi,, nic nevyfucalo, ako pise majster, ak ma problemy s okolim okolo okien, tak to nie je chyba dvojskla, tu jej nepomoze ani 3sklo. Vid hore

cookie29
24. jan 2024

@mk1111111111 nepises... 🙂 ja vysvetlujem, ze tesnenie na dvojsklach ma urcitu zivotnost. Aj na 3sklach. Nehovoriac o tom, ze kedysi pouzivane "lepu" to tesnenie niekedy poskodia. To sa nestane za den ani za mesiac, to je po rokoch! takze ano majster nevyklada blbosti, lenze tento konkretny pripad sa prejavuje rosenim vnutri (medzi dvojsklami)

mk1111111111
24. jan 2024

@cookie29 ok, ak myslis, ja sa s Tebou hadat nebudem. Ja sa divim vzdy, ked niekto pise, ze sa mu rosia aj nove okna medzi sklami. To treba reklamovat hned, viem, ze sa kedysi dodavali aj lacne smejdy. Ja take nemam na ziadnej nehnutelnosti.

elviku11
autor
24. jan 2024

@cookie29
@mk1111111111 okná sa nám nerosia medzi sklami, ale zvnútra bytu. Hlavne ráno teraz v zime sa tam objavia kvapky a niekedy aj natečená mala mlaka z tých kvapiek. Vetran, radiátory máme zapnuté, plesne nikde nemáme. Tak nechápem

marca12
24. jan 2024

@elviku11 pokial nechcete menit cele okno,staci vymenit len okna dvojskla. Sikovny chlap to zvladne. Mame trojskla a je citit rozdiel aj v lete. Neprehreje sa ti.

cookie29
25. jan 2024

@mk1111111111 suhlas ak sa rosia nove okna, je problem. Ale ver mi roky som pracovala v sklach a pri vyrobe hlinikovych okien, sice ako projektant architekt, ale pre firmu na to specalizovanu.

@elviku11 ale to potom nie je problem okien podla mna

jarka_black
31. jan 2024

Dvojsklo s U=1,1 sa po okrajoch dole zvykne rosiť, pretože je tam nízka teplota. Pomôže nezakryvat okno závesom, nechať pusteny radiátor = prístup teplého vzduchu. RV okolo 50%. Ak sa rosí spodok skla nad ránom, je to primerané, lebo celú noc ste nevetrali a stúpla RV.
Výmena za trojsklo alebo za okná s trojsklom. Treba prepočíta ekonomickú návratnosť. To závisí od ceny 3skla a ceny tepla. Viem vypočítať. Všeobecne však platí, že s dvojsklom je rozumnejšie počkať do konca životnosti okien.

elviku11
autor
31. jan 2024

@jarka_black áno, po okrajoch dole sa zvykne riešiť v zime. Aj keď mám naplno pustený radiátor a dvihnute žalúzie. Čo má trápi viac je, že pri Tom bielom tesnení po okrajoch sa robia čierne šmuhy, ktoré stále odstraňujem a Zase sa robia. Neviem či to dobre vidno na foto. Ako natrvalo odstrániť toto čierne?

jarka_black
31. jan 2024

@elviku11 To je pleseň. Savo pena na odstránenie. Následne už len zabrániť - obmedziť kondenziaciu a keď vznikne, tak utrieť.
Ak to robí napr. len spálňa, treba pred spaním vyvyvetrať.
Ak máte v kúpeľni odťahový ventilátor, nechať ho v noci pustený a v spálni dať okno na mikroventilaciu, resp. v hornej časti okna nahradiť tesnenie filtrom.
Rekuperácia.
Tých možností je veľa, ktoré môžu pomôcť a sú lacnejšie ako výmena okien, prípadne prinášajú aj iný benefit. Ak chcete, môžem urobiť návrh riešenia.

jarka_black
31. jan 2024

@elviku11 btw, dvojsklo je nesprávne osadené 🤦🏼‍♀️ tu by možno pomohla aj vyssia zasklievacia lišta ... distancny rámček medzi sklami je hliník alebo nerez?

candii
31. jan 2024

@elviku11 keď je chybne dvojsklo tak sa rosia medzi sklami. Keďže sa ti rosia zvnutra bytu, to znamená že máte doma vyššiu vlhkosť.

marsmykkok
31. jan 2024

@candii súhlas, treba viac kúriť, kúpiť odvlhčovač, niekedy pomôže aj nechať žalúzie otvorené, respektíve nechať ich hore pár centimetrov od okenného rámu. Ak má vysokú vlhkosť bude jej to robiť aj trojsklo. Ja mám dvojsklo a neťahá zima, dobre tesní. Ale keby vyberám ešte raz dám trojsklo a to kvôli zvukovej izolácii z vonka, dvojsklo tak neutlmí zvuky.

elviku11
autor
31. jan 2024

@jarka_black vďaka, tesne pred spaním dobre vetrám, radiátor ide celý čas aj žalúzie sú dvihnuté. Preto mi je záhadou, čo ešte urobiť, čo by tomu pomohlo....

zalka
31. jan 2024

@marsmykkok no nebadam rozdiel v hluku pri dvojskle a pri trojskle. Ale v pocite chladu je to rozdiel ..dvojsklo bolo chladnejšie...teraz chlad od okennej tabule necítim.

jarka_black
31. jan 2024

@elviku11 Namerané hodnoty sú aké? Teplota vzduchu v izbe, na parapete a hodnota RV?

elviku11
autor
31. jan 2024

@jarka_black teplota v izbe je okolo 23 stupňov. neviem čo je to RV

jarka_black
31. jan 2024

@elviku11 relatívna vlhkosť

kiwi3
31. jan 2024

tiez mame tento problem a rozmyslam, ci by to trojsklo vyriesilo... odvlhcovac mame, vetrame, utierame, ale ak je vonku nizsia teplota, tak marna snaha, ajtak sa to dorana spravi.

jarka_black
31. jan 2024

Záleží aj od tesnosti okna
- tesnosť krídla (overuje sa papierom vloženými do krídla)
- tesnosť osadenia rámu - ak chýba PUR pena, tesniaca páska alebo je okno podbetonované, to všetko spôsobuje ochladzovanie spodnej časti okna
Preto vždy meriam takéto detaily termokamerou.