Rekonštrukcia hlineného domu

vera_42
18. jan 2021

Ahojte mám otázočku ... S manželom sme si kúpili domček ale hlineny ...chcem sa opýtať je tu niekto kto sa tomu rozumie ? Ide o to že či môže ísť na hlineny dom normálna omietka alebo treba len hlinenu ?

elizabet173
18. jan 2021

@vera_42 skus zadat tuto temu na www.modrastrecha.sk

09041986
18. jan 2021

@vera_42 pred tým než začnete na rekonštrukcii doporučujem si najprv čo to o hlinených domoch naštudovať a potom začať s akýmykoľvek prácami. Ak teda naozaj plánujete rekonštruovať - pretože nová omietka nie je rekonštrukcia 🙂 a hlinené domy si naozaj vyžadujú zvýšenú pozornosť pri každom zásahu. Na modrú strechu by som naozaj nepísala, tam je to samý "odborník" čo hlinu videl akrát na obrázku.. Lepšie bude obrátiť sa na obnova.eu, ekocentrum bylinka alebo školu prírodného staviteľstva.

engynka
18. jan 2021

@vera_42 skus na FB tuto skupinu. Hodne tam riesia rekonstrukcie podobnych stavieb a nie su tam tak “prijemni” ludia ako na modrej streche.

mucuinka
18. jan 2021

@vera_42 odporucam atelier archa. Presne na tieto veci sa zameriavaju

vera_42
autor
18. jan 2021

@09041986 ako viem že omietka nieje rekonštrukcia ale to nieje len o omietka celý dom. Treba urobiť rekonštrukciu ... Tak asi tak ďakujem za radu 😊 ako už sme s manželom pozerali xy stránok aj kontaktovali ale žiaľ kvôli coronee sa nemôžu prísť pozriett na dom a povedať čo a ako ...

09041986
18. jan 2021

@vera_42 chápem, tak aspoň k tej omietke - ak chcete využiť benefit hlineného domu, rozhodne na hlinu - hlina. Najdôležitejšie je odviesť všetkú vlhosť od domu - tým treba začať kedže s najväčšou pravdepodobnosťou hlinený - vaľkový dom určite nebude mať vodorovnú hydroizoláciu - v prípade ak chcete zateplovať je tento krok kvôly vzlínaniu vlhosti najdôležitejší. Ostatné - len suchá výstavba, rozhodne nedoporučujem ísť do hrubých poterov, potrebné bude dôkladne zvážiť skladbu podláh na 1.NP... samozrejme bez akýchkoľvek informácii o stavbe sa tažko radí... ale suchá hlinená stavba je základ...

vera_42
autor
18. jan 2021

@09041986 dom je suchý akurát chodíme do domu topiť lebo som nebol cca 10 rokov vytapany...a podlahy sú beton ...a na jar by sme už chceli robiť čo sa dá

bubuzu
18. jan 2021

@vera_42 ahoj,sice nemame hlineny dom,ale naozaj si dajte bacha na to vzlinanie vlhkosti (tahanie vody murmi zo zeme).to,ze dom je teraz suchy,neznamena,ze taky bude aj ked v nom zacnete byvat.vela problemov sa ukaze az sa v nom zacne viac kurit a byvat,nam zacali v skvarobetonovom dome plesniviet spodky stien,nepomohla vodorovna izolacia,ale az zateplenie-vlhlo to kvoli tomu,ze sa zrazala vlhkost zo studenych murov vnutri v dome.vela zleho sa stane,aj ked sa vymenia stare drevene okna,za plastove,ktore dom dokonale utesnia a vlhkost nema kade von.no a dolezita je aj izolacia pod podlahami,v idealnom pripade treba prepojit izolaciu murov s izolaciou pod podlahami,vtedy si cely dom odizolujes od zemnej vlhkosti.len teda na druhej strane,toto mozno moze hlinenemu domu uskodit,ak steny prilis preschnu,moze to tiez urobit galibu.asi fakt najlepsie pozriet tu stranku obnova.eu.venuju sa tam starym domom a maju aj skusenosti.

gabinkomisko
18. jan 2021

@vera_42 dôležité je aby boli. steny suché, potom môžete urobiť aj bežnú omietku. Neodporúčam zatepľovať, lebo prídete o najlepšiu vlastnosť hlinených múrov - zdravú klímu v dome.

gabinkomisko
18. jan 2021

@vera_42 my sme dávali lepenu cementovú omietku, a to na vonkajšie a vnútorné steny.

alexxandraa
19. jan 2021
vera_42
autor
19. jan 2021

@bubuzu ďakujem krásne ... Tak ako v dome sa topí už 3 mesiac je tam 21 stupňov a a dom je suchý nieje nič mokré ... Okná plastové určite dať nechceme chcem zrekonštruovať tie čo sú tam aby dom dýchal ..viem že hlineny dom musí mať aj určité percento vlhkosti inak sa hlina bude drolit ...ja len som nevedela či môže ísť aj normálna omietka lebo každý vraví že len hlienena...

vera_42
autor
19. jan 2021

@gabinkomisko zatepľovať nemienime ani okná plastové dávať a to už nie na hlineny dom ..ďakujem krásne za radu

bubuzu
19. jan 2021

@vera_42 jasne,hadam ti tu niekto poradi.ale byt to na mne,dam hlinenu.my ju mame-ale iba ako jemnu navrchu,vo vrstve max 1 cm,natiahnutu na klasickej hrubej cementovej,v celom dome,namiesali sme si ju z ilu,ktory ostal susedovi po kopani zakladov a piesku,je to uplne iny pocit byvania.

vera_42
autor
20. jan 2021

@bubuzu ďakujem krásne ale zjavne dáme hlinenu omietku ...veď koniec koncov som mu manželovi povedala že on robí rekonštrukciu domu a ja budem zariadovat ...tak nechám to nanho ale hlinena určite pôjde keďže som to nechala na manžela 😊a on len hlinenunu chce ... tak musí spraviť kompromis keďže obaja zo synom tam budeme. Bývať ... ♥️

katren
20. jan 2021

@vera_42 my mame hlineny....robili sme novu fasaduaj vnutorne stierky....v kuchyni sme ale neriskovali upevnenie kuchynskej linky a pred hlinenou stenou postavili normalnu z Ytongu.....bali sme sa tam zavesit skrinky...

lellla
20. jan 2021

Ahoj ja ti poviem našu skúsenosť...možno má tu ukamenuju.....máme dom pálena aj nepalena tehla ...dom.suchy nič mu nieje...hlinené omietky sme nemali nikde boli tu vapenne ....my sme obilí omietku lebo bola oduta bavili rabitzove pletivo ( strašná makacka) napenetrovali nám to stierkari nejakou penetraciou ktorá dýcha ,nastriekali vápnom aby sa to chytilo a a potom.normalne strieľali vapenno cementovu omietku...všetko je v poriadku dom dýcha netvorí sa pleseň ,neoduva sa ani nič...pôvodne sme chceli hlinenej omietku ale je to neskutočné drahé a sám by som sa nepustila do toho ...za mňa kľudne dajte aj obyc omietku ...ak.budes chcieť nejak viac info kľudne napíš správu pa

lellla
20. jan 2021

@katren nemuseli ste sa báť teda pokiaľ ste mali dobrú stenu...my máme v hline kuchyňu a drží ako prikovana ☺️☺️

vera_42
autor
27. jan 2021

@katren no tak toho sa bojím aj ja že čo a ako kuchynská linka ako bude držať ... Tak ešte to musím poriesit