Plyn verzus elektrina

anicka654
4. aug 2021

Ahojte baby,

viete mi poradiť? V byte do ktorého sa sťahujem je zavedená elektrina a plyn tam nie je. Je zaplombovaný. Zvažujem, či si obnoviť plyn alebo ostať pri elektrine ? Neviem sa dopátrať aká je cena revíznej a technickej skúšky a ani opätovného namontovania. Ak budem mať elektrický sporák a varím pravidelne 2-3x do týždňa o koľko to bude drahšie na mesiac oproti plynu? V elektrárňach tvrdia že len o 10 e čo v podstate s plynom ak ho zavediem je rovnaké, lebo splátky by som nastavila na 10 € (tak znížila podľa spotreby na 6 €) Nechcem mať nedoplatok. Nemáte niektorá s týmto skúsenosti? :D Ďakujem pekne

vanda323
4. aug 2021

@anicka654 Ahoj keď sme kúpili prvý byť, presne plyn tam nebol, ono nešlo ani o varenie . Tiež som často nevarila, skôr o kúrenie v zime. Mali sme digitálne radiátor, značky Vailent. Platili sme za elektrinu mesačne po 150 eur nedoplatok sme mali 700 kvôli tomu kúreniu. Strašne drahé je kúrenie na elektrinu

kacena4
4. aug 2021

pri vareni je to takmer jedno skor ide o konfort a bezpecnost ine je to s kurenim tam dominuje vyhodnejsie plyn

alenah31
4. aug 2021

@vanda323 nie je to tak celkom pravda - záleží v akej kategórii na oder elektriky ste zaradený. My máme 6-izbovú poschodovú novostavbu, kúrime cez zimu elektrikou - podlahové kúrenie - nemáme plyn vôbec. U nás napr. účtovné obdobie 11/2019 - 10/2020 zálohové platby 121€ mesačne, nedoplatok sme mali 58€ a to som mala 2 decká na dištančnom vyučovaní takže to pripisujem aj tomu.

andrea_82
4. aug 2021

ak chceš zavádzať plyn len kvôli vareniu, tak je to podľa mňa zbytočné.

poopsie
4. aug 2021

@anicka654 ja ti len poviem, že mám skúsenosť s plynovým a elektrickým sporákom ... A teda ohľadom čistenia sa to nedá porovnať... Mam indukciu, sice to je troska rozdiel.. v byte asi niesu také silné zásuvky....no plyn by som už nechcela

anicka654
autor
4. aug 2021

tak je to maličký byt 28m2 a doteraz platili zálohy 20 € za elektrinu, vraj mi stačí navýšiť platby na 30 € mesačne a bude to akurát na všetko, zdá sa mi to ale málo, preto chcem radu nejakú.

anicka654
autor
4. aug 2021

radiator nie je na elektrinu, normalne klasické sú :D

vanda323
4. aug 2021

@anicka654 Áno, ale mi sme mali elektrické také digitálne tak sa to volá ohrievače? Boli inštalované v každej izbe, normálne ako radiátor

vanda323
4. aug 2021

@alenah31 Tak potom je to super, no ja som písala vlastnú skúsenosť, neviem ako to bolo len viem že manžel bol rád keď sme kúpili nový byt že je tu plyn. U nás doma všetko platí muž, ja sa starám o deti. Možno sme to naozaj mali len zle nastavené alebo co

alenah31
4. aug 2021

@vanda323 určite to bude tým - tam je 5 úrovní odberateľa - my sme v najvyššej a tým pádom to vychádza cca rovnako ako kombinácia elektrika-plyn🙂

vanda323
4. aug 2021

@alenah31 Aha, a to ako sa dostanem do takej urovne 🤔😄😄😄

andrea_82
4. aug 2021

@anicka654 30 € mesačne podľa mňa zase nie je až tak málo. My máme dom, vodu ohrievame v elektrickom bojleri, čerpadlo v studni tiež funguje na elektrinu. Sme traja, varím na elektrine a mesačne platíme 46 €. Syn bol 7 mesiacov na dištančnom, čiže počítač pustený nonstop, umývačka beží 1x denne. 2 televízory, mikrovlnka, kanvica.

alenah31
4. aug 2021

@vanda323 to sme nahlasovali pri podpise zmluvy - že el. budeme aj vykurovať - keďže je vysoký odber patríme do vysokej tarify (ide o ZSE)

vanda323
4. aug 2021

@alenah31 Aha, no vidíš, tak to ja už neviem teda . Ale ďakujem za vysvetlenie, no vlastná skúsenosť moja je že teraz máme plyn a sme spokojný, dokonca aj krb v byte ale ten sa využíva na víkend a večer keď deti niesu doma, chápeš 🤔😄😄😄

anicka654
autor
4. aug 2021

tak teda logicky mi z toho vychádza že si mám nechať elektriku kedže kúrenie s týmto nič nemá a ide mi len o to varenie :D