Sú izby orientované na sever tmavé?

11. mar 2024

Ahojte, viem, že tu už boli všelijaké diskusie, ale prosím poraďte mi zo skúseností, či by ste kupovali byt, ktorý je orientovaný juh-sever. Na sever je kuchyňa, kúpeľňa a spálňa. Byt je na 2. posch. a pred oknami na tejto severnej strane sú čisto stromy, tak sa obávam tmy alebo chladu... Bývate niekto takto podobne??

deti95060810
11. mar 2024

záleží aké si veľké okná... ak bude veľké okno - tmavá izba byť nemusí...
pozor na stromy - tie tienia statočne...😉
nevadilo by mi to ....

viestta
11. mar 2024

V spalni to vobec nevadi, aspon tam nebude v lete horuco, kuchyna tiez a mnoho ludi ma kupelne bez okna a funguju.

alex666
11. mar 2024

Ano, podla mna budu tmave. V spalni ok, ale v kuchyni by mi to fest vadilo.

nikaeli
11. mar 2024

Máme byt S-J. Sever je síce spálňa, ale aj detské izby a bežne tam svietime aj počas dňa. Stromy máme z južnej strany a keďže sme na prízemí, tienia viac ako dosť 😞 niekomu to možno vyhovuje, no za nás je v byte dosť chladno a tmavo. Kvety máme iba v jedálni, aj to len fialky, všetko ostatné mi vyhynulo 😐

petrahl
11. mar 2024

V kuchyni aspon nebudes mat v lete sto stupnov. Ano, tma tam bude, ale ved si zasvietis 😅

zuzana76
11. mar 2024

mali sme u nasich byt tak, tri izby na severozapad a kuchyna a obyvacka na severovychod, byt nebol tmavy, bolo to 12. poschodie, kuchyna na sever je super a spalna tiez, nebolo tam tmavo, teraz mam spalnu na sever a tiez je to ok, svietim az vecer

srnka79
11. mar 2024

Byt od bytu. My sme mali takto panelak 5. Poschodie, velke okna, z juznej strany kopec, ale daleko, z druhej svetla bytovka a parkovisko. Juzna strana vela svetla a teplo v lete, bolo treba zaluzie stale a na logii 50 stupnov, nedalo sa tam v lete byt a zo severnej sice chladnejsie, ale nie tma, nakolko nam tam netienili ani stromy a od toho dalsieho baraku sa tak zvlastne odrazalo slnko, cize sme nemuseli svietit. Teraz sme podobne otoceni v tehle, ale 2. poschodie, hrube mury a mensie okna, tienia vysoke stromy a musime svietit aj v lete, proste tma, chladno a vlhko, hoci nie sme prizemie a je to zateplene, ale stare a neodizolovane odspodu. Kupovali sme v zime, vtedy je slnko nizsie a inak to ukaze, ale ze budeme nonstop svietit, nam vobec nedoplo (ze listnace budu kosate) atd, atd...

autor
11. mar 2024

Ďakujem za reakcie, tak sa na to vyspím a uvidím 😃 ja mám rada svetlo, teplo, tak zato sa informujem..
@zuzana76 no len toto je druhé poschodie a pred oknami stromy, tak zato polemizujem, keby bolo vyššie poschodie, tak by mi nevadilo 🙂

maryetta
11. mar 2024

My tak mame. V spalni mi to nevadi. Ani v kupelni. Kuchyna je uz tak viac juho zapad to je uz ok.

nikha2809
11. mar 2024

Máme kuchynu a obývačku na sever, v obývačke mi vadí, že tam nesvieti slnko, v kuchyni vôbec, tam si zapnem svetlo pod linkou a aj tak len podvečer, máme tam veľké okno a vytiahnute žalúzie

petronelag
11. mar 2024

Keď je to 2. posch., tak tam tie stromy, hlavne ak sú vysoké budú tieniť, ja by som si to poriadne popozerala. lebo je to veľký rozdiel mať slnečnú kuchyňu a takú severnú ešte aj so stromami.

janulka1802
11. mar 2024

Bude to chladná izba. Bývala som tak a v izbe na severnej strane bola vždy omnoho vačšia zima ako v ostatných izbách.

canany
11. mar 2024

Mam vychodnu stranu, prve poschodie a stromy pod oknami. Nikdy viac. Je tu stale tma, zima, depresia. Vymenila som lampy, musim pozerat na ziarovkach aku maju teplotu. a svietime aj cez den, ale to nic nepomoze na tom chlade co tu je. Ani cez leto to nevyhreje. Nikdy viac, snivam o byte na zapadnu stranu.

simca06022011
11. mar 2024

Ja som.mala byť na sever, východ a juh. A bolo to super. V lete perfektne,.v kuchyni som nemala horúčavy nikdy, so svetlom problém som vôbec nemala. Za mňa v pohode. Obytné izby svetle od rána do.vecera...
Na tie stromy ako sa píše nado mnou treba dat pozor. Nech je to akákoľvek strana. Nam koncili stromy našťastie pod balkónmi.
Dalsia vec je ze.zalezi aj od.okien. niektoré nehnuteľnosti majú srandovné male okienka, také zanorene, zatienenie balkónmi atď...

zobaka
11. mar 2024

my máme tmavý byt a už nikdy by som do takého nešla, príšerná zima na jar, jeseň, v zime, slnko len ráno keď vychádza...inak tma tmuca, ešte ani na balkóne max do 11:00, túžim po byte, kde by mi slnko osvetlovalo izbu

lucik194
11. mar 2024

rodicia orientacia SaJ byt

kuchyna a 2 izby juh, obyvacka a spalna sever

byt je super svetly v lete a teply.
ale je to vyssie poschodie, takze stromy netienia.
v zime tma v spálni nevadi, v obyvacke sa zasvieti.

co by mne vadilo je kuchyna na sever, budes tam stale svietit , vela sa tam zdrziavas.....

dotka04
12. mar 2024

máme byt sever-juh a žiaľ, na sever je aj obývačka, mne to vadí. Je to citeľne chladnejšie, s čím by som bola ok, ale áno, byt je aj viditeľne tmavší a už by som 2.x do toho nešla, nakoľko ja mám vyslovene rada svetlé priestory.

saska.j
12. mar 2024

Ja mam obývačku aj kuchyňu na sever a vôbec to není tmavá izba. Tak isto aj mamina ma spálňu na sever a vôbec není tmava

mantilka
14. mar 2024

My sme mali na sever jednu izbu a bola chladná aj trochu tmavšia ale tá izba bola viac dovnútra . Mali sme byt na rohu bytovky a trošku špecifickej si tvar.
Nebola to vyhrá. Najlepšia orientácia je JV a SZ.

slovakboy
14. mar 2024

Nevadí. My sme niekedy bývali v byte s kuchyňou na sever a zvyšné izby boli na východ. A na severe boli stromy veveričky a vtáčiky sme furt pozorovali ako deti. Keď máte aj južne izby tak to je super kombinácia.

ankare
14. mar 2024

Áno,izby budú tmavé a chladné.

maciatkolulu
14. mar 2024

@deti95060810 obrovské okná,vysoké stropy,severná strana,tma a chlad ... Severná strana,ostane severnou a tobôž,keď ma pred oknami stromy.

oblecenie99
14. mar 2024

Ani nie kvôli severu, ale kvôli tým stromom... my sme mali byt orientovaný len na západnú stranu, ale druhé poschodie, a síce stromy netienili, ale bola blízko iná bytovka (nie doslova oproti) ale i tak stačilo, že sme tam mali tmu, všetky kvety mi vykapali. Ale najhoršie mi bolo v byte v nájme, orientovanom výlučne len na južnú stranu, išli sme umrieť od tepla. Teraz máme akoby východ a JZ, a izby na východnej strane boli v zime kus problémové, kúrilo sa v nich v kuse. Hneď proste cítiš, že je v nich chladnejšie, plus ak sa nekúri a nevetrá dobre, tak ťa nadránom prekvapí para na okne :/ Tú severnú by som veľmi zvažovala, musela by to byť veľmi dobrá ponuka