Montovaný dom - drevodom. Spravili by ste to znova?

orechskrupka
18. jan 2021

Dobrý deň. Doteraz sme vždy pozerali len klasické domy. No v poslednej dobe rozmýšľame nad montovaný domom. Na internete je veľmi veľa príspevkov, aké sú super a tak....ale nikde nie je spätná väzba. Tak zisťujem.... Zaujímajú ma fakty od ľudí, ktorí majú montovaný dom viac ako 7 rokov. Ste stále spokojní? Nevlhnu nejak steny? Nekrutia sa? Dobre sa vám dávali police, skrine, kuchynská linka na stenu? Z vonku je to stále suché? Nesmrdi dom pilinami aj po rokoch? 😁

asia83
18. jan 2021

@orechskrupka V živote by som do takejto stavby nešla. Máme klasický, murovaný, no švagor má montovaný drevodom. Keď tam spíme, hosťovská izba susedí s obývačkou, počujem komplet televízor, ešte aj rozumiem slovám. No nie iba preto. Má to určite kratšiu životnosť. V neposlednom rade, cena je rovná domu z tehál/tvárnic. Pamätám si, že pred pár rokmi stál taký dom 50 000 eur bez pozemku. Teraz, rovnaký dom 120 000 eur. No a materiál sa nezmenil. Keď ho vedeli postaviť v minulosti za 50 000, prečo teraz nevedia? Lebo dopyt robí cenu, nie kvalita.

orechskrupka
autor
18. jan 2021

@asia83 ďakujem. Presne takéto reálne podnety potrebujem...

evora
18. jan 2021

Išla by som do toho, ak by montovaný dom stal polovicu murovaneho. Ale pri tých cenách, ake su nastavené nie. My mame murovany a sme spokojní. Inak velku výhodu dreveného nevidím...stavba nam trvala cca 10 mesiacov. Cize ani ta časová výhoda ktoru casto spomínajú nie je až taka veľká, ze by to zavazilo.

maybe888
18. jan 2021

@orechskrupka moj manžel sa pozná s majiteľom firmy,ktorá stavia drevodomy. On sám sa pred mužom vyjadril,že nikdy by taký dom nechcel a sám má murovaný 🙂 A ešte jeden prípad poznám,kedy v drevodome sa pokazil odtokový žlab v sprche a celý dom na komplet zvhol tak,ze bol neobyvateľný a museli ho z gruntu opraviť,čo bolo velmi narocne a pri murovanom dome by sa toto nestalo (daný problem by bol omnoho menšich rozmerov)

lenkike
18. jan 2021

@orechskrupka tiež má táto téma zaujíma, pripnem sa 😉📌

juliet86
18. jan 2021

ja by som uvazovala nad montovanym ale z ineho materialu ako drevodom

nafka0483
18. jan 2021

Najlepsie je ked sa vyjadruju ti, co taki dom vobec nemaju, len povedal octov stryko z tretieho kolena, alebo prespala som u brata a pod. :D Byvam v takom, lenze ten ma 30 rokov, je to este stary typ montovanych drevodomov, ktore sa stavali kedysi. Takze k tym sucasym sa vyjadrit neviem. Na tom nasom je potrebne dorobit zateplenie (ale rovnako sa kedysi nezateplovali ani murovane domy), inak ziadny problem. Btw. vymurovat sme si museli len zakladovu platnu a zmontovany bol za tyzden.

orechskrupka
autor
18. jan 2021

@nafka0483 no a presne o takýchto domoch sa chcem baviť. Jasné, že dnešné budú o niečo lepšie.. ale nie o 70% oproti starým. A ide mi o to, ako dom vyzerá po pár rokoch užívania....či je tam "vidno" že tie steny nie sú murované....nie je tam vysoká vlhkosť? Z vonku nie sú také tie zelené mapy na stenách?

nafka0483
18. jan 2021

@orechskrupka Steny su v absolutnom poriadku, nevidis ci si v murovanom alebo montovanom drevodome. Nemame vobec ziadny problem, iba rovnake veci ako v murovnaych - cize vymienali sme okna, lebo povodne 30 rocne drevene samozrejme neizoluju tak dobre a chystame sa zateplit. Nie je problem ani s vlhkostou ani s nicim, ziadne mapy na stenach. Ked je velmi silny vietor (par dni v pripade ze je poriadna zima, co uz par rokov nebolo), tak pocut pracovat a akoby pukat krov, ale nas to nijak nerusi, je to normalny proces.

09041986
18. jan 2021

@orechskrupka 1. steny nevlhnú - tá vlhkosť sa nemá kde udržať ( ak je skladba stien SDK, fólia, izolácia) - majú skôr opačný problém že sú to suché stavby najmä vo vykoruvacom období, ak pridáme k tomu riadené vetranie - suchý vzduch totálne. 2. či sa bude drevo krútiť - závisí od zhotoviteľa a jeho počiatočnej vlhosti pri dodávke na stavbu (mokré drevo - lacné drevo) ak sa nebavíme o KVK hranoloch. 3.SDK konštrukcia samozrejme neunesie to čo klasická tvárnica 4. piliny nesmrdia - voňajú drevom 🙂 ale v montovanej "drevostavbe" nemajú čo piliny robiť. A teraz k veci 🙂 za tie roky v stavbárčine som mala možnosť pobývať v rôznych stavbách - za mňa poviem len jednu vec ak chcete trvácnu nehnuteľnosť s tepelnou a ZVUKOVOU pohodou a netlačí Vás čas v zmysle že nemám inú možnosť a za pár mesiacov musím bývať, dobre túto možnosť zvážte. Za pár rokov príde čas kedy tieto stavby nebudú mať takú trhovú cenu ako murované z tvárnic ale to je debata na dlho... Za mnňa jednoznačne nie.

nely1704
18. jan 2021

Dopredu upozorňujem, že je mi jedno a nikoho nepresviedcam na drevodom, je mi to úplne jedno, kto si aký dom postaví. Máme monťak 3r. a sme spokojní, sused býva asi 8r. a tiež všetko tip top. Sesternica asi 5 r. - žiadne problémy. Ja by som šla do toho opäť.

andrea_ff
18. jan 2021

@orechskrupka mame murovany. Treba si porovnat cenovy rozdiel. Lebo okrem obvodovych stien kupujes do toho, alebo hentoho domu presne to iste....okna, strecha, komin, rozvody energii, podlahy, zariadenie....atd.....a neviem, ci by mi uspora mozno 10 tisic stala za to.... lebo murovany bude murovany aj o 40 rokov.....
Poznam viacerych projektantov a ani jeden by montovany nechcel....

andrea_ff
18. jan 2021

@09041986 suhlasim do bodky....
Len neviem preco si ludia myslia, ze ked budu byvat v drevodome, ze tam budu byvat obklopeny drevom???
V skutocnosti je to lahka ocelova konstrukcia oblozena OSB doskami plne lepidla a zateplene polystyrenom!
Nie je to ziadna "EKO" stavba...

09041986
18. jan 2021

@andrea_ff 🙂 z prostého dôvodu - nazýva sa to "drevodom"... ja to volám polystyrén v igelitke 🙂 lebo izolácie a fólie je tam teda rozhodne viacej ako dreva (drevoštiepkovú OSB dosku napustenú formaldehydom totižto nemôžme považovať za drevo) a tých pár hranolčekov z toho drevodom tiež nerobí. Drevodom je klasická drevenica z riadnych hranolov prípadne zrub. Ako vravíte, murovaná stavba bude pri správnom technologickom postupe stavbou aj o 40 a viac rokov - teda aj po splatení hypotéky. Nehovoriac o únave materiálu, hlavne izolácie v priečkach a v prípade požiaru je to tiež diskutabilné a čo som videla práce SK zhotoviteľov - nechcela by som, zhorí to ako zápalková škatuľka, jeden takýto "drevodom" som videla na vlastné oči ešte neskolaudovaný, ľahol popolom za doslova pár minút, dnes na tom mieste stojí murovaná stavba...

luciador
18. jan 2021

@09041986 Presne tak,moj otec je hasic a videl uz nie jeden drevodom, ktorý lahol popolom za par minút,povedal,ze ludia sa upisu,zoberu vysoku hypotéku, ktorú splacaju pomaly do konca života a za pár minút si bez strechy nad hlavou...

andrea_ff
18. jan 2021

@09041986 zase suhlas....😀👍👍👍
Radsej nech je to o 10 tis viac....a mam dom a aj o 30 rokov a mozem ho predat....da sa rekonstruovat....
Montovany dom pre mna konci splatenim hypoteky....a hodnotu uz nebude mat.... neviem si predstavit degradaciu materialov za tyh 20 rokov napriklad.... tiez vyssie riziko, ze sa medzi steny dostane hmyz/hlodavce.
My sme pocas stavby domu mali v garazi polozeny polystyren a mysi si tam cez zimu spravili fayn diery (velkost pomaranca) a tam si zili....
My mame 50cm tehlu a som mega spokojna 🙂

nafka0483
18. jan 2021

@09041986
@andrea_ff
@luciador
Ako pisem, ja v takom dome zijem. Teda nie v takom ako sa stavaju teraz, ale v takom ako sa stavali kedysi. Hypoteka je splatena, dom ma 30 rokov a rodicia ziju v rovnakom 50 rocnom. A hodnotu maju stale, to ze pre vas subjektivne nema je ina vec. V dobe ked sa stavali, tak boli naozaj vyrazne lacnejsie a postavene za tyzden. Oficialne sa nazyvaju drevodomy, aj vyrobca ich takto nazyva. Za celych 50 a 30 rokov neboli ani v jednom dome ziadne hlodavce, ziadny hmyz, ziadne problemy.
Ale je mozne, ze teraz sa stavaju nekvalitne a ze vela nevydrzia, to neviem, kedze my ho mame uz dlho. Ale fakt ze najviac sa vyjadruju ti, co v takych domoch nezili, ale vedia ze su urcite zle 😀 😀

andrea_ff
18. jan 2021

@nafka0483 ja netvrdim, ze je to zle.... len proste ked si zoberies celkom hodnotu kompet domu na nastahovanie, tak rozdiel mozno 5-10 tisic..... proste ja som za to, ak je to mozne, radsej priplatit a mat murovany. Murovany po rokoch je stale v dobrej kondicii...tam moz nema co degradovat.... mozes ho po rokoch prerobit, nieco vyburat... proste ma nejaku hodnotu...a prepac, ale za mna urcite vacsiu, ako hodnota osb+polystyren..... obom materialom neverim, ze po 20 rokoch su ok....

mariska1989
18. jan 2021

Kamarátka ma už 2 roky a už jej praskajú troška v rohu steny. Je to drevo a drevo pracuje .podľa mňa lepšie murovaný

nafka0483
19. jan 2021

@andrea_ff Moze byt ze teraz s tymi novym je to tak. Zas opakujem, lebo akoby nikto necital co pisem - nas bol pri stavbe VYRAZNE lacnejsi ako murovany. Ale v sucasnosti ma hodnotu na urovni murovanych. Takze rozdiel nebol ze priplatim si 5-10 tisic. Po dalsie, to v akej je dom kondicii zalezi na tom ako kvalitne je postaveny - ak je murovany urobeny zle, nedobre zaizolovany, tepelne mosty a pod. tak bude v horsej kondicii aj o 30 rokov ako kvalitne urobeny montovany.

andrea_ff
19. jan 2021

@nafka0483 jednoznacne, ale autorka sa pyta, ako je to dnes.... nie, ako sa stavali pred 30 rokmi....pred 30 rokmi OSB dosla ani polystyren neexistovali.....

09041986
19. jan 2021

@nafka0483 vyjadrujete sa k stavebnej technológii súčastnosti a pritom ju obhajujete niečím čo bolo postavené v 90tych rokoch minulého storočia na úplne inom princípe, podľa iných noriem a z vtedy dostupných materiálov. Uvádzate že máte montovaný dom ale z čoho? (v tomto období tu bola na montované domy len jedna dosť neštastná technológia, ibažeby ste si celý skelet nechali doviesť zo škandinávie alebo Canady ale tu už by nebola reč o cenovej výhode oproti murovanej stavbe) Aká je skladba obvodových stien a interiérových priečok? Pretože vy tu píšete o starom Olcite a pani sa pýta na novú Octaviu... Rovnako cena takejto nehnuteľnosti na ZP neznamená jeho reálnu trhovú hodnotu a už vôbec nie reálnu predajnú cenu. Nikto vám samozrejme neupiera fakt že Vám takéto bývanie vyhovuje ale na to aby niekto vedel objektívne posúdiť kvalitu bývania, rentabilitu vstupných a prevádzkových nákladov nehnuteľnosti (v r. 2021 nie 1990) nepotrebuje predsa v takomto dome žiť. Sú to všetko len čísla a nároky investora.

andrea_ff
19. jan 2021

@nafka0483 a tiez si myslim, ze teraz nie su vyrazne lacnejsie....rozdiel je mozno tych 10 tisic.
Ak by to bolo ja neviem 50-60%, tak budis....
Jedinu vyhodu vidim, ze je to rychlo....kedze su to vsetko suche procesy.
Za dalsie, ja by som nechcela mat vsade sadrokartonove steny. My ich mame v podkrovi...

andrea_ff
19. jan 2021

@09041986 no poviem to takto.... urcite by som nekupovala 30 rocny montak s tym, ze tam chcem prezit dalsich 30 rokov.....
Jednoducho neverim tomu, ze to bude tak dlho sluzit.
A pozor! Nemam na mysli drevene zrubove domy! Ale tam by ste sa pri vystavbe nedoplatili

nafka0483
19. jan 2021

@andrea_ff
@09041986
No pravda je to, ze ja pisem o starsich domoch, technologie boli vtedy ine aj naklady. Len tie komentare boli take akoby zovseobecnujuce, ze vsetky montovane domy su zle. Ale je pravda, ze teraz uz postavi len taky ake sa robia v sucasnosti, cize tie komentare su k veci. Technologia nasa bola "zo zapadu" nemecka, cize ono sa to neda porovnavat.

09041986
19. jan 2021

@nafka0483 áno, jedná sa o tzv. okál, boli to lacné domy, koncepcionálne bol projekt vymyslený Ottom Kreinbaumom aby aj chudobnejší ľudia mali kde bývať. Ešte v čase CSSR kúpila vláda od DE licenciu na pár typových projektov. Po vypršaní licencie sa ešte aj v 90 tych rokoch stavali - ako prišlo tak postavili. O technologických chýbách týchto montovaných domov z čias socializmu sa dodnes vyučuje na každej stavebnej fakulte...

nafka0483
19. jan 2021

@09041986 Mozno chudobnejsi v Nemecku, lebo na Slovensku si hocikto nemohol dovolit byvat ani v murovanom ani v montovanom dome :D
Boli tam aj chyby, samozrejme, ale zalezalo na tom ako kvalitne boli postavene - pri niektorych sa v stenach zrolovala izolacia a pod. Ale staci si nehcat dom prebehnut termokamerou a zistis kde a ci mas uniky. My sme porovnali so susedmi co maju murovane domy a jeden dalsi ma montovany a montovane na tom boli rovnako ako murovane (myslim tiez starsie bez noveho zateplenia) a niektore murovane na tom boli horsie. Neda sa pausalizovat ze vsetky boli postavene zle.

09041986
20. jan 2021

@nafka0483 temovízia o ničom nevypovedá, ukáže Vám akurát tak tepelné mosty čo má každá stavba, mimochodom aj stavba s energetickým certifikátom A a kompletne vzduchotesnou schránkou budovy... Zase porovnávame neporovnatelné. Celá táto debata je o ničom a prispievateľke nijako nepomôže. Okál nie je technologicky porovnatelný so súčasnými montovanými stavbami, pri dnešných normách tak ako bol vtedy postavený by ste ho bohužiaľ v súčasnej dobe ani neskolaudovali (ako objekt určený na trvalé bývanie) a tam by sme to mali aj ukončiť kedže téma sa dotýka súčasných stavieb.

nafka0483
20. jan 2021

@09041986 V tom suhlasim, ze ja som pisala skusenosti so starou stavbou a autorka temy uz bude moct stavat len to je sucasne mozne.

nely1704
20. jan 2021

Presne tak, cela diskusia je zbytočná. Svagrina stavali rok murovany bungalov, podobný ako my montovany. Samozrejme svojpomocne aby to bolo ,,poriadne urobene" a v každej izbe sa im robí v rohu pleseň. Mne je to jedno prečo, neriešim to ani nebudem rozoberať ale myslím si, že aj tie murované boli niekedy lepšie, keď sa stavali pomalšie, postupne, stavba stála, vyschla....