Práčka prebíja elektriku

16. okt 2024

Neviem ci som to vobec napisala správne ten názov.Ide o to,ze proste práčka " kope"
V cim môže byť chyba?Zle zapojenie? Môže byť ze je to napríklad chybný kus?Kupila som ju od ruky,pracka ma 1,5 roka a je ako nová.Pekna zachovalá, udržiavaná čistá.Ludia od ktorých sim ju kúpila tvrdia,ze s tym problem nemali🤷
Co robiť? Poraďte?Volat elektrikára,alebo co?Dik za tipy a rady

rozculena
16. okt 2024

opravár práčiek

bloger
Včera o 03:18

Opravára práčiek nech to skontroluje. Môže to byť nebezpečné.

madeincssr
Včera o 04:33

Odpoj pracku zo zasuvky a skontroluj kabel pracky, ci nie je niekde poskodeny, najma na mieste kde vchadza do "karoserie" pracky. Ak nic nenajdes, tak uz ju nezapajaj a daj ju skontrolovat opravarovi praciek.

jaskolka
Včera o 04:41

Zavolala by som odborníka,elektrikára, toto môže byť nebezpečné, môžeš si ublížiť, môže nastať skrat, horieť kábel, určite by som to neriešila "podomácky"

1mina
Včera o 04:59

Tiež by som ju nepúšťala kým nepríde elektrikár alebo opravár praciek môže to byť nebezpečné

luxus10
Včera o 05:39

a nebola vytopena zospodu?

silvia22222
Včera o 05:41

Práčka by mala byť zapojená na istič s prúdovým chráničom, asi najlepšie volať elektrikára...

thirstymonk
Včera o 07:55

A kope permanentne, alebo len staticka elektrina? Lebo statická elektrina je jedna vec, ale keď ti preráža fáza na šasi, to je vec druhá. V každom prípade by to malo vyhodiť istič, čo sa ale nestalo. Takže máš chybu v práčke a aj v elektroinštalácií.

aalt
Včera o 08:03

@thirstymonk ak prud nepresiahne hodnotu istica, tak ho nevypne. Na to je prudovy chranic. Ten asi nema.
Pracku vytiahnut zo zasuvky a nezapinat, kym sa na nu nepozrie opravar alebo elektrikar! Ano moze to byt "len" poskodeny/uvolneny privodny kabel.

hiro
Včera o 08:12

@aalt Tak tak, prudove chranice treba mat. Minimalne do kupelne kde je pracka, vlhko.

autor
Včera o 12:58

Ach je to hrozné ozaj.... práčku nejdem používať..neviem to vysvetliť odborne,skusim to proste opísať svojimi slovami: ta elektrina začala prebíjať, vyrážať do vody.Pustim sprchu a doslova pichá voda.nesmejte sa mi za ten výraz,neviem to lepšie opísať.Volala som jednému pánovi elektrikárovi, príde az budúci týždeň.Dovtedy nejdem tu práčku používať vobec.

autor
Včera o 13:00

@hiro sorry,nechcem vyznieť ako debil, ale co je ten prudovy chránič?To sa da kúpiť samostatne?🙄

autor
Včera o 13:03

@luxus10 to neviem, nič také nespomínali predošlí majitelia 🤷

rozculena
Včera o 13:10

nič nekupuj,načo? Opravár kúpi presne to,čo treba,hlavne sa do ničoho nemontuj,je to elektrina a v kombinácii s vodou životu nebezpečné.

madeincssr
Včera o 13:19

AUTORKA prudovy chranic je vzhladovo podobny isticu (tie su pre jednotlive elektricke okruhy bytu/domu (svetelne, zasuvkove a samostatne spotrebicove) v isticovom rozvadzaci/skrinke niekde pred bytom alebo niekde nad vchodovymi dverami v byte). Istic vypne, ked danym okruhom prechadza prilis vysoky prud (povedzme niekde je silny skrat) a chrani kable, aby sa nezacali hriat a horiet. Naproti tomu prudovy chranic "strazi" aby presne rovnaky prud, ktory "prichadza" fazovym vodicom (cierny alebo hnedy) sa aj "vracal" nulovacim vodicom (modrym) a chrani ludi pred "kopnutim". Ak sa niekde cast prudu "straca" (lebo tecie tebou, "kope ta"), okamzite vypne dany okruh. Byva aj kombinovany istic+prudovy chranic a to by mohlo byt riesenie pre teba (vymeni sa dany istic za spravny typ kombinovaneho istico-chranica) a spravne sa zapoji. Chce to dobreho elektrikara a je rozumne ich dat najma na "kupelnove" a mozno "kuchynske" okruhy, kde sa robi s vodou.

hiro
Včera o 13:20

"Prúdový chránič je elektrické zariadenie, zabezpečujúce elektrický obvod tak, aby došlo k rýchlemu odpojeniu obvodu v prípade, že dôjde k úniku časti elektrického prúdu mimo chránený obvod. K takejto situácii môže dôjsť napr. pri priamom dotyku uzemneného ľudského tela so živou časťou obvodu."
No chapes, kontroluje ci to co ide do zariadenia sa aj vrati. Ak nie tak v okamihu vypne privod. A to je hlavne. Pri poistke ci istici sa moze stat ze ta bude triast az kym elektrinu niekto iny nevyplne...

madeincssr
Včera o 13:27

AUTORKA este mi napadlo: nemas tu pracku pripojenu cez taku tu "rozdvojku" alebo nejaku predlzovacku? Viedol kabel pracky priamo do zasuvky? Lebo niekedy mozu byt pricinou aj tieto veci.