Kúpa domu

2. dec 2021

Ahojte dievčence,
potrebujem radu. Radi by sme si kúpili RD. Problém je taký, že pýtajú zaň nebeskú cenu. Otázka je, či by vedel taký realitný maklér povedať normálnu trhovú cenu? Majitelia RD predávajú súkromne bez RK. Majitelia chcú predať ten dom za trhovú cenu. To však žiaľ trhová cena nie je. Manžel vraví, že realitný maklér je sprostosť. Nadhodnotia dom a potom odkúpia. Máte nejaké tipy? Naozaj tá cena tých RD tak vysoko stúpla? Lebo Covid? Aké máte skúsenosti? Dr. Google ukáže 1 RD za vysokú cenu a 2 RD za normálnu cenu, rovnaká dedina, rovnaký tvar domu, rok, rovnaký počet poschodia ...🙈 Ako sú títo makléri? Máme o ten dom práveže záujem, lebo nášho otca chceme doopatrovať. A ten dom je hneď vedľa rodičovského domu. Preto tá dilema. Za pomoc, tipy, rady, skúsenosti, veľmi pekne ďakujem 🙏

draik
2. dec 2021

Ak sa majitelia extra neponáhľajú, tak nie sú povinní znižovať cenu alebo predávať za takú, ktorú niekto považuje za trhovú. A ak aspoň trochu poznajú Vašu situáciu, tak to platí o to viac.

jaskolka
2. dec 2021

Ide aj o to, akú má dom hodnotu.Tu stanoví znalec. Realitná kancelária nadhodnoti dom kvôli poplatkom pre nich, teda čast sumy ide im.
A dva domy môžu mať inú hodnotu. Ide o úpravy celkové, či sú prerobené, strecha, kúrenie, vnútorné vybavenie a podobne.

sasa1310
2. dec 2021

ja vôbec nerozumiem čo vlastne chceš napísať. čo nadhodnotí realitný makler a čo odkúpi? Veď realitný maklér si max. nadhodnotí svoju províziu

autor
2. dec 2021

@sasa1310 Chcela som, aby kamarát z RK išiel s nami na obhliadku. Manžel zamietol. Vraj on nám reálnu cenu aj tak nepovie. Max. sa bude snažiť ten dom predať. V podstate je to logické. Vlastne mu "nahráme" zákazníka. Keby chcel taký realitný maklér povedať cenu (okrem znalca) vedel by?

stanulienkat
2. dec 2021

Tiež nechápem tvojej otázke. Keď si niekto vypýta za svoj dom milión eur, tak má na to právo. Otázne je, či to niekto kúpi. To že niekomu sa zdá tá cena vysoká, to je jeho problém. Skús svoju otázku položiť zrozumiteľnejšie. A áno, tvoj kamarát by vám vedel povedať cenu keďže pracuje s realitami, tak vie ako sa pohybujú ceny.

autor
2. dec 2021

@jaskolka Práveže ten lacnejší dom mal viac v ponuke. (záhrada, prerobený ...) Preto neviem, či naozaj kvôli Covidu je tá cena taká, alebo je to zámienka. Spôsobil Covid vzrast cien starých RD, ktorý treba opraviť? Do ktorého treba zainvestovať. V tom dobe nikto 1 rok nebýva.

evica17
2. dec 2021

Tak cenu domu si urcuje majitel, a relaitka si.prihodi.k.tomu proviziu a je to...ak majitelia za to chcu taku sumu, im moze byt u prdele co povie makler a nejaky znalec...a ak im to.niekto.kupi vyhra pre nich a ak nie, bud spustia alebo budu cakat. Cize zbytocne si budes tam.volat kamosa z realitky, nic ti.to nepomoze...
A teda bola som.na obhliadke x domov kym sme kupili ten nas, a tie ceny dakedy boli ok na danu nehnutelnost a dakedy sa majitelia prestrelili a za taky otras dom chceli nehoraznu sumu... A dom bol potom na predaj aj rok dva

evica17
2. dec 2021

A ano, ceny nehnutelnosti, pozemkov, domov ,bytov sli.hore a o celkom dost...a bude.to.len a len horsie

maminkasisa
2. dec 2021

majitel nehnutelnosti da cenu, za ktoru ho chce predat. Bud ho niekto kupi, alebo nie....

autor
2. dec 2021

@evica17 Presne! Raz jednej nehnuteľnosti je cena taká a pri druhej onaká. Ten dom stojí rok neobývaný. A výhovorka je, lebo Covid. Ceny išli vyššie. 🤨

sasa1310
2. dec 2021

stále nechápem

autor
2. dec 2021

@draik Tak budeme musieť asi počkať. 🙂 A vieš poradiť, že čo v prípade, ak sú majitelia 4 súrodenci. 3 z nich predajú svoj podiel a 4 nie. Môže sa to dať na súd, aby svoj podiel predal? Či v takom prípade je to smola. Žiadna šanca! Má prístup a bude mať, kým sa nerozhodne inak?

h2
2. dec 2021

Každý dom (a vlastne všetko, nie len nehnuteľnosti), má takú cenu, za akú je to predávajúci schopný predať a kupujúci ochotný kúpiť. Tebe nijako nepomôže, že Ty si necháš vyhotoviť nejaký posudok. Či myslíš, že ho potom ukážeš predávajúcemu a on Ti povie: "Ahá, to som nevedel, tak potom jasné, dám Vám to za polovicu." ?
Jediné, čo môžeš urobiť, je dať kupujúcemu ponuku, za ktorú si ochotná to kúpiť. Keď sa jemu nebude dariť to predať, možno sa dohodnete.

autor
2. dec 2021

@h2 Nie, len som si myslela, že to môže byť taký odrazový mostík na dohodu. Nás len mýli info, že Covid. Tak kvôli Covidu si pýtajú neskutočne viac. Hej, je to na majiteľovi a na nás, že ako sa rozhodneme.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stary_ujco
2. dec 2021

Moc spekulujes. Majiteľ ma predstavu o cene za ktoru dom ponúka. Nejaky realitak by ho sice mohol dat do obrazu, ze pýta veľa. Ale preco by to mal majiteľ akceptovať? Lebo iny dom o 200 metrov dalej stoji menej? Tak sa možno skôr predá, alebo ma nejake chyby. Ak by aj majiteľ pristúpil na nizsiu cenu, prečo by mal predat práve vám? Lebo vy ste ochotni zaplatit najmenej?
Az chcete čakať, tak cakajte. Ale bude to ta najhorsia vec. Lebo cena opusteneho domu sice dole pojde, ale bude to trvat 20 rokov. A nasledna oprava vas vyjde o tolko viac.

sasa1310
2. dec 2021

covid necovid. Ceny stúpajú každým rokom už niekoľko rokov.

nelca84
2. dec 2021

vsak kupte jeden z tych lacnejsich, ked sa vam zda cena taka vyhodna

vanda323
2. dec 2021

Ahoj. Podľa mňa je zbytočne aby kamoš z RK šiel s vami. Majitelia si stanovujú cenu akú chcú...to že príde s Vami maklér a povie im že ich cena je mimo ich tak možno Max. Naštve

maruski99
2. dec 2021

no kupovat hocijaku nehnutelnost cez realitku je o tom, ze proste davate peniaze realitke, takze ano zaplatite viac a vidis, pokial maju majitelia o dom zaujemcov nie je dovod aby islis s cenou dole. skor by som potom riesila to, ze aku ma hodnotu a ci sa mi to oplati a zase povedzme si tie ceny nehnutelnosti dole nepojdu.

jaskolka
2. dec 2021

A prečo teda nekúpite ten lacnejší? Keď je aj lepší a viac prerobený?

bubbinaa
2. dec 2021

To je vec majiteľov akú sumu si dajú, ak ich to neponáhľa tak vyčkajú na niekoho kto toľko dá. Dnes je fakt, že tie ceny vystrelili vysoko a myslím, že inak to už nebude, aby to ešte vyššie nešlo.

autor
2. dec 2021

@jaskolka píšem v príspevku.

elizabet173
2. dec 2021

tiež nechápem, čo riešiš, ak dom nepredávajú cez RK, tak im môže byť názor realitného makléra ukradnutý a tiež názor znalca. Ak potrebujú súrne predať, cenu spustia, ale ak je dom rok neobývaný, zrejme až tak neponáhľajú, takže by som sa na vašom mieste porozhliadla po inom. Poznám rodinu, ktorá predávala dom, ktorý potreboval nutne opravu pred pár rokmi za takmer 200000 eur. Nepotrebovali ho predať hneď, tak cenu nadhodnotili. Na ich obrovské prekvapenie bol predaný za necelé dva týždne. Nechápala som mladíka, ktorý ho kúpil, dnes ho už chápem, v spodnom podlaží má firmu, v hornom so zvlášť vchodom býva a dnes si mädlí ruky, ako dobre kúpil, lebo ceny domov vystrelili prudko hore. A keď má dom štyroch majiteľov, kde traja súhlasia s predajom a štvrtý nie, tak by som do toho nešla vôbec, to môže byť na dlho.

h2
2. dec 2021

Nechápem, čo s tým má covid a prečo tak veľmi pátraš po tom, či išli ceny hore kvôli covidu. Ceny išli hore. To je fakt. Záleží na tom, či kvôli covidu?

autor
2. dec 2021

@elizabet173
@vanda323
Baby toho makléra som chcela ako pomoc. Pomoc pre nás. Nechcela som ho zobrať k majiteľovi RD, že aha ten je maklér tak počúvajte teda.

jankalukasova
2. dec 2021

Predstavujem si, že predávam nehnuteľnosť. Príde nejaký záujemca a tvrdí, že pýtam veľa. Na obhliadku si dovedie niekoho, kto ma bude presviedčať, že pýtam veľa a na základe toho sa budú chcieť dohodnúť...🤔
Zaujímavý nápad. Asi by som záujemcu kopla do prd*le a bolo by dohodnuté.

autor
2. dec 2021

@jankalukasova Zveličuješ. Nevedela by si, že je to maklér.

jankalukasova
2. dec 2021

Aj keby to bol pán Boh....