Pleseň v dome

janulka257
18. nov 2022

Ahojte, potrebujem sa poradiť ohľadom plesni v dome.
Kupili sme dom v radovej zástavbe, postavený 70. roky. Na komplet sme ho prerorobili - nove okna, strecha, nove stierky na stenách, vymaľované, nove podlahy, zatepleny.
Myslím že vetrame dostatočne - narazovo 1-3x denne.
Na stenách hlavne v rohoch a po obvode domu sa robia plesne. Zacina to ako zazltnutie drobne, potom stmavne. Nie je toho veľa, sem tam fliacik. Dokola to striekam savom proti plesniam. Minulý týždeň som odtiahla skrinu a skoro ma porazilo, cela plesniva stena a cela skrina zozadu. Odtiahla som vsetok nabytok, niekde za nabytkom na stene plesen, niekde aj zozadu na nabytku. Všetko vycistene so savom.
Co ešte mam spraviť? Robia sa tie plesne len v zime, aj kurime, nemame tu chladno..
Co pomôže proti tomu? :(

enka81
18. nov 2022

@janulka257 zistí, akú máš vlhkosť v dome, ideálne je ju udržovať do 60%, čo mne sa túto jeseň vôbec nedarí, stále sa pohybuje okolo 70% tiež máme prerobený, zateplený dom. Dosť pomôže elektrický odvlhčovač, ale to by si ho musela mať v každej miestnosti, prípadne presúvať. Premýšľali ste nad rekuperáciou? A inak, ako začne mrznúť, bude to lepšie, klesne vonku vlhkosť a vetranie bude účinnejšie. A ešte, nevetraj dlho, radšej častejšie, aby neochladli steny, lebo po znovu ohroevani sa bude zrážať vlhkosť a tvoriť plesne. Radšej 3-4x po 20 minút.

luxus10
18. nov 2022

@janulka257 na ktorych stenach vznika vlhkost?na susediacich so susedmi, ci na vnutornych stenach, alebo na strete vnutornych a obvodovych stien? prerobili ste a hned ste nastahovali nabytok, nove stierky si potrebuju vydychnut...vstavane skrine dat najskor po 2 mes. a samostatne stojace skrine viac odsunut od stien, zrejme sa vam vsetko este odparuje dovnutra, to moze trvat aj 3stvrte roka...a treba vela vetrat, cez den nechat otvorene dvere do miestnosti....

janulka257
autor
18. nov 2022

@luxus10 vlhkosť vznika viac na stenách od susedov... stierky boli dlho spravene, aj malovka a stahovali sme sa neskôr. Myslím že to dobre vyschlo. Nemali sme zo začiatku vôbec nábytok len postel 😀 Najhoršia je obývačka, tam som našla plesnivu stenu od susedov. Na obyvacke dvere nemáme, je taka otvorena cela.
Byvame štvrtý rok a zda sa mi akoby sa to zhorsovalo :(

janulka257
autor
18. nov 2022

@enka81 ďakujem, mame odvlhčovač, budem ho viac presuvat. Včera som akurát objednala vlhkomer, tak som zvedavá ako sme tu na tom s vlhkosťou.

enka81
18. nov 2022

@janulka257 nám pomohol, je to jediné, čo nám drží vlhkosť v norme, už som si vravela, že ideálne by bolo ho mať v každej izbe, ale zatiaľ to finančne nevychádza. Táto jeseň je mokrá, to sa odrazí aj vnútri.

luxus10
18. nov 2022

@janulka257 a ta obyvacka je na prizemi, ci na poschodi?

sella38
18. nov 2022

Savo vyhoď, robí to viac škody ako úžitku (vlastná skúsenosť). Kdesi som čítala, že savo vybieli, stena ostane vlhká a ešte viac sa tá pleseň množí. Ono tú pleseň nezničí. My sme tento rok komplet prerábali byt (tiež sme mali problémy s plesňou od chvíle, čo nám zateplili bytovku, bola som zúfalá už z toho). Momentálne nám pomáha často vetrať, kúriť a hlavne!! elektrický odvlhčovač - je to zázrak. Zo začiatku som 2x denne vylievala nádržku, teraz tak za dva-tri dni sa naplní. Vlhkosť sa nám drží na cca 50%.

heleninamama
18. nov 2022

@janulka257 Zlá izolácia. Kedysi to neriešili, domy sa nezateplovali a neboli plastové okná, takže vlhkosti bolo menej. Dom treba celý obkopať po obvode a poriešiť to odborne. Savo rieši len kozmetické chyby, nerieši problém.

nevenka
18. nov 2022

@heleninamama no hej, ale toto je radovka 🤕

janulka257
autor
18. nov 2022

@luxus10 obyvacka je na prizemi :(

janulka257
autor
18. nov 2022

@heleninamama nooo... len sme v radovej zástavbe. A plesniveju steny hlavne od susedov na prízemí :(
niečo je tu asi na prt spravene a nevieme co

katie253
18. nov 2022

@janulka257 a máte zvonku obvodové múry odizolované nopovou fóliou? Môže ťahať vlhkosť z vonku a robí sa na vnútornej stene....

luxus10
18. nov 2022

@janulka257 a stena je aj viditelne vlhka, mokra, ci len pliesen, a pod obyvkou je pivnica?urcite je tam vzlinanie vody, mury tahaju vlhkost, ktovie, ci tam nejaka folia vobec je...so susedmi to moze a nemusi mat spojitost, medzi vasimi murmi je ucite dilatacia, a komunikujes aj s tymi susedmi, ci nemaju podobny problem?

janulka257
autor
18. nov 2022

@katie253 fíha, to fakt netuším ci takato folia tam je. Zistim od muža. Muz si tiez myslí, ze vlhkosť sa taha zvonku.
@luxus10 susedia dolni maju plesne, horni tvrdia že nie 🤷
zrovna pod obyvackou pivnica nie je, ako pod jedinou.
No je to pre mňa zahada.
Ďakujem vam

luxus10
18. nov 2022

@janulka257 ziadna zahada, murivo taha vlhkost zo zeme, ak by pivnica bola, pekne to vidis tam, na murive, ci je zavlhnute, ale toto bude chciet poradit sa s odbornikom ci firmou, ako a co bude treba urobit...ine je keby ti to robilo len v rohu, dole... , treba zrusit tepelne mosty, ale cela stena je ine kafe...

jarka_black
18. nov 2022

Podľa popisu to vyzerá na tepelné mosty. Nespojené tepelné izolácie.
Susedia kúria, alebo je dom opustený?

elam1234
20. nov 2022

@janulka257 ideálna vlhkosť je 40-60% takže ako hovorili ženy , začala by som týmto .

majuska940
20. nov 2022

@sella38 dobrý smiem vedieť aký máte odvlhcovac. Zvažujem kúpu ale neviem aký dakujem

kiki234
24. nov 2022

Este ked sme byvali v byte tak sa nam plesen sem tam spravila cez zimu, od tych susedov co velmi malo kurili. Zacali sme viac kurit a vetrat a pomohlo. Skuste ten vlkomer ako radia

sella38
24. nov 2022

@majuska940 tento https://www.nay.sk/electrolux-exd20dn4w-odvhlco...
Píšu síce, že je len na 29m2, ale nám s prehľadom zvláda dve otvorené izby naraz v byte.

majuska940
29. nov 2022

@sella38 a koľko musí byť zapnutý hodinu ci môže viac alebo dokonca musí celý deň?

ingush616
29. nov 2022

Možno susedia nekuria? Vedľa bývajú stale?? Kúri sa tam normalne ?

majuska940
29. nov 2022

@ingush616 ah bývame v dome čiže v tom to nebude. Fakt už neviem to asi len zatepliť čím skôr

sella38
29. nov 2022

@majuska940 ak sme doma, nechavam cely den. Ak nie sme, pridembz orace cca 14.00 a do vecera.

ingush616
30. nov 2022

@majuska940 ja som odpovedala autorke diskusie keďže oni bývajú v radovke.
Keď dom plesnivie tak tam asi bude problem stym že zo spodu vlhne dom. Postupne aj sadajú ešte viac steny.
Môže to spôsobiť zle odvedená dažďová voda okolo domu. To je už horší problem keď dom plesnivie.

senta_sofia
11. feb 2023

@janulka257 odvlhcovac. Ked sa zateplilo, posunul sa rosny bod.