Kuchyňa - stolár

zuzana9393
22. feb 2022

Ahoj. Chcem sa spytat na vase skusenosti. Staviame dom. Mame zatial len hrubu stavbu, strechu a priecky. V dedine je stolar, muz ho pozna ja len teraz par dni. Uz pocas stavby nam pisal, nukal sa na kuchynu. Tak sme si dali spravit navrh a cenovu ponuku. Zhrniem to, dali by sme mu robit aj spalnu a detsku. S cenou sme boli spokojni. Lenze, nevieme kedy bude realne tu kuchynu tam robit, kolko nam este potrva stavba. A stolar uz pyta zalohu na material. Keby to bolo dajme tomu 30% z ceny tak ok. Ale on chce takmer celu sumu vyplatit naraz. Doplacali by sme mu len asi 1000€. Dokonca nam uz poslal aj fakturu, lebo ze do konca februara musi nakupit material. Kuchynu ale bude robit mozno za pol roka- najskorej. Zmluvy vraj nikdy nikomu nerobil. Ze ta faktura je ako zmluva. Mne to pride uplna blbost. A hlavne mi pride hlupe, ze nie my jemu ale on nam stale vola, pise... Co dalej aky dekor vybrat atd. Ze naa nechce nahlit ale ceny idu hore. Skor mi to pride, ze je bez penaxi. Ale muz ho pozna, ze on mu veri. Kedysi bol gembler, tak ja mam strach aby peniaze rychlo nezmizli. Ako ste to mali vy s kuchynou? Co sa tyka zalohy a zmluvy?

paladia
22. feb 2022

Nasla by som si iného stolára. Už len pre ten tlak z jeho strany.

osky
22. feb 2022

Nedavaj nic robit a v ziadnom pripade peniaze z ruky,ak nemas istotu...
Pol roka je velmi dlhy cas.
Ked bude pripraveny proestor,potom sa dava rpbit nabytok.
Max mesiac dopredu.
Ale nie pol roka.
Ako,je fakt,ze ceny idu hore.
Ale napr.by sa m8hol ten mazerial este aj poskodit za tolky cas.neviem...ja som sa uz tolko razy opalila,ze ja uz peniaze na ruku nikomu tak lahlo nedam...

vikusjk
22. feb 2022

@zuzana9393 je velmi zvlastne, ze chce zalohu na material a pyta si takmer celu sumu, nesla by som do toho. Ved sa mozete zatial ustne dohodnut a az budete vy v stave ze sa moze zacat robit na kuchyni (zvycajne cca 6 tyzdnov moze trvat vyroba linky) tak sa dohodnete a vtedy mu mozete dat zalohu, ale nie takmer celu sumu. Nam robi stolar vzdy tak, ze berie max. 50%. S cim vsak treba ratat, je zvysovanie ceny materialov, cize tym moze vzrast aj celkova cena.
A este malickost, urcite by som chcela vidiet jeho robotu nazivo niekde predtym, nez si ho zajednam na tak velku zakazku ako je kuchyna a pripadne aj zvysok domu

smoulingirl
22. feb 2022

My sme riešili nie tak dávno, zálohu sme platili tretinu z celkovej ceny, zvyšok po montáži. Súčasťou zmluvy bol podrobný rozpis použitých materiálov, kovaní, osvetlenie, zadefinované rozmery, dekor...neviem si takto predstaviť s niekým riešiť ani police do komory, nie to ešte kuchynskú linku.

zuzana9393
autor
22. feb 2022

Dakujem. Dnes som to naschval spomenula pred dalsimi znamymi a ti sa chytali za hlavu. Obzvlast ked sme povedali meno stolara. Takze sme to hned aj zrusili. Aj kamarat povedal, ze to by mal jednu velku miestnost plnu materialu, isto potrebuje peniaze na nieco ine, nie na material. A to este muza presviedcal, ze jemu aj cudzi ludia naju problem dat peniaze na ruku bez zmluvy 🤦‍♀️

katb1992
22. feb 2022

@zuzana9393 no môj priateľ je stolár a teda on normálne pýta zálohu cca 60% z ceny lebo musí nakúpiť materiál. Od zaplatenia zálohy potom plynie dodacia lehota (momentálne dáva 12 týždňov). Tiež dáva iba faktúru nikdy nerobil zmluvy. Zvyšok ceny sa doplatí po ukončení. Ale on vždy najprv musí zamerať priestor do akého kuchyňa pôjde a až potom robí vizualizáciu a cenovú ponuku. A samozrejme už vtedy treba vedieť dekor od toho sa odvíja cena.
Nerozumiem ale ako váš stolár môže objednať materiál keď ešte nemáte dostavane a teda nemal ako zamerať. Môj robí výmeru až keď sú podlahy a tak.
Ďalej je naozaj zvláštne že on vyvoláva vám aby ste sa rozhodli u môjho je to zvyčajne tak za oni jeho naháňajú aby mu mohli dať peniaze.
Ale teda je pravda ze ceny idú hore ale to bude tak ci tak váš náklad nie jeho, a ak sa o pol roka ceny znasobia môže vám spraviť novú cenovú ponuku.
Mne nepríde veľmi seriózny

zuzana9393
autor
23. feb 2022

@katb1992 ved prave, ze mne to tiez tak prislo. Obzvlast, ked mu povedal, ze hadzal do automatov a mal dlhy. Pytali sme sa na neho viacerych ludi a vsetci nam povedali, aby sme mu v ziadnom pripade nedali peniaze a tiez to s tym materialov, ze je uplna hlupost, kedze nemame este dokoncene. Tak sme to samozrejme zrusili 🙂

mommyviky
24. okt 2023

@zuzana9393 Ahoj aj my sme si dávali robiť kuchyňu na mieru. Je jedno koľko stála ale tiež sme platili dopredu za materiál ale nie plnú sumu ale neviem už koľko % z celkovej sumy na materiál. Ale platili sme to až keď sme stolárovi povedali, že už môže začať vyrábať kuchyňu (tiež nám dlho trvalo kým prišlo zariaďovanie kuchyne). A druhú časť peňazí dostal po namontovaní kuchyne. Určite by som tomu vášmu stolárovi neverila a nedala ani cent ak bol gambler. Áno ceny idú hore ale vy si za pol roka môžte rozmyslieť že nechcete napr bielu kuchyňu ale zelenú a potom čo? To sú klamatvá že už musí objednať materiál keď vy samy neviete kedy bude realizácia kuchyne v pláne.. určite oslovte inú firmu. Prípadne mi napíšte odkiaľ ste a môžem vám odporučiť nášho stolára 😊