Máme vyhodiť oranžové tuje?

tessa2299
26. feb 2022

Ahojte. Baby surne potrebujem radu. Kupili sme dom. Od zimy az do teraz su velke 2m tuje uplne orandzove. Chcela som ich akurat vykopat a vyhodit, ale predchadzajuci majitel ich nasadil prilis blizko. Ale z dnu su zlte a niekde slabsie zelene. Vyhodit ich?

tessa2299
autor
26. feb 2022

podla mna su uplne kaput, ze?druha fotka je ked som jednu trosku odtiahla nabok.

tessa2299
autor
26. feb 2022

Radsej sa opytam, lebo mi je ich luto vyhodit ak sa nahodou s tym da cosi robit 😃

martul
26. feb 2022

@tessa2299 orandzove sú aké?
Keby to bolo len zvnútra tak by pomohla horská soľ, ale toto je dosť. My sme takéto zachránili, ale boli len 3 a zozadu nikto ich nevidel tak dostali šancu

juliavolna
26. feb 2022

@tessa2299 podľa foto už ano

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima1
26. feb 2022

No vyzeraju ze to maju zratane ale tak pockaj este. Ale ak je to na dotyk suche a opadava to ked ich chytis tak asi neziju.

sovica
26. feb 2022

@tessa2299 Vyzerá to tak, že tie tuje to už "nerozchodia", ale daj im ešte šancu. Teraz je zima. Keď sa oteplí, tá farba sa ešte môže zmeniť. Môže tam byť viac príčin, prečo schnú, napr. nedostatok alebo nadbytok vlahy, nedostatok svetla, nedostatok hnojenia atď. Prečítaj si tento link:
https://www.rastlinky.sk/blog/hnednutie-tuji-pr...
Ináč, ak myslíš farbu, tak nie orandzove ale oranŽové.

tessa2299
autor
26. feb 2022

Dakujem bbay za rady. Skusim ich este teda nechat mesiac dva a uvidim. A sorry za preklep 😁

mima1
26. feb 2022

@tessa2299 mesiac by som im dala. Dva uz nie 😂😂
Aj ked ja osobne by som ich vykopala hned dnes nemam rada tujove haje okolo domov 🙈🙈

katkamatka7
26. feb 2022

@tessa2299 Ešte by som im dala šancu. Obstrihať, aby sa dostalo slnko ku mladým výhonkom. A jedna je tam zelená, v tieni.

simca06022011
26. feb 2022

Vydrz, osteihaj, a potom ked tak skus jednu vetvu odstrihnut a ak je to suche vnutri je ko, ostanu take lámavé a uz im nepomoze nic. Mala som tiež rad pri dome ked sme ho kúpili a proste museli ist. Jedna vec je zmena farby (najlepsie by bolo druh zisitit vyhladat) a druha ak uschli. Este ma napadlo. Skontorlovat ci maju dost vody po o strihaní, mozno aj hnojivo alebo niečo.

alienkami
26. feb 2022

Ja by som to ostrihala/orezala úplne "dohola". Keď to žije, na jar sa to ukáže. Pustí si to nové konáriky.

tessa2299
autor
26. feb 2022

@mima1 to je kvazy zivy plot 🤣 (podla mna uz mrtvy).
No tie tuje nie su tu zasadene ani rok. Predchadzqjuci majitel ich sadil taketo velke. A dalsia vec, su straaaasne nahusto.

tessa2299
autor
26. feb 2022

@alienkami uplne, ze by ostali len "pniky"?

alienkami
26. feb 2022

@tessa2299 áno, a na jar sa ukáže... čo prežije nechať, ostatné von. Ak by prežilo všetko - čo nepredpokladám - tak preriediť.

mima1
26. feb 2022

Viem ze to mal byt zivy plot ale ozelela by som ho a vyriesila inak. To je na vas uz co urobite. Ale myslim ze pojdu von

alienkami
26. feb 2022

Ak sú tam tak krátko, tak sa zrejme neujali. Ale je to zvláštne. Ak ich sadil takéto veľké, tak je predpoklad, že boli kontajnerové... a tie zvyčajne prežijú. Možno preto, že sú tak nahusto, málo vody...

tessa2299
autor
26. feb 2022

@mima1 za tymi tujami je aj susedovsky plot.

tessa2299
autor
26. feb 2022

@mima1 jezis ja pisem ako madar 😀😀😀 susedsky plot

tessa2299
autor
26. feb 2022

@alienkami kontajnerove?

alienkami
26. feb 2022

@tessa2299 predpestované v kontajneri (veľký kvetináč). Takéto rastliny majú kvalitný koreňový systém. Hlavne keď sa kupujú väčšie stromy, tak tie zvyknú byť kontajnerované.

alienkami
26. feb 2022

Kontajnerové / kontajnerované... neviem či je v tom rozdiel, až taký odborník nie som 😅

mima1
26. feb 2022

@tessa2299 ved ok susedov plot ale stale viete urobit nieco ine. Vies to vyrubat prec a nasadit nieco krajsie lepsie mozno uzitocnejsie ako su tuje. Moznosti je vela. Ak nechces pozerat susedom do dvora a chces sukromie

tessa2299
autor
26. feb 2022

@mima1 tam nejde o to ze nechcem kukat susedom do dvora. Aj tak je za tymi tujami plot s tou foliou, aby ti nikto do dvora nekukal.
Mne islo o nazor ostatnych. Ci im mam dat sancu, alebo rovno vyhodit. To ze tebe sa nepacia tuje okolo plotov, za to ja nemozem.