Ahojte, idem sa ako blbka opýtať 😅😅
Začíname viac separovať odpad (doteraz sme separovali len plastové fľaše) a neviem kam zaradiť niektoré veci a googlim a nenachádzam odpoveď.
- sáčok od cestovín bez recyklačného označenia (žiadny trojuholník)
- čisté plastové nádobky na jedlo, obal z balenej šunky a pod. tiež bez označenia recyklácie
- visačky z oblečenia
- hnedé papierové tašky z nákupu
- bločky
Pomaly mám pocit, že skoro nič čo mi denne plní kôš sa nemôže recyklovať. Vďaka za radu 🙈
@nikiki29
Tiez si myslim ze najlepsie je rovno zavolat spolocnost ktora vam odpad odvaza a opytat sa ich lebo mozu mat urcite specialne poziadavky (u nas sa napriklad nesmu recyklovat cierne plasty). Alebo skus ich web stranku.
U nas je to takto:
- sáčok od cestovín bez recyklačného označenia (žiadny trojuholník) - plast a tym padom recyklovat
- čisté plastové nádobky na jedlo, obal z balenej šunky a pod. tiež bez označenia recyklácie - plast a tym padom recyklovat
- visačky z oblečenia - prilis male kusky papiera sa daju recyklovat, len ak ich je velmi vela a su zabalene v priesvitnom plastovom sacku.
- hnedé papierové tašky z nákupu - papier a tym padom recyklovat
- bločky - prilis male a musela by si nazberat nelmi vela a tusim niektore maju specialny film alebo povrch... ja nedavam recyklovat.
Inac ten symbol trojuholnik znamena ze to bolo vyrobene z recyklovaneho materialu, nie ze sa to ma recyklovat.... ale moze sa to recyklovat.
@andreatytler ďakujem, už som z trojuholníkov šedivá odkedy sme sa rozhodli poctivo triediť... každá stránka inak píše, ale myslela som, že ten tenký trojuholník s číslom bude všade. No už čítam, že nie je povinný tak chápem prečo ho nenachádzam... A to o tých drobných papieroch som vôbec nevedela 😳
@nikiki29 Ako vravim... mozno vasa spolocnost nema problem s drobnymi papiermi, tak im urcite zavolaj. Ale ono ked sa nad tym zamyslis... vela z toho odpadu sa musi rucne triedit.... to by ma slak trafil ak by som mala zbierat z pasu malu papierovu vysacku z oblecenia🙂. My drvime papierove dokumenty kde su osobne udaje a vtedy je to postrihane na tie minipasiky a tieto vzdy napchame do priesvitnch igelitovych sackov lebo ak by sme to len tak dali do kosa... bola by z toho papierova chumelica. Velkostny limit na papier je u nas 6 cm.
Pripojím sa pretože aj ja by som rada triedila čo najviac, niekde som čítala že plastove fľaše z olejov sa nemôžu hádzať do plastu?
ja pravidelne sledujem stranky natur pack a oni maju relacie, kde obcas popisuju ako ttiedit konkretne veci.
Napriklad naposledy som tam videla, ze obaly od vajec sa uz maju davat do papiera, krabica od pizze - ak ma mastne flaky, ale nie je cela velmi mastna, tak moze do papieru tiez. Obal od oleja uz tiez nie je problem a moze do plastu (bez nejakeho velkeho zvysku oleja) a blocky maju ist do zmesoveho. Tie prve tri veci sa kedysi mali davat do zmiesaneho, ale ze uz nemusia (aj ja som ich povodne davala do zmesoveho)
Vyhláška č. 210/2005 Z.z. k zákonu o odpadoch, Príloha č. 2 v znení neskorších predpisov definuje označovanie obalov. Napr. 5 v trojuholníku PP je Polypropylén (napr. na Verbena cukrikoch).
Pri nakladaní s odpadmi sa však treba riadiť pokynmi Zberovej spoločnosti a Obecného / Mestského úradu (VZN o nakladaní s odpadmi). Niekde funguje spoločný zber napr. plastov a tetrapakov, ale sú aj také zberové spoločnosti, ktoré poskytujú žlté nádoby na plasty, modré na papier, zelené na sklo, oranžové na tetrapaky, červené na kovy a hnedé na zelený bioodpad a iné hnedé na kuchynský bioodpad (povinnosť zberu je od obyvateľov je od 1.1.2021), pretože najefektívnejšie a najlacnejšie je triediť odpady pri zdroji, teda u pôvodcu odpadu, teda každý doma.
Aj plastové obaly alebo bločky či malé kúsky papiera by som separovala, pretože niektoré triediace linky, napr. v Hlohovci sú moderné, so špičkovovou optickou technológiou a dokážu vytriediť aj malé kúsky a rôzne materiály a farby, napr. rôznofarebné PET fľaše na základe rôznej vlnovej dĺžky farby/materiálu.
V rámci hierarchie odpadového hospodárstva neexistuje len recyklácia ako taká (materiálové zhodnotenie) ale aj energetické zhodnotenie (napr. plastov), čo je využívané napr. aj na Západnom Slovensku a ide o ekologickejšie nakladanie s odpadmi ako to posledné - skládkovanie. Keďže častokrát nevieme, ako zberová spoločnosť ďalej nakladá s našim odpadom a či nejde práve na toto energetické zhodnotenie, určite je lepšie ho radšej separovať ako rovno hodiť do nádoby na zmesový komunálny odpad a poslať ho na skládku
mne dost pomohla tato stranka, ak sa ti bude chciet tak si mozes popozerat https://ecni-to.sk/