Rekonštrukcia staršieho domu verzus novostavba

1. mar 2021

Ahojte. Už dlhšie máme s partnerom dilemu. Chceli by sme sa sťahovať do RD. Sme z Nových Zámkov a ceny nehnutelností sú v meste dosť vysoké. Napr. starší rodinny dom v pôvodnom stave stojí aj okolo 140,000 eur, do čoho by sme museli vraziť este kopec penazí. Ulakomili sme sa na vidieku a blízkych okolitých dedinkách. Situácia tam nie je o nič lepšia. Síce sú RD o niečo lacnejšie, ale este v horšom stave, pôvodný stav, tiež by trebalo vraziť este min. 50.000 eur na rekonštrukciu, pri cene nehnutelnosti napr. 70 - 80.000 sme zase len okolo 130.000 eur. Okrem toho sú to skoro všetko poschodové domy, a my by sme tuzili po menšom bungalove.. nejde nam o pozemok ani o obrovsky dom, len o malý domček aj ked 3 izby ale nech je pekný, čistý, voňavý. Stačí aj malý dvor, bez garaze, fakt nehladame luxus iba volnosť. Máme dilemu, či je výhodnejšie vraziť peniaze do rekonštrukcie alebo si kupiť pozemok a začať stavať. Ide o to, ze svojpomocne by sme to asi nezvladli, kedze partner nie je stavbár, isto by sme vedeli pomocť pri vystavbe s pomocnými pracami ale pod dohladom odborníkov. Pri kúpe pozemku, dajme tomu 35.000 eur (az by sa to nejakym sposobom podarilo) by cca kolko vyšla novostavba menšieho domčeku? vyjde nás to vyhodnejšie ako rekonštrukcia stareho domu? vopred dakujem za kazdu odpoved.

irusa
1. mar 2021

novostavba..určite lacnejšie..... za 80-100 určite postavíš a máš to podľa vlastných predstav.... samozrejme plus pozemok

andrejka1974
1. mar 2021

Záleží ako daleko ch ete ist a kolko chcete investovat my sme kupili starsi dom obyvatelny s velkym pozemkom ktory ma plyn mestku vodu zumpu v toni 9 km od velkeho mederu ma 3 izby pozemok zastavany 500 metrov zahrada 800 metrov teraz si ho rekonstrulujeme a stal nas 14000 vrazili sme do neho asi 20000 aj s novym betonovym plotom kupili sme ho v auguste 2017

irusa
1. mar 2021

@andrejka1974 tak to super cena...ako neviem aká lokalita...no u nás za tie peniaze nekúpiš ani pozemok

autor
1. mar 2021

@andrejka1974 no my sme chceli asi najviac Dvory nad Zitavou alebo Andovce.. Možno Tvrdošovce, nie az tak daleko. Máme moznost kupiť obrovsky rodinny dom v Banove za 60,000 eur 2 podlažny, vysoký.. ale, strechu treba, novu elektrinu, kurenie je na plynove gamatky a tuhe palivo... ked sa na to pozrel kamos, povedal, ze minimale tolko isto este treba do toho vraziť. Chceli sme sa zmestiť nejak do tych 90.,000 eur ale za tolko neprerobime take obrovske hovado.. zbytocne velke pre 2 ludi. Neviem naozaj co robiť.. ci uz hladať zrekonstruovane, alebo strašní dom.. teraz ked pozeram pozemky, to je nieco nehorazne.

simca06022011
1. mar 2021

AKo ukamenuju ma ludia... ja by som to riesila "individualne" podla lokality, ceny, nehnutelnosti, pozemku, polohy... lebo aj v novostavbe objavis chyby co budes opravovat a ceny samostanych pozemkov su hrozne... je naozaj tazke najst majstra co po sebe dokaze nieco opravit, natahovacky za reklamacie su neskutocne, ak sa vobec podari nieco reklamovat. Existujuci vyhovujuci vies prerobit tiez podla svojich predstav (zase novostavba casto nie je uplne podla predstav, povedzme si pravdu, moja rodina 2 roky riesila len projekt a ani z daleka to nie je stale to co chcu a to uz dom viac menej stoji :D) ja som kupila "novostavbu" za 200t, a este dalsich 50dala do prerabky, a dalsie peniaze co ani neratam do opravy a este stale mam dieru v strope :D . CIze ano, stavat je super, ak mas na to firmu spolahlivu. Ale aj prerobit sa domy daju vyborne. Ak niekto dokaze kupit pozemok s velkym domom za tolko, co inde kupi iba pozemok.. preco nie. Probelm starych velkych domov vo mne skor vyvolava pocit vyssich nakladov na energie, predsa domy sa teraz stavaju pasivne...
Urcite ked ste dvaja, nerieste obrovsky dom a jeho rekonstrukciu.. pripadne, viete jedno poschodie zburat - aj tak sa ide strecha robit nanovo aj rozvody... a totalne ho zrekonstruujete. Lenze na to tiez mate asi ltt rozpocet. 90t je podla mna malo na dom, ak teda nejde o nejaky "holodom".

conquestor
1. mar 2021

ono je to diskutabilne velmi...podla toho co popisujes ze hladate a potrebujete by som asi volila novostavbu...Aj ked my sme kupili starsi RD,a prerabame...Ale my sme mali ine priority....napr.krasny 3000m pozemok,podpivnicenie,letna kuchyna,garaz...4izby a je jednopodlazny 😍 toto vsetko sme hladali...sme 3 min autom od centra mesta,mame kanalizaciu a plyn teda vseko co sme chceli...Kazdy pise ze stare je zle...ale ked nekupujes hrrr a vies na co sa zamerat da sa kupit aj dobry starsi domcek...mzsme najviac hladeli ci je suchy..lebo nie je nic horsie ako mokry dom..nam sa naozaj dobre podarilo kupit...Dom z vnutra je ako novostavba vsetko sme menili....akurat na fasadu neostalo ....ale to ma cas...tak snad sa za mesiac stahujeme....drzim palce nech najdete co potrebujete...

nienna
1. mar 2021

Stary dom sa oplati kupit iba kvôli lokalite, alebo kvôli velkemu pozemku. Inak je urcite lepsie stavat, ale volne pozemky su vacsinou na okraji mesta/dediny, v poli. Toto sa mne nepaci. A taktiež by som nestavala na 5-6 arovom pozemku, to je nic, sused na susedovi. Ak by bola moznost kupit pekny velky pozemok, idealne s nejakymi stromami, to by bolo idealne riesenie.

nely1704
1. mar 2021

Starý dom by som prerábala jedine vtedy, keby som ho zdedila = ušetrene peniaze a citový vztah

autor
1. mar 2021

https://www.topreality.sk/znizena-cena-ponukame... do tohto by ste isli? s cenou vedia zisť dole.. ale tam vsetko treba prerobiť do poslednej nitky.

juliatriscova
1. mar 2021

ja by som do takého obrovského domu určite neišla.......obrovské náklady na kúrenie, prerábka, upratovanie........čím starší, tým ťažšie sa vám bude chodiť po schodoch.....ale je to iba na vás....treba si všetko premyslieť, plusy a mínusy........

simca06022011
1. mar 2021

nie ja by som do toho nesla, v tychto "juznych" lokalitach mas aj lacnejsie domy, aj lacnejsie pozemky (nepozerala som ale hned pri tomto mi dalo, Velky Kyr a ceny pozemkov smiesne na pomery mna v BB). A toto ma cca 500m2 pozemok, to je tamker nic. Tento dom v podstate cely z interieru zburas, az na steny a budes vsetko robit nanovo, cize tomu zase nie je co vytknut. Ale maly pozemok by mi za to nestal.
Treba ratat s tym , zebdete riesit aj pripojenie na kanalizaciu.. A zase 5i dom to nie je tak vela, nepisu obytnu rozlohu domu, toto bude len natiahnuty dom do vysky.

nienna
1. mar 2021

Za mna velmi maly pozemok. Inak v Banove som zila vela rokov, je to super dedina, vyborna dostupnost do NZ, supermarket, skola, skolky, doktor, zubarka, lekaren....vsetko tam je. Ale tento dom netuším kde sa nachadza 🤷 este by som zvazovala tie Andovce, v Dvoroch je na moj vkus vela romov, Tvrdosovce su ok, ak viete madarsky, ja neviem, takze tam by som nesla. Palarikovo je tiez fajn dedina, len trosku dalej uz. Alebo Šurany.

jaga18
1. mar 2021

Tak 35 tis € už nie je veľmi reálna cena za pozemok v blízkom okolí NZ, o meste ani nehovoriac. Možno v širšom okolí sa ešte dá. Ú nás v ulici je ešte jeden za 40 tis, ale tiež tak 6a. Do NZ cca 8km. Hrubá stavba so sieťami menšieho (nie štýl psia búda) bungalovu cca 70tis, dokončenie na komplet je už podľa náročnosti, dá sa zvládnuť do 50tis, ale aj viac to môže byť... My sme mali šťastie, kúpili sme 20 ročný dom na veľkom pozemku za "šupky" postupne prerabame, každý rok niečo... Neľutujem, že sme odišli z NZ, deti tam stále chodia do škôl, nie je žiadny problém s dochadzanim... Hlavne teraz keď sú viac doma ako v škole 🤭

solange7
1. mar 2021

@anonym ja sice preferujem starsie domy s velkymi pozemkami, ale... Tieto dvojposchodaky v povodnom stave maju vacsinou zle dispozicie izieb, stare kúrenie, kupelne si vyzaduju kompletne rekonstrukcie... Nehovoriac o elektrine, streche atd. Takze mininalne 40 000€ si treba pripravit na rekonstrukciu. Ono sa sice povie, ze "par buracich prac", ale buranie a odvoz bordelu je tiez velmi nakladny. Vsetko si treba popredu spocitat. Inzerat ale vyzera celkom fajn.
V dnesnej dobe su volne pozemky na predaj drahe a ked to priratas k vystavbe domu, tak ta to vyjde rovnako ako rekonstrukcia. Otazne ale je, ci preferujes byvat v zabyvanej casti alebo v nejakej novej ulici, kde nasledujucich 5 rokov budu este staviat aj tvoji susedia. Ako som uz spomenula. Treba si to riadne premysliet.

nienna
1. mar 2021

Andovce a Bánov maju šialené ceny za nehnuteľnosti, tam je to už porovnateľné so Zámkami. My sme sa vzdy smiali, ze Bánov je BA, preto tie ceny 😅

judar
1. mar 2021

Ten dom za 60k ma velky potencial, neni az v tak hroznom stave a priecky atd sa daju aj svojpomocne urobit popripade zriesit kurenie ak krbom a prieduchma..a to poznam ludi co kupili domy v omnohooo horsom stave kde sa steny rozchadzali kde plesnilo atd a urobili z nich riadne vily ktore robili vo volnom case, dvojposchodaky ked mali tak jedno poschodie davali do prenajmu

autor
1. mar 2021

Ano, je to pravda, ze pozemok je tam nulovy, je tam maly dvorček, garaz ale my ani nepotrebujeme nejake velke pozemky. Obrovsky dom to je fakt.. a chytala ma z toho hrôza ked som sa pozrela dole z 2. poschodia , kedze ono to na 1 podlazi nekonči a pokracuje priepasť az do pivnice - suterenu. Samozrejme, preto chceme RD lebo chceme mať deti co najskor a ked som si predstavial ze by tam behalo po tych schodoch dieťa a keby padne pomedzi schody no..... stacilo mi. Dispozične je no....v suterene je kuchyna, na medziposchodí je záchod, kupelna je šialená. Neviem čo robiť naoazj ale proste neohurilo ma to . Viac by som sa potešila keby je to mensi dom, stale lahšie prerobis ako toto.

autor
1. mar 2021

@nienna no v andovciach ma dostali fakt... pytaju za vyslovene splesnivelu chajdu 73,000, počkaj najdem inzerať.

solange7
1. mar 2021

Tie andovce su hrozne. To urcite nie.
Ak chces fakt cisty novy bezpecny dom, tak by som isla do pozemku a stavby. Ale pocitaj s tym, ze to bude trvat. Kupa pozemku prevody atd, to nieje za mesiac. A potom zriesit financovanie na stavbu, zriesit stavebne povolenie, oslovit spolocnost, ktora vam dom postavi. To su kludne aj dalsie dva roky. Pocitam aj s rezervou, kedze slovenske urady miluju obstrukcie.

nienna
1. mar 2021

No tych 73 tis je este nic, my sme tam pozerali aj horsie domy za vyssie sumy 🙈 katastrofa. Skuste este pozriet tie Šurany alebo Palárikovo. Ten dom v Bánove neberte, ked ste z neho nemali dobry pocit. Musi vam byt sympaticky.

nienna
1. mar 2021

Inak, tiez sledujem ponuku domov v okrese NZ a teraz je to velmi slabe. Asi sa oplati pockat do jari, vtedy asi ludia zacnu predavat. Alebo neviem na co cakaju, stale su tam tie iste inzeraty uz niekolko rokov. A najlepšie je, ze 70% z nich je uz davno predanych, co sa dozviete az ked zavolate do realitky, ale stale si ich uverejnuju na portaloch, reklama proste.

autor
1. mar 2021

@nienna vieš aka som vytočena z toho????ja nic ine nerobim len vypisujem maily, prosikam sa o ponuky aktualnych domov na predaj, bud mi ani neodpisu alebo mi dvihnu so slovami ze to je uz davno predany, zrekonstruovany a obyvany. Naoaz realna ponuka je strasne strasne mala. No ved pockame este, nesuri nas to az tak, nedavno sme to začali riešiť a kazdy tyzden sa nam este menia predstavy

nienna
1. mar 2021

A co toto? Jasovu sice nepoznam dobre, ale ta cena je super, aj pozemok veľký https://www.topreality.sk/realfinn-predaj-novos...

ceresna2
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
1. mar 2021

@nienna v jasovej mi byva mama.. je to inak trocha od ruky. nuz 100.000 eur ale s tym ,ze kopec vecí nie sú dokončené. Skusim zavolať, predsa je to novostavba

nienna
1. mar 2021

@ceresna2 presne tak, tiez som o tom citala, len neviem ci bude rozdiel dedina/mesto, alebo budu brat len hodnotu nehnuteľnosti. Ja uz nemam slov na toto dianie, ludia prichadzaju o pracu, ekonomiku ide dole vodou, tak treba dvihat ceny a zvysovat dane, nech ľudí už úplne porazí 🤦

nienna
1. mar 2021

No 100 tisic, ale uz mas aj pozemok v cene a holodom je fajn, tam uz len podlahy, sanitu a vymalovat. Do 20 tisic to date na takom malom dome. My mame projekt domu v takej rozlohe a budeme radi ak nam ho postavia do 120 tisic, plus pozemok rataj minimalne 40 tisic a aj to budes rada ako dobre ste kupili 🤷

ceresna2
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nienna
1. mar 2021

@ceresna2 raz som citala jednu konspiraciu, ze jednym z cielov tejto korona krizy je, aby zaniklo osobne vlastníctvo, ludia nebudu vlastnit nehnuteľnosti, cize budu odkázaní na štát, preto budu musiet byt poslusnymi občanmi. A vraj to dosiahnu tak, ze vyrubia obrovské dane na nehnuteľnosti, ludia si to nebudu môcť dovolit platit kazdy rok, kedze aj o prácu pridu atd....vtedy sa mi to zdalo strasne pritiahnute za vlasy, tukala som si na celo, ze kto tomuto veri.....no teraz sa aj tie nasialenejsie konspiracie stavaju realitou 🙈