Nádoby na kuchynský odpad

baschena
27. jún 2024

Ahoj, pre domom máme kontajner na kuchynský odpad. Teraz v lete to neskutočne zapácha a sú v ňom premnožené kadejaké larvy a chrobáky. Viem ich nejak eliminovať? Napr. posypeme ich sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou, octom, niečím prírodnom, keďže sa odpad ďalej spracuje na hnojivo. Nejaké rady ?

tetapetra
27. jún 2024

@baschena to ti tam všetko hnije, kvasi. Niekto tento nápad nedomyslel. Hlavne keď máš pred nárazom kontajner. Proces rozkladu v tomto teple nezastavíš

viestta
27. jún 2024

Balit odpad do kompostovatelnych sackov, raz za cas tu nadobu umyt a vystriekat savom

baschena
autor
27. jún 2024

@viestta kontajner užívame 4 domi, tie sáčky by museli všetci používať aby to malo efekt

baschena
autor
27. jún 2024

@tetapetra celé to je neodmyslene, kontajner je pred naším domom, hrajú sa mi tam deti, dosť mi to vadí

cacianka
27. jún 2024

požiadajte mesto o odvoz častejšie.
apeluj na susedov aby požívali biosáčky (vypýtaj od mesta)
presuň kontajner k susedom, ktorí nevedia pochopiť to balenie...

tetapetra
27. jún 2024

@baschena najlepšie je to držať v chladničke (že aká som romanticka 🤦🏻‍♀️)a v deň odvozu, vychádzať do kontajnera.
@cacianka to smrdí tak či tak

rozculena
27. jún 2024

To rieš s mestom,nech to častejšie vyvážajú a čistia tie kontajnery.Zaujímalo by ma,ako sa kuchynský odpad spracováva na hnojivo? Aj u nás toto zaviedli,ale vyvážalo sa to na skládku.Potom mesto prešlo na kompostovanie- separujeme bio odpad,ale nie kuchynské zvyšky jedál.Tie idú normálne do komunálu.

viestta
27. jún 2024

@rozculena napriklad v Kosiciach sa zbiera kuchynsky odpad aj kompostovatelne zvysky do jedneho a vyvaza sa to do bioplynovej stanice

rozculena
27. jún 2024

@viestta ale z toho vzniká hnojivo?

viestta
27. jún 2024

@rozculena nie, z toho sa vyraba metan. Hnojivo vznika v kompostarnach

rozculena
27. jún 2024

@viestta no ved ja som sa ale pýtala autorky,ako z kuchynského odpadu vzniká hnojivo,keďže viem,že nijako.Kompost máme.

cacianka
27. jún 2024

@tetapetra viem že áno, ale predsa len to trochu bráni a chráni.

viestta
27. jún 2024

@rozculena oslovila si mna

simca06022011
27. jún 2024

poziadala by som o premiestnenie kontajneru inam, znami takto riesili nadoby na smeti, vkuse mali bordel okolo, fukalo im to kade tade, smrad, zvierata tam chodili... a obec to dala prec. nech to daju niekam kde to nebude vadi, ze to smrid a budete dochadzat :D

milanemila
27. jún 2024

@baschena nie nie je to nedomyslene, kuchynsky odpad je potrebne tam davat v uzavretych sackoch na to urcenych a takto v lete to vyvazaju 2x do tyzdna, ak by ste to dodrziavali, tak problem je minimalny. Rovnako by ten odpad hnil a zapachal v komunale 🤷🏼‍♀️

rozculena
27. jún 2024

@viestta nie,neoslovila,pýtala som sa autorky a ty si odpovedala o bioplyne,takže až potom som reagovala na teba

baschena
autor
28. jún 2024

@rozculena mesto má sťažnosti a určite nie jednu, ale nehýbe sa to, skôr si pomôžem sama ako nám pomôže mesto
Viem že kuchynský odpad miešajú s bio odpadom a potom sa to nejak spracúva ďalej na hnojivo, ale nikdy som sa o to nezaujímala bližšie.

baschena
autor
28. jún 2024

@simca06022011 áno skúšali sme to presunúť pred susedov, ale vždy s nám to vrátilo, že bol tam od začiatku nech tam ostane, nikto ho nechce pred svojím domom

sisska96
28. jún 2024

No odpad stále smrdí,v lete ešte horšie. Treba zatvoriť kontajner

baschena
autor
28. jún 2024

@milanemila neodmyslene je to už len v tom že to nevynašaju 2x za týždeň ale iba 1x nádobu vyčistia len vtedy keď už je veľa sťažnosti, o tých sačkoch som ani nepočula, nie žeby nám ich ešte mesto dávalo, ale o tom inokedy...
Len som chcela vedieť či nemá niekto skúsenosti ako to eliminovať a aspoň trochu zmierniť problém

milanemila
28. jún 2024

@baschena na uvod davalo mesto (v BA) sacky na rok a potom si ich treba kupit ako aj klasicke odpadove sacky 🤷🏼‍♀️ nam ich vynasaju 2x za tyzden. Ved ti pisem, ze problem sa eliminuje tak, ze to budete vyhadzovat v sackoch na to urcenych a nie volne do nadoby. Neviem ako si mohla nepocut o existencii kompostovatelnych sackov 🙈