Projekt domu

1. jún 2024

Ahojte, vybavujeme si hypo na stavbu domu. Máme si vybrať projekt co ponuka firma, ale môžme si tam nieco samozrejeme pozmeniť. Chcela by som sa opýtať na nejaké rady, typy, vychytávky.. čomu sa vyhnúť, aby sme neľutovali keď už bude dom hotový 🙂

astronaut321
1. jún 2024

V prvom rade sa vyhnúť katalogovým domom

tundra
1. jún 2024

@astronaut321 kolko domov si postavil,ze davas taketo rady?Mame katalologovy projekt a spokojnost.

kitycat
1. jún 2024

Tak ono yo je velmi narocne.

Vela zalezi od pozemku, ci mozete umiestnit dom kamkolvek alebo ste linitovani susednymi domami a teda orientacia okien.
Dalej svetove strany, rozloha..
Bungalov ci poschodovy?
Financie tiez limituju

No a potom uz len hladat co sa vam paci. Casto vidim male zadverie, nedosyˇtatok uloznych priestorov.. toto by mal dom mat - taktiez oku lahodiaci dizajn a rozmiestnenie.

deti95060810
2. jún 2024

@astronaut321 čo máš proti kat. domu?
mám asi inú skúsenost ako ty... 😉

luccija
2. jún 2024

To ty musíš ty vedieť čo preferujete.Vyber projekt a popozeraj na fórach modrej streche skusenosti, my sme sa boli aj na pár domov pozrieť zvonku fasádu, zmeny
My sme oproti projektu nespravili špajzu mám veľkú kuchyňu a dosť úložného priestoru a radšej je z toho šatník pri vstupe do domu.Teraz po skúsenostiach by som este zväčšila terasu a hľadala projekt kde je trocha prekrytá terasa strechou, lebo bývame na juhu a na terase je peklo.Museli sme dať markízu..A celkovo ešte viac úložných priestorov

melanta
2. jún 2024

Pre mňa toto boli podstatné kritériá keď sme aj začali robiť projekt:
- veľká technická miestnosť s oknom, aby sa mi tam zmestila práčka, sušička aj veľký sušiak
- kúpeľňa v spálni pre súkromie
- šatník v spálni
- šatník pri vstupe na kabáty, bundy a topánky
- v hlavne miestnosti (kuchyňa + obývačka) priestor na veľký jedálenský stôl a rozmiestnenie tak, aby jedálenský stôl neblokoval prístup k sedačke, k výstupu na terasu
- okno v časti kde je kuchynská linka
- vstup tak, aby od vchodových dverí nebolo vidno do kuchyne či obývačky
- detská a hosťovská izba tak, aby nebola vedľa našej spálne
- pracovňa - ak ju nepotrebujete, minimálne by som myslela na to, či bude možné niekde urobiť pracovný kútik ak by došlo k tomu, že niekto bude pracovať z domu
- garáž s vstupom do skladu, aby na pozemku nemusel byť na "všetky veci" (kosačka, atď) malý domček

margotka17
9. jún 2024

Moja kamoška si sama podľa svojich predstáv nakreslila domček do L- ka. V krátkej časti má kuchyňu a halu a v dlhšej zvyšok. Projektant to dal do finálnej podoby, spravil projekt a domček už stojí a bývajú v ňom.

autor
13. jún 2024

@astronaut321 môžem sa spýtať prečo?

astronaut321
13. jún 2024

Jasné, pýtaj sa.

h2
13. jún 2024

@astronaut321 🤦‍♀️ Veď sa práve opýtala!

banalu
13. jún 2024

Mne sa paci ak sa da ist zo vstupnej chodby do technickej miestnosti a z tej je potom aj vychod von (spinave topanky bundy, kocik atd.) rovno do technickej (ocenis najme v zime a prechdonom obdobi), a v ktorej je okrem pracky, susicky, kotol atd., aj velke umyvadlo na vsetky tieto naleziosti. Nesetri miestom na technickej miestnosti, bude tam sklad na vsetko... vysavac, mop, vedra, handry, cistiace prostriedky..
Pri terase kuchyna, cize vychod na terasu pri kuchyni. Ku kuchyni spajz.
A tiez som videla, ze bolo samostatne wc umiestnen tak, ze sa nan dalo vojst aj z terasy aj z domu. Podla mna uplne super napad.
Veeelke okna a kopa svetla je podla mna precenovane, 90% naroda si potom na tie mega okna aj takdava robit vonkajsie zaluzie a tienia si jedna radost... ale maju 6 metrovu sklenenu stenu cez ktoru kukaju na zaluzie 😂🤷‍♀️
A urcite sa vyhnut atypu, to su potom vsade 200%+ prirazky na vsetko. Mysli na to, ze teraz na to € mas, ale budes mat aj o 20-25 rokov, ked to bude treba nahodou vymenit?

sissi2183
13. jún 2024

Tie kriteria sa mozu menit v zavislosti od veku deti, adt. Mame jednopodlazny dom s plochou strexhou s dvojgarazou vo svahu 🙈 3,5 m hlboke zaklady 🙈 riadne predrazeny dom. No ale uz od zaciatku som vedela, ze toto nie je to, co som chcela. Architekt si nevsimol nejake podmienky v plane zastavania a mesiac pred zacatim stavby (zmluva s firmou) sme museli projekt narychlo zmenit. Skoro od zaciatku hladam novy pozemok. U nas zial v Bavorsku je pozemok fakt problem, pretoze pozemky nie su. K dvom detom nam neplanovane pribudlo tretie nase stasticko a prave muz pise mail na jednu firmu, ze mame zaujem o pozemok v stvrti, ktoru idu realizovat. S 2-3 detmi by som uz nechcela jednopodlazny dom, aj ked to bol vzdy moj sen. Teraz planujeme poschodovy. Na prizemi obyvacia cast s kuchynou, technicka miestnost (pracka, susicka, zehlenie, atd), kupelna, spalna, v predsieni velka vstavana satnikova skrina. Na poschodi 3 detske izby velkosti 14-15m2, kupelna, pracovna, spolocny satnik pre deti.
Dvojgaraz odporucam fakt aspon 40m2. Plochu strechu milujeme a chceme aj na novom dome. U nas to vsak nie je vsade mozne, v mnohych obciach nie je plocha strecha povolena. Pre nas je dolezita velka kuchyna - vsetci odchadzame z domu v podobnom case. Prestresena terasa musi byt, avsak vstup neodporucam z obyvacky. Tepelne cerpadlo je „must“.