Obhliadka bytu - rady

18. okt 2022

Ahojte, s priatelom sa chystáme na obhliadky bytov, chceme kúpiť nový, na čo všetko nemáme zabudnúť a pýtať sa? Vdaka🙂

zazalienka
18. okt 2022

My sme v prvom rade dali na prvý dojem.. následne najskôr elektrika, rozvody, náklady a fond oprav, kúpeľňa, okná, parkovanie, susedia, či je barak kludnejsi, alebo niekto robí žúry (aj keď nie každý sa prizná ), celkový stav, podlahy, kuchyňa, interiérové dvere .. my sme mali výhodu že náš maklér zrovna býva na prízemí kde sme kupovali byt.. a či boli už vymenené stupačky a odstránený azbest, lebo to sa bude rozbijat kúpeľňa ( pokiaľ to nie je novostavba )

kitycat
18. okt 2022

Po skusenostiach z diskusii by som si vyskusala uplne vsetko. Otvorit okna, dvere, ci sa niekde nezadrhavaju. Chcete kupovat novostavbu tak stupacky asi riesit netreba... Pustit si vodu, sprchu... Ak je byt prazdny tak, ci sa bude v takom stave odovzdavat, ak je obyvany, ci sa bude odovzdavat upratany ci nie a co tu ostane, zazila som, ze sa stahovali do bytu po niekom po mesiaci od obhliadky, znicene, zaspinene, umyvadlo chybalo... 🤔

My ked sme kupili byt, ani nas nenapadlo kontrolovat trubu, dali sme piect a o 45 minut ked sme kontrolovali, sme na seba nevideli, prepalena truba, cierno v byte, nakoniec som spaleninu skrabala nozikom, neslo to umyt 😅

ibajaanikiny
18. okt 2022

Chcete novy ako novostavbu?ak novostavbu,tak sa pytajte na material,ci tehla,zelozeboton alebo co,ako je este zatepleny,ako je riesene kurenie a ake su predpokladane mesacne naklady,ak ma vlastne kurenie,tak ci je kotol na plyn alebo elektrinu. V dnesnej dobe podstatna informacia. Ak je uz v standarde,aka je podlaha,ci plavacka,laminat a pod,kvoli kureniu. Aki susedia kupili byty vedla,vekova kategoria. Ci nie je natoceny na cestu,ci nehuci blizko vlak,elektricky ak ste z velkomesta,ci ma obciansku vybavenost,ci je blizko nejake ihrisko…ako je orientovany,ci ma predpripravu na klimu alebo vonkajsie zaluzie ak by ste mali zaujem. Na parkovacie miesto.
Ak nejde o novostavbu,vsetko,co je uvedene vyssie v prispevku…

autor
18. okt 2022

Dakujem 🙏🙏🙏 veľmi ste mi poradili, uvidíme či novostavbu alebo starsi 🙂

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
liusa82
18. okt 2022

No pochybujem že toto si niekto ešte u cudzích v byte na obhliadkach dovolí strkať dačo do zástrčiek alebo kontrolovať ruru a otvárať ju.Nikoho takého ani nepoznám.To som ešte nikde ani nevidela.Pretože každý to berie ešte tak že to nie je ich a je tam iba akoby na návšteve.A neboj sa info o susedoch zatajuje asi každý😀 to nečakaj že ti pravdivo odpovedia

mandzula
18. okt 2022

Okrem toho, co uz bolo napisane, ja by som pozerala, ci v blizkosti nie je kostol - neznasam totiz bimbajuce zvony.

masinka
18. okt 2022

Okrem toho co tu baby popisali, z vlastnej skusenosti odporucam ist si obzriet okolie cez noc.

katka700
18. okt 2022

V podstate všetko, čo písali baby vyššie. Ak máte známeho čo robí v stavebníctve alebo sa v stavbárcine vyzná zoberte ho na obhliadku zo sebou. V podstate každý byt, či starý či nový má nejakú vadu, ktorú realitaci vedia veľmi šikovne zamaskovať, je to ich práca. Tiež závisí koľko chcete do bytu investovať. Napríklad ak budete prerábať kúpeľňu, tak nevadia popraskané opadane kachličky v kúpeľni. Ale ak chcete byt do ktorého sa dá hneď sťahovať, bolo by to na zváženie.

athom
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tiika
18. okt 2022

V dnešnej dobe asi nie je veľmi z čoho vyberať. Ak sa vám podstatne veci ako cena, rozloha, poloha páčia aj prídete na nejaké menšie nedostatky, tak je dôležité či sa dajú odstrániť a či nevyžadujú veľmi veľkú investíciu.
zamerala by som sa napr. na okolie (kto býva na tej ulici, ci tam nie je ubytovňa, ci sa tam nebude niečo stavať, ak je tam nejaký volny pozemok alebo stará budova,..), ci su v blízkosti nejaké obchody, hlavne potraviny, zastávka.., parkovanie, zeleň, dopravná zaťaženosť
- byt.dom, ak to nie je novostavba, tak ci je obnovený, alebo potrebuje rekonštrukciu
- ak sú k bytu pivnice, mrknite i tam (i keď to nemusí byt podstatne, známa bola na obhliadke a všetko bolo zatecene a plesnivé)
- k bytu pozrite výhľad na všetky smery, svetlosť, svetové strany, spýtajte sa, odkiaľ a kedy svieti (skôr kvôli pocitu, rozhodovaniu, ale i toto ako i vela iných veci sa da poriešiť alebo si zvyknete)
- pozrite ci vám vyhovuje dispozícia, riešenie bytu a prip. ci by sa dali urobit nejaké zmeny, ak nie a ostatne a podstatne veci sú ok

kvetinka75
18. okt 2022

@liusa82 tak ja som otvárala aj trúbu aj okná, dokonca aj do skríň som pozrela nech viem ako je riešený priestor z vnútra. A nikto sa tomu nečudoval

kvetinka75
18. okt 2022

@mandzula mne vadia skôr autá a hlavná cesta. Tie zvony sa občas dajú vydržať. Ke´d u nás odbíjajú , ja už som dávno hore

ropucha6
18. okt 2022

Ja by som skor riesila okolie domu a samotny bytovy dom - ci sa tak nieco nejde stavat, v akom stave su elektrina domu, stupacky, ci nie su plesne, nezateka, ci je tam klud, popocuvat aj vonku atd - to su veci, ktore si ty neopravis. Ak je to uplne nova rekonstrukcia, tak vtedy aj stav bytu by som riesila plus elektrina a okna vsade - tam ta vedia oklamat. Ale do starsieho bytu rury otvarat mi pride cudne a to som kupovala a predavala tento rok 🙂

liusa82
18. okt 2022

@kvetinka75
No fakt ja nikoho takého nepoznám kto by toto robil.Aj my sme predávali byt, aj dom kupovali a nikdy sa mi toto nestalo žeby dakto skúšal zástrčky alebo nakúkal nebodaj do rúry😀 ale výnimky môžu byť jasné.Ale aj ja si myslím že treba byť opatrný v dnešnej dobe.Ludia predávajú fakt hocičo,len nech sa toho zbavia

ropucha6
18. okt 2022

@liusa82 ja by som to asi aj odmietla byt majitelom, vsak zaujemcov je dost. A to hovorim s tym, ze ked sme teraz kupovali 5rocny dom, tak sme museli platit profi cistenie - vratane rury, lebo to neslo 🙂

jankalukasova
18. okt 2022

@kitycat a keby si pri obhliadke zistila, že rúra je špinavá, zapečená, tak by ste byt nekúpili? To je trošku taká malichernosť...

liusa82
18. okt 2022

@ropucha6 inak aj nám tu pani čo sme od nej dom kúpili nechala takú špinavú rúru a ževraj nové zariadenie.No na pohlad to vyzeralo že nové.Takže si aj myslím že nebude na škodu nakúknuť do rúry len málokto to robí🙂 Ja len nechápem čo za špindúrku to bola nečistiť rúru.Ved mne by z toho ani jesť nechutilo.To je základ udržovať také niečo v čistote

ropucha6
18. okt 2022

@liusa82 tak co ja viem, aj tuto zjavne aj mikrovlnka sla len na popcorn, neriesim co robili 🙂 len vravim, ze mne by to ako majitelovi vadilo a asi by som to odmietla, ja som ratala s tym, ze to sa bude cistit.

liusa82
18. okt 2022

@ropucha6 my sme to tiež vyčistili ale v prvom momente sme to chceli vyhodiť a kúpiť nové🙂

kitycat
18. okt 2022

@jankalukasova to nie, ale minimalne by sme nemuseli vetrat byt 3 hodiny v novembri v mraze 😁

zuzanka.zuzu
18. okt 2022

wtf 😂 za 10 rokov čo robím s nehnuteľnosťami mi nikto nikdy neprišiel s nabíjačkou a neskúšal zástrčky 😂 rúru nech si otvoria (čo z toho zistia? že nie je špinavá? ale či funkčná to už nevieš 🙈) ale do skríň v obývanom byte by som nedovolila (neobývaná novostavba ok), to už je šibnuté, aj ten nápad, aj tí ľudia.... toto sú veci čo vie inak usporiadať aj ľavá lemra s ručnou vŕtačkou za 20e a zopár vešiakmi za 50e z ikea 🙈 pri kúpe bytu za niekoľko sto tisíc je to jak prd 🙄 v prvom rade si treba všímať to čo nikdy nijako nejde zmeniť - okná! poloha! rozloha! svetové strany! cesta a podobné veci.... a nie skrine a rúru čo viem novú kúpiť za 2-3 stovky 🙏😂

jankalukasova
18. okt 2022

@kitycat hmm, čo Ti ja viem. Keď sme sa nasťahovali do nového bytu, tak napriek tomu, že tam bolo na pohľad čisto, som tie základné veci vydrhla ešte raz ja sama. Kúpeľňa, toaleta, kuchyňa komplet, samozrejme vrátane rúry, umyť kľučky, vypínače, všetky také tie "dotykové veci" sme pekne odrhli. Asi by som si nedala piecť jedlo do rúry, ktorú som predtým nevypucovala alebo aspoň neskontrolovala...

tetasa
18. okt 2022

Ja ti odporucam okrem ostatnych komentarov kludne sa opytat priamo susedov,susedia sa sami postazuju ked je nieco alebo niekto problemovy v zone.

kitycat
18. okt 2022

@jankalukasova samozrejme, aj my sme pucovali. Chvilu som robila chyznu, takze na wc si sadam az ked si ho ja umyjem.. Nevsimla som si, ze spalenina mozee byt aj na dne truby... Skratka sme to v sere prehliadli

beata_k
18. okt 2022

Lokalita, lokalita a este raz lokalita. V druhom rade dispozicia bytu. Take ako elektrina, okna a podlaha sa zmenit da, ale dispozicia a lokalita nie.

kvetinka75
18. okt 2022

@beata_k len ked niekto.kupy byt uz nemusi mat na prerabku.

beata_k
18. okt 2022

@kvetinka75 Ale raz ho prerobit moze. Byt sa preniest neda.

nhispvm
20. okt 2022

Hmm, tu sa ženy vyšantili :D Ako nič proti, ale skúšať zástrčky, rúru, lampičky a neviem čo všetko je síce fajn, ale reálne si to neviem predstaviť. Taktiež ani žeby to mali na obhliadke tolerovať každému. Sú to veci, kde keď sa odhalí chyba naštve, ale nie je to zas také dôležité, pretože to neovplyvňuje veľmi cenu a popravde ani na tom nezáleží. Je potrebné si všímať úplne iné aspekty. A to hlavne lokalitu, spoločné priestory, okolie, parkovanie, IS, dostupnosť, vybavenosť okolia (obchody, školy, nemocnice, lekáreň, zastávky) Či nie je blízko nejaká firma, ktorá by mohla produkovať smrad, alebo hluk. Veľa spraví prvý dojem, ale je potrebné sa na okolie pozrieť viac x, aj večer... Či tam nie sú neprispôsobiví susedia. Potom sa určite treba popýtať susedov, predajcu sa pýtať na susedov. Dispozícia a umiestnenie bytu (či nie je pri ceste, prvé alebo posledné poschodie) atď. A hlavne overiť si na katastri či nie je majiteľ v exekúcií, či nie sú na nehnuteľnosti nejaké ťarchy. TO je prosto základ. Ak to neviete kľudne radšej dať právnikovi 200 - 300 za overenie a vypracovanie dobrej kúpnej zmluvy ako potom prísť o tisíce €. NIe je nič horšie, keď po roku zistíte, že vaša zmluva je neplatná, lebo majiteľ mal exekúciu a súd zruši vašu zmlúvu a pod. Taktiež pozor na zálahu. Zmysel zálohy je, že v prípade, že to nakoniec nekúpite, tak Vám prepadne. Poznám ľudí, ktorí si zjavne mysleli, že veď mi zálohu 15 000€ vrátia... a... nevrátili. Ak nehnuteľnosť predáva realitka, tak v príapde zálohy by sa mali zaviazať aj realitka a aj majiteľ. Pretože ak sa zaviaže iba realitka, majiteľ môže nehnuteľnosť zarezevovať, alebo predať niekomu inému, pretože on viazaný ničím nie je. Teda nato potom tiež. Taktiež zmluvu nepodpisujte pod nátlakom. Všímať si je potrebné teda hlav ne to, či budete schopný v danom byte bývať. Ono ak nad vámi býva stádo slonov, tak zástrčky môžete mať funkčné všety ale nadšení nebudete