Stará vlhká chalupa

mila23
19. aug 2020

Ahojte zienky. Rodicia maju stary dom, ktory pouzivaju ako chalupu. Raz ho zdedim ja a teda uz zacinam rozmyslat ze sa ani neoplati ho prerabat,ale asi ho bdue treba zburat a postavit novu chalupu. Je to tam velmi vlhke, pol roka cez zimu tam nikto nechodi,cize sa ani nevetra...da sa tam chodit iba v lete,ked sa to vyvetra a vysusi aspon trochu.
Zatial s tym nemozme nic robit - nie je to nase, len tam chodime obcas v lete. Moji rodicia uz dobrych 20 rokov nic neprerabaju/neriesia...uz su stari a popravde nikdy tam byvanie nejake neriesili - vzdy iba zahradu a sadenie.
Jedna miestnost je este kamenna a ma vnutri klenby na stenach...co znie sice romanticky,ale je problem s nabytkom,kedze nie su rovne steny a hlavne vsetko musi byt aspon 50cm od stien,lebo su vlhke....
kolko asi moze stat a trvat zburanie a odpratanie takeho domu? Niekedy rozmyslam,ze je skoda zburat tu kamennu miestnost - mozno je to aj nejaka kvazi pamiatka.....ale je to strasne neprakticke....
ani neviem aku radu cakam, mozno skusenosti a nejake nasmerovanie...dakujem

korunka1
19. aug 2020

Napíš radšej na Modrú strechu, tam sa dopátraš správnej odpovede skôr

jumama
19. aug 2020

My sme raz dovolenkovali v Madarsku v domceku, co tiez mal problem s vlhkostou, mali tam taku elektricku vysusovacku, co bola pustena, a vzdy tak po dni bolo treba vyliat nadobku s vodou. A na skriniach mali vsade v miskach take krystaliky na pohlcovanie vlhkosti. Napriklad kamarati si kupili starsi dom a kvoli vlhkosti ho dali "podrezat" - vyslo to mozno dost draho, ale urcite menej ako zburanie, odvoz, postavenie noveho. Neviem co to presne znamena, ale hladaj ten vyraz, googli, najdi na to majstrov 🙂

alexandraalexandrova
19. aug 2020

na tvojom mieste si tam zavolam odbornika nech posudi co sa s tym da a elbo neda robit. Podrezanie je jedna z moznosti pri vlhkom dome, ale nie pre kazdy dom je vhodna. Niekedy je nejednoduchsie riesenie zbrurat a stavat nanovo...ale to by mal posudit niekto kto sa v tom vyzna a musi to vidiet na vlastne oci

mila23
autor
19. aug 2020

@alexandraalexandrova to aj mam v plane,len neviem ci to chcem riesit kym su tam rodicia....aby nemali pocit,ze ich chcem odtial vysackovat,resp. teraz im to prerabat po svojom.....80-rocnym to staci a nechcu si zvykat na nove ani 'byvat' tam na stavenisku....
takze zatial sa snazim iba teoreticky zhanat informacie a skusenosti

alexandraalexandrova
19. aug 2020

@mila23 rodicia tam ziju?

mila23
autor
19. aug 2020

@alexandraalexandrova nie, chodia iba na chalupu, oni su aj vlastnici...ale ja to zdedim ako jedina dcera. My tam chodime s rodinou na vikendy + im pomahat do zahrady,lebo uz moc nevladzu

silviazlat
19. aug 2020

@mila23 Na FB je skupina Chaty, chalupy, záhrady, balkóny a všetko, čo si do nich urobíš sám. Ľudia si tam radia aj ohľadne takýchto vecí. Skús tam

lucka_ke
19. aug 2020

zbúrať a postaviť nové, škoda každého eura

heidy222
19. aug 2020

@mila23 bolo by rozumne uz teraz kupit elektricku susicku vzduchu do toho domu, lebo vysokavlhkost vzduchu he velmi nezdrava, najma pre deti a starsich, mozu ochoriet na pluca

mila23
autor
19. aug 2020

@heidy222 nad tym tiez rozmyslam, len teda ci to je naozaj ucinne? a tiez neviem ci to tam moze byt zapnute stale, aj ked tam nikto nie je...ked je to elektrika...

alexandraalexandrova
19. aug 2020

@mila23 tak potom vobec nemusia o tom vediet ze si to ukazala odbornikovi...chodte tam kym oni su doma, ved sa len pozrie a povie svoj nazor, co je na tom ?

heidy222
19. aug 2020

@mila23 ja som to mala v jednom byte kde som byvala a pomohlo to dost. Nechala som pustene napr Ked som Isla na prechadzku, alebo na par hodin pred spanim. Netreba cely cas, je to aj hlucne. Uz za hodinu to vie vytiahnut liter to vzduchu

korunka1
19. aug 2020

@mila23 priprav sa na to, že ak to budeš chcieť zrekonštruovať.a ozaj kvalitne, tak to bude stáť neskutočné prachy. Viem si to predstaviť, aké to tam je a viem o čom hovorím...momentálne opravujeme tiež takmer celokamennú chalupu. Našťastie zamáka len na jednom mieste, aj to poriešime odkvapmi na streche. Ale robíme novú kanalizáciu, vodu, elektriku, wc, kúpelňa,kuchyňa,maľovky,opravy drevených podláh. Zabrdnenme do jednej veci a nájdeme ďalších 10 na opravu... nájdi si nejakého odborníka ..nie akože odborníka z dedinskej krčmy...na tieto veci, aby ti povedal, či je reálne investovať do prerábky, hlavne kvôli tomu zamákaniu

zooeynka
19. aug 2020

@alexandraalexandrova ...a susedia im radi oznamia, ze tam ktosi bol na okuky. Netreba to robit poza chrbat vlastnikom

alexandraalexandrova
19. aug 2020

@zooeynka je to ich dcera a o nic nejde iba o posudenie stavu nehnutelnosti, ziadne okuky. Nebude predsa nic predavat ani ponukat, len chce vediet na co sa pripravit...a ked rodicov by sa to dotklo, radsej im to nepovedat.

zooeynka
19. aug 2020

@alexandraalexandrova kazdopadne bez vedomia vlastnikov tam nema co brat cudzich ludi na posudzovanie stavu. A stopercentne by sa to rodicia dozvedeli od ochotnych susedov

mila23
autor
19. aug 2020

@zooeynka
@alexandraalexandrova nechcem tam zatial brat oficialne ziadnych odbornikov...ani to riesit poza ich chrbat, len sa postupne zacat rozhliadat a rozmyslat ake mame moznosti a co potom s tym bude najlepsie
Lebo sice tam chodime,ale iba v lete a ked je sucho,,jednak kvoli tej vlhkosti a jednak je to cele take....take iste ako bolo pred 50 rokmi pomaly....☹

fokuska
19. aug 2020

Vobec by som to neriesila teraz. Potom, ked sa naizaj stane to, ze rodicia tu nebudu a ty to zdedis, tak vtedy zistuj. Mne je to jednak moralne proti srsti riesit buduce dedicstvo a to ze rodicia sa o to nestaraju a pod., kedze to teraz este nie je tvoje, tak neries ako s tym rodicia nakladaju, ci sa staraju ci nie a po druhe - moze predsa trvat x rokov kym to skutocne zdedis, mozu vyt dovtedy nove technologie, nove riesenie, aj ceny samozrejme, cize ma zmysel riesit to vtedy ked to bude naozaj aktualne.

damtiporiti
19. aug 2020

A ty sa už chystáš dediť, keď toto riešiš? Rodičia možno ešte pekných pár rokov budú žiť, keď sa v ton začneš rýpať narobíš len zlobu. Nemyslím to zle, mne je to úplne jedno, ale presne si viem predstaviť reakciu rodičov keď zistia že také niečo robíš.

choco6
19. aug 2020

@damtiporiti
@fokuska
Mozno sa chce dotycna pripravit aby to na nich neskor nebolo vela hlavne financne. Ved nie je nic zle na tom ak si teraz zriadi napriklad stavebne sporenie a aj keby dedila o 10 rokov aspon bude mat nasetrene peniaze a nebude musiet riesit drahe pozicky 🤷🏼‍♀️

katulienkax
19. aug 2020

no keby ze sa moja mama dozvie ze poza chrbat riesim nieco ich tak neviem neviem asi by som si vypocula kadeco. Bud sa s rodicmi pekne porozravaj alebo to nechaj zatial tak. Apocuj sak aj tebe by sa nepacilo keby ti rodicia vraveli aku mas nafigu kuchynu a tu gavcovku by si mohla tiez predat a kupit novu. Mne ked svokra povedala ze sa mam prestahovat do lepsieho tak nechybalo vela a poslem ju kade lahsie. Moja svokra tiez rada riesi veci do coho ju nic nie je

zooeynka
19. aug 2020

@mila23 ale ak je to vlhka smradlava starina tak prec s tym a postavat moderny bungalov, alebo uz hocico, aj keby len mobile house na prespatie ale novy a suchy kde sa ti nebude hnusit chodit bosa. Ale to mas este cas riesit. A opravovat staru vlhku ruinu je o nervy. Urcite novy ak financie dovolia.

vikusjk
19. aug 2020

@mila23 necitala som vsetky prispevky, ale v zime to temperujete? Ci je tam uplne vypnute kurenie? Stale mas moznost zabezpecit temperaciu a odvetravanie celorocne (napríklad podlahovými iglu tvárnicami odvetras spodnu cast domu, temperaciou sa bude aj mierne presusovat), alebo, ak ide vyslovene o vzlinavu vlhkost, tak odizolovat zaklady nopovou fóliou, pripadne aj podrezat steny. Ale toto vsetko by malo zmysel, ak by si mala k tej chalupe vztah, ze by si sa jej nechcela vzdat. Ak ta uz teraz ako prve riesenie napadne zburat a postavit nove, tak tam asi nema zmysel vymyslat, ako ju zachranit. U nas v obci, kde mame chalupu my, jeden stary dom zburali a kompletne vypratali za tyzden. Neviem, co to mohlo stat, ani kolko hodin denne na tom pracovali, len ako "okoloiduci pozorovatel" viem, ze to bolo do tyzdna prec.

fokuska
19. aug 2020

@choco6 A dotycna vie, ze ci rodicia pocas tych napr. 10 rokov co este budu zit chalupu nepredaju? Alebo nedaruju? Alebo v akej situacii bude ona, kde bude zit, ci bude vobec schopna pustit sa do rekonstrukcie?
Ja nechcem predbiehat ani predostierat nejake strasidelne scenare, ale je mi strasne proti srsti riesit raz do buducna potencialne mozne dedicstvo - a nelen ze ok, raz bude moje ale uz riesit to ci to zburam, ci to opravim, ci predam... a pritom este ani nic nemam.

ankare
19. aug 2020

Moj muz je stavbar, on by Ti rovno povedal, ze zburat a postavit nové.

damtiporiti
19. aug 2020

@choco6 lenže o 10 rokov jej to už môže spadnúť celé na hlavu

katulienkax
19. aug 2020

@damtiporiti sak aj tak to chce zburat tak jej to moze byt jedno

11iva11
19. aug 2020

V akej lokalite je tá chalupa?

mila23
autor
19. aug 2020

skusim odpovedat na vsetky komenty, snad niekehoo nevynecham...

@katulienkax ale ja neriesim farbu gaucu alebo skaredu kuchynu, ani rodicom nevycitam ze tento alebo to je skarede alebo otrasne. Rodicia aj tak vravia stale,ze 'potom si to spravte podla seba', alebo 'sprav si ako chces,aj tak to bude Vase'. Ale napr. my sme museli tam detom kupit postele,ale mali kde spat. na dvore nebolo kde si sadnut - ziadne sedenie, lavicka, nic, kupili sme sedenie, muz doniesol a zrepasoval lavicku, na ktorej otec teraz casto sedava a pod., muz doniesol do zahrady tisic litrovu nadobu na vodu, kupil a namontoval hadice, aby nemuseli polievat rucne s krhlami a nosit ich po celej zahrade...

@damtiporiti ale ja nic nerobim zatial, iba zistujem moznosti...rodicia stale hovoria,ze 'potom si s tym robte co chcete,ved to bude aj tak vase' a pod....urcite sa nechystam nieco teraz prerabat alebo chystat....ale ked napr. ides umyvat riady a musis si najprv zohrait vodu v kanvici a potom umyvat riady v mise, v 3 litroch vody....a to je ten dom uprostred dediny,nie niekde na lazoch alebo v zahradkarskej oblasti - tak neviem ci je na tom nieco zle,ked taketo veci chcem zmenit....aby som to aj mame ulahcila...

@11iva11 Zahorie

@fokuska ja nejdem nic burat ani prerabat zatial, iba zistujem moznosti. Pochybujem,ze to rodicia predaju alebo daruju..jednak nemaju velmi komu a jednak je to rodicovsky dom mojho otca, takze to nepreda....
a ano,vadi mi,ze sa o to nestaraju,ale ako vravis, je to ich majetok a ich vec...lenze chcu aby sme tam chodili, chodime im pomahat, tak zase riesim v akom prostredi spime a zijeme pocas tych dni

@zooeynka presne tak, stary vlhky dom,kde sa deti ani nemaju kde hrat,lebo vsak podlaha studena, koberce byt nemozu,lebo plesniveju..uz su sice vacsie,ale ked boli male mi to dost vadilo....

@vikusjk praveze sa tam pol roka nevetra,ani netemperuje. Viem,ze je to tak zle,ale islo to dost do penazi......navyse to az taky ucinok nemalo.
Vztah k tomu mam ..tazko povedat...lokalita je pekna, aj prostredie,ale nikdy som sa tam necitila tak komfortne,ze idem tam,je mi tam super.....mozno preto ze cele detstvo sme tam chodili kvoli zahrade, nikdy sme nesli na ziadny vylet, len k babke, resp. ked uz babka nebola, tak na zahrade bola vzdy robota, takze som to tam ani nemala rada...trosku sa to uz zmenilo,ale ten dom a to ze to nasi vobec nemaju snahu nejak zutulnit mi dost vadi....

lenuliatko84
19. aug 2020

Stare domy sa podrezavaju dava sa tam nejaka izolacia .robi to samozrejme odbornik.na nete si to vies dohladat.urcite naburat, stary dom ma predsa svoju dusu a pribeh