Mäta sa veľmi rozrastá

5. máj 2022

Zdravím čo mám spraviť keď sa mi mäta strašne rozrastá? Chcem ju mať v záhradke ale začína sa rozťahovať čím ďalej tým viac...dajte prosím radu 🙂

nelca84
5. máj 2022

tak ju niecim ohranic 🙈

viestta
5. máj 2022

Vykopať všetku aj s koreňmi a vysadiť ju bud na také miesto, kde nevadí jej rozpinavost alebo vysadiť do vedrá s otvormi na odtok vody, vedro zaklopať tak aby trcalo 10 cm nad pôdu a pravidelne odstraňovať koreňové výhony, ktoré pre rastu cez okraj vedrá aby nezakorenili

viestta
5. máj 2022

@nelca84 mätu neohradis len tak jednoducho, čo neujde popod zem, ujde vrchom

nelca84
5. máj 2022

@viestta zvrchu ju striham, mne neprerasta

kandelabra
5. máj 2022

mäta to tak bežne robí, je to taký typ rastliny. Tiež by som ju niečim zastavila, nejaký mini plotík okolo alebo veľké kamene, aby to vyzeralo ako tak úhľadne. Rozrastať sa bude asi aj tak, treba sa o to pravidelne starať.

vulka
5. máj 2022

Na pár rokov pomôže, ak ju zasadíš do kýbľa s malými otvormi na dne. Inak má véééľmi popínavé korene, takže rozrastať sa bude.

nelca84
5. máj 2022

ak sadit do nadoby, tak urcite do hlineneho kvetinaca, samozrejme neglazovaneho. Voda prejde von aj dnu cez steny kvetinaca.

viestta
5. máj 2022

@kandelabra no ja neviem aký plotik. My ju mame v kúte medzi 4 betónmi a pravidelne stíham koreňové výhony co prerastaju až na chodník. Za tie roky co tam je mäta už tam ani žihľava nie je

puticka7
5. máj 2022

To co nechces, treba odstruhnu a ak nechces aby sa rozrastala, treba ju poriadne ohranicit, tak aby nemala ani skulinku miesta volneho, cez ktore by sa proste prepchala

kandelabra
5. máj 2022

@viestta 😀 ja som myslela tak, že by ju obkopala alebo zasadila nanovo a ohraničiť to nejako že odkiaľ pokiaľ to chce mať (plotík bol len príklad, dá sa použiť kadečo). Jasné že sa to bude rozrastať aj ďalej, ale bude sa to ľahšie upravovať, všetko čo je mimo sa jednoducho odstráni. My sme mali mätu len tak "navoľno" a ešte k tomu v strede záhrady, no hrúza, žmurkneš a máš to všade.

viestta
5. máj 2022

@kandelabra ten plotik musí byť aspoň 20 cm do hĺbky, aj nad terén by mal trčať aspoň 5 cm a nesmie mať žiadnu skulinku, kadiaľ by korene zdrhli. Preto je najjednoduchšie riešenie vedro, najlacnejšie vedro je maltovnik. Raz za 5 rokov sa celý cirkus vyklopi, preriedi sa co tam rastie, doplní sa zemina a zas je na čas pokoj.

76california
5. máj 2022

vykopat a dat do velkeho kvetinaca 🙂

nelca84
5. máj 2022

@viestta pocuj, to co mas za odrodu? 😂 ja vobec nemam korene nad zemou, ani sa mi to tak velmi nerozrasta, vrcholce pravidelne striham do vody s citronom...

viestta
5. máj 2022

@nelca84 ja ti neviem, ale je ich tam viac odrôd pokope, jedna je obzvlášť roztopasna

fatima99
5. máj 2022

no moja babka furt hovorila, ze mata to ti je burina. A mala pravdu. Tiez som ju chcela mat iba na kusku a nevidalo. Nakoniec som ju dala do velkeho kvetinaca a tak ju mam na zahrade 😉

mariejenka
5. máj 2022

😔a mne moja Mäta vykapala. Dala som ju pred 2rokmi ku kalsickej studni,nech si tam rastie do Aleluji,a ona vyschla či čo.

viestta
5. máj 2022

@mariejenka mäta potrebuje veľa vody a chcela by byť v tieni

mariejenka
5. máj 2022

@viestta oj,tak to ju asi zabilo 😖 mala tam sucho. Nájdem ďalšej lepšie miesto na život ☘️, ďakujem

viestta
5. máj 2022

@mariejenka na mätu je najlepší nejaký zastrceny kút, kde nič iné aj tak nevyrastie

mariejenka
5. máj 2022

@viestta mám taký kutik,kde je rano slniečko a od 11tej uz tieň, tam skusim. Ale je to zároveň doskokovo-brzdiace miesto pre mojho psa😂😂 keď naháňa popri plote iné psíky 😀 bachnem tam nizke pletivo.

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martinkamly
9. jún 2024

Chytí sa mi mäta keď nemá koreň ? Žeby som ju dala do vody ? Pusti koreň ?

viestta
9. jún 2024