Spotreba vody štvorčlennou rodinou

8. feb 2022

Zdravím, zaujimalo by ma kolko vody studenej aj teplej spotrebujete mesacne.Totizto za minuly rok sme mali dokopy 70m3 vody.Muz hovori ze je to strasne vela tak som zacala setrit ,sprcha iba kazdy druhy den ja aj deti (muz sa sprchuje v praci) ,pracka iba 3x viac nie a pod ...za januar sme minuli 2,66m3 teplej a 3,9m3 studenej vody co je zase viac ako priemer (1/12) za rok 2021 ...cize zbytocne sme sa sprchovali menej.Uz tomu nechapem kde sa ta voda mina 😪

babulkomale
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tinka_1807
8. feb 2022

To ale vobec nie je vysoká spotreba vody pre 4 členov. Pozri si tento článok, možno ti niečo pomôže https://www.geotherm.sk/usetrit-za-vodu/
Inak ale nám napríklad pomerne veľa vody unikalo cez tečúce WC. Takisto skúste skontrolovať, či sú rozvody vody v poriadku, či niekde niečo nekvapká.
Ale inak si myslím, že nemáte vysokú spotrebu vody

andrejka1974
8. feb 2022

A práčku máš ako nastavenú len na studenú vodu a máte umývačku riadu ak nie tak pri umývaní riadov sa minie veľmi veľa vody umývačka šetrí veľmi veľa my sme ako 7 clenna rodina míňali 120 Kubíková studenej vody a teplej 30 Kubíkov uvidím koľko bude tento rok sme už len styria

oliviabb
8. feb 2022

Sama som mala 3 kubiky mesacne (tepla, studena), s priatelom 6. Nemyslim, ze mate velku spotrebu.

andrejka1974
8. feb 2022

A ešte sa dá ušetriť aj na praní dáš prať pri nižšej teplote a skrátis aj cyklus prania ja bežné periem pri 40 stupňoch a hodinu a vyberie rovnako ako pri vyššej a dlhsie

20erika07
8. feb 2022

To mate podla mna ok spotrebu, my sme tiez 4clenna rodina, s vodou sa neobmedzujeme co sa tyka sprchovania, prania, wc, umyvanie riadu, mavame v priemere 8kubikov mesacne, v lete viac, ked je manzel viac v praci a sprchuje sa tam tak mame aj 7 kubikov a je to pri nasom neobmedzovani sa suprová spotreba. Nikdy by som neuprednostila spotrebu pred hygienou.

autor
8. feb 2022

@andrejka1974 pracku mame napojenu na studenu vodu, ale zase ma vyse 10r ale kym funguje tak ju budeme mat

autor
8. feb 2022

@andrejka1974 umyvacku nemame,ale zase riad umyvam stale rovnako napenim a oplachujem naraz studenou vodou

autor
8. feb 2022

@20erika07 to bolo na skusku ,lebo muz mi vykrikoval ze to je preto lebo sa deti kupali kazdy den (spolu a mali mozno 5cm vody cize tiez nie plnu vanu) tak som si povedala ze je zima tak to za risk stoji ..a vlastne prd sa usetrilo

babulkomale
8. feb 2022

70 m2 za rok??? sa mu zda vela? 👀 Alebo za pol roka?
My mame styria spotrebu 101 m2 za pol roka na vyuctovani. Stocne stoji priblizne rovnako takze platime vyse 260 € za pol roka vodne a stocne. Ale sme v dome, niekedy sa decka striekaju vodou z hadice ktora ide z pitnej vody, nie studnovej. Tiez polievam dost kvetov. V zivote by ma nenapadlo setrit nesprchovanim. Nezijem niekde na salasi sama, aby som smrdela. Absurdne pre mna takto setrit.

autor
8. feb 2022

@babulkomale za cely rok 2021 ,sme v najme za rok 2020(ale iba 9m sme ru boli) sme mali dokopy 50kubikov bol preplatok vlastne este nikdy sme nemali nedoplatok ale v byvalom byte som to zase tak nesledovala kolko sme minali tak to neviem porovnat

babulkomale
8. feb 2022

@babulkomale oprava: m3 samozrejme 🙂

3petka
8. feb 2022

My sme traja... 60 kubíkov za rok nie je problém... A to máme umývačku. Neviem šetriť na vlastnej hygiene je divné...

babulkomale
8. feb 2022

A co znamena "pracka iba 3x"?

autor
8. feb 2022

@babulkomale no zapnem 1x farebne ,biele ,cierne pradlo ...viac nie ...niekto perie kazdy den ja nie iba 3x za tyzden

lusyyy36
8. feb 2022

Üriemerna spotreba vody pre 4clennu domacnost je 12m3 na mesiac. To je 144m3 rocne. Vy nemáte ani polovicu z toho,nechapem kde je problém?

kubkovamama
8. feb 2022

Spotrebujete malo na 4och.Chlap nech sa spamätá.Ak,nech nastaví wcka.Urcite by som to neriešila sprchovaním každý druhý deň,ble.V lete budeš dva dni neumyta??Pri menzese tiež??

autor
8. feb 2022

@kubkovamama ako pisem uz asi 3x je januar a bolo to na skusku ci je problem v kupani deti kazdy den 😅 po preratani na konci januara mame hygienu v poriadku kazdy den 😄

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
babulkomale
8. feb 2022

A co robis s tym pradlom co sa ti kopi navyse mimo tohto harmonogramu? Postelne navliecky, paplony vankuse obcas, deky...styria musite mat viac uterakov pouzitych...spotene oblecenie, blatove od deti, ak teda deti chodia von, pracovne muzove...ja si to nedokazem predstavit. To musi byt na ukor cistoty. Periem vzdy plnu pracku na 9 kil ( okrem rusok bavlnenych pre syna, tych mam za jednu praciu sietku a periem ich samostatne), vzdy podelene podla farby a druhu, ale teda je toho ovela viac ako tri pracky tyzdenne. Su dni kedy neperiem ked nie sme doma, ale potom sa to nakopi ( vikend mimo domu, lyzovacke, sportove veci, uteraky).

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
januarova
8. feb 2022

Vôbec nemáte vysokú spotrebu. Muža klepni panvicou po hlave.
My sme piati a minieme cca 15 m3 mesačne. A to vôbec neplytvame vodou. Ale na hygiene nemienim šetriť. Keď sa deti v detstve nenaučia správnej hygiene, v dospelosti sú to humusaci.
Ako tu boli príspevky, že muž sa nechce sprchovať, neumyva si zuby....

lsimo
8. feb 2022

Spotrebu máte podľa mňa dobrú, tam už podľa mňa ušetriť nemáte ako kde. To by už šlo na úrok podľa zbytočne. No veľkú hlavu y som si z toho nerobila

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
8. feb 2022

@zoro9836 energie mame v najme zahrnute,v zmluve su sumy ktore plati za energie (nechce sa mi to teraz hladat ze kolko) 😄 vsetky merace som fotila a posielala majitelke ked sme sa nastahovali aby sme mali doklad ,minuly rok nam vysli cca 40e preplatky tento rok snad aspon na 0 sa dostaneme

ukulela
8. feb 2022

hygienicke minimum je stanovene na 70 litrov na osobu na den. u vas by to malo byt 280l denne, x365dní v roku = 102 200 litrov - teda 102 kubikov. Ste pod hygienickym minimom, Chlap nech sa spamata a nesnazi sa setrit na sprchovani deti. Moze riesit splachovanie (da sa splachovat vodou z pracky, ale kto to bude riesit?), nech kupi umyvacku, lepsiu pracku. my sme 4 a teda periem kazdy druhy den a nikdy nie 1 pracku (uznavam, ze u nas sa spini vela, pri normalnejsom fungovani by 3x mohlo stacit ...ale u nas nerealne). Umyvacka ide minimalne 1x, niekedy aj 2x denne. A teda su situacie, ked ich oboch supnem do sprchy, nastavim mierny prud a hrajte sa tam 20 min, nech mam pokoj - muz vyratal dokonca, kolko by nas stalka hodina sprchovania a za ty prachy mi to stoji 🙂

lopka1313
8. feb 2022

Inak to s tym pradlom som tiez nepochopila. Sme len dvaja a mame len 5kg pracku, ale ja neperiem podla poctu alebo dni, ale podla jej plnosti. Vzdy periem plnu. Vzdy. Ale vychadza mi to napr. s tmavym na 30 (tricka, leginy, nohavice, bluzky, saty) teraz v zime na 1x kazde 3-4 dni a nemienim sa kvoli tomu menej obliekat (som zimomriva, takze v zime mam okrem bielizne kludne na nohach 3 vrstvy a hore 4, inak by som cestou do roboty zmrzla) alebo nosit spinave veci do prace... Ked nenazbieram niecoho plnu pracku, tak to kludne na vypratie caka par tyzdnov (svetle veci na 30 su u nas dost zriedkave a kym naplnim pracku na 90 kuchynskymi utierkami, tak to trva kludne aj mesiac)...
Inak na spotrebu aj mne pomohla mycka a skusit este kratsie sprchovanie, ale obcas ked je chut na dlhe sprchovanie alebo plnu vanu (a po nej mini sprcha), tak sa nezblaznim a doprajem si 🙂
Dost vody unika uz spominanym tecucim zachodom, pripadne prilis velkou spotrebou vody pri splachnuti. Niekto tam dava plne pet flase, aby to znizil, ale to moze mat aj opacny efekt - ak sa dobre nesplachne, tak to clovek splachuje na 2-3x a nic sa neusetrilo... Niekto splachuje az ked sa vsetci doma vycikaju, ale aj to mi pride nechutne, kedze na zachode sedim a tie kvapocky prskaju...
Este je dobre si uvedomit veci ako, ci mam perlatory na kohutikoch, regulujucu sprchovu hlavicu, ci mi pri umyvani zubov voda zatial tecie na prazdno (to skontrolovat aj deti a muza) a proste taketo somarinky 🙂
Inak na ukor hygieny by som naozaj vodu nesetrila... Ani kebyze nechodim do prace/medzi ludi. Hygiena sa musi vstepovat od malicka, aby detom v dospelosti prisla prirodzena.

A hlavne, muzovi povedz, ze spotrebu pri 4 ludoch nebude mat nikdy taku, aku mal, ked zil sam a nech radsej nesetri na nespravnom mieste, ale zabezpeci bud vyssi prijem (co moze byt niekedy dost narocne) alebo nekupuje nejake hluposti typu 20ta udica na ryby, ked naraz moze mat len dve a taky druh ryby este nikdy nechytal a zrejme ani nebude (moj je rybar).

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
liljana
8. feb 2022

Normalna spotreba je 15 m3 studenej, 10-12m3 teplej vody na dvojicu. Vy ste styria, tak 56-60m3. To sa blizi k vasim 70m3. Mate +-normalnu spotrebu. Menej uz je o nedostatocnej hygiene. Najviac vody sa mina na wc a kupanie. Ak chces silou mocou setrit, tak jedine vlastny dom a vlastna studna, v byte kyblikova metoda. Splachujes vodou z prania a kupania. Sprchovat sa mozes do velkej nadoby a vtedy sa moze sprchovat aj 3 krat denne, lebo to pouzijete na wc. Obmedzit sprchovanie je asi najmenej mudry sposob setrenia vodou, ked sa sprchujes normalne rychlo a nedavas si v sprche pol hodinovy wellness