Kúrenie plynom verzus drevom

20erika07
5. dec 2021

Ahojte, prosim o vase skusenosti, rady a tak. Mame 3izbovy prizemny byt v malej trojbytovke a vykurujeme len kachlami, plus v kupelni infrapanel. Nemame zavedeny plyn, nemame ani radiatory. No chceme kurenie uz s radiatormi a teda nevieme sa rozhodnut ci uz plynove alebo kachle na drevo s vymennikom. Ja som za drevo, lebo som zimomrava a s drevom je to take ine teplo, ale zase by som chcela zit uz ekologickejsie. Len sa bojim , ze co sa tyka plynoveho kurenia, budu velke straty, lebo je to nezatepleny tehlovy dom, na prizemi je fakt velmi chladno, na severnej strane od podlahy normalne akoby tahala zima a tadial by viedli aj radiatorove rury, no moj laicky pohlad na to je ze by tam vela tepla unikalo,co pri plyne by to bolo asi dost neekonomicke. Plyn ma sused zavedeny, tak pripojka je.
A niekde som zachytila ,dotacia od statu na plynovy kotol? To je real? Ďakujem za kazdy postreh , radu🙏

tara42
5. dec 2021

Ahoj, neviem ci sa to dá aj v byte riešiť a ci je to vhodné ale pred mesiacom si dávala mamina na chatu tepelné čerpadlo + radiatory. Predtým sme mali krb. Je to ekologické a lepšie ako kúrenie drevom. Perfektne vyhreje celú chatu, vsade teplucko, tak ako si nastavis. Vstupná investícia je vyššia ale malo by sa to časom vratit. Pri tomto tepelnom čerpadlo je taktiež dodacia od štátu.

20erika07
autor
5. dec 2021

@tara42 dakujem za odpoved, no vyhrevnost a ekologia je priorita, len rozpocet mame tak cca 5000eur max 6000e ,netusim vobec ci by sme sa zmestili ,tak ma napadla aj tá dotácia

tara42
5. dec 2021

Opýtala by som sa odborníkov. S tým bytom som si neni istá keďže potrebujete zaviesť 2 jednotky, jednu von a jednu dnu. Maminu to vyšlo 10500e, dotácia od štátu by mala byť 2100e. Ale chatu mame väčšiu, dvojposchodovu, dávali sa tam nove radiátory (10ks). My sme zatiaľ veľmi spokojní, ono to je už také moderné kúrenie, ekologicke. Keď sme vstúpili do chaty po týždni tak úžasne teplo v celej chate, nemusíte riešiť drevo, prikladať. Tu si to nastavíte a hreje. Ak chcete môžem Vam dat kontakt priamo na pána, ktorý nám cerpadlo robil a popýtate sa ho co Vas zaujíma, či to je vhodné aj do bytu.

aalt
5. dec 2021

@tara42 no toto ma zaujima. Tepelne cerpadlo asi vzduch-voda, ano? A radiatory ... No neviem. V zime neverim, ze to utiahne, takze len doohrev elektrinou, takze vlastne kuris iba elektrinou. Rad by som sa mylil. Takze ako?

tara42
5. dec 2021

@aalt áno, vzduch - voda. Spotreba elektriny by mala byť do - 25 stupnov minimalna. Ja som to priamo s nimi neriesila, riešila to moja mamina. Preto som písala aby sa popytala odborníkov, čo ju zaujíma. Ale veľa známych, ktorí s tým kúria to chvalia (Kysuce).

euka210
5. dec 2021

@20erika07 my mame sice RD, ale ja som za drevo. Je teplejsie ako ked bol plyn...a este ked ma ist cena plynu hore...hoci rano vie byt chladno pri dreve...ale my sme si uz zvykli na 20C, 22 uz mi je horuco...teda hlavne ja z teplej bytovky 🙂 Klasicke kachle ale vedia dlho drzat teplo.

20erika07
autor
5. dec 2021

@euka210 toto aj svokra vravela, ze kym mali plynové kurenie v dome, furt im bola zima ,tak presli na drevo . Ja som vyrastala iba v byte s ustrednym kurenim , je to teplo iné s tym drevom no :-/
@tara42 fu tak to je pociatocna investicia teda mimo nas rozpocet uf... ani s dotaciou sa nechytame sakra :-/

79viktoria79
5. dec 2021

@20erika07 no len ci budes mat cas stale kurit,ono to drevi dosť rychlo zhorí,ine je ked ma niekto plyn a krbom len dokuruje,ze v noci ked vyhasne zacne kúriť kotol,inak by si musela na noc poriadne naložiť,a este ten bordel z dreva,a neviem aj to palivove drevo išlo dosť hore s cenou,ja by som skor isla do toho čerpadla

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tara42
6. dec 2021

@20erika07 vás by to mohlo stať menej, cena sa odvíja aj od m2. Ono drevo ma svoje čaro ale nie je to veľmi pohodlné. Mali sme ho na chate 16 rokov. Musíš nadranom vstávať a priložiť aby si mal teplo lebo inak brrr, počas dňa tiež na to mysliet. Najprv sme kurili klasickým drevom s klasickým keramickým krbom ale potom sme prešli na pelety, spravili iný druh krbu. Nasypali veľkú cast a automaticky si to bralo. To bolo lepšie. Ale na chatu sa chodilo 2x do mesiaca, vy bývate v byte stále, mozno byt vychladne neskôr ako chata. 😬 S plynom nemám skúsenosti. Ono všetko pôjde hore, aj plyn aj s drevom budú problémy, elektrina ... Treba zvážiť pre a proti. Ale aj to nove bývanie neznie zle a nemusíte riešiť a investovať nemalé peniaze do kurenia. Drzim palce. 🙂

mimikarol
6. dec 2021

My bývame síce v dome, máme radiátory v celom dome ale minulý rok sme si dali krbové kachle do obývačky. Ja som tu mrzla 2 zimy, mne to teplo z radiátora nestačí. Ale má to svoje mínusy samozrejme. Do rána je v obývačke hnusná zima, treba hneď ráno kúriť. Drevo je drahé, objednali sme neviem presne koľko za 800€ a to nevykurujeme celý dom. Len obývačku a chodbu. Dom máme 176m2 takže bez šance....Je s toho bordel. Prach aby som tam utierala každý deň....Keď ideme na viac hodín preč z domu, rátame s tým že môže vyhasnut pokiaľ prídeme....Ale nám to aj tak stojí za to. Tomu teplucku sa nič nevyrovná

20erika07
autor
6. dec 2021

@79viktoria79 tak aj teraz kurime len drevom, vychladne nam do rana na 21stupnov pri terajsich teplotach, pri veľkých minusoch mavame rano tak 19st, mne je zima aj pri 23 😄 ako vyhreje to rychlo, lebo mame vedla seba vsetky tri izby a v strednej su kachle, ale nie je to rovnomerne rozlozene teplo co mi najviac vadi, robota okolo toho to je najmenej pre nas, fungujeme tak roky, len to ze tam kde su kachle ideme zdochnut od tepla, a napr kuchynu ktoru mam dalej tam je stale chladnejsie, zato by sme chceli radiatory len sa nevieme rozhodnúť ci na plyn ci kachle s vymennikom :-/ to tepelne cerpadlo je pre nas asi cenovo nerealne na zrealizovanie :-/
@tara42 veru najradsej by som sla do noveho a s podlahovym kurenim :-/ len tu sa inak dobre zije, na to ze je to byt, sme ako v dome, mame dvor, altanok ,zahradu , zit tu nebudeme stále to viem, ale zatial by som dnu chcela mat prijemnejsie kym sme tu, naklady na vykurovanie drevom nemame az take vysoke lebo moj muz kupi listok a ide nachystat doviezt drevo sam resp s kamosom, cize robota a dovoz nam financne odpada, ale tiez by bol rad keby mame kurenie bez roboty a on sa viac priklana k plynu, no pri tych tepelnych stratach aj plyn bude drahe vykurovanie :-/
No to je tazke rozhodovanie ,neda sa mat vsetko v jednom a za dobru cenu 🤪 riadna dilema pre nas

79viktoria79
6. dec 2021

@20erika07 tak si dajte pre a priti ,plyn a drevo,ale treba ratat aj do buducna,mozte bit obaja v praci a deti neviem ci si prikuria,a ked pridu zo školy aby neboli v zime,preto je lepší ten plyn,a komin nahodou nemate? zeby ste to riešili tymi krbovimi kachlami dokurovali

aalt
6. dec 2021

@tara42 no ja priamu skusenost nemam. Mame plyn a krb (ktory som zatial zial este nestihol pouzit). Ale co som si zistoval info o tepelnom cerpadle vzduch-voda, tak ten elektricky doohrev tam proste v zime je. Jednoducho vzduch ma malu tepelnu kapacitu a zo studeneho to proste neda. A ak to navyse kuri radiatory, kde by mala byt voda teplejsia, tak sa mi to fakt nezda. Urcite by som kontroloval elektromer, aby neboli na jar prekvapeny, ze celu zimu kurili elektrinou. Daj potom prosim vediet, fakt ma to zaujima.

20erika07
autor
6. dec 2021

@79viktoria79 mame komin ,tiez teraz obycko kachlami kurime 🙂 urcite by sme si aj tie kachle nechali ak by sme presli na plyn

aalt
2. feb 2022

@tara42 Ako to tepelne cerpadlo na chate? Utiahlo to bez doohrevu?

tara42
2. feb 2022

@aalt no uvidime na vyúčtovanie v marci. Dam vedieť, či budeme nemilo prekvapení. 🙂

aalt
2. feb 2022

@tara42 Tak elektromer sa da zkontrolovat kazdy den, ale dobre teda dockam 😉

aalt
2. apr 2022

@tara42 tak ako?

tara42
2. apr 2022

@aalt Dobrý deň, mali sme nedoplatok okolo 250e ale teda ,,zevraj" nič strašného na to ze sme tam kurili 6 mesiacov vkuse.

janulka123987
22. feb 2024

@20erika07 drevo je ekologicke