Vie bytový dom nariadiť vlastníkom bytov kúrenie?

dada13288
26. nov 2022

Ahojte to nezapinanie radiatora a setrenie na kazdom je uz neunosne. Byvam v byte sever-vychod orientacia uz rokov. Aby sme mali teplo (22 stupnov) tak sme mali zapnuty radiator v obyvacke na 3 a ostatnych izbach na 1,5. Vsetko bolo super. Ale tento rok, sa asi vsetci rozhodli, ze nebudu kurit. Okna mam total mokre kazde rano, robia sa mi plesne na oknach, zaluziach a uz aj na stenach okolo okien a pekne sa rozsiruje. Na to aby som mala aspon 21 stupnov musim vypeckovat radiator na 5 a o vlhkosti 72 % ktoru tu mam ani nepisem. Vetram a stiahnem o max 5 %. Kupila som odvlhcovac za 150 €, ktory zerie elektrinu, aby sa tu dalo zit. Prosila som susedov pod nami a nad nami aby zapli kurenie ale povedali, ze oni nebudu vobec zapinat. A ich nezaujima nic, ziadne argumenty. Cize vykurujem aj ich :( mam dve male deti nemozem si dovolit mat v byte 18 stupnov, co by som mala, keby som teraz vypla radiator. Susedia asi nechapu, ze za kurenie i tak zaplatia ale to, ze v bytoch bude plesen nikomu nevadi. Vie bytovy dom nariadit kurenie ?

birika
26. nov 2022

@dada13288 pochybujem, ze moze naraiadit...skor by som riesila rozhovorom

mogaa
26. nov 2022

@dada13288 nemôže...ty platíš energie, ta rozhuduješ kedy si ho zapneš a na koľko si ho zapneš....rozrátava sa len časť kúrenia, ostatné ide podľa meračov....takže no tí čo nekúria - ušetria, keďže tá časť za vykurovanie spoločných priestorov bude nižšia ako zálohové platby a aj ako keby kúrili normálne.....platíš podľa spotreby....

loginexistuje
26. nov 2022

ty si mala predtym vypnute kurenie okrem obyvacky (1,5 je len temperovanie) a 22 stupnov si mala preto lebo ta vykurovali ostatni teraz oni prestali tiez len temperuju a preto je u teba problem
zisti si ako sa uctuje teplo kolo % je podla podlahovej plochy a kolko podla spotreby

andrejkap123
26. nov 2022

@mogaa toto je veru strasne. Ti ludia nechapu ze si znicia byty tak. A to akoze vobec nechcu zapnut kurenie? Ani ked bude minus 10? Ved uz aj teraz tam musia mat 12 stupnov doma. To sa ako da zitb

nepic
26. nov 2022

@dada13288
S tým asi nepohnete aj u nás to je tak a pritom nemáme až také drahé kúrenie,nakoľko máme vlastný peletkový kotol. Ale tiež tu máme susedov,ktorý nekúria aby ušetrili,a videl som ako nesú domov elektrický ohrievač,si myslia že to vyde lacnejšie. Ale ty si kľudne kúr,pri poslednom vyúčtovaní som zistil,že sme mali len o cca 100€ prekúrené viac a to kúrime normálne celý čas,nie ako susedia čo chodia doma v bundách. Pretože to sa prerátava koeficientom. A to ešte nechcem vidieť tie ich účty za elektrinu čo majú. Aj keď nebudú celý rok kúriť to neznamená že nebudú nič platiť. A ešte čakám kedy začnú oni útočiť na mňa,že oni šetria a doplácajú na mňa,keď ja kurim stále naplno. 🤣

kaktusik007
26. nov 2022

@andrejkap123 ja som napriklad ta co este v svojom byte nekurila, a byvam tu cez 10 rokov... ale vidno ze ludia setria - tuto zimu uz mam v byte iba 21 stupnov a to ani nemrzne - minule zimy aj ked bolo minus 10 mi nikdy teplomer v byte neklesol pod 23... takze ano, vyzera to ze tuto zimu budem kurit ;)

autorka, zisti si to rozpocitanie - vacsina ludi ma 70% plocha a iba 30% podla dielikov na radiatoroch - to je zanedbatelne a v takom pomere sa nekurenim neoplati setrit, tam je lepsie nechat radiator na 3-4. Ak je to ale pomerovo ako u nas, ze podla plochy 40% a podla radiatorov 60 - tak to je uz zase ine kafe a ti ludia radiatory skrtit budu.

pribinak
26. nov 2022

Ešte stále je teple pocasie. Treba počkať kým začne mrznut a ľudia začnú kúriť

Veľa ľudí sa rozhodlo šetriť, ale väčšina di to rýchlo rozmysli keď zistia že to ide aj na úkor zdravia

basska_b
26. nov 2022

Mozno pri argumentacii susedom najprv zisti u spravcu, ake percento nakladov na kurenie sa rozrata rovnym dielom. Byva to 50-60-70% prave kvoli takymto spekulantom. Ale zrejme mas susedov, co si za 1 euro nechaju aj do kolena vrtat.

lenkakravcova
26. nov 2022

@dada13288 treba zvolať bytovú schôdzu a zmeniť financovanie kúrenia. Tak aby sa financovalo nie od spotreby ale od m2.
Tým pádom budú platiť rovnako keď budu mat zimu - bude len teda na nich ci sú tká blbí a to kúrenie si naďalej nepustia.. Lebo platiť ho budú rovnako ako vy.
Nič iné s nimi tipujem ze nepohne.

loginexistuje
26. nov 2022

mez zvolas domovu schodzu a budes to riesit si zvaz ze si roky predtym ty mala teplo na ukor tych co kurili
skor by som sla tou metodou ze ak mate rozuctovanie 70:30 tak sa naozaj lepsie oplati mat radiator na 3-4 (a aj tebe nielen ostatnym)

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
syslik81
26. nov 2022

ja bezne zacinam kurit az na konci decembra zaciatku januara.. neznasam ked sa kuri neda sa poriadne dychat .. chladny byt je pre mna ideal a aj dcera je tak zvyknuta .. este nieje tak zima aby si mala az tak katastroficky scenar doma ,.chyba bude inde .. a doteraz si nemusela tolko kurit,lebo ta susedia vyhriali .. hold teraz si zaplatis tolko kolko bezny byt zerie ak ho chces mat teply

eeffka
26. nov 2022

@dada13288 ja ti poradim aby si si kupila orchidee, odkedyich mam na parapete (5) nemam zarosene okna. To len na okraj k vlhkosti.
Ku kureniu, ked si kurila ledva na 3 a inde len temperovala, vykurovali ta susedia, ja mam v byte nkrmalne 23 a to vetram radiatory vsetky na 3, ne udem doma chodit v bunde.

maranta_leuconeura
26. nov 2022

Byvas v bytovke, musis to strpiet, bohuzial. Tiez este nekurime, mame 21, ale cez nas idu teple trubky, takze zbytocne by som aj zapla radiatory na 3, teplota by bola ta ista, akurat by som zaplatila za pusteny radiator tych par eur. Nam sa rozratava 70 % podla plochy bytu (patrime v bytovke k tym, co maju najvacsi), takze aj tak zaplatim za vsetkych, co maju nonstop vypeckovane na 5 a otvorene vetracky 🙄

dada13288
autor
26. nov 2022

@eeffka orchidejky mi splesniveli od kedy mi zacali rosit okna. Ja musim mat tie radiatory na 5, lebo v byte by som ani tych 21 nemala :( a mokre okna, uz sa mi zdula podlaha co potocik sa mi urobil cez noc na oknach a stieklo na podlahu.
Ja som permanentne mala nedoplatok na kureni 80 € cize sme kurili stale vela, juzna strana nezapina radiatori vobec. Sused pod nami mal vypnutu celu zimu len obyvacku ako my, cize si nemyslim, ze sme nejak boli permanentne vykurovani.
Mali by sme mat 40 m2 nastavene a zvysok my

dada13288
autor
26. nov 2022

@syslik81 ne ne permanentne nedoplatok na kureni. Minuly rok 80 €, nemyslim, ze som nekurila vobec praveze nad ramec :(

andrejkap123
26. nov 2022

@syslik81 ale tu nejde len o pocit tepla ale aj o to ze sa tvoria plesne a je vlhko kvoli tomu ze sa nekuri

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
eeffka
26. nov 2022

@dada13288 ked mala nedoplatok tak mala proste male zalohy. Byty sa kupuju aj podla orientasie na svetove strany. Severovychodny byt je proste chladny, tam treba stale kurit viac. Detto ak nie si chranena inymi bytmi.

lubmar
26. nov 2022

Nariadit sa to ziadnym sposobom neda, tiez sme to u nas riesili minuly rok koli jednym susedom, co maju celu zimu vypnute kurenie a v zime chodia doma v ciapkach, bundach, saloch. Bytove ked pozrelo spotrebu okolitych bytov okolo tohto bytu, tak presne vsetky izby inych bytov susediace s tymto bytom mali neumerne zvysenu spotrebu tepla oproti ostatnym castiam domu, a nic s tym nenarobili, darmo sa susedia stazovali, este sa tito chvalili, ze ako pekne mali vsade namerane 0 na vsetkych radiatoroch. Jedine co sme mohli spravit, tak sme si upravili pomer vypoctu spotreby ako tu uz baby pisali, lebo povodne bolo 20 ku 80,to jest 20 perc. sa platilo podla plochy a 80 perc. spotreba. Tak sme to zmenili, aby sa im to uz neoplatilo nechat sa vykurovat susedmi.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dada13288
autor
26. nov 2022

@bilberryday zalohy su vysoke, ale napr. nam rozratali min rok 62 € mesacne na kurenie ale po rocnom zuctovani mi podla spotreby vyslo, ze ldn kurenie mam nedoplatok 80 €, celkovo som mala preplatok lebo posielam 40 € viac ako by som mala. Len bohuzial ja som mala celkovy preplatok len 200 € a susedia na juznej strane aj 500 €

gabrielkaa
26. nov 2022

@dada13288 mne sa to s tou vlhkosťou v dome nezdá. My sme kúpili starší dom , ktorý roky stal a nik v ňom nekuril. Cca možno 10 rokov. Možno raz za rok to tam prišli pozrieť majitelia a vyvetrali. Keď sme tam prišli v marci, teplota v dome bola 12 stupňov. Ale dom absolútne suchý . Vlhkosť 40-50%. Niečo tam nie je u vás v poriadku

lyci
26. nov 2022

@dada13288 no musis tu vlhkost dostat von. poriadne vetrat, v celom byte vsetky okna dokoran otvorit na 10min, nezabudat pustat digestor pri kazdom vareni a este aj okno pootvorit, pouzivat susicku. ved to by potom vsetky domy boli plesnive, lebo nemaju okolo seba ziadnych susedov, ked je vonku zima

eeffka
26. nov 2022

@dada13288 nerozumies suvislosti svetovej strany a tepelnym pomerom? Nemala si proste kupovat chladny byt. Ja mam byt teply a platim zalohy v casti za teplo 50e ( 68m2),
Teraz planujem dvihnut celkove platby za byt spolocenstvu o minimalne 30e

dada13288
autor
26. nov 2022

@gabrielkaa vsak to, ked sme prisli pred 6 rokmi do bytu vlhkost 40 max 45 %. Dutiny suche som mala este som nadavala. A zrazu 72 %, a viem ju vdaka vetraniu a odlhcovaca stiahnut na min 56 % :( a samozrejme radiator na 5 :( keby som toto robila min rok, mala by som vlhkost 30 ... Rozmyslam este, ci nebude problem vo fasade, mame zatepleny veziak uz vyse 10 rokov, ci sa tam nejake procesy nezacali robit. Na oknach sme menili tesnenie minuly rok, kazdy rok davame servis okien si robit

zuzubb007
26. nov 2022

Kurit na 1-2 je ako vypnuty radiator, ked kurim tak vzdy na 5 inac letny radiator mi je nanic, predtym, ked ti stacilo malo ta vykurovali susedia to spravi vela, ked nekuria musis naplno, kazdy si musi robit po svojom, nemozes susedom nariadovat

dada13288
autor
26. nov 2022

@eeffka ja tomu chapem ja tu byvam 6 rokov ale toto sa mi nikdy nestalo, aby som vlhkost a plesne mala zrazu. A hej teraz mame novy vymer tak to bude 90 € mesacne len za kurenie, cize paradne dvihnem i ja zalohovku

gabrielkaa
26. nov 2022

@dada13288 ved prave. Zisti či aj susedia majú problém s vlhkosťou… odniekiaľ to musí ist. My sme takto odvlhcovsli pivnicu keď nám ju zatopilo. Tieto odvlhcovace sú účinne ale žerú veľa energie….

dada13288
autor
26. nov 2022

@lyci vsetko to robim, susicku mame, digestor, odvlhcovac a neviem co vsetko tu vystrajam a stiahnut viem vlhkost na 56 % a o hodku mam zase 65 %. Minule roky sme mali stale maximalne 45 :( proste ja tomu nechapem a mam 2 male deti a velmi sa o ne bojim, aby mi z tej plesni nedostali nejaku astmu :(