Upratujete celý deň?

21. apr 2023

Ahojte, mate doma cely den cisto a poriadok? Manzel je velky pedant na poriadok, no ja som si zvykla spratavat najma vecer, ked syn zaspi. Samozrejme, cez den vkuse vysavam, umyvam, kedze syn rozhadzuje jedlo a vodu vsade naokolo, hoci ho musim stale krmit, co zaberie minimalne! hodinu, kazde krmenie lebo nechce nic jest, odstrkuje mi lyzicku, tak ho musim stale niecim rozptylovat, spievat mu atd. Muz robi z domu a ked pride do kuchyne a obyvacky, tak sa vzdy pohadame, ze je neporiadok. Dost mi pomaha, napr.operie, umyje kupelne, zachod atd.ale povedal, ze uz to robit nebude lebo ine zeny to na materskej stihaju. Mame narocneho hyperaktivneho syna, ktory okrem ineho, vyzaduje neustalu pozorsnost, robi stale naprieky a za tu chvilu, co mu chystam jedlo, dokaze prevratit cely dom hore nohami. Nemam v podstate ziadnu psychohygienu lebo muz robi do vecera, takze cely den som so synom, potom upratujem, vybavim, co treba a idem spat. No citim sa ako totalne neschopna zena, stale sa kvoli tomu hadame lebo muz mi aj vytyka, ze napr.aj pri vareni robim velky neporiadok. Raz sa stalo, ze bol so synom pol dna sam a bolo uplne cisto a povedal mi, aby som sa pozrela, ze sa to da.som sama zo seba frustrovana lebo mam pocit, ze zlyhavam vo vsetkom, aj napriek tomu, ze som neustale v pohybe...ako to mate zorganizovane vy?

hederamonstera
21. apr 2023

Urcite nie si neschopna, muz ti ale dava ten pocit. Krasny vztah, kde jeden psychicky zhadzuje druheho…
Ak sa da, skus mu ho nechat vacsinu dna. Ty potrebujes psychohygienu.
A nie, nie je tu cely den poriadok. Dom vyuzivame na zivot, nie na fotenie do magazinu. Upracem ked tak vsetko naraz (kuchynu, hracky, omrvinky a pod). Zo zaciatku som upratovala hned (obcas este upracem ked MAM CHUT) a presne ako vravis - cely den som bola v zhone a vecer polomrtva (hlavne psychicky, ze nic ine nerobim). Potom som skusila upratat 1-2x za den a uplna pohoda.

guiseppinka
21. apr 2023

Nie, neupratujem cely den... Ked je bordel pod stolom, vytiahnem baterkovy vysavac, prebehnem, ale len raz. Ked sa rozleje nieco, tak utierkami utriem, ak ke nieco lepkave, mam v rozprasovaci vodu, tak nastriekam a utriem utierkami... Muz sa tiez rozculuje, ze preco pri vareni halusiek je bordel... Este som nevidela cloveka ktory by pri haluskach nenarobil bordel. A to pocas varenia spratavam... Ale zase neluxujem byt 3x denne, podlahu umyjem ked sa mi chce... Akurat vysavat povysavam castejsie, lebo vtedy aspon nepocujem mamiiiii...

cyberk
21. apr 2023

Ked som nemala dieta bolo, teraz fakt nemam :D a nezobrala som si degesa... vysavam raz za den niekedy kazdy druhy den, podlahu zmyvam tak raz za tyzden, hracky sa spratavaju vecer, manzel mal vzdy na starosti kupelnu+wc, to ze som na materskej neznamena, ze to budem robit 🙂 ked pride z prace, chod domacnosti a staranie sa o dieta je na oboch pleciach a nie len mojich. Moja priorita je mat spokojne dieta a uzit si ho pokym je male a nie stat s prachovkou.

h2
21. apr 2023

Len jedna otázka: keď bol muž pol dňa so synom sám a bolo čisto, aj mu navaril? Alebo jedli to, čo si varila ty?

zobaka
21. apr 2023

som v práci a makám, aby som mala co jest, takze tazko mozem upratovat :D a bordel ma vobec netrapi, ked je uz velmi zle popratam, ked mam energiu

zuzkaa1991
21. apr 2023

Aj mne muz vycita ze je bordel kazdej izbe 🤣🤣
Mame male dieťa takže neriesim viac menej sme v obývačke stále takze mala.casto donesie veci hracky atd uz ma 5r ale stale to tak je a bohužiaľ neuprace stale...ja kuchynu pratam vecer nalozim vyložím mycku kedze cez týždeň viac menej mame menej riadu ale je bordel.ma linke ked pride z roboty....ale ja si pratam vecer kedze je do rana cista linka cez den ak varim tiez mam bordel a pratam nedajbože ked peciem atd tak to spratam a zas bordel na linke...ja upratujem viac menej kazdy den daco ine...mame velky dom...jeden den kupelne dvakrát do týždňa zem...co sa tyka vysavania kuchyňu obývačku chodbu vysavam kazdy den aj ked o 10min su zas omrvinky ked sa mu nepaci nech si prata sam🤣🤣 dnes ma boli hlava alebo daco lezie na mna tak som len povysavala a kuchyňa ma caka

sense
21. apr 2023

Zajtra je sobota, voľno... Daj dieťa mužovi a chod na pol dna preč a nepovedz kedy sa vrátiš a potom sa vráť a začni ho buzerovat

alex49
21. apr 2023

Zajtra má muž volno? Ak áno, tak sa ráno zbal a odíd preč na celý deň. Nič nevar, nič nechystaj, nič neupratuj dopredu. Nebud otrokom domácnosti, ani muža. Každý má právo na oddych. Aj žena na materskej.

selest
21. apr 2023

Nie nie som stroj ani nie som ochotna stravit svoj zivot upratovanim. A uz vobec nie koli tomu ze neporiadok vadi niekomu inemu a nie mne. Upratujeme priebezne, nie sme humusaci ale ani pedanti. Ked mame lepsi program nie je problem nechat bordel na neskor. Zaroven nikomu nebranim aby sa realizoval pokial mu nieco u nas vadi. Kludne by som manzelovi prenechala dieta aj na par dni, kludne aj na matersku aj na cely rodicak ked mu to tak dobre ide moze sa realizovat 🙂👍

stannkal
21. apr 2023

Samozrejme ze nemáme celý deň poriadok. Máš smolu že nie ste s mužom v tomto kompatibilní, ak jemu na poriadku viac záleží tak skrátka musí viac robiť on. Alebo najať výpomoc na upratovanie. Neexistuje aby som ja minala svoj cas na upratovanie ak ja sama nemam tu potrebu. Skus si niektoré veci uľahčiť, moja dcéra tiež pri jedení porozhadzuje ale nebudem kvôli tomu vysavat alebo mopovat, proste poutieram to narychlo tak na 80% a to mam do 5min hotové. Pri varení hneď priebežne všetko nakladať do umývačky, to ťa nestojí žiaden čas navyše a spraví to enormný rozdiel, rovnako hned nalozit riady po jedení. Ak sú porozhadzovane hračky a veci na zemi, nemusíš všetko upratovať na svoje miesto, nahádž do krabice a schovaj do skrine, dieťa to onedlho aj tak znova všetko povytahuje. Takýmito vychytavkami dosiahneš že máš opticky relatívne poriadok a stoji ťa to minimálne času. Proste aplikuj pravidlo 80/20, ak je chlap nespokojný lebo to chce mať na 100% tak sa musí realizovať sám.

beata_k
21. apr 2023

Okaz muzovi, ze som doma na RD a nestiham vsetko ....a...ani nechcem. Moja praca je starat sa o dieta nie lozit po 4 a zbierat omrvinky.

autor
21. apr 2023

@h2 nie, navarila som ja lebo syn je silny potravinovy multialergik, takze mu musim varit vzdy zvlast, aj riad mu umyvam zvlast rucne.

zuzanaete
21. apr 2023

Ja mam pocit, ze upratovanie pri malych detoch je ako umyvat podlahy v blatovych topankach. Jednu izbu upraces a v dalsej sa zatial udeje vybuch. 🙂

sapetka
21. apr 2023

Haha ty mas mileho muza..taky na pohladanie. Ak sa mu zda bordel nech ti pomoze uprata ci on tam nebyva s vami?!?.. moj manzel tiez upratuje kupelnj a zachod a keby mi raz povedal ze to prestava robit a mam to robit ja chodil by vykonavat potrebu asi pod strom a sprchoval sa ked vonku prsi.. to ze je matka doma na MD neznamena ze ma vylozene nohy a nic nerobi.. cim je dieta vacsie tym je menej casu na ine veci lebo dieta treba viac kontrolovat a venovat sa mu. Ja sa snazim tiez udeziavat poriadok az na hracky ktore nema zmysel upratovat cez den.. takze tvoj pan manzel by namiesto mudrych reci a zhadzovania ta by ti mal byt oporou a pomahat ti je to aj Jeho dieta a Jeho domacnost.. dirigovat a kritizovat vieme vsetci

domkakvet
21. apr 2023

Ja by som nezniesla pri sebe chlapa, ktory by s nicim v domacnosti nepomohol.

dskjhfdlkdjhl
21. apr 2023

Rozhodne by som neupratovala cely den (nerobila som to na MD/RD, nerobim to ani teraz, ked pracujem), ale rozhodne by som ani nekrmila hodinu dieta. Moje deti boli velmi slabi jedaci, pri druhej dcere som pochopila, ze zabavanie pri jedle nema absolutne ziaden vyznam, len to skodi. Od hladu nezomrie, treba to brat menej vazne, bude to menej stresujuce pre Teba, aj pre dieta. S manzelom neporadim, ten je uz na vychovu stary.

nataly420
21. apr 2023

Ja by som mu povedala nech si teda platí upratovačku :D bože ako nehnevaj sa ale tvoj chlap je pán dokonaly 😃 takých ja nemôžem ani vystáť

dzulli1980
21. apr 2023

On Ti povie, že viac ti pomáhať nebude? ... tak mu povedz, že Ty mu viac nebudeš variť, prať atď. ... ja neviem, prečo si poniektorí muži myslia, že materská/rodičovská je váľanie šuniek ... však žena musí byť v permanencii 24/7, kým on je v robote koľko? ... by som si urobila jeden deň voľno len tak sama pre seba, nechala ho s dieťaťom, nech Ti predvedie ako je to správne.

vroni
21. apr 2023

Mne sa zdá, ze si tak trochu masochista. Saskujes so synom, necháš sa terorizovat mužom, lietas po dome ako handra a nikto nie je spokojný. Keď je syn inak zdravý (alergie teraz za chorobu nepovažujem), tak dostane obed a zje alebo nechá tak. Dostane o dve hodiny neskôr. To isté, nie niečo iné. Keď bude hladný, naje sa. Ešte žiadne dieťa neumrelo od hladu z princípu. Je pekne, idem s dieťaťom von, tam môže vybiť svoju energiu na ihrisku, na lúke, na plavárni a ešte aj doma poriadok zostane. A pán úžasný a dokonalý medzi tým môže navariť. Možno iné ženy na materskej stíhajú všetko, ale nezobral si iné ženy ale teba a ty nestíhaš. Odo mňa by sa raz dva dozvedel, co všetko stíhajú iní muži.... (asi manželia tých imaginarnych žien, co všetko stíhajú 😊)

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
h2
21. apr 2023

Vďaka za odpoveď, myslela som si. "Zbožňujem" takých chlapov, ktorí sa postarajú o vlastné dieťa na pár hodín a tvária sa, ako majstri sveta. Pritom žena im to dieťa nechá prebalené, čisto oblečené, nakŕmené, prípadné ďalšie jedlo má nachystané, rovnako aj náhradné čisté oblečenie. Nech sa postará o dieťa, pritom navarí, umyje po tom riady a celú kuchyňu, medzitým dá prať, vyžehlí, poskladá a odloží, čo sa pralo včera, uprace... A keď to všetko spraví, POTOM môže mať nejaké pindy o tom, že si neschopná!

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
21. apr 2023

Dakujem vam velmi pekne za vase odpovede, no on sa na to pozera tak, ze jeho mama stihala vsetko pri 4 detoch a ja nie som schopna pri 1:/ ale jeho mama mala vypomoc aj od babieka. Ja uz maminu nemam a jeho je na druhom konci republiky. Mam psychicke problemy, beriem lieky, lebo som si presla tazkymi vecami, a preto pre mna celodenny dokonaly poriadok uz nie je taka priorita a spratavam najma vecer. No tie lieky ma dost utlmuju, tak som asi pomalejsia a chaotickejsia, ale fakt je, ze aj ked vidi, ze stale nieco robim, tak ma poklada za neschopnu a mame preto velku krizu, co ma trapi...

viestta
21. apr 2023

Pánu manželovi odkaz, že keď použije vysávač neklesne mu testosterón, ani z neho neubudne ak zoberie dieťa von. Takže nech prestane mudrovat o tom ako to iné robia a začne viac robiť aj on. Keď chce mať upratané, nech upratuje. Tvoj primárny pracovný úväzok je starostlivosť o dieťa, nie upratovačka, kuchárka...
A my to máme zorganizované tak, že robíme obidvaja, kazdy niečo. Aj domácnosť name spoločnú, dokonca aj dieťa, takže nie je žiadny dôvod aby to bola len moja starosť.

h2
21. apr 2023

Tak toto keď niekde čítam, že chlap hovorí, ako to jeho matka zvládla aj s viacerými deťmi, tak sa mi nožík vo vrecku otvára! On si pamätá, aký bol u nich poriadok, keď bol bábätko? Alebo keď mal 2-3 roky? Nepamätá. Nemá šancu. A také malé dieťa to ani nevníma. Čiže to, čo si on pamätá, je zákonite z čias, kedy bol už dosť veľký na to, aby mame nielenže nepridával robotu v domácnosti, ale skôr ešte priložil ruku k dielu v upratovaní atď. Toto sa nedá porovnávať!

pralinka25
21. apr 2023

nie je dieta ako dieta. niektore dieta je aj za styri ine. viem o com hovorim. mam doma tri. tiez som bola KEDYSI pedant. a potom si Boh povedal vyliecim ju z toho a poslal mi tri deti 😂 ani jedno moju pedantnost nezdedilo. rodicovstvo sa porovnavat neda.
on je vykonnym riaditelom trebars Esetu? alebo nejakej inej uspesnej spolocnosti? preco sa neporovnava on s niekym kto zaraba 10 000 mesacne a je na vrchole nejakej velmi uspesenj spolocnosti? ak by taky bol mohol by platit pani na strazenie a dalsiu na upratovanie a vsetko by bolo supis nie? alebo preco sa neporovna on s niekym kto vlastni porsche, jachtu na bahamach a apartman v Dubaji? v com je problem. ved nejaky chlap to zvlada, preco nie on?

evica17
21. apr 2023

moj muz ma tiez rad cisto, ale je zas lenivy ho udrziavat tak ako by si to predstavoval. cize mame tak ako mame, popraceme co sa da, aj muz co to poprace co mu najviac vadi. ale uzeby sme mali mega cisto tak nie, a to tiez muz bol zvyknuty z domu.

katkine_terapie
21. apr 2023

@h2 prave som toto iste isla pisat. Nema sancu si to pamätať, max to moze mat zafixovane z prerozpravania matky. To je asi tak vsetko.

h2
21. apr 2023

A ešte: pánu manželovi odkazujem, že nie, nezvládajú všetky ženy na materskej tip top domácnosť. Neviem, odkiaľ takú vec zobral, ze všetky všetko zvládajú, len ty nie. Je to hlúposť.

evica17
21. apr 2023

@h2 hej a keby sa spytal svojej mamy, tak ta sa s nimi nehrala ani nic nerobila, len upratovala domacnost, a zakazovala veci aby sa bordel nenarobil. aspon viem z muzovho a svokrinho rozpravania, ze nebol cas si pospat s detmi lebo musela pratat a robit, nebol cas sa hrat, lebo hned za zadkom im hracky upratovala, nechodili na vylety, lebo doma sa pucovalo