Plyn alebo elektrina do novostavby

martina0303
6. okt 2022

Čaute čo dať do novostavby plyn či elektrické kúrenie nevieme sa rozhodnúť poraďte

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
liljana
6. okt 2022

Pasivny dom a kozub. A jedno z toho (plyn, elektrika) ako zalohu.

veronika3110
6. okt 2022

@martina0303 my sme sa tiež medzitýmrozhodovali a elektrické vyjde do celého domu oveľa drahšie... podlahové kúrenie máme na plyn a elektrickú podlahovku len v kúpelke..
na drevo sme nechceli
ale máme solárne panely na ohrev vody cez štátnu dotáciu a toto je perfektná vec... celé leto nešiel na ohrev vody ani cent, aj teraz je to len minimum..

veronikavaneska
6. okt 2022

Klimatizácia s vykurovaním a fotovoltaické panely na dom

zuzkaa1991
6. okt 2022

@martina0303 tepelne cerpadlo nas odhovorili a muz lutuje mame elekrinu (infrafolie) ale viac menej topime s krbom ktory muz spraviť prieduchy takze aj zadne izby vykuri

3petka
6. okt 2022

@martina0303 je úplne jedno čo si dáš na začiatok hlavne ak chcete podlahové vykurovanie dajte si teplovodnu podlahovku… k nej neskôr môžeš pripojiť akékoľvek zariadenie plyn, elektrokotol, tep. Cerpadlo, alebo hoc čo vymyslia …. Ak to napr zabijes elektrickými vykurovacím káblami tak že skončili…

zuzanka.zuzu
6. okt 2022

elektrika + fotovoltaika + tepelné čerpadlo... my sme schválne hľadali dom bez plynu (naša skúsenosť, že len cca 30% z celku). máme aj krb ale nebudeme behať s polienkami prikladať 😀 zase na to sa máme radi a na to sme kúpili novostavbu

simca06022011
6. okt 2022

ja osobne by som to v tejto dobe nekombinovala, a plyn by som nechcela uz nikde. Elektriku mat musis a plyn nie... my mame iba ee a mame krb, tie vlozky su take, ze ked tam zakurim vecer (obyajny maly krb v obyvacke), este rano je to horuce a kuri to spalne na poschodi cez prieduchy. Nemame to primarne na kurenie,a le v tychto prechodnych mesiacoch to potesi :D zbytocne rozbiehat elektricku podlahovku este.. Susedia aj rodica maju taku pec v obyvacke (ja neveim ako sa to vola), a to kuri v pohode. Plus cerpadla su u nas v okoli caste.
Ja by som isla tymto smerom, bez plynu.

calmmeadow
6. okt 2022

My si plyn nedavame.Budeme mat teplovodne podlahove kurenie+tepelne cerpadlo+krbove kachle....casom mozno aj fotovoltaiku

danajahotkova
6. okt 2022

My sme možnosť plynu ani nemali, keďže tu v tejto našej štvrti ani nebol zapojený, takže fičíme len na elektrine

luckaiza
6. okt 2022

tepelne cerpadlo, cely dom elektrina, zateplit poriadne dom ,mozno este do buducna priprava na fotovoltaiku,bez krbu ci kachli..hlavne dobry projektant na pasivny dom

hefo
6. okt 2022

Až donedávna by som tvrdil, že dať plyn, pokiaľ netreba robiť prípojku zďaleka a teda drahú. Ale v dnešnej dobe neviem, aká bude budúcnosť trhu s plynom, krištáľovú guľu nemám, tak radšej nepoviem nič.

heidy222
6. okt 2022

A vykurovací olej nie je možnosť? Raz som v takom dome bývala, bolo to fajn aj cenovo, nádrž sa dopĺňala každé 3 roky. Samozrejme nevýhoda je, že treba mať nádrž

nevenka
6. okt 2022

@simca06022011 a hore nemate problem, ze cez tie prieduchy vsetko pocut?
My zvazujeme urcite podlahove - vodne trubky, plynovy kotol a isty druh fotovoltaiky, solarne panely na ohrev vody, manzel sa tomu venuje, ja neviem detaily. Budeme mat krb, teda davali sme krbovu vlozku do komina ide o rekonstrukciu stareho domu, tak sme chceli zachovat ten komin, co tam je a aspon spodok v prechodnych mesiacoch sem tam prekurit drevom. Pripadne tam smarime nie kachle (pec), ale sporak, na ktorom sa da aj varit, ak by malo byt najhorsie. Len ten vrch nebude teda porieseny s vykurovanim, len spodok...🤔.
Inak, rozmyslam, ze ak bude problem s plynom, elektrinou, tak bude aj drevo drahe, to pojde raz radom vsetko.

simca06022011
6. okt 2022

@nevenka my sme cenu neriesili, len to, ze na co pustat kurenie na takej plohce ked na toto staci zakurit...
a neviem o tom, ze by bolo pocut, predsa my sme doma traja a teda nemame sa ako rusit. Tie prieduchy sa daju zatvarat. Dnu by som si ja napr. do obyvacky alebo kde sporak nedala :D taky na drevo aj s pecou + gril mame v zahrade. Podla mna do moderneho interieru sa to nehodi, predsa je z toho aj viac bordelu :D

nevenka
6. okt 2022

@simca06022011 mne sa napriklad toto paci...
My siesti budeme, takze dost 🙃.
Nechcem interier nejak extra moderne. Cenu riesime, lebo za to, co sme minuli uz doteraz, by sme mali pred 2 rokmi takmer 3/4 veci hotovych. A to sme chceli byt ponechat na prenajimanie, ale asi budeme nuteni predat, aby sme dokoncili rekonstrukciu a mohli sa nastahovat, no...

janka_266
6. okt 2022

Ak je blízko plyn, tak plyn, ale pripraviť aj pre tepelne čerpadlo, pre istotu. Plyn bude vždy lacnejší ako elektrika, ak bude 😃a keď nebude plyn, nebude ani elektrika 😃