Utierky na riad smrdia

19. máj 2022

Kočky, čo s utierkami na riad, ktoré aj po vypratí smrdia takým čudným puchom? Periem s arielom, bez aviváže na 60' , sem tam s kryštalickou sódou na 90' , ale smrdia neskutočne. Čo s nimi urobiť? Do čoho ich namočiť? Ďakujem.

mvagusta
19. máj 2022

Skus vycistit najprv pracku.

limoncino
19. máj 2022

@mvagusta to nie je prackou, ja mám napríklad novú a utierky nikdy nevonaju ako ostatné prádlo, jednoducho z nich cítiť mastnotu, alebo ako to nazvať.
Nabudúce skúsim namočiť do kryštalickej sódy, možno to pomôže

autor
19. máj 2022

@mvagusta práčku čistím pravidelne, smrdia len kuch.utierky, nič iné. Ani uteráky nesmrdia.

veri_lb
19. máj 2022

Ja používam (nie len na utierky) sanytol alebo lysol dezinfekciu na bielizeň. Pri praní v práčke sa pridáva do priehradky na aviváž. Prebije to "smrad" všetkého..a teda dúfam, že aj dezinfikuje aspoň trochu podľa toho čo píšu v popise na obale.

sona96
19. máj 2022

Ja zvyknem utierky dať prať s tabletkou do umývačky, predsa len to lepšie odmasti ako bežný prášok. A občas ich aj oldschoolovo vyvarim s tabletkou do umývačky. Včera som akurát tak vybrala a rovno z práčky ešte vyvarila a veru, išiel z toho ešte dobrý bordel... a teraz som to seba spravila humusacku 😂😂🤣

dskjhfdlkdjhl
19. máj 2022

Mne utierky nesmrdia, nepouzivam nic specialne, ale ja utierkami neutieram nic spinave, len mokre, uz umyte. Mastne veci najskor ocistim hubkou, az potom utriem do sucha utierkou. A teraz tak uvazujem, ci nahodou nieco nerobim inak ako zvysok sveta😀

viestta
19. máj 2022

A aspoň občas ich vyvaris? Používaš na nich aj aviváž? Stačí ich vyprať na vysokú teplotu, k prasku pridať zo dve lyzice krystickej sódy odstránia sa z nich mastné zvyšky a nebude mať čo smrdiet

elizabet173
19. máj 2022

@viestta prečo aviváž? Ja práve na utierky nepoužívam, ale vyváram tiež

viestta
19. máj 2022

@elizabet173 lebo na aviváž sa do téepi špina. Preto sa pýtam, lebo ak áno, aj tam môže byť problém. Ja aviváž nepoužívam skoro vôbec a vôbec mi nechýba, prádlo aj práčka si to pochvaluju

20erika07
19. máj 2022

@dskjhfdlkdjhl presne tak, latkove utierky len na cisty riad a vlastne ani by ma nikdy nenapadlo nieco spinave utierat do latkovej utierky, vzdy najprv hubkou ako pises , po vyprani nema co smrdiet 😊 a vela vela pouzivam kuchynské utierky

eviku777
19. máj 2022

utierky periem na 60ke, kazde 2-3 dni vymenim utierku a to varim len prilezitostne, kupujem bezne utierky v tescu takze ked sa uz nedaju vyprat vyhodim a kupim novu sadu. Nemam ich roky takze do stadia aby smrdeli sa nestihaju dostat

autor
19. máj 2022

Aviváž nepoužívam, píšem to už v príspevku 🙂, mám utierku na utretie riadu, čisto uterák na ruky (deti a chlap si utrú aj špinavé od čokolády a hocičoho iného, hlavne malá čo nedočiahne na umývadlo), keď sa niečo rozleje, tak najprv utriem do hupky a potom do utierky čisto nato. A aj tak smrdia. Skúsim ich vyvariť v hrnci s tabletkou do umývačky a octom.

dejka77
19. máj 2022

@dskjhfdlkdjhl Ja pouzivam utierky len na riad a na ususenie ruk, ked si umyjem v kuchyni. Neznasam ked s tym niekto utiera linku, nieco od jedla. Ta spina sa uz nevyperie a su prakticky znehodnotene.

sense
19. máj 2022

Janperiem utierky vždy na 90st, ale utierka mi na riad utieram len umytý riad takže mastné nemajú byť z coho. Handry periem tiež na 90 stupňov a hubku vytváram každý tretí štvrtý den

ukulela
19. máj 2022

skus sanytol

lady_hurts
19. máj 2022

Vyskúšaj Sanytol, mal by pomôcť. Ja používam utierku len na umytý riad a linku vždy vystriekam nejakým prípravkom na kuchynskú linku a umyjem handrou čo mám na umytie linky vyčlenenu špeciálne a do sucha vyutieram papierovou utierkou.

evica17
19. máj 2022

@dskjhfdlkdjhl ja podobne ako ty. Na mastne a ine mam hubku, pripadne nastrihany stary uterak ako handricku, tu bud vyvarim alebo operiem a po dlhsom.pouzivany vyhodim.ak uz je znicena. Ale utierky len na utieranie mokreho riadnu alebo ruk

elizabet173
19. máj 2022

@viestta aha, uz chapem, lebo utierky do avivaze, brrr

autor
19. máj 2022

Kočky ďakujem za rady, kúpim zajtra sanytol, vyvarím a dám im do kuchyne natrhané staré tričká ma utretie hocičoho a tie rovno vyhodím, že mi to skór nenapadlo 🙈

roja01
19. máj 2022

Ja utierky menim stale (ked naraz vela varim, tak aj po 1 dni), nikdy ich nepouzivam viac ako 2-3dni. Vzdy utierky periem na 90*C a okrem prostriedku na biele pradlo pridavam aj gelovu kapsulu na farebne pradlo. Tie gelove kapsule maju v sebe nieco, co odmastuje a odstranuje flaky, pretoze farebne pradlo sa casto perie pri 40*C a bez ucinnej zlozky by sa flaky a pod.pri tak nizkej teplote nevyprali. Mam to odskusane. Napriek tomu, ze vela zavaram a z casu na cas su na nich farebne stopy od ovocia (ceresne, visne, marhule, broskyne, jablka, hrusky, figy) po vyssie uvedenom sposobe prania na nich takmer nemam flaky.

zorkahorka
19. máj 2022

Ja dvakrat do toka cistim pracku. Nalejem ocot a pustim na 90 stupnov a hodim tam utierky, vobec nesmrdia. A nezehlim ich,lebo tym sa ten zapach este viac uvolnuje

79viktoria79
19. máj 2022

prečo tričká? ja používam na spinave kuch.utierky tie papierové a látkové iba na čistý riad

lintu
20. máj 2022

@79viktoria79 recyklácia. Niekto tričko, čo sa už nedá nosiť, priamo zahodí. Iný ho pred zahodením využije ešte ako handru.

h2
20. máj 2022

Baby, ja nechcem vyzerať, ako debil, ale z čoho máte utierky mastné? Lebo teda, ja kuchynské utierky používam na utieranie čistého riadu, prípadne nejakých mokrých povrchov potom, čo ich vyčistím. Proste len na utretie čistej vody. V živote by mi nenapadlo utierať mastnotu do látkovej utierky.

79viktoria79
20. máj 2022

@lintu take handry davam mužovi do garáží,nie aby som do toho utierala pohare alebo taniere 😃

slavussik1
21. máj 2022

Overené. Dnes sme aktuálne utierky na riad vyvarali. Do staršieho hrnca dáte utierky s práškom na pranie a vodou, dávkovanie od oka, utierky boli asi 4. Privediete do varu, pozor lebo prášok pení, třeba potom znížiť. Varia sa približne 30 minút,. Potom ich prepláchnete a zavesite štandardne. Vyzerajú ako nové.