Prenájom bytu

11. feb 2023

Ahojte som majiteľkou 1izboveho bytu v novostavbe. Po roku chodenia s priateľom sme sa dohodli že sa teraz nasťahujem ku nemu do väčšieho lepšieho bytu a môj dáme do prenájmu. Mate tipy ako čo najlepšie postaviť zmluvu, nájsť nájomníkov, poprípade čomu sa vyvarovať? Alebo ako to máte vy keď sme bývali v najme/prenajímali?Byť je nový mám ho len 3 roky bola by som nerada keby ho zdevastovali, predavat ho určite nechcem

zuzanajakubikova888
11. feb 2023

👍 pripnem sa 🙂

colsami
11. feb 2023

Detailnu zmluvu, najlepsie prekontrolovanu aj pravnikom. Moze byt aj obrazova priloha veci, aby bolo "jasne" ak niekto nieco znici, cia je to vina ;)
Urcite trvaj na 2 mesacnom depozite, nech mas istotu ze nebude problem s platenim.
Zvaz si ci tam chces mat male deti, pripadne zvierata. Z mojej skusenosti bolo 90% volajucich v tychto skupinach, aj napriek tomu ze som v inzerate definovala ze tam zvierata nechcem. (a pritom som majitel aj chovatel, ale viem preco nechcem 🙂)
A urcite (!) platbu rozdel na dve ciastky. Najomne a energie. Energie maj pohyblive, podla vyuctovania. Ja som povedala najomnikom: "Takto to vychadza... Setrite - setrite svoje. Ak plytvate - plytvate svoje. " za prve nevies aka bude ich spotreba energii a voda, a aj samotnr platby ako sa casom budu menit...
Daj si do zmluvy urcite moznodt kontroly po dohode.
Ja som bola na zaciatku zufala z tych volajucich (a to som ponukala dobry byt za dobre podmienky vo velkomeste), ale ked pridu "ti pravi" najomnici - ze pocujes ze vola seriozny clovek, tak je vsetko super. Drzim palce.

martul
11. feb 2023

Pre začatím nájmu sa zaregistruj na daňovom úrade. Zmluvu by som riešila s právnikom, stojí to za tie peniaze. Keď tu tak čítam problémy čo majú ľudia s nájomcami ale aj opačne s prenajímateľmi tak by som sa obrátila na odborníka.

shewinka
11. feb 2023

tiez to riesim, tak 🖇

brezza
11. feb 2023

@martul na DU sa neregistruje pred zacatim najmu, ale az ked je podpisana najomna zmluva

greta2017
11. feb 2023

Ja osobne prenajimam byt uz dlhsie a nasla som si super nájomníkov cez realitku. Akosi tam ma clovek vacsiu istotu ze ked aj ti zaujemci idu cez realitku ktorej musia zaplatit za sprostredkovanie tak je vacsi predpoklad ze s nimi nebudu problemy. No samozrejme nie je to 1000% zaruka. Mna to nestalo ani cent a ta realitka aj urobi zmluvu ktoru vies pripomienkovat pred podpisom. Cize ja osobne odporucam tuto cestu

guiseppinka
11. feb 2023

Tiez odporucam realitku... My sme prenajali doslova za 2 dni byt... Kedze nezijeme na svk, bola korona, hranice tak vselijako otvarane a ockovania atd, tak realitacka dostala kluce, vybavila obhliadky, zmluvu vybrala najomnikov. Prvi sice odisli rychlo, lebo sa im pritrafila kupa bytu, ale zase odovzdanie bytu a novych najomcov riesila realitacka, lebo hranice boli zatvorene a ta baba tam je uz 2 roky a ze ostava... Akurat jej bude koncit zmluva o chvilu...
Ak je to byt v ba, tak viem posunut kontakt..

calmmeadow
11. feb 2023

za mna urcite najlepsie dat to cez realitku...na zaciatku sme sa snazili sami najst najomnika zabralo mi to kopec casu (volania,obhliadky,atd) a ked uz som konecne nasla nejakeho relativne schopneho najomcu,tak aj tak so mnou vybabral....potom sme to dali cez realitku a do mesiaca prenajate a vybavili vsetko,aj zmluvu urobili (oni uz vedia,ako maju tie zmluvy vyzerat a co vsetko do nich dat,ale samozrejme ti ju aj upravia podla tvojich pripomienok).Stoji ta to jeden mesacny najom a ak by do roka najomca odisiel,tak su povinni ti bezplatne najst dalsieho (teda aspon u nas to tak funguje).Odvtedy vzdy,ked najomca ukoncil najom,tak som volala do tej istej realitky,tomu istemu realitakovi a vzdy do mesiaca nasiel noveho a vzdy slusneho....takze sama by som uz nikdy nehladala najomnika

sun_shine_2020
11. feb 2023

ahoj, daj si pozor na najomnikov, poriadne nafot byt a foto priloz k zmluve a chod kontrolovat byt kazde 2 mesiace. Drzim palce 😊

simsalabim
11. feb 2023

Urcite prenajimaj cez Zmluvu o kratkodobom najme.

jessicai
11. feb 2023

Nájomníci pri ukončení nájmu a sťahovaní do druhého nájmu zobrali z bytu veľa vecí čo im nepatrili napr.skrine. Zmizlo s nimi všetko čo bolo v kuchyni...hrnce, taniere, poháre..dokonca aj koreničky. Potom sa niekto čuduje,že si berú ľudia vyššiu zábezpeku.

jamimo
11. feb 2023

ja k ostatným dobrým radám napíšem, my sme trvali na tom, aby osoby v podnájme nemali v našej nehnuteľnosti nahlásený trvalý, ani prechodný pobyt, v prípade narodenia dieťaťa tiež nie. Zároveň klauzulu o žiadnom ne-nároku k našej nehnuteľnosti. Ešte sme žiadali aby dodržiavali nočný kľud a robili služby v spoločných priestoroch podľa rozpisu. Ak nechceš aby vám to tam zničili, tak bez detí, bez zvieraťa, nefajčiarov.

sun_shine_2020
12. feb 2023

@jessicai nam sa stalo podobne -vybrakovali kuchynu 😂

tamara321
12. feb 2023

Ja teraz robim 1x danove za prenajom a poradim vsetko prislusenstvo si daj do zmluvy ( postel,stolicky a pod). Iba vtedy ho mozes dat do nakladov, teda ak nezaradis byt do obchodneho majetku. Tiez sme dali cez realitku. Odfiltrovali hned vseliakych otravovacov :D a mame super najomnika...

akinom0077
17. feb 2023

Kludne ma kontaktujte do SS robim 13r v realitke poradim zo zmulvou